تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

نقش بازی در تربیت کودک

نقش بازی در تربیت کودک

بازی، به خودی خود برای رشد در زمینه های اجتماعی و شناختی

بازی، به خودی خود برای رشد در زمینه های اجتماعی و شناختی و همچنین رسیدن به تکامل عقلی و احساسی می باشد که خلاقیت کودکان را محک زده و آن را تقویت می کند. همچنین یک نوع روش برای آموزش کودکان می باشد.حتی این روش برای آنان که مشکل گفتاری نیز دارند هم راه گشا و قابل استفاده میباشد. بازی درمانی کودکان به روش های مختلف به کودکان کمک می کند تااز راه بازی کردن یک پشتیبانی خوب دریافت کرده و با استفاده از احساسات و عواطف بسیار اندیشه های خود را بیان کرده و از مشکلات خود بگویند همچنین این روش کمک می کند تا کودکان بیاموزند چگونه روابط خود را کنترل کرده و درهنگام عصبانیت و یا خوشحالی چه رفتاری از خود بروز دهند. در این روش کودکان با استفاده از شیوه های مدیریتی مشکلات خود را حل کرده و اضطراب و استرس را در خود کاهش دهند.

در جلسات بازی درمانی کودک، روانشناسان و روانپزشکان مشاوره کودک، مجموعه ای بسیار از اسباب بازی ها را در اختیار کودک قرار می دهد و با او درباره این اسباب بازی ها صحبت کرده و همبازی میشود تا رابطه نزدیکی را با او پیدا کند سپس با کفتار و صحبت کردن با زبان کودکان مشکلات او را ریشه یابی می کند.
اما نقش والدین در این میان چیست؟!
نقش والدین در این میان پشتیبانی کودک در روند بازی درمانی میباشد سپس تشویق آنان نیز اهمیت ویژه ای دارد. از کودکتان درباره اتفاقات جلسه مشاوره نپرسید و پافشاری نکنید که کودکتان مسئله ای خاص رابیان کند. بازی درمانی زمان ویژه ای بین بازی و کودک و کارشناس می باشد بنابراین دغدغه ها و سوالات خود را در زمان دیگری با کارشناس مربوطه در میان بگذارید.
مرکز مشاوره کودک بابهترین کارشناسان در زمینه بازی درمانی کودکان منتظر شما والدین عزیز است.

ر روند بازی درمانی میباشد سپس تشویق آنان نیز اهمیت ویژه ای دارد. از کودکتان درباره اتفاقات جلسه مشاوره نپرسید و پافشاری نکنید که کودکتان مسئله ای خاص رابیان کند. بازی درمانی زمان ویژه ای بین بازی و کودک و کارشناس می باشد بنابراین دغدغه ها و سوالات خود را در زمان دیگری با کارشناس مربوطه در میان بگذارید.

منبع:فارس پاتوق

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه بازی مناسب کودکان می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۶۹ نظر
 1. ناشناس
  سلام اگر ممکنه در مورد فواید بازی بیشتر توضیح بدین...ممنون بابت سایت خوبتون
  پاسخ خرداد 18, 1395 در 7:51 ق.ظ
 2. مشاور
  - بازی میتواند نقش بسیار مثبتی در رشد روانی،هیجانی و بهزیستی کودک داشته باشد.به طور مثال کنجکاوی شدید کودک می تواند از طریق بازی ارضا شود و فرصتی مناسب به او بدهد تا هوش خود را تقویت نماید و موجب رشد و شکوفایی کودک گردد. - بازی به کودک فرصت می دهد که پس از خستگی های بدنی و روانی که بزرگسالان او به وادار به یادگیری می کنند، دوباره به رهایی آرامش درونی دست یابد. - یکی دیگر از ویژگی های بازی ، زنده نگاه داشتن و شاداب کردن روحیه است.چرا که بازی عبارت است از فعالیتی شادمانه ، شور و شوق بازی ، خود انگیختگی ،شادابی و وجدی که غالبا از آن عاید می شود،تاثیرات مثبتی در سلامت فکری کودکان دارد. - بازی هوش ، فکر، عزم و استعداد های مختلف را در کودک پرورش می دهد و باعث نشاط روح او خواهد شد.
  پاسخ خرداد 18, 1395 در 4:47 ب.ظ
 3. تیانا22
  سلام دخترم 6 سالشه و پسر 5 ساله ای دارم که با هم تو خونه بازی میکنند.من دوست دارم بازی هایی رو که جنبه های آموزشی دارن انجام بدن ولی نمیدونم این بازی ها چطوری می باشند و چطور باید بچه ها رو به ین بازی ها ترغیب کرد؟در کل چه نوع بازی هایی وجود دارد؟
  پاسخ خرداد 18, 1395 در 7:56 ب.ظ
 4. زاهد
  امروزه بازی های آموزشی به بازی هایی اطلاق می شود که از طریق آنها توانایی های روحی شخصی ، آگاهانه تمرین شده ، وسعت پیدا می کند در تمام این بازی ها، بدون عمال فشار، آزادانه و با رغیت در ضمن با نقشه و هدف،دانستنی های نو آموخته شده یا آموخته ها به تمرین درآمده و وسعت می یابد.به همین دلیل کودکان باید در بین بازیچه های خود مالک چند نوع از این گونه بازی ها نیز باشند.
  پاسخ خرداد 19, 1395 در 6:42 ق.ظ
 5. مشاور
  در غالب کلاس های مهد و کودکستان ها 4 نوع بازی آموزشی معمول است.بازی دستی ، بازی بدنی ، بازی نمایشی و بازی سرگرم کننده. بازی دستی : در این بازی کودک با وسایل کوچکی چون انواع پازل ها ،چوب های اندازه گیری و مجموعه ای میخ چوبی سر و کار دارد.بازی های دستی تا حدی خود شمول است.یعنی به رابطه آنها با سایر بازی ها نیازی نیستد.هر گاه وسایل را در اختیار کودک قرار دهیم مستقیما به اهداف مورد نظر دست می یابیم. بازی بدنی : در این نوع بازی ،کودک اعمال متعددی نظیر دویدن ، پریدن یا سه چرخه سواری را انجام می دهد.اهداف ااین بازی ، افزایش مهارت های بدنی کودکان و آشنایی آنها با چگونگی استفاده ز این مهارتها درموقعیت های جدید است. بازی نمایشی : در این بازی کودک نقش فرضی را همراه با سایر کودکان بازی می کند.موقعیت هایی که در بازی در آنها مطرح می شود ، همان هایی است که اغلب در زندگی واقعی پیش می آید.بخش عروسک های کلاس ، مناسب ترین جا برای این بازی ست. بازی سرگرم کننده : هر چند این نو بازی نوعی فعالیت تفریحی محسوب می شود اما با سایر بازی ها متفاوت است.هنگامی که این بازی در کودکان خردسال اجرا می شود لازم است عناصر خاصی را در آن بگنجانیم تا به هدف مورد نظر دست یابیم و جنبه آموزشی آن حفظ شود.
