نقش بازی در تربیت کودک

بازی، به خودی خود برای رشد در زمینه های اجتماعی و شناختی

بازی، به خودی خود برای رشد در زمینه های اجتماعی و شناختی و همچنین رسیدن به تکامل عقلی و احساسی می باشد که خلاقیت کودکان را محک زده و آن را تقویت می کند. همچنین یک نوع روش برای آموزش کودکان می باشد.حتی این روش برای آنان که مشکل گفتاری نیز دارند هم راه گشا و قابل استفاده میباشد. بازی درمانی کودکان به روش های مختلف به کودکان کمک می کند تااز راه بازی کردن یک پشتیبانی خوب دریافت کرده و با استفاده از احساسات و عواطف بسیار اندیشه های خود را بیان کرده و از مشکلات خود بگویند همچنین این روش کمک می کند تا کودکان بیاموزند چگونه روابط خود را کنترل کرده و درهنگام عصبانیت و یا خوشحالی چه رفتاری از خود بروز دهند. در این روش کودکان با استفاده از شیوه های مدیریتی مشکلات خود را حل کرده و اضطراب و استرس را در خود کاهش دهند.

در جلسات بازی درمانی کودک، روانشناسان و روانپزشکان مشاوره کودک، مجموعه ای بسیار از اسباب بازی ها را در اختیار کودک قرار می دهد و با او درباره این اسباب بازی ها صحبت کرده و همبازی میشود تا رابطه نزدیکی را با او پیدا کند سپس با کفتار و صحبت کردن با زبان کودکان مشکلات او را ریشه یابی می کند.
اما نقش والدین در این میان چیست؟!
نقش والدین در این میان پشتیبانی کودک در روند بازی درمانی میباشد سپس تشویق آنان نیز اهمیت ویژه ای دارد. از کودکتان درباره اتفاقات جلسه مشاوره نپرسید و پافشاری نکنید که کودکتان مسئله ای خاص رابیان کند. بازی درمانی زمان ویژه ای بین بازی و کودک و کارشناس می باشد بنابراین دغدغه ها و سوالات خود را در زمان دیگری با کارشناس مربوطه در میان بگذارید.
مرکز مشاوره کودک بابهترین کارشناسان در زمینه بازی درمانی کودکان منتظر شما والدین عزیز است.

ر روند بازی درمانی میباشد سپس تشویق آنان نیز اهمیت ویژه ای دارد. از کودکتان درباره اتفاقات جلسه مشاوره نپرسید و پافشاری نکنید که کودکتان مسئله ای خاص رابیان کند. بازی درمانی زمان ویژه ای بین بازی و کودک و کارشناس می باشد بنابراین دغدغه ها و سوالات خود را در زمان دیگری با کارشناس مربوطه در میان بگذارید.

منبع:فارس پاتوق

۶۹ دیدگاه ها

 1. ناشناس
  سلام اگر ممکنه در مورد فواید بازی بیشتر توضیح بدین...ممنون بابت سایت خوبتون
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 7:51 ق.ظ
 2. مشاور
  - بازی میتواند نقش بسیار مثبتی در رشد روانی،هیجانی و بهزیستی کودک داشته باشد.به طور مثال کنجکاوی شدید کودک می تواند از طریق بازی ارضا شود و فرصتی مناسب به او بدهد تا هوش خود را تقویت نماید و موجب رشد و شکوفایی کودک گردد. - بازی به کودک فرصت می دهد که پس از خستگی های بدنی و روانی که بزرگسالان او به وادار به یادگیری می کنند، دوباره به رهایی آرامش درونی دست یابد. - یکی دیگر از ویژگی های بازی ، زنده نگاه داشتن و شاداب کردن روحیه است.چرا که بازی عبارت است از فعالیتی شادمانه ، شور و شوق بازی ، خود انگیختگی ،شادابی و وجدی که غالبا از آن عاید می شود،تاثیرات مثبتی در سلامت فکری کودکان دارد. - بازی هوش ، فکر، عزم و استعداد های مختلف را در کودک پرورش می دهد و باعث نشاط روح او خواهد شد.
