فرزندپروری یکی از سخت ترین و کامل ترین وظایف در جهان است و ممکن است احساس کنید کمترین آمادگی را برای آن دارید.

در اینجا ۹ نکته برای والدین وجود دارد که می تواند به شما کمک کند به عنوان والدین احساس رضایت بیشتری داشته باشید و از فرزندان خود نیز لذت بیشتری ببرید.

۱. عزت نفس فرزندتان را تقویت کنید

کودکان زمانی که خود را از چشم والدین خود می بینند، در دوران نوزادی شروع به پرورش حس خود می کنند. فرزندان شما لحن صدای شما، زبان بدن و تمام حالات شما را جذب می کنند. گفتار و کردار شما به عنوان والدین بیش از هر چیز دیگری بر رشد عزت نفس شما تأثیر دارد. تمجید از دستاوردها، هر چند کوچک، باعث افتخار کودکان می شود. اجازه دادن به آنها برای انجام کارها به تنهایی باعث می شود آنها احساس توانایی و قدرت کنند. برعکس، گذاشتن نظرات یا مقایسه های منفی با سایر کودکان باعث می شود آنها احساس بی ارزشی کنند.

از اظهارات مغرضانه یا استفاده از کلمات آزاردهنده خودداری کنید. نظراتی مانند “این احمقانه است!” یا “شما بیشتر شبیه یک نوزاد رفتار می کنید تا برادر کوچکتان!” می تواند آسیبی مشابه ضربات فیزیکی ایجاد کند. کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و دلسوز باشید. به فرزندان خود بگویید که همه اشتباه می کنند و شما هنوز آنها را دوست دارید، حتی اگر رفتار آنها را تأیید نکنید.

۲. اعمال نیک را بشناسید

آیا تا به حال فکر کرده اید که چند بار در روز واکنش های منفی به فرزندان خود دارید؟ ممکن است متوجه شوید که بارها از آنها انتقاد می کنید تا اینکه از آنها تعریف کنید. اگر یک رئیس با شما چنین رفتار منفی داشته باشد، حتی اگر با نیت خیر باشد، چه احساسی خواهید داشت؟

مثبت ترین رویکرد اعتراف به کارهای خوب کودکان است: “تو بدون اینکه من بخواهم رختخواب را درست کردی، عالی است!” یا “من داشتم بازی تو را با خواهرت تماشا می کردم و خیلی صبور بودی.” این نظرات در تشویق به رفتار خوب در درازمدت بسیار موثرتر از توبیخ مداوم خواهد بود.

کاری کنید که هر روز چیزی برای ستایش پیدا کنید. در مورد پاداش‌ها سخاوتمند باشید: عشق، آغوش و تمجید شما می‌تواند معجزه کند و اغلب به اندازه کافی باعث رضایت شما می‌شود. به زودی متوجه خواهید شد که بیشتر رفتاری را که دوست دارید ببینید، “پرورش” می کنید.

۳. محدودیت ها را تعیین کنید و با نظم و انضباط سازگار باشید

نظم و انضباط در همه خانه ها لازم است. هدف انضباط کمک به کودکان در انتخاب رفتارهای قابل قبول و یادگیری خودکنترلی است. آنها ممکن است محدودیت هایی را که شما تعیین کرده اید آزمایش کنند، اما برای تبدیل شدن به بزرگسالانی مسئولیت پذیر برای آنها ضروری است.

تنظیم قوانین در خانه به کودکان کمک می کند تا انتظارات شما را درک کنند و خودکنترلی را توسعه دهند. برخی از قوانین ممکن است شامل عدم تماشای تلویزیون تا زمان انجام تکالیف باشد و اجازه کتک زدن، صدا زدن یا اذیت کردن را ندهد.

توصیه می شود که یک سیستم را پیاده سازی کنید: یک هشدار و عواقب آن، که می تواند جریمه یا از دست دادن امتیازات باشد. اشتباه رایجی که والدین مرتکب می شوند این است که عواقب آن را دنبال نمی کنند. شما نمی توانید یک روز بچه ها را برای یک جواب بد تنبیه کنید و روز بعد واقعیت را نادیده بگیرید. ثابت بودن به آنها می آموزد که چه انتظاری دارید.

۴. برای فرزندانتان وقت بگذارید

اغلب برای والدین و فرزندان جمع شدن برای یک وعده غذایی خانوادگی دشوار است، چه رسد به گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم. با این حال، احتمالاً چیزی وجود ندارد که کودکان بیشتر از آن دوست داشته باشند. صبح ۱۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با فرزندانتان صبحانه بخورید یا ظرف ها را در سینک بگذارید و بعد از شام به پیاده روی بروید. کودکانی که توجهی را که می خواهند از والدین خود به خود جلب نمی کنند، اغلب بیش از حد واکنش نشان می دهند یا بدرفتاری می کنند زیرا به این ترتیب مطمئن هستند که توجه آنها را به خود جلب خواهند کرد.