  پاسخ خرداد 19, 1395 در 8:58 ق.ظ
 6. مشاور
  البته پیش از شروع بازی لازم است نکاتی مورد نظر قرار گیرد : 1- بگذارید کودک برای خود فکر کند.وقت زیادی در اختیار او قرار دهید.هرگز پاسخ را به کودک نگویید مگر در موارد استثنایی که آن هم فقط باید به اشاره ختصری اکتفا شود. 2- اجازه دهید هر کاری که لازم است ( از قبیل ریختن مایه از ظرفی به ظرف دیگری، جور کردن مکعب های رنگی ناغیره)خود کودک آن را انجام دهد.باید کاری کنید که بازی را به صورت تجربه لذت بخشی برای کودک در آورید. 3- حداکثر ییش از 10 الی 15 دقیقه به هر بازی اختصاص ندهید.زیرا در صورتی که هر بازی در هر بار زیاد انجام شود اثر خود را از دست می دهد.زمانی که کودک شما هنوز خسته نشده و اشتیاق به بازی را از دست نداده است، بازی را متوقف کنید.
  پاسخ خرداد 19, 1395 در 1:40 ب.ظ
 7. مهسا غلامی
  سلام خدمت مشاورین محترم آیا خرید اسباب بازی هایی که کودکان با آنها بازی می کنند در تربیت آنها نقشی دارد؟آیا باید در خرید اسباب بازی برای بچه ها حساسیت به خرج دهیم؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 در 2:26 ب.ظ
 8. زاهد
  بله به طور کلی بازی نقش مهمی در بروز و نشان دادن احساسات ، ارتباط با دیگران و شکل گیری شخصیت کودک دارد.انتخاب اسباب بازی هم یک بخش مهم در بازی است.لازم است که انتخاب و خرید اسباب بازی با هدف انجام شود .مثلا برخی اسباب بازی های در تقویت قدرت تمرکز و توجه موثرند .بعضی قدرت خلاقیت و تفکر بچه ها رو بالا می برند.بعضی اطلاعات عمومی بچه ها رو بیشتر می کنند.برخی موجب تقویت مهارتهای حرکتی می شوند.گاهی هم ممکن است هدف خرید اسباب بازی لذت بردن و شاد بودن بچه ها باشد.به هر حال انتخاب اسباب بازی مناسب موجب پرورش خلاقیت و افزایش تواناییهای کودک و گسترش ارتباط او با دیگران و آماده سازی او برای نقش واقعی اش در زندگی می شود. مثلا وقتی برای یک دختر بچه عروسک میخریم او را به طرف پذیرش نقش های متناسب با جنسیتش راهنمایی میکنیم.او در بازی با عروسک خود رفتاربزرگتر ها رو تقلید می کند میگوید عروسکم سردش شد، گرسنه شد با خوابش می آید، به او شیر بدهم یا او را بخوابانم...او در این بازی به نوعی نقش مادری را تجربه می کند، نقشی که او قرار است در آینده در زندگی واقعی ایفا کند.
  پاسخ خرداد 20, 1395 در 9:02 ق.ظ
 9. مهسا غلامی
  پس بنا بر گفته شما اسباب بازی را باید متناسب با جنسیت کودک انتخاب کرد؟
  پاسخ خرداد 20, 1395 در 9:47 ق.ظ
 10. زاهد
  بله ، ما برای یک پسر بچه عروسک نمیخریم چون نمیخواهیم در آینده مردی شود که نقش مادری را ایفا کند.او قرار است در آینده پدر شود و حتی اگر ببینیم که یک پسر بچه به اسباب بازیهای دخترانه ، بازی با دختران و یا پوشیدن لباس های دخترانه علاقه نشان می دهد ، باید در وضعیت او دقت و تئجه بیشتری شود.
  پاسخ خرداد 22, 1395 در 4:21 ق.ظ
 11. مهسا غلامی
  یعنی باز هم میرسیم به این نکته که در خرید اسباب بازی باید به جنبه های آموزشی توجه کرد؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 در 6:11 ق.ظ
 12. زاهد
  بهتر است اینطور باشد و خرید اسباب بازی هایی که هیچ جنبه آموزش ندارند، به تخلیه هیجانات کودک کمک نمیکنند و موجب ارتباط او با دیگران نمیشوند، محدود شود
  پاسخ خرداد 22, 1395 در 7:34 ق.ظ
 13. مهسا غلامی
  محدود شود ؟یعنی بعضی وقتها اشکال ندارد؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 در 9:16 ق.ظ
 14. زاهد
  بله، اگر کودکی این نوع اسباب بازی ها را اصلا نداشته باشد و همیشه در حسرت تجربه یکی از آنها بماند ، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید .مثلا ماشین کنترلی را در نظر بگیرید، این اسباب بازی خیلی به تقویت خلاقیت کودک کمک نمیکند و جنبه آموزشی چندانی ندارد اما اگر بچه اسباب بازی را نداشته باشد ممکن است با خودش فکر کند که چرا دیگران دارند و او ندارد و یا دلش بخواهد بداند ماشین کنترلی چطور کار می کند.
  پاسخ خرداد 23, 1395 در 8:25 ق.ظ
 15. mahnaz
  ولی این روزها تنوع اسباب بازی های خیلی زیاد شده به نظر شما درسته که برای بچه هایمان اسباب بازی های متنوع بخریم و اتاقشان را با اسباب بازی پر کنیم؟؟؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 در 9:28 ق.ظ
 16. زاهد
  نه منظورم این نبود.اگر این کار را بکنید که دیگر کودک فرصت کافی برای بازی با اسباب بازیهایش را ندارد و راه استفاده از آنها را یاد نمیگیرد.خرید اساباب بازی برای کودک باید جنبه تشویقی داشته باشد.بچه باید برای رسیدن به خواسته هایش کمی تلاش کند و صبر و انتظار بکشدواگر ببیند که همیشه همه چیز برایش به راحتی و بدون هیچ تلاش و کوششی فراهم می شود، در آینده هم همین انتظار را خواهد داشت.
  پاسخ خرداد 23, 1395 در 10:47 ق.ظ
 17. احسان
  سلام آیا در خرید اسباب بازی باید به سن کودک توجه کرد و چه اسباب بازی هایی برای چه سنی مناسب است؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 در 11:38 ق.ظ
 18. زاهد
  دسته بندی مشخصی وجود ندارد اما تا دو سالگی باید بیشتر از اسباب بازیهایی استفاده شود که تحریک حسی و حرکتی برای بچه ها ایجاد کند.مثلا جقجقه موجب تحریک سیستم شنوایی کودک می شود یا اسباب بازی های رنگی که بالای تخت کودک نصب می شود، قدرت بینایی کودک را تحریک می کند.اما در عین حال باید امن باشد.امن یعنی این که تیز و برنده نباشد و رنگ و جنسش طوری باشد که آسیب های فیزیکی و مسمومیت ایجاد نکند.