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 4:47 ب.ظ
 3. تیانا22
  سلام دخترم 6 سالشه و پسر 5 ساله ای دارم که با هم تو خونه بازی میکنند.من دوست دارم بازی هایی رو که جنبه های آموزشی دارن انجام بدن ولی نمیدونم این بازی ها چطوری می باشند و چطور باید بچه ها رو به ین بازی ها ترغیب کرد؟در کل چه نوع بازی هایی وجود دارد؟
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 7:56 ب.ظ
 4. زاهد
  امروزه بازی های آموزشی به بازی هایی اطلاق می شود که از طریق آنها توانایی های روحی شخصی ، آگاهانه تمرین شده ، وسعت پیدا می کند در تمام این بازی ها، بدون عمال فشار، آزادانه و با رغیت در ضمن با نقشه و هدف،دانستنی های نو آموخته شده یا آموخته ها به تمرین درآمده و وسعت می یابد.به همین دلیل کودکان باید در بین بازیچه های خود مالک چند نوع از این گونه بازی ها نیز باشند.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 6:42 ق.ظ
 5. مشاور
  در غالب کلاس های مهد و کودکستان ها 4 نوع بازی آموزشی معمول است.بازی دستی ، بازی بدنی ، بازی نمایشی و بازی سرگرم کننده. بازی دستی : در این بازی کودک با وسایل کوچکی چون انواع پازل ها ،چوب های اندازه گیری و مجموعه ای میخ چوبی سر و کار دارد.بازی های دستی تا حدی خود شمول است.یعنی به رابطه آنها با سایر بازی ها نیازی نیستد.هر گاه وسایل را در اختیار کودک قرار دهیم مستقیما به اهداف مورد نظر دست می یابیم. بازی بدنی : در این نوع بازی ،کودک اعمال متعددی نظیر دویدن ، پریدن یا سه چرخه سواری را انجام می دهد.اهداف ااین بازی ، افزایش مهارت های بدنی کودکان و آشنایی آنها با چگونگی استفاده ز این مهارتها درموقعیت های جدید است. بازی نمایشی : در این بازی کودک نقش فرضی را همراه با سایر کودکان بازی می کند.موقعیت هایی که در بازی در آنها مطرح می شود ، همان هایی است که اغلب در زندگی واقعی پیش می آید.بخش عروسک های کلاس ، مناسب ترین جا برای این بازی ست. بازی سرگرم کننده : هر چند این نو بازی نوعی فعالیت تفریحی محسوب می شود اما با سایر بازی ها متفاوت است.هنگامی که این بازی در کودکان خردسال اجرا می شود لازم است عناصر خاصی را در آن بگنجانیم تا به هدف مورد نظر دست یابیم و جنبه آموزشی آن حفظ شود.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 8:58 ق.ظ
 6. مشاور
  البته پیش از شروع بازی لازم است نکاتی مورد نظر قرار گیرد : 1- بگذارید کودک برای خود فکر کند.وقت زیادی در اختیار او قرار دهید.هرگز پاسخ را به کودک نگویید مگر در موارد استثنایی که آن هم فقط باید به اشاره ختصری اکتفا شود. 2- اجازه دهید هر کاری که لازم است ( از قبیل ریختن مایه از ظرفی به ظرف دیگری، جور کردن مکعب های رنگی ناغیره)خود کودک آن را انجام دهد.باید کاری کنید که بازی را به صورت تجربه لذت بخشی برای کودک در آورید. 3- حداکثر ییش از 10 الی 15 دقیقه به هر بازی اختصاص ندهید.زیرا در صورتی که هر بازی در هر بار زیاد انجام شود اثر خود را از دست می دهد.زمانی که کودک شما هنوز خسته نشده و اشتیاق به بازی را از دست نداده است، بازی را متوقف کنید.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 1:40 ب.ظ
 7. مهسا غلامی
