شروع نوجوانی ۱۲ تا ۱۴ سالگی زمان بسیاری از تغییرات فیزیکی یا روانی، هیجانی و اجتماعی می باشد. با شروع بلوغ ، هورمون ها تغییر میکنند. موضوعات سکس نوجوان و اعتیاد در این دوره شدید می شود و به همین دلیل روانشناسی نوجوان در این سن اهمیت زیادی دارد و به والدین توصیه می شود که برای جلوگیری از مشکلات آینده از مشاور کمک بگیرند. در این زمینه مشاوران مرکز مشاوره برتر ستاره ایرانیان به شما کمک می کنند تا در جلساتی کوتاه و موثر به بهترین نتایج دست پیدا کنید و آینده ای درخشان را برای فرزند خود بسازید.

شروع دوران نوجوانی

شروع نوجوانی زمان بسیاری از تغییرات فیزیکی یا روانی، هیجانی و اجتماعی است.

با شروع بلوغ، هورمون‌ها تغییر می‌کنند. در بیشتر پسرها موهای زاید و موهای صورت رشد می‌کنند و صدایشان بم می‌شود.

در اکثر دخترها رشد موهای زهار و رشد سینه دیده می‌شود و قاعدگی آن ها شروع می‌شود. ممکن است آنها برای این تغییرات و ظاهر خود نگران شوند.

این دوره همچنین زمانی خواهد بود که در آن ممکن است نوجوان شما با فشار همسالان برای انجام برخی کارها روبرو شود. مانند: “مصرف الکل، تریاک، قرص‌های روان‌گردان و یا حتی داشتن سکس نوجوان”. دیگر چالش‌های این دوره می‌تواند اختلالات خوردن، افسردگی، خودکشی و مشکلات خانوادگی باشد.

در این دوره نوجوانان بیشتر بر انتخاب‌ها و سلایق شخصی خود تکیه دارند. مانند: ” انتخاب دوستان، رشته ورزشی، مسائل تحصیلی و مدرسه”، نوجوان‌ها با علایق و شخصیت خود مستقل‌تر می‌شوند.

12 تا 14 سالگی در شروع نوجوانی

اگر چه والدین هنوز هم مهم هستند. در این قسمت برخی تغییرات نوجوانان در شروع نوجوانی آورده شده:


روانشناسی ۱۲ تا ۱۴ سالگی

در صحبت و رفتار با این گروه سنی، بزرگسالان باید با آن ها ارتباط باز داشته باشند! آن ها هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی با سرعتی سریع در حال رشد هستند و به افرادی نیاز دارند که با آن ها راحت و صادق باشند. این گروه سنی است که بسیاری از بزرگسالان از آن دوری می‌کنند، زیرا به دلیل نیاز نوجوانان به دور شدن از بزرگسالان و ایجاد استقلال، از آن دوری می‌کنند، در این کودک شما ممکن است افسردگی، اضطراب و اختلالات دیگر را تجربه کند. برای اطلاع از روانشناسی کودک خود مطالب زیر را مطالعه کنید:

روانشناسی کودک ۱۲ ساله

تربیت و روانشناسی کودک ۱۳ ساله

روانشناسی کودک ۱۴ ساله

سکس نوجوان

تغییرات اجتماعی یا هیجانی 

در شروع نوجوانی در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی ممکن است :

 • ممکن است نگرانی بیشتری در مورد تصویر بدن ، ظاهر و لباس نشان دهند.
 • برخودشان متمرکز میشوند.بین انتظارات بال و فقدان اعتماد بنفس مدام پس و پیش میروند.
 • دمدمی مزاج تر میشوند.
 • نسبت به همسالان علاقه بیشتری ابراز میکنند و بیشتر تحت تاثیر آنها هستند.
 • عاطفه کمتری به والدین نشان میدهند. گاها” ممکن است گستاخ و کم تحمل به نظر برسند.
 • به دلیل تکالیف دشوار مدرسه استرس تجربه کنند.
 • اختلالات خوردن را دچار شوند.
 • غم و افسردگی بسیاری تجربه کرده . که ممکن است منجر به افت تحصیلی، مصرف الکل و قرص، سکس نوجوان ، و دیگر مشکلات شود.

تفکر و یادگیری 

در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی در شروع نوجوانی ممکن است :

 • توانایی بیشتری برای افکار پیچیده داشته باشند.
 • بهتر بتوانند احساسات خود را با صحبت کردن ابراز کنند.
 • احساسی قوی از خوب و بد یا درست و نادرست را رشد دهند.