  پاسخ خرداد 24, 1395 در 8:57 ق.ظ
 19. احسان
  خب بعد از دوسالگی چطور؟؟؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 در 10:34 ق.ظ
 20. زاهد
  از دو سال به بالا اسباب بازی هایی بهترند که در تقویت خلاقیت ، مهارت حل مساله و تمرین برای ایفای نقش های دوران بزرگسالی نقش داشته باشند؛مثل لکو یا جورچین.البته پدر و مادر وقتی میبینند کودک نمی تواند با این اسباب بازیها کار کند، نباید خودشان ایین کار را انجام دهند.باید نظارت کنند تا او خودش با این اسباب بازی های کار کند
  پاسخ خرداد 24, 1395 در 2:30 ب.ظ
 21. عاطفه
  سلام دخترم 8 سالشه وقتی باهاش میرم خیابون اسباب بازی ها رو که در ویترین های مغازه ها میبیند، به اصرار از من می خواهد آن اسباب بازی را برایش بخرم بسیار گریه می کند.به نظر شما چه طور باید باهاش برخورد کنم؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 در 4:44 ب.ظ
 22. مشاور
  چه در مورد خرید اسباب بازی و چه در موارد دیگر اصل کلی این است که اگر خواسته کودک منطقی بود و ما تشخیص دادیم که نیاز دارد برایش میخریم اما اگر دیدیم چیزی را می خواهد که مانند همان را دارد یا به تشخیص ما خواسته اش غیر منطقی است،آن وقت باید به او بی توجهی کنیم.
  پاسخ خرداد 25, 1395 در 6:12 ق.ظ
 23. زاهد
  والدین برای بازی بچه ها وقت بگذارند و در بازی با آنها شریک شوند و طوری بازی کنند که انگار خودشان هم بچه هستند.این کار موجب می شود ارتباط بین والدین و کودک تقوقت شود و در موقع لزوم کودک از والدین حرف شنوی داشته باشد
  پاسخ خرداد 25, 1395 در 7:42 ق.ظ
 24. fati
  سلام به نظر شما خرید تبلت برای بچه ها کار درستی می باشد؟ و کلا در شبانه روز بچه ها چقدر باید با تبلت کار کنند،که به سلامتی آنها آسیب نرساند؟
  پاسخ خرداد 25, 1395 در 9:48 ق.ظ
 25. زاهد
  به گفته محققان استرالیایی استفاده زیاد از تبلت و گوشی های هوشمند می تواند بر سلامت کودکان در سنین بزرگسالی تاثیر منفی بگذارد.محققان می گویند حداکثر زمانی که کودک می تواند صرف استفاده از این تکنولوزی بکند 30 دقیقه است و استفاده بیش از این مدت می تواند زمینه ساز درد های کمر و گردن در بزرگسالی می شود. متخصصان هشدار می دهند بیش از 30 دقیقه در روز اجازه ندهید فرزندتان از تبلت استفاده کند در غیر اینصورت در بزرگسالی دچار مشکلات استخوانی عضلانی چشمی خواهد شد.
  پاسخ خرداد 25, 1395 در 10:46 ق.ظ
 26. مهتاب نصیری
  به نظر شما 30 دقیقه یه کمی کم نیست.
  پاسخ خرداد 25, 1395 در 10:52 ق.ظ
 27. orbital
  به نظر من هر تبلتی میگیرین حتما باید به کیفیت تصویر و ال سی دیش توجه کنید تبلتهای ارزون قیمت واقعا ممکنه به چشم کودکتان آسیب بزنه
  پاسخ خرداد 26, 1395 در 9:46 ق.ظ
 28. خلیلی
  سلام من جاهای زیادی خوندم که بازی سبب رشد کودک می شود آیا این موضوع را شما تایید می کنید؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 در 11:03 ق.ظ
 29. مشاور
  سلام. بله ، کودکان با بازی رویاهای خود را می پرورانند و با آنها زندگی می کنند.این امر در رشد جسمی و ذهنی و تقویت حواس کودک موثر است.بازی بازی در رشد عاطفی کودک نقش مثبتی ایفا می کند به این صورت که نیاز به برتری جوئی و بروز احساسات و عواطف ، ترس و تردیدها و برونگری را در کودک ارتقا می دهد.بازی در رشد اجتماعی کودک تاثیر بسزایی دارد و موجب ارتباط کودک با محیط بیرون ، شکوفیی استعداد های نهفته و بروز خلاقیت ، همکاری ، همیاری و مشارکت کودک می گردد.همچنین همانند سازی با بزرگتر ها شده و کمک می کند که کودک شکست را به طور واقعی را تجربه کند.بازی در رشد جسمی کودک موثر بوده و باعث رشد و هماهنگی دستگاهها و اعضای بدن وتقویت حواس کودک و توانمندی فکری و بدنی او می شود. نقش بازی در رشد ذهنی کودک انکار ناپذیر است.رفتار هوشمندانه را تقویت می کند و زمینه های لازم را جهت یادگیری زبان و رشد هوشی و تفکر کودک را فراهم می سازد.آن چه که از بازی های فکری مخصوصا «کاربرد آن در فلسفه کودک مورد نظر است ، نقش بازی در رشد ذهنی کودک است که با استفاده از ابزارهای مورد نظر ( اسباب بازی، داستان، فیلم ، کارتون،عکس و...) به ارتقا رشد فکری او کمک می کند.بازی، فرصت هایی را برای « ابراز وجود» و « خلاقیت » در کودک فراهم می کند و راهی مناسب برای تخلیه هیجان ها و انرژی های اضافی در اوست.