  سلام خدمت مشاورین محترم آیا خرید اسباب بازی هایی که کودکان با آنها بازی می کنند در تربیت آنها نقشی دارد؟آیا باید در خرید اسباب بازی برای بچه ها حساسیت به خرج دهیم؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 2:26 ب.ظ
 8. زاهد
  بله به طور کلی بازی نقش مهمی در بروز و نشان دادن احساسات ، ارتباط با دیگران و شکل گیری شخصیت کودک دارد.انتخاب اسباب بازی هم یک بخش مهم در بازی است.لازم است که انتخاب و خرید اسباب بازی با هدف انجام شود .مثلا برخی اسباب بازی های در تقویت قدرت تمرکز و توجه موثرند .بعضی قدرت خلاقیت و تفکر بچه ها رو بالا می برند.بعضی اطلاعات عمومی بچه ها رو بیشتر می کنند.برخی موجب تقویت مهارتهای حرکتی می شوند.گاهی هم ممکن است هدف خرید اسباب بازی لذت بردن و شاد بودن بچه ها باشد.به هر حال انتخاب اسباب بازی مناسب موجب پرورش خلاقیت و افزایش تواناییهای کودک و گسترش ارتباط او با دیگران و آماده سازی او برای نقش واقعی اش در زندگی می شود. مثلا وقتی برای یک دختر بچه عروسک میخریم او را به طرف پذیرش نقش های متناسب با جنسیتش راهنمایی میکنیم.او در بازی با عروسک خود رفتاربزرگتر ها رو تقلید می کند میگوید عروسکم سردش شد، گرسنه شد با خوابش می آید، به او شیر بدهم یا او را بخوابانم...او در این بازی به نوعی نقش مادری را تجربه می کند، نقشی که او قرار است در آینده در زندگی واقعی ایفا کند.
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 9:02 ق.ظ
 9. مهسا غلامی
  پس بنا بر گفته شما اسباب بازی را باید متناسب با جنسیت کودک انتخاب کرد؟
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 9:47 ق.ظ
 10. زاهد
  بله ، ما برای یک پسر بچه عروسک نمیخریم چون نمیخواهیم در آینده مردی شود که نقش مادری را ایفا کند.او قرار است در آینده پدر شود و حتی اگر ببینیم که یک پسر بچه به اسباب بازیهای دخترانه ، بازی با دختران و یا پوشیدن لباس های دخترانه علاقه نشان می دهد ، باید در وضعیت او دقت و تئجه بیشتری شود.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 4:21 ق.ظ
 11. مهسا غلامی
  یعنی باز هم میرسیم به این نکته که در خرید اسباب بازی باید به جنبه های آموزشی توجه کرد؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 6:11 ق.ظ
 12. زاهد
  بهتر است اینطور باشد و خرید اسباب بازی هایی که هیچ جنبه آموزش ندارند، به تخلیه هیجانات کودک کمک نمیکنند و موجب ارتباط او با دیگران نمیشوند، محدود شود
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 7:34 ق.ظ
 13. مهسا غلامی
  محدود شود ؟یعنی بعضی وقتها اشکال ندارد؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 9:16 ق.ظ
 14. زاهد
  بله، اگر کودکی این نوع اسباب بازی ها را اصلا نداشته باشد و همیشه در حسرت تجربه یکی از آنها بماند ، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید .مثلا ماشین کنترلی را در نظر بگیرید، این اسباب بازی خیلی به تقویت خلاقیت کودک کمک نمیکند و جنبه آموزشی چندانی ندارد اما اگر بچه اسباب بازی را نداشته باشد ممکن است با خودش فکر کند که چرا دیگران دارند و او ندارد و یا دلش بخواهد بداند ماشین کنترلی چطور کار می کند.