نکات فرزند پروری 

نکات زیر مواردی هستند که شما بعنوان والدین برای کمک به کودک خود در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی در این دوره می توانید انجام دهید :

 • با نوجوانان صادق و روراست باشید بخصوص هنگام صحبت کردن درباره موضوعات حساس مانند: داروهای روان گردان، مشروبات الکلی، سیگار کشیدن و سکس نوجوان
 • دوستان نوجوان خود را ملاقات کرده و بشناسید .
 • در حالیکه نوجوان را تشویق به تصمیم گیری فردی میکنید؛ در انتخاب گزینه های سالم و درست به او کمک کنید.
 • به عقاید نوجوان خود احترام بگذارید و احساسات و افکار او را مورد توجه قرار دهید. مهم است که او بداند شما در حال گوش دادن به او هستید .
 • هنگامی که اختلافی هست، در مورد انتظارات و اهداف صریح باشید. مانند :( نمرات خوب گرفتن، تمیز نگه داشتن وسایل ، و نشان دادن احترام ). اما به نوجوان اجازه دهید که در چگونگی رسیدن به این اهداف خودش تصمیم بگیرد. مانند : (اینکه چه زمانی و چگونه درس بخواند یا تمیز کند).

رشد جسمی نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سالگی

بیشتر نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ ساله با تحولات عاطفی و جسمی که همراه با بلوغ است، سروکار دارند. طبیعی است که نوجوان شما گاهی اوقات احساس عدم اطمینان، خلقی، حساس و خودآگاهی کند. و در این مدت، تناسب با همسالان از همیشه مهمتر می شود.

ممکن است پسرهایی که از نظر جسمی زودتر بالغ می شوند، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما دخترانی که زودتر بالغ می شوند، اغلب نسبت به بدن خود هوشیارتر هستند.

قد بلندتر می شوند ، افزایش وزن پیدا می کنند و از نظر جسمی بالغ می شوند. در دوران نوجوانی دختران کاملاً از نظر جسمی رشد می کنند و پسران در اواخر بزرگسالی به بلوغ جسمی می رسند.

ظاهر بدنی آن که به سرعت تغییر می کند می تواند منجر به احساس خودآگاهی شود. گاهی اوقات نوجوانان با مسائل مربوط به ظاهر مانند آکنه یا اضافه وزن دچار مشکل می شوند. مسائل مربوط به تصویر بدن مانند اختلالات خوردن غذا ممکن است در سالهای نوجوانی نیز بروز کند.

مراحل کلیدی

 • تغییرات سریع در ظاهر بدنی را تجربه می کنید
 • تغییرات ظاهری با نرخهای مختلفی اتفاق می افتد که می تواند اضطراب بسیاری از جوانان را ایجاد کند
 • نمایش طیف گسترده ای از الگوهای رشد بین جنس ها

نکته والدین نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله

مهم است که با نوجوان خود در مورد تصویر بدن و چگونگی احساس آن ها از تغییراتی که تجربه می کنید صحبت کنید.

توسعه عاطفی شروع نوجوانی

افراد ۱۲ تا ۱۴ ساله در حال تغییر و تحولات هورمونی هستند که می تواند به نوسانات خلقی کمک کند.

استرس مدرسه یا مشکلات همسالان را اضافه کنید و به نظر می رسد روحیه آنها از دقیقه به دقیقه تغییر می کند.

نوجوان در شروع نوجوانی شما در حال شروع شدن به یک جوان بزرگ و مستقل است که “بیش از حد فضا، بدن و نیاز آنها به مکالمات خصوصی با دوستان خود” حرفی برای گفتن دارد.

در این سن ، بیشتر نوجوانان احساس می کنند دنیا در اطراف آن ها می چرخد. آنها ممکن است فکر کنند که همه به آنها خیره شده اند یا ممکن است تصور کنند که رفتار دیگران نسبت به آنها به نوعی است (برای مثال ، فکر کردن که دوستشان متن ننوشته است زیرا آنها دیوانه هستند نه فرض اینکه دوست مشغول باشد).

بیشتر افراد در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی نوسانات زیادی در عزت نفس خود تجربه می کنند. آنها ممکن است روزی در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند و احساس نکنند که نسبت به دیگری ناکافی باشند.