  پاسخ خرداد 26, 1395 در 11:54 ق.ظ
 30. mahsa
  سلام دختر من علاقه زیادی به بازی های کامپیوتری داره خیلی زیاد طوری که حتی غذا هم نمیخوره و همش دوست داره بازی کنه نمیدونم چطور میتونم از این بازی ها دورش کنم؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 در 12:33 ب.ظ
 31. مشاور
  کمی بازی کامپیوتری در طول روز، می تواند اثر کمی اما مثبتی روی پیشرفت بچه ها بگذارد.دانشمندان متوجه شدند بچه هایی که یک ساعت در طول روز با کامپیوتر یا کنسول بازی می کنند، شرایط بهتری دارند تا آنهایی که اصلا بازی نمی کنند. کمی بازی ویدئویی در طول روز می تواند اثر کم اما مثبتی روی پیشرفت بچه ها بگذارد.دانشمندان متوجه شدند بچه هایی که یک ساعت در طول روز با کامپیوتر یا کنسول بازی می کنند.شرایط بهتری دارند تا آنهایی که اصلا بازی نمی کنند.اما بچه هایی که در روز بیش از 3 ساعت پای بازی می نشستند، کمتر از همه از زندگی شان راضی بودند.این مطالعن با در نظر گرفتن میزان رضایت کودک از زندگی، تعامل با دوستان،تلاش آنها برای کمک به دیگران در سختی ها و ... انجام شده است. البته دانشمندان می گویند عواملی مانند محتوای بازی یا شرکت والدین در بازی ، احتمالا بیش از تعداد ساعات بازی اهمیت دارد و بیش تر روی سلامت روانی و اجتماعی کودک تاثیرگذار است.نتیجه این تحقیق که روی 5 هزار کودک 10 تا 15 ساله انجام شده ،در مجله pediatrcs منتشر شده است.
  پاسخ خرداد 27, 1395 در 8:59 ق.ظ
  • فاطمه
   سلام دختر بچه من به اسباب بازی های پسرانه بیشتر علاقه دارد تا اسباب بازی های دخترانه چطور میتونم دخترم رو عروسک به دست کنم؟
   پاسخ خرداد 29, 1395 در 7:41 ق.ظ
 32. مشاور
  شما نباید بابت این آشفته و هراسان باشد و این هراس را به القا نکنید.بلکه سعی کنید شریک بازی های دخترانه اش شوید و رفتارهایی که از هم جنسان او انتظار می رود را در جریان بازی هایش با عرو سک ها و وسایل آشپزخانه تقویت کنید.می دانیم که فرو رفتن او در نقش هایی که مردانه تعریف شده اند.تنها نگرانی شما نیست.شاید از تفاوت دخترتان با دختران دیگران نگران باشید و از اینکه هم جنسانش نمی توانند شیوه بازی کردن او را درک کنند و به رفتارهایش واکنش نشان می دهند، نگران شوید، اما به شما این امیدواری را می دهیم که در صورت نبودن ، مشکلاتی که در بخش های دیگر زندگی اش می توانید نشانه آنها را ببینید ، این تفاوت با هدایت درست و رفتار مناسب شما هر روز کمرنگ تر خواهد شد ، پس خشونت را فراموش کنید و به او زور نگویید بلکه تفاوت شیوه بازی کردن او با کودکان دیگر را ، در جریان بازی با فرزندتان کمرنگ کنید.باز هم تکرار میکنیم.که اگر نشانه مشکوک دیگری را نمی بینید و تنها بی میلی فرزندتان به بازی با عروسک ها را مشاهده می کنید نگران نباشید.
  پاسخ خرداد 27, 1395 در 11:27 ق.ظ
 33. nazanin
  گاهی دختران به همراه عروسک هایشان به رختخواب می روند آیا اشکالی دارد عروسک به بغل بخوابند؟
  پاسخ خرداد 29, 1395 در 8:52 ق.ظ
 34. مشاور
  کمتر کسی است که می تواند ترسش از برخی لحظه های شب را انکار کند .همه ما گاهی با آشفتگی از خواب بیدار می شویم و به دنبال فرد یا چیزی برای برگرداندن آرامش از دست رفته مان می گردیم ، پس با این اوصاف طبیعی است که فرزند شما هم در زمان خواب دچار اضطراب شود.احتمالا در چنین لحظه ای با گریه کردن یا آمدن به اتاق شما برای کم کردن اضطرابش تلاش میکند ، اما راه ساده ای هم برای از بین بردن این وحشت وجود دارد شما می توانید برایش یک عروسک دوست داشتنی تهیه کنید تا شب ها آن را در آغوش بگیرد و با این تصور که عروسک محبوبش او را تنها نمی گذارد و از او محافظت می کند، ارام بخوابد.دختر و پسر ندارد ؛ شما نمیتوانید این عادت را از سر او بیرون کنید، اما برای اینکه حس بهتری داشته باشد و آرامش بیشتر شود ، می توانید قبل از خواب برایش قصه بخوانید و تا زمان خواب رفتنیش در اتاق بمانید تا با حال بهتری چشم هایش را روی هم بگذارد.توصیه میکنیم این رفتارهای حمایتی از طرف والد هم جنس صورت بگیرد.
  پاسخ خرداد 30, 1395 در 10:24 ق.ظ
 35. ناشناس
  آیا دختر بچه ها از بازی کردن با عروسک ها چیزی هم یاد میگیرند؟
  پاسخ خرداد 30, 1395 در 1:29 ب.ظ
 36. مشاور
  بازی با عروسک ها ، جزئی غیر قابل انکار از رشد کودکان است و در مورد این موضوع هیچ دیوار جنسیتی نمی توانیم بکشیم.بازی کردن با عروسک، هم برای دختران و هم برای پسران ، فرصت بالا بردن برخی مهارت ها را ایجاد می کند. آنها در جریان عوض کردن لباس عروسک های شان ، ریزه کاری هایی را در به کار گرفتن دستانشان یاد می گیرند و وقتی به عروسک هاشان غذا می دهند، این مهارت ها را تقویت می کنند.در جریان بازی با عروسک ها، بچه ها پدری و مادر کردن را تجربه می کنند و وقتی آنها را در موقعیت های اجتماعی قرار می دهند،هم برای استفاده از دایره وسیع تری از واژه ها تلاش می کنند و هم خود را در موقعیت های اجتماعی محک می زنند که قرار است در سال های آینده با آنها روبرو شوند. بچه ها در جریان عروسک بازی ، آرزوها و خواسته های شان را اعلام می کنند و در بسیاری از مواقع ، رفتارهای والدین با دیگر اطرافیانشان را تقلید می کنند.برای یک کودک ، بازی با عروسک فرصتی ایده آل برای فرو رفتن در نقش های دیگر است و گاهی حتی در جریان این بازی ها ، ترس، خشم، اضطراب یا ناراحتی هایش را ابراز می کند.پس اگر دوست دارید بدانید در ذهن و زندگی فرزند چه می گذرد، می توانید بدون اینکه متوجه شود عروسک بازی اش را زیر نظر بگیرید
  پاسخ خرداد 31, 1395 در 8:04 ق.ظ
 37. بنفشه
  سلام دخترم 4 سالشه و وقتی داره توی اتاقش با عروسک هاش بازی میکنه گاهی اوقات میبینم که عروسکش رو کتک میزنه و با اون دعوا میکنه به نظر شما چه دلیلی داره من بابت این موضوع نگران هستم
  پاسخ خرداد 31, 1395 در 12:40 ب.ظ
 38. مشاور
  درست است که رد پای همه حرف ها و رفتارهایی که بچه ها در جریان بازی های شان نشان می دهند را نمیتوان در واقعیت پیدا کرد.اما از نظر روانشناسان بازی ها تا اندازه زیادی می توانند از ذهنیات بچه ها یا حتی محیطی که در آن زندگی می کنند رونمایی کنند.فرزند شما تا اندازه زیادی رفتاری که شما یا پرستارش در برابرش نشان می دهید را در برابر عروسک هایش به نمایش می گذارد اگر او را در آغوش بگیرید ، عروسک هایش را در آغوش می گیردو اگر گاهی با او تندی کنید ،گاهی در بازی هایش بر سر عروسک ها فریاد می زند.نمی توان گفت هر رفتار خشنی که فرزند شما با عروسکش درد،یک زنگ خطر جدی است، اما رفتار های تکرار شوند بیشتر از هر چیز می توانند گویای واقعیت باشند. فرزند شما به طور معمول چطور با عروسک هایش حرف می زند و رفتار می کند؟ آنچه معمولا در بازی های او می بینید ، می تواند به شما بگوید در ذهنش چه می گذرد و اطرافیانش با او چه برخوردی می کنند.البته اگر فرزندتان با عروسک های جنگجویش کمی با خشونت رفتار می کند ، نشان دهنده این نیست که در مهد کودک یاخانه مورد خشونت قرار گرفته است.اقتضای استفاده از برخی اسباب بازی ها نشان دادن رفتارهای غیر معمول است و او در جریان این بازی ها کمی از تخیلش هم کمک می گیرد. فرزند شما گاهی در رفتارهایی که در دنیای واقعی مجال بروزشان را ندارد را در جریان این بازی ها ابراز می کند پس بدون نگرانی اجازه دهید گاهی دزد دریایی شود و گاهی هم سوپر من باشد.