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 8:25 ق.ظ
 15. mahnaz
  ولی این روزها تنوع اسباب بازی های خیلی زیاد شده به نظر شما درسته که برای بچه هایمان اسباب بازی های متنوع بخریم و اتاقشان را با اسباب بازی پر کنیم؟؟؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 9:28 ق.ظ
 16. زاهد
  نه منظورم این نبود.اگر این کار را بکنید که دیگر کودک فرصت کافی برای بازی با اسباب بازیهایش را ندارد و راه استفاده از آنها را یاد نمیگیرد.خرید اساباب بازی برای کودک باید جنبه تشویقی داشته باشد.بچه باید برای رسیدن به خواسته هایش کمی تلاش کند و صبر و انتظار بکشدواگر ببیند که همیشه همه چیز برایش به راحتی و بدون هیچ تلاش و کوششی فراهم می شود، در آینده هم همین انتظار را خواهد داشت.
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 10:47 ق.ظ
 17. احسان
  سلام آیا در خرید اسباب بازی باید به سن کودک توجه کرد و چه اسباب بازی هایی برای چه سنی مناسب است؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 11:38 ق.ظ
 18. زاهد
  دسته بندی مشخصی وجود ندارد اما تا دو سالگی باید بیشتر از اسباب بازیهایی استفاده شود که تحریک حسی و حرکتی برای بچه ها ایجاد کند.مثلا جقجقه موجب تحریک سیستم شنوایی کودک می شود یا اسباب بازی های رنگی که بالای تخت کودک نصب می شود، قدرت بینایی کودک را تحریک می کند.اما در عین حال باید امن باشد.امن یعنی این که تیز و برنده نباشد و رنگ و جنسش طوری باشد که آسیب های فیزیکی و مسمومیت ایجاد نکند.
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 8:57 ق.ظ
 19. احسان
  خب بعد از دوسالگی چطور؟؟؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 10:34 ق.ظ
 20. زاهد
  از دو سال به بالا اسباب بازی هایی بهترند که در تقویت خلاقیت ، مهارت حل مساله و تمرین برای ایفای نقش های دوران بزرگسالی نقش داشته باشند؛مثل لکو یا جورچین.البته پدر و مادر وقتی میبینند کودک نمی تواند با این اسباب بازیها کار کند، نباید خودشان ایین کار را انجام دهند.باید نظارت کنند تا او خودش با این اسباب بازی های کار کند
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 2:30 ب.ظ
 21. عاطفه
  سلام دخترم 8 سالشه وقتی باهاش میرم خیابون اسباب بازی ها رو که در ویترین های مغازه ها میبیند، به اصرار از من می خواهد آن اسباب بازی را برایش بخرم بسیار گریه می کند.به نظر شما چه طور باید باهاش برخورد کنم؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 4:44 ب.ظ
 22. مشاور
  چه در مورد خرید اسباب بازی و چه در موارد دیگر اصل کلی این است که اگر خواسته کودک منطقی بود و ما تشخیص دادیم که نیاز دارد برایش میخریم اما اگر دیدیم چیزی را می خواهد که مانند همان را دارد یا به تشخیص ما خواسته اش غیر منطقی است،آن وقت باید به او بی توجهی کنیم.
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 6:12 ق.ظ
 23. زاهد
  والدین برای بازی بچه ها وقت بگذارند و در بازی با آنها شریک شوند و طوری بازی کنند که انگار خودشان هم بچه هستند.این کار موجب می شود ارتباط بین والدین و کودک تقوقت شود و در موقع لزوم کودک از والدین حرف شنوی داشته باشد
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 7:42 ق.ظ
 24. fati
  سلام به نظر شما خرید تبلت برای بچه ها کار درستی می باشد؟ و کلا در شبانه روز بچه ها چقدر باید با تبلت کار کنند،که به سلامتی آنها آسیب نرساند؟
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 9:48 ق.ظ
 25. زاهد
  به گفته محققان استرالیایی استفاده زیاد از تبلت و گوشی های هوشمند می تواند بر سلامت کودکان در سنین بزرگسالی تاثیر منفی بگذارد.محققان می گویند حداکثر زمانی که کودک می تواند صرف استفاده از این تکنولوزی بکند 30 دقیقه است و استفاده بیش از این مدت می تواند زمینه ساز درد های کمر و گردن در بزرگسالی می شود. متخصصان هشدار می دهند بیش از 30 دقیقه در روز اجازه ندهید فرزندتان از تبلت استفاده کند در غیر اینصورت در بزرگسالی دچار مشکلات استخوانی عضلانی چشمی خواهد شد.