آن ها همچنین تمایل دارند به دنبال تأیید از بزرگسالان باشند که در مسیر صحیح قرار دارند، حتی اگر ادعا کنند که می خواهند به تنهایی کارهایی را انجام دهند.

مراحل کلیدی

 1. در مورد رشد و ظاهر بدنی نگران هستید.
 2. خود را مثل همیشه در مرحله مرکز ببینید.
 3. برای استقلال تلاش کنید، اما خواهان تأیید بزرگسالان هستید.

12 تا 14 سالگی در شروع نوجوانی


نکته والدین

در حالی که نوسانات خلقی معمولاً عادی است، باید مراقب باشید تا مشکلات روحی و روانی را حفظ کنید. افسردگی، اضطراب و سایر موارد بهداشت روان ممکن است در این مدت پدیدار شود.

توسعه اجتماعی شروع نوجوانی

از آنجا که آنها خواهان افزایش استقلال از والدین خود هستند، بچه های در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی بیشتر به دوستی ها اعتماد می کنند. آن ها بیشتر در همسالان خود اعتماد به نفس دارند و می خواهند بیشتر از خانواده با دوستان خود وقت خود را صرف کنند.

فشار همسالان می تواند مسئله ای باشد زیرا نوجوانان در شروع نوجوانی غالباً می خواهند احساس تعلق را تجربه کنند. نوجوانان اغلب در طول سالهای نوجوانی گروههای همسالان را با تغییر منافع خود تغییر می دهند.

رفتار عصیان آور گاهی در سالهای نوجوانی متداول است. یک نوجوان ممکن است شخصیت های مختلفی ایجاد کند یا مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد. بعضی اوقات نوجوانان سعی می کنند والدین خود را شوکه کنند و یا می خواهند موهای خود را به روش های جدید برای ابراز لباس بپوشند یا بپوشند.

آشنایی و روابط عاشقانه غالباً در اوایل سالهای نوجوانی اهمیت پیدا می کند. طبیعی است که نوجوانان علایق جنسی را توسعه دهند. تمایل به سکس نوجوان در این دوره زیاد می شود.

مراحل کلیدی

 • به دنبال اعتماد و پذیرش همسالان است
 • ارقام مربوط به سوالات
 • تمایل دارد راه حل های ارائه شده توسط والدین را رد کند

نکته والدین

وقتی در مورد مسائل حساس مانند نوشیدن، استعمال دخانیات، مواد مخدر و رابطه جنسی صحبت می کنید با فرزندتان مستقیم باشید.

برای این که نوجوان شما را به عنوان معتبر ببیند، اندکی صعود را که نوجوانان را در امتحان کردن این موارد وسوسه می کند، تصدیق کنید.

مثلاً بگویید:

“کودکان معمولاً فکر می کنند وقتی مشروبات الکلی می نوشند سرگرم کننده تر هستند” و سپس عواقب آن را توضیح دهید. یا سکس نوجوان که زودهنگام و کنترل نشده است، می تواند چه مشکلات از جمله بارداری زود هنگام یا بیماری های خونی همچون ایدز به همراه داشته باشد.


توسعه شناختی در شروع نوجوانی

در حالی که افراد ۱۲ تا ۱۴ ساله مهارت حل مسئله نسبتاً خوبی دارند ، اما در فکر کردن در مورد آینده نیز مشکل دارند.

آنها همچنین ممکن است قبل از اقدام به فکر کردن در مورد پیامدهای رفتار خود بکشند.

این مربوط به قسمت های مختلف مغز آنها با سرعت کمی متفاوت است.

معمول است که افراد ۱۳ ساله فکر کنند که از هرگونه اتفاق بد برای آنها مصون هستند. در نتیجه، احتمالاً آن ها احتمالاً درگیر رفتارهای پرخطر هستند.

سیزده ساله توانایی تفکر انتزاعی را پرورش می دهد.

به جای اینکه فقط از نظر اشیاء محسوس فکر کنند، آنها شروع به درک مفاهیمی مانند ایمان و اعتماد می کنند.

آنها همچنین ممکن است فکر کنند که آنها بی نظیر هستند و فکر می کنند هیچ کس آنها را نمی فهمد. با بالغ شدن، آنها شروع به درک بهتر از جهان و چگونگی درک سایر افراد می کنند.