  پاسخ تیر 1, 1395 در 10:06 ق.ظ
 39. sheydaa
  سلام دختر دوسال و نیمه ام سه مشکل اساسی برام درست کرده.من شاغل هستم و تا ساعت 2 دخترمو نمیبینم خیلی کم طاقتم و زود عصبانی میشم دخترم پیش خالش میمونه قبلا فقط به من خیلی وابسته بود و لجبازی میکرد اما الان بازی کردنش با وسایلی مثل قیچی ، چاقو، سیخ،سوزن ، لیوان و بشقاب های شکستنی نه اینکه جلوی دستش باشه یه دفه میاد میبره اگر نسبت بهش بی اهمیت باشم خوب ممکنه بزنه خودش رو ناکار کنه اگر دادو بیداد کنم خوب لج میکنه تکلیف من چیه؟سوال دومم جدیدا خیلی با آلت تناسلیش بازی میکنه واقعا تو اینطور مواقعی میخوام دعواش کنم نمیدونم چیکار کنم و مشکل سوم اینه که به هیچ صراطی میستقیم نمیشه ببرمش دستشویی و پوشکش رو عوض کنم نه با بازی نه با دعوا نه با التماس هیچی .خواهشا کمک کنی من چیکار کنم؟
  پاسخ تیر 2, 1395 در 6:54 ق.ظ
 40. مهیار
  سلام به نظر من بهتره دخترتون رو پیش یک متخصص روانپزشکی واطفال ببرید
  پاسخ تیر 2, 1395 در 8:19 ق.ظ
 41. میترا
  به نظر من دخترتون داره از شما با این کارها نوازش منفی دریافت میکنه.سعی کنید به اندازه کافی اون رو مورد مهر و محبت و نوازش مثبت قرار دهید تا کم کم دست از این کارها برداره.در کنار محبت زیاد ، حواس بچه رو در این مواقع به سمت مسائلی که براش جذابه پرت کنید .سوم اینکه در قالب داستان و یا عروسک بازی کارهایی که فکر میکنید درسته و یا مسائل دیگر رو ( مثل بازی با وسائل خطرناک و یا دستشویی رفتن) به طور غر مستقیم به فرزندتون آموزش بدید. برای پوشک گرفتن هم کلید اصلی حوصله و صبر مادر است به طور کمکی هم کتابهای کودکانه جذاب که در مورد پوشک نپوشیدن و دستشویی رفتن هست تهیه کنید و براش توی دستشویی یا قبل دستشویی رفتن بخونید.
  پاسخ تیر 9, 1395 در 7:53 ق.ظ
 42. بابا
  سلام دخترم 7 سالشه.چند روزی است که با خودش حرف میزند در واقع می شود گفت بیشتر اوقات در اتاقش را می بندد و با خودش حرف می زند وقتی از او پرسیدم دارد با چه کسی حرف می زند گفت یک دوست خیالی دارد و با او صحبت می کند.خودش هم گفت علتش آن است که هیچ کس نیست با او بازی کند و برای همین با یک دوست خیالی بازی می کند.راستش حدود 9 ماه است فرزند دیگری وارد زندگی مان شده است خیلی ناآرام است و همین باعث شده که تقریبا تمام اوقات ما صرف مراقبت از او شود.
  پاسخ تیر 9, 1395 در 8:45 ق.ظ
 43. Belizka
  همونطور که میدونید و خودتون گفتید باید سعی کنید بیشتر بهش توجه کنید.از طرفی این رفتارش یه جور مکانیزم دفاعی برای تسکین خودش هست.کودکان معمولا با به دنیا آمدن فرزند دوم دچار بهم ریختگی میشن بهتره مطالعه کنید و سعی کنید مدیریت کنیداوایل بعدا به مروز جای خودش رو پیدا میکنه و آروم میگیره.
  پاسخ تیر 10, 1395 در 1:03 ب.ظ
 44. دلسا
  دختر دو ساله من به طرز عجیبی به موبایل علاقه داره وقتی مهمونیم با مهمون داریم میره سمت کسی که مدل گوشیش بالاتره باید نق بزنه تا طرف بهش گوشی بده من از اطرافیانم میخوام که بهش ندن ولی خب بعضیا بهش میدن.گوشی من لمسی نیست ولی در مواقع ناچاری ازاون هم استفاده میکنه.جوری شده که دیروز دیدم داره روی موکت انگشت میکشه دقت کردم دیدم مثل گوشی لمسی داره اول ضربه میزنه و با گوشی فرضی بازی میکنه.یا وقتی دارم مجله می خونم میاد روی صفحه مجله مثل گوشی رفتار میکنه دارم واسش نگران میشم.اگر گوشی دستش باشه دیگه شام و ناهار هم نمیخواد.یه وقتایی اصلا بهش نمیدم.ولی بعضی مواقع خودم از همسرم میخوام که گوشیش رو در اختیارش بذاره.ممنون میشم راهنماییم کنید
  پاسخ تیر 10, 1395 در 1:31 ب.ظ
 45. آرام
  سلام دوست عزیز پسر منم بود اما لب تاب و تبلت رو ازش دور کردیم حالا براش عادی شد هر وقت نق میزد تبلتو میدادم دستش واسه همین تیک عصبی گرفت.اگه میتونی بازی های فکری براش بگیر از این عروسک هایی هست که بهش شیر میدند و لباساش رو تعویض میکنند.