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 10:46 ق.ظ
 26. مهتاب نصیری
  به نظر شما 30 دقیقه یه کمی کم نیست.
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 10:52 ق.ظ
 27. orbital
  به نظر من هر تبلتی میگیرین حتما باید به کیفیت تصویر و ال سی دیش توجه کنید تبلتهای ارزون قیمت واقعا ممکنه به چشم کودکتان آسیب بزنه
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 9:46 ق.ظ
 28. خلیلی
  سلام من جاهای زیادی خوندم که بازی سبب رشد کودک می شود آیا این موضوع را شما تایید می کنید؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:03 ق.ظ
 29. مشاور
  سلام. بله ، کودکان با بازی رویاهای خود را می پرورانند و با آنها زندگی می کنند.این امر در رشد جسمی و ذهنی و تقویت حواس کودک موثر است.بازی بازی در رشد عاطفی کودک نقش مثبتی ایفا می کند به این صورت که نیاز به برتری جوئی و بروز احساسات و عواطف ، ترس و تردیدها و برونگری را در کودک ارتقا می دهد.بازی در رشد اجتماعی کودک تاثیر بسزایی دارد و موجب ارتباط کودک با محیط بیرون ، شکوفیی استعداد های نهفته و بروز خلاقیت ، همکاری ، همیاری و مشارکت کودک می گردد.همچنین همانند سازی با بزرگتر ها شده و کمک می کند که کودک شکست را به طور واقعی را تجربه کند.بازی در رشد جسمی کودک موثر بوده و باعث رشد و هماهنگی دستگاهها و اعضای بدن وتقویت حواس کودک و توانمندی فکری و بدنی او می شود. نقش بازی در رشد ذهنی کودک انکار ناپذیر است.رفتار هوشمندانه را تقویت می کند و زمینه های لازم را جهت یادگیری زبان و رشد هوشی و تفکر کودک را فراهم می سازد.آن چه که از بازی های فکری مخصوصا «کاربرد آن در فلسفه کودک مورد نظر است ، نقش بازی در رشد ذهنی کودک است که با استفاده از ابزارهای مورد نظر ( اسباب بازی، داستان، فیلم ، کارتون،عکس و...) به ارتقا رشد فکری او کمک می کند.بازی، فرصت هایی را برای « ابراز وجود» و « خلاقیت » در کودک فراهم می کند و راهی مناسب برای تخلیه هیجان ها و انرژی های اضافی در اوست.
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:54 ق.ظ
 30. mahsa
  سلام دختر من علاقه زیادی به بازی های کامپیوتری داره خیلی زیاد طوری که حتی غذا هم نمیخوره و همش دوست داره بازی کنه نمیدونم چطور میتونم از این بازی ها دورش کنم؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 12:33 ب.ظ
 31. مشاور
  کمی بازی کامپیوتری در طول روز، می تواند اثر کمی اما مثبتی روی پیشرفت بچه ها بگذارد.دانشمندان متوجه شدند بچه هایی که یک ساعت در طول روز با کامپیوتر یا کنسول بازی می کنند، شرایط بهتری دارند تا آنهایی که اصلا بازی نمی کنند. کمی بازی ویدئویی در طول روز می تواند اثر کم اما مثبتی روی پیشرفت بچه ها بگذارد.دانشمندان متوجه شدند بچه هایی که یک ساعت در طول روز با کامپیوتر یا کنسول بازی می کنند.شرایط بهتری دارند تا آنهایی که اصلا بازی نمی کنند.اما بچه هایی که در روز بیش از 3 ساعت پای بازی می نشستند، کمتر از همه از زندگی شان راضی بودند.این مطالعن با در نظر گرفتن میزان رضایت کودک از زندگی، تعامل با دوستان،تلاش آنها برای کمک به دیگران در سختی ها و ... انجام شده است. البته دانشمندان می گویند عواملی مانند محتوای بازی یا شرکت والدین در بازی ، احتمالا بیش از تعداد ساعات بازی اهمیت دارد و بیش تر روی سلامت روانی و اجتماعی کودک تاثیرگذار است.نتیجه این تحقیق که روی 5 هزار کودک 10 تا 15 ساله انجام شده ،در مجله pediatrcs منتشر شده است.