گفتار و زبان ۱۲ تا ۱۴ سالگی

بیشتر افراد در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی به طور مشابه با بزرگسالان ارتباط برقرار می کنند. آنها زبان انتزاعی مانند زبان فیگوراتیو و استعاره ها را درک می کنند. آنها ممکن است کمتر تحت اللفظی و ترسناک تر جلوه کنند.

آنها ممکن است نگران مسائل اخلاقی باشند زیرا قادر به درک مفاهیم انتزاعی هستند. آنها به احتمال زیاد می دانند که شکستن قوانین تحت شرایط خاص همیشه اشتباه نیست.

12 تا 14 سالگی در شروع نوجوانی


بازی ۱۲ تا ۱۴ سالگی

در حالی که بیشتر افراد ۱۲ تا ۱۴ ساله دست از اسباب بازیهای کودکی خود برنمی دارند ، اما هنوز هم با دوستانشان به روش های مختلفی بازی می کنند.

از مهمانی های خرابکاری و اردو زدن در حیاط خلوت گرفته تا بازی های هیئت مدیره و فعالیت های ورزشی، بیشتر افراد ۱۳ ساله می خواهند با دوستان خود فعال باشند.

تفریح ​​با همسالان در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی می تواند یک منبع مهم اجتماعی باشد. این همچنین می تواند در کمک به نوجوان شما در مدیریت استرس مؤثر باشد.

مراحل کلیدی

 1. پرورش مهارت در استفاده از منطق
 2. می تواند مشکلاتی را که بیش از یک متغیر دارند حل کند
 3. یافتن عدالت و برابری به عنوان موضوعات مهم است

نکته والدین

در مورد روش های مختلفی که ممکن است شما یک مشکل واحد را حل کنید، با نوجوان خود صحبت کنید.

قبل از اقدام کودک خود را به طوفان مغزی چندین راه حل برای یک مشکل ترغیب کنید. این می تواند قضاوت فرزند شما را بهبود بخشد و به آنها فرصت دهد تا مهارتهای تفکر انتقادی خود را تمرین کنند.


نقاط عطف دیگر ۱۲ تا ۱۴ سالگی

در شروع نوجوانی بسیاری از نوجوانان رسانه های اجتماعی شخصی خود را دارند و می توانند با دوستانشان به صورت خصوصی ارتباط برقرار کنند. برای برخی از نوجوانان، این احساس آرامش را فراهم می کند زیرا آنها غالباً با دوستانشان به روشی کمی متفاوت از صحبت با والدین خود صحبت می کنند.

در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی ارتباطات الکترونیکی به معنای فشار روانی افزون شده است. آن ها ممکن است احساس کنند که مجبور هستند در گفتگوها و چت ها بپیوندند تا مورد پذیرش همسالان خود قرار گیرند یا ممکن است احساس کنند که دوستانشان هنگام مشاهده تصاویر رسانه های اجتماعی از آن لذت می برند.

چه زمانی نگران باشید

موضوعاتی از جمله سکس نوجوان یا اعتیاد یک بحران است.

در حالی که همه کودکان با سرعت کمی متفاوت رشد می کنند، مهم است که توجه داشته باشید که کودک شما چگونه در حال پیشرفت است.

برخی از مسائل عاطفی یا مشکلات بهداشت روانی ممکن است در اوایل نوجوانی پدیدار شود و در صورت مشاهده هرگونه پرچم قرمز، کمک های حرفه ای مهم است.

اگر فرد ۱۳ ساله شما از حمام کردن خودداری کند یا مسائل بهداشتی نداشته باشد، می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. در این سن، نوجوانان باید بدون هیچ گونه فوریتی مراقب بدن خود باشند.

اگر فرزند شما در حال تلاش دانشگاهی است ، می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. بعضی اوقات ، اختلالات یادگیری یا ADHD تا سالهای نوجوانی آشکار نمی شود. در صورت نگرانی با معلمان کودک خود صحبت کنید یا در مورد مسئله با روانشناس کودک صحبت کنید.

در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی سکس نوجوان و اعتیاد به مواد مخدر یک بحران است که والدین و مدرسه در مدیریت آن نقش بسزایی دارند.

می توانید از جدیدترین مطالب آموزشی کودک و نوجوان در کانال روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی پیدا کنید.

پیشنهاد مشاور:

چک لیست سلامت نوجوان ۱۳ ساله

نوجوان لجباز

پریود دختران

روانشناسی بلوغ دختر و پسر