  پاسخ تیر 12, 1395 در 6:26 ق.ظ
 46. دلسا
  ممنون آرام جان .یعنی به خاطر بازی بااین چیزا تیک گرفت؟یه عروسک داره که اگر یه ساعت نبینش تا یه ساعت باید بغلش باشه،بازی فکری هنوزم واسش نخریدم البته خودم تنبلی کردم.با بقیه اسباب بازیاش خیلی بازی نمیکنه.فعلا من و پدرش داریم در برابرش واسه گوشی مقاومت میکنیم ولی دیگه بعضی مواقع از دستش میشیم
  پاسخ تیر 12, 1395 در 7:04 ق.ظ
 47. آرام
  آره واسه بازی با تبلت و کار به لب تاب تیک گرفت چون مدتی اینا رو دور کردم خوب شد.(البته تو سن دختر شما نبود)میدیدم گاها با یکی حرف میزنه ازش علت کارش رو جویا شدم.بهم گفت دوست خیالیشه حتی با هم دعوا می کردند.شبا که میخواست بخوابه سرش گیج میرفت تصمیم گرفتیم خودمون هم کمتر استفاده کنیم تا اینکه الان کاملا براش عادی شده تبلت پیشش هم باشه سمتش نمیره.پازل خیلی خیلی دوست داره براش پازل و بلیارد و یه سری بازیهای کارتی هم گرفتم کاملا مشغول شد الان هر روز با پدرش میره پارک.از این استخر بادیها هست با حلقه و توپ تهیه کنید.الانم که هوا گرمه ببرش تو حیاط آب بازی کنه بازیهایی از قبیل (نگاه کن،پیدا کن، مرتب کن)ارگ و آلات موسیقی هم خوبه.حبوبات رو داخل بتری آب بریز باهاشون بازی کنه فقط درشو سفت کن(پسر من خیلی خوشش میومد)سعی کنید زیاد چشمش بو گوشی نیفته طوری که کم کم براش عادی بشه.
  پاسخ تیر 13, 1395 در 7:53 ق.ظ
 48. h-m-f
  پسر 12 ساله ای دارم که روزی 4-5 ساعت در روز با کامپیوتر بازی می کند و نمارت درسی اش نیز از 18-19 کمتر نمی شود و چون هیچ سرگرمی دیگری ندارد.چیزی بهش نمیگویم او در اطراف خانه دوستی ندارد.و در خانه یا تلویزیون نگاه میکند یا کامپیوتر بازی می کند و مدتی هم به تکالیف مدرسه اش می رسد.آیا این مشکلی برای او ایجاد نمی کند.
  پاسخ تیر 13, 1395 در 8:34 ق.ظ
 49. کنجکاو
  ممکن است ارتباط نداشتن با دیگران برایش مشکلی ایجاد کند حال اگر نمره اش هم 20 باشد دیگر به دردش نمیخورد.سعی کنید طی روزهای آتی از زمان بازی فرزندتان کاسته شود
  پاسخ تیر 14, 1395 در 1:48 ب.ظ
 50. امیر حسین
  سعی کنید تشویقش کنید تا جذب دوستان شود . 1- بهش بگویید می تواند دوستش را به منزل دعوت کند البته با اجازه مادرش. 2- یا برای بازی دوستش را دعوت کند. 3- حتی برای درس خواندن با کمک کردن به یه دوست ضعیف خود این کار را بکند، شما شرایط را برایش مهیا کنید. 4- از دوستاش تقاضا کنید و دعوت
  پاسخ تیر 14, 1395 در 8:41 ب.ظ
 51. مریم
  سلام به همه.سعی کنید پسرتون رو تشویق کنید که دوست پیدا کند چون در آینده ممکنه به مشکل بخورن خود شما هم می تونید توی کلاسهای مورد علاقه اش ثبت نامش کنید تا اجتماعی تر بشن
  پاسخ تیر 15, 1395 در 9:24 ق.ظ
 52. aqua
  سلام من یه دختر 5 ساله دارم او در بازی با دیگران حاضر نیست اسباب بازی هایش را در اختیار آنها بگذارد و این مساله برخی اوقات تنش زا را میگردد.لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه با او در این مواقع رفتار کنم؟چگونه غائله بین کودکم و هم بازیهایش را ختم کنم؟چگونه او را به مشارکت اسباب بازی هایش ترغیب کنم؟علت این امر چه چیزهایی می باشد؟ با تشکر
  پاسخ تیر 15, 1395 در 11:15 ق.ظ
 53. مریم
  سلام به نظرم وقتی اسباب بازی برایش میخرید قبل از آنکه آن را بدستش بدهید به او سفارش کنید که این برایت میخرم تا بهمراه دوستانت بازی کنی و یا اگر به خانه ما آمدند به آنها هم اجازه بدهی که از وسایل تو استفاده کنند و موقعی که به خانه آنها میروی آنها هم به تو اجازه بدهند تا تو هم با وسایل آنها بازی کنی.روش دوم آن است وقتی کادو برای دوستانش میخرید از او در انتخاب ، خرید و کادو کردن و حتی حمل و تقدیم آن به دوستانش کمک بگیرد اینطوری باعث می شوید او بده بستان را با دوستانش آموزش ببیند، در ضمن بچه های آگاه و آمورش پذیرند با آرامش و بدون حساسیت با او گفتگو کنید مهم این است که او می شوند و منتظر نتیجه خیلی آنی نباشید به مرور متوجه حرف شما خواهد شد.