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 8:59 ق.ظ
  • فاطمه
   سلام دختر بچه من به اسباب بازی های پسرانه بیشتر علاقه دارد تا اسباب بازی های دخترانه چطور میتونم دخترم رو عروسک به دست کنم؟
   پاسخ خرداد 29, 1395 at 7:41 ق.ظ
 32. مشاور
  شما نباید بابت این آشفته و هراسان باشد و این هراس را به القا نکنید.بلکه سعی کنید شریک بازی های دخترانه اش شوید و رفتارهایی که از هم جنسان او انتظار می رود را در جریان بازی هایش با عرو سک ها و وسایل آشپزخانه تقویت کنید.می دانیم که فرو رفتن او در نقش هایی که مردانه تعریف شده اند.تنها نگرانی شما نیست.شاید از تفاوت دخترتان با دختران دیگران نگران باشید و از اینکه هم جنسانش نمی توانند شیوه بازی کردن او را درک کنند و به رفتارهایش واکنش نشان می دهند، نگران شوید، اما به شما این امیدواری را می دهیم که در صورت نبودن ، مشکلاتی که در بخش های دیگر زندگی اش می توانید نشانه آنها را ببینید ، این تفاوت با هدایت درست و رفتار مناسب شما هر روز کمرنگ تر خواهد شد ، پس خشونت را فراموش کنید و به او زور نگویید بلکه تفاوت شیوه بازی کردن او با کودکان دیگر را ، در جریان بازی با فرزندتان کمرنگ کنید.باز هم تکرار میکنیم.که اگر نشانه مشکوک دیگری را نمی بینید و تنها بی میلی فرزندتان به بازی با عروسک ها را مشاهده می کنید نگران نباشید.
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 11:27 ق.ظ
 33. nazanin
  گاهی دختران به همراه عروسک هایشان به رختخواب می روند آیا اشکالی دارد عروسک به بغل بخوابند؟
  پاسخ خرداد 29, 1395 at 8:52 ق.ظ
 34. مشاور
  کمتر کسی است که می تواند ترسش از برخی لحظه های شب را انکار کند .همه ما گاهی با آشفتگی از خواب بیدار می شویم و به دنبال فرد یا چیزی برای برگرداندن آرامش از دست رفته مان می گردیم ، پس با این اوصاف طبیعی است که فرزند شما هم در زمان خواب دچار اضطراب شود.احتمالا در چنین لحظه ای با گریه کردن یا آمدن به اتاق شما برای کم کردن اضطرابش تلاش میکند ، اما راه ساده ای هم برای از بین بردن این وحشت وجود دارد شما می توانید برایش یک عروسک دوست داشتنی تهیه کنید تا شب ها آن را در آغوش بگیرد و با این تصور که عروسک محبوبش او را تنها نمی گذارد و از او محافظت می کند، ارام بخوابد.دختر و پسر ندارد ؛ شما نمیتوانید این عادت را از سر او بیرون کنید، اما برای اینکه حس بهتری داشته باشد و آرامش بیشتر شود ، می توانید قبل از خواب برایش قصه بخوانید و تا زمان خواب رفتنیش در اتاق بمانید تا با حال بهتری چشم هایش را روی هم بگذارد.توصیه میکنیم این رفتارهای حمایتی از طرف والد هم جنس صورت بگیرد.