  پاسخ تیر 17, 1395 در 4:26 ب.ظ
 54. مهدی
  سلامم.پسرم 9 سالشه و میگه : موبایل میخوام، یکی دو ماه پیش بهش گفتم حداقل باید نیمی از همکلاسیهات موبایل داشته باشن تا برات بگیرم ، رفت آمارشونو آورد و نمیه درست شد مادرش میگه بلوتوث دار براش نگیرم معلوم نیست چه کسی چه چیزی براش بفرسته.و... خلاصه نگرانیهای معمول پدر و مادرهای امروزی! میخواستم در مورد اینکه بگیرم یا نگیرم باهاشون مشورت کنم.البته دیشب بهش قول خریدش رو دادم.گوشی که براش میگیرم امکانات معمول گوشیها رو داره، من بهتر دیدم قبل از اینکه به بلوغ جنسی برسه یا گوشی و خوب و بدش آشنا بشه و ما هم بتونیم نظارتی داشته باشیم.سوالم اینه که از حالا برا اینکه پسرم و ما آرامش خاطری داشته باشیم و نظارت و شرط و شروط رو به حداقل برسونیم چکار کنیم؟در ضمن مقداری پول دستمون داره ، از پولش بخرم یا خودم بگیرم گفته : "بابا گوشی لمسی میخوام اگه میخواین از پول خودم بگیرین " ممنون
  پاسخ تیر 17, 1395 در 5:14 ب.ظ
 55. مهسا
  سلام من خودم 10 سالم بود که بابام برام موبایل خریده ، بعد مامانم برام توضیح داد که چه جوری از موبایل استفاده کنم (نه اینکه از دکمه هاش چه جوری استفاده کنم) یعنی شمارمو به هر کسی ندم یا...نظر من اینه که براش موبایل معمولی بخرید و بهش بگید وقتی بزرگ شدی برات گوشی لمسی میخریم.و در ضمن شما هم به پسرتون توضیح بدین که چه جوری از موبایل استفاده کنه
  پاسخ تیر 20, 1395 در 5:41 ب.ظ
 56. مهدی
  ممنون نوع گوشی زیاد مهم نیست.و سفارشها هم به طور معمول میشه.مسئله صلی اینه که اون با گوشی بیشتر با هم سن و سالاش ارتباط داره و تو این ارتباطات از ما تاثیرپذیری داره یا دوستاش؟تربیت خانواده و محیط زندگی هر دو در این مسئله نقش دارن
  پاسخ تیر 20, 1395 در 6:47 ب.ظ
 57. امیر حسین
  متاسفانه موبایل و... امروزه نه تنها بین بزرگترها بلکه بین بچه ها هم حالت چشم و هم چشمی پیدا کرده است.آقای محترم شما همه قولها رو به بچه دادید.اگر براش نخرید یعنی بد قولی کردید و اعتماد پسرتون به شما کم میشه پس مسئله اینجاست که چه موبایلی بخرید.البته همه چی بستگی به خودتون داره هر چی موبایل با امکانات بیشتری بهری کنترل و سختی های خودتون بیشتر میشه موبایل با امکانات بالا دو تا مشکل ایجاد میکنه.یکی اینکه ممکنه ارتباطاتی رو ایجاد کنه که اصلا مناسب سنش نیست و با سراغ کلیپ ها و آهنگ های نامناسب بره و زودتر از بقیه به بلوغ جنسی برسه.مشکل دوم چیزیه که الان زیاد شده هر بچه ای یه موبایل دستش گرفته و داره باهاش بازی میکنه مدام اس ام اس میزنه.25 ساعت از 24 ساعت زندگیش صرف موبایل میشه.بعد درس و مسئولیت پذیری و خلاقیت و همه چی میره کنار.پس بهتره موبایلی با امکانات محدود بخرید.موبایل های لمسی هم امکانات بالایی دارند.البته بهش اجازه تصمیم گیری و نظر دادن بین چند موبایل با امکانات محدود بدید تا جس کنه انتخاب خودش بوده اگر با پول خودش هم بخره بد نیست چون اونوقت حس خوبی یهش دست میده حس بزرگ شدن.
  پاسخ تیر 21, 1395 در 7:21 ق.ظ
 58. مهدی
  ضمن تشکر فکر میکنم تو همین بخشی که فرمودید "فرهنگ استفاده " باید بیشتر کار کنم، مسئله ساز ترین قسمت موبایل بلوتوثش هست که حداقل در گوشیها وجود داره ولی اگر گوشی سطح پایینی براش بگیرم نسبت به کسایی که گوشی بهتری دارن احساس کمبود میکنه و ازشون میتونه تاثیرپذیرتر باشهومن البته یک ماه پیش یک گوشی 10 روز بهش دادم و گفتم این آزمایشیه و ازت میگیرم میخواستم ببینم علائقش چیه و طرفای ارتباطش چی و کیا هستن.چون عادت داره وقتی قولی بهش میدم عمل میکنم احتمال میدم که اگر قولی با توجیه منطقی ازش بگیرم عمل کنه. تشکر
  پاسخ تیر 21, 1395 در 7:50 ق.ظ
 59. زاهد
  سلام ببینید اینکه بهش گفتید به این شرط برات میخرم که حداقل نیمی از هم کلاسی هایت موبایل داشته باشد اصلا شرط درستی نبوده اگر آگاه هستید که پسرتون شرایطش در حدی نیست که کوبایل برایش بخرید می بایست بسیار قاطع و در همین حال با محبت فراوان به زبان خودش بهش می گفتید .نکته دیگر الان شما بهش قول دادید و چنانچه به قولتون عمل نکنید خاطره ی بدی از بدقولیتون در ذهنش شکل می گیرد که بد آموزی بیشتری به همراه خواهد داشت.از نظر من اگر پسرتون منطقی قضایا را می نگرد و خیلی آرام با مسائل کنار میاد..ضمن اینکه می پذیرد که شرایط اشتباهی برایش گذاشتید و متوجه بدقولیتون هم هستید .باهاش گفتگو کنید و معایب موبایل خریدن رو برایش بگید و عذرخواهی کرده و تا زمانی که اون شرایط رو کسب نکرده برایش موبایل نخرید.توجه کنید از اشتیاق زیاد پسرتون به موبایل داشتن در جهت درست استفاده کنید نه به عنوان یه جایزه و به جای موبایل وسیله دیگر، مسافرت ، تفریح و چیز دیگری فعلا جایگزین کنید تا اون شرایط کم کم در پسرتون ایجاد بشه.چنانچه پسرتون با قضیه بالا کنار نمیاد و منطقی نگاه نمیکنه و سرخورده می شود.و نه تنها پذیرشی در این زمینه نمی بینید بلکه زمینه برای فاصله گرفتن از شما و جذب شرایط نادرست شدن را آماده می بینید: موبایل را برایش بخرید همون موبایلی که دلش می خواد...یه مقدار خودتون بگذارید و بهش بگید مابقی رو از پول های خودت گذاشتم. با مهربانی و دوستانه با او از مضراتش صحبت کنید. طوری که نه سخنرانی کنید و نه خیلی سر سری رد بشید. کاملا به زبان خوش بدی ها رو براش شفاف کنید.و خیلی قاطع باهاش شرط کنید که شرایط استفاده از موبایل شامل موارد زیر می شود. 1- 2- 3- و شرایطتون رو بگید و خاطر نشان کنید که اگر دید موبایل محل درس و مشقش میشه و یا داره باعث بادآموزی میشه موبایل رو ازش خواهدگرفت و حق استفاده از موبایل رو نخواهد داشت. ...
  پاسخ تیر 22, 1395 در 7:41 ق.ظ
 60. مشاور
  با سلام و احترام.تربیت فرزندان در حوزه خانواده و اجتماع صورت می گیرد.اما هرگز نقش منحصر به فرد خانواده را نمی توان کم دید.به دلیل اینکه بچه از بدو تولد در اختیار خانواده هست. و بعضی روانشناسان اعتقاد به بسته شدن شخصیت کودک در همان چند سال اول زندگی دارند.و بعضی هم اعتقاد دارند تا نوجوانی و البته بعضی هم اعتقاد دارند بعدا هم محیط روی آن اثر گذار خواهد بود.همانطور که یک بتن ،ابتدا سیمان نرم و قابل انعطاف هست.اما بعدا مستحکم می شود و دیگر تغییرات کمی پیدا می کند.فرزندان هم تا سن بلوغ بیشترین تاثیر پذیری را از خانواده های تاثیر گذار و سازنده می گیرند.فرزند شما از تولد تقریبا بیشترین تاثیرش را از خانواده می گیرد.اگر خانواده مرز های مستحکم داشته باشد ، بچه ها هم این مرزهایشان مستحکم می شود و در آینده کمتر تحت تاثیر محیط قرار می گیرند.سالهای 7 تا 14 سالگی مرحله تربیت پذیری هست.باید قوانین پررنگ و مستحکم با تنبیه و تشویق بسیار برجسته باشد. پدر و مادر به خاطر قدرت مالی و تامین و فرزندان ، همچنین اینکه فرزندان قبل از بلوغ استقلال ندارند و وابسته به خانواده هستند.پس از این قدرتها در تشویق و تنبیه و شکل دهی فرزندان باید به شکل مطلوب و محبت آمیز استفاده شود. اگر همه ی دنیا موبایل داشته باشند اما قانون خانواده شما موبایل را برای فرزند نیاز نمی داند،شما نباید برای خرید ، تسلیم شوید.البته اینکه چگونه این کار را بکنید نیاز به مهارتهای تربیت کودک نیاز دارد.البته آگاهی بخشی کنید، قانون با ثبات بگذارید،تشویق و تنبیه بگذارید، جایگزین های مناسب قرار دهید، از محبت های کلامی و غیر کلانی او را اشباع کنید و نظارت کافی داشته باشید.و... البته این مهارتهای خود جلسات و مقالات بسیاری را می طلبد.اما باید فرزندان خود را نوعی تربیت کنیم که از محیط به اندازه لازم و قسمتهای مطلوبش برداشت کنید.
  پاسخ تیر 23, 1395 در 5:00 ب.ظ
 61. میترا
  بله مشکل محیط همیشه و در همه دنیا بوده است.اما خانواده با به کارگیری مهارتهای تربیتی می تواند مخصوصا از بدو تولد تا بلوغ ، با استفاده از قدرت، محبت و ارضاء نیازهای فرزند توام با قوانین مشخص، همراه با آگاهی بخشی فرزندان را آماده سازی بکندوتا وقتی در محیط قرار می گیرد بهترین ها را جذب کنند.
  پاسخ تیر 24, 1395 در 6:15 ق.ظ
 62. sanaz
  با سلام بازی های تخیلی در کودکان به چه صورت است و از چه سنی در کودکان بروز می کند؟
  پاسخ تیر 24, 1395 در 7:32 ق.ظ
 63. مشاور
  این بازی ها در یک و نیم سالگی خود را نشان می دهند اما آغاز جدی آنها در سه سالگی است.در جریان بازی کودک می تواند یک کاسه آب را به عنوان یک دریای بزرگ جلوه دهد و از یک عروسک با قد 50 سانتی متر، یک جنگجوی شکست نا پذیر بسازد در حالی که در بازی های تقلیدی ، نمایشی و نمادی کودکان از آنچه دیده و تجربه کرده اند الگو بر می دارند.در بازی های تخیلی با استفاده از تجربیات گذشته ، رویدادهای جدیدی که چندان سابقه برخورد با آنها نداشته اند را می سازند.
  پاسخ تیر 26, 1395 در 1:21 ب.ظ
 64. ناشناس
  آیا بازی دختران و پسران در سنین خیلی پایین باید متفاوت باشد؟و هم بازی آنها بهتر است به چه صورت باشد؟
  پاسخ تیر 26, 1395 در 2:35 ب.ظ
 65. مشاور
  در ابتدای کودکی تفاوت زیادی میان بازی های دخترها و پسرها مشاهده نمی شود.اما با بالاتر زفتن سن، آغاز دوره دبستان و ورود به اجتماع ، مرزبندی هایی میان این دو جنس بیشتر می شود و این مرزها که بسیاری از آنها آموخته شده هستند ، در بازی ها هم خود را نشان می دهند.وقتی این تفکیک نوع بازی های دو گروه شکل می گیرد ، دیگر همبازی شدن دختر ها و پسر ها بی معنا شده و حتی گاهی با تمسخر هم جنسان همراه می شود.پسر ها دوست دارند در جریان بازی ، انرژی بدنشان را تخلیه کنند و سراغ بازی های پر تحرک یا قدرتی می روند.استفاده از ابزارها ، تیر اندازی، باد بادک بازی، دوچرخه سواری، تیله بازی، کشتی، مشت زنی، فوتبال، دوچرخه سواری، کامیون بازی، دویدن و ...از بازی هایی است که معمولا پسرها به آنها رغبت نشان می دهند. دختر ها بازی های ساکن را ترجیح می دهند و دوست دارند کم تحرک و آرام خود را سرگرم کنند.عروسک بازی ، طناب بازی، تشکیل کلاس درس، بافندگی و خیاطی ، فروشندگی و معما بازی و ... از جمله بازی های مورد علاقه دختر هاست.
  پاسخ تیر 27, 1395 در 3:16 ب.ظ
 66. elahe n
  خیلی از کودکان بازی های تقلیدی را بسیار انجام می دهند به نظر شما این گونه بازی ها معمولا از چه سنی شروع می شود؟
  پاسخ تیر 27, 1395 در 3:38 ب.ظ
 67. مشاور
  بازی های تقلیدی از سه سالگی به بعد به دنیای کودکان وارد می شود و در یادگیری مهارتهای تازه و رشد یافتن به آنها کمک می کند.ابتدا بچه ها تقلید را از پدر و مادر خود آغاز می کنند و در بازی هایشان فعالیت هایی را شبیه سازی می کنند که والدین شان در طول روز آنها را ابراز می کنند.یا حتی شغل والدینشان را می گیرند و به شیوه آنها به امور خانه رسیدگی می کنند.
  پاسخ تیر 28, 1395 در 9:35 ق.ظ
 68. ناشناس
  سلام به نظر شما چه بازی برای چه سنی خوبه؟
  پاسخ تیر 28, 1395 در 9:46 ق.ظ
نظر دهید