  پاسخ خرداد 30, 1395 at 10:24 ق.ظ
 35. ناشناس
  آیا دختر بچه ها از بازی کردن با عروسک ها چیزی هم یاد میگیرند؟
  پاسخ خرداد 30, 1395 at 1:29 ب.ظ
 36. مشاور
  بازی با عروسک ها ، جزئی غیر قابل انکار از رشد کودکان است و در مورد این موضوع هیچ دیوار جنسیتی نمی توانیم بکشیم.بازی کردن با عروسک، هم برای دختران و هم برای پسران ، فرصت بالا بردن برخی مهارت ها را ایجاد می کند. آنها در جریان عوض کردن لباس عروسک های شان ، ریزه کاری هایی را در به کار گرفتن دستانشان یاد می گیرند و وقتی به عروسک هاشان غذا می دهند، این مهارت ها را تقویت می کنند.در جریان بازی با عروسک ها، بچه ها پدری و مادر کردن را تجربه می کنند و وقتی آنها را در موقعیت های اجتماعی قرار می دهند،هم برای استفاده از دایره وسیع تری از واژه ها تلاش می کنند و هم خود را در موقعیت های اجتماعی محک می زنند که قرار است در سال های آینده با آنها روبرو شوند. بچه ها در جریان عروسک بازی ، آرزوها و خواسته های شان را اعلام می کنند و در بسیاری از مواقع ، رفتارهای والدین با دیگر اطرافیانشان را تقلید می کنند.برای یک کودک ، بازی با عروسک فرصتی ایده آل برای فرو رفتن در نقش های دیگر است و گاهی حتی در جریان این بازی ها ، ترس، خشم، اضطراب یا ناراحتی هایش را ابراز می کند.پس اگر دوست دارید بدانید در ذهن و زندگی فرزند چه می گذرد، می توانید بدون اینکه متوجه شود عروسک بازی اش را زیر نظر بگیرید
  پاسخ خرداد 31, 1395 at 8:04 ق.ظ
 37. بنفشه
  سلام دخترم 4 سالشه و وقتی داره توی اتاقش با عروسک هاش بازی میکنه گاهی اوقات میبینم که عروسکش رو کتک میزنه و با اون دعوا میکنه به نظر شما چه دلیلی داره من بابت این موضوع نگران هستم
  پاسخ خرداد 31, 1395 at 12:40 ب.ظ
 38. مشاور
  درست است که رد پای همه حرف ها و رفتارهایی که بچه ها در جریان بازی های شان نشان می دهند را نمیتوان در واقعیت پیدا کرد.اما از نظر روانشناسان بازی ها تا اندازه زیادی می توانند از ذهنیات بچه ها یا حتی محیطی که در آن زندگی می کنند رونمایی کنند.فرزند شما تا اندازه زیادی رفتاری که شما یا پرستارش در برابرش نشان می دهید را در برابر عروسک هایش به نمایش می گذارد اگر او را در آغوش بگیرید ، عروسک هایش را در آغوش می گیردو اگر گاهی با او تندی کنید ،گاهی در بازی هایش بر سر عروسک ها فریاد می زند.نمی توان گفت هر رفتار خشنی که فرزند شما با عروسکش درد،یک زنگ خطر جدی است، اما رفتار های تکرار شوند بیشتر از هر چیز می توانند گویای واقعیت باشند. فرزند شما به طور معمول چطور با عروسک هایش حرف می زند و رفتار می کند؟ آنچه معمولا در بازی های او می بینید ، می تواند به شما بگوید در ذهنش چه می گذرد و اطرافیانش با او چه برخوردی می کنند.البته اگر فرزندتان با عروسک های جنگجویش کمی با خشونت رفتار می کند ، نشان دهنده این نیست که در مهد کودک یاخانه مورد خشونت قرار گرفته است.اقتضای استفاده از برخی اسباب بازی ها نشان دادن رفتارهای غیر معمول است و او در جریان این بازی ها کمی از تخیلش هم کمک می گیرد. فرزند شما گاهی در رفتارهایی که در دنیای واقعی مجال بروزشان را ندارد را در جریان این بازی ها ابراز می کند پس بدون نگرانی اجازه دهید گاهی دزد دریایی شود و گاهی هم سوپر من باشد.
  پاسخ تیر 1, 1395 at 10:06 ق.ظ