برای بسیاری از والدین وقت گذاشتن برای فرزندانشان مفید است. هر هفته یک “شب ویژه” را برای با هم بودن برنامه ریزی کنید و اجازه دهید فرزندانتان در تصمیم گیری برای گذراندن وقت کمک کنند. راه‌های دیگری برای اتصال پیدا کنید، مثلاً یک یادداشت یا چیز خاصی را در جعبه‌های غذای کودکان بگذارید.

به نظر می رسد که نوجوانان در مقایسه با کودکان کوچکتر به توجه فردی والدین کمتری نیاز دارند. از آنجایی که فرصت های کمتری برای والدین و نوجوانان برای گذراندن وقت با هم وجود دارد، والدین باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا زمانی که فرزندانشان تمایل به صحبت کردن یا شرکت در فعالیت های خانوادگی را ابراز می کنند، در دسترس باشند. شرکت در کنسرت‌ها، بازی‌ها و رویدادهای دیگر با نوجوان خود راهی برای انتقال محبت است و به شما امکان می‌دهد چیزهای مهم دیگری در مورد کودک و دوستانش بیاموزید.

اگر یک والدین شاغل هستید، احساس گناه نکنید. بچه ها کارهای کوچکی که شما انجام می دهید را به یاد می آورند، مثلاً پاپ کورن درست کنید، کارت بازی کنید، ویترین مغازه.

۵. الگوی خوبی باشید

کودکان خردسال با تماشای والدین خود چیزهای زیادی در مورد نحوه رفتار کردن یاد می گیرند. هر چه کوچکتر باشد، بیشتر از آن تقلید می کنند. قبل از اینکه در مقابل فرزندتان واکنش پرخاشگرانه یا خشمگین نشان دهید، به موارد زیر فکر کنید: آیا می خواهید کودک در هنگام عصبانیت اینگونه رفتار کند؟ همیشه حواستان باشد که فرزندانتان شما را تماشا می کنند. مطالعات نشان داده است که کودکانی که ضربه می زنند اغلب الگوی پرخاشگری را از خانه تقلید می کنند.

نمونه ای از ویژگی هایی باشید که می خواهید در فرزندان خود پرورش دهید: احترام، صمیمیت، صداقت، مهربانی، بردباری. بخشنده باش. کارهایی را برای دیگران انجام دهید بدون اینکه انتظار مجازات داشته باشید. قدردانی و تمجید خود را بیان کنید. مهمتر از همه، با فرزندانتان همان طور رفتار کنید که انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند.

۶. ارتباط را در اولویت قرار دهید

شما نمی توانید از بچه ها انتظار داشته باشید که همه کارها را انجام دهند فقط به این دلیل که شما به عنوان والدین «این را می گویید». آنها هم مانند بزرگسالان می خواهند و شایسته توضیحات هستند. اگر وقت خود را برای توضیح دادن خود صرف نکنیم، بچه ها شروع به زیر سوال بردن ارزش ها و انگیزه های ما می کنند و اینکه آیا پایه و اساس دارند یا خیر. والدینی که با فرزندان خود استدلال می کنند به آنها اجازه می دهند بدون قضاوت ارزشی بفهمند و یاد بگیرند.

انتظارات خود را روشن کنید. اگر مشکلی وجود دارد، آن را توصیف کنید، احساسات خود را بیان کنید و از فرزندتان دعوت کنید تا با هم راه حلی برای آن بیابند. ذکر عواقب آن را فراموش نکنید. پیشنهادات و پیشنهادات جایگزین ارائه دهید. همچنین، مایل به گوش دادن به پیشنهادات فرزندتان باشید. مذاکره کنند. کودکانی که در تصمیم گیری شرکت می کنند انگیزه بیشتری برای اجرای آن دارند.

۷. انعطاف پذیر و مایل به انطباق سبک فرزندپروری خود باشید.

اگر رفتار فرزندتان اغلب شما را ناامید می کند، ممکن است به این دلیل باشد که انتظارات شما واقعی نیست. برای والدینی که به «چه چیزی درست است» فکر می‌کنند (به عنوان مثال، «فرزند من باید تا الان از لگن استفاده کند »)، خواندن در مورد آن یا صحبت با سایر والدین یا متخصصان رشد کودک ممکن است مفید باشد.

محیط اطراف کودکان بر رفتار آنها تأثیر می گذارد. بنابراین، شما می توانید آن رفتار را با اصلاح محیط تغییر دهید. اگر به طور مداوم مجبور هستید به کودک ۲ ساله خود “نه” بگویید، راهی برای بازسازی محیط پیدا کنید تا موارد کمتری وجود داشته باشد که ممنوع است. این برای هر دوی شما کمتر خسته کننده خواهد بود.

همانطور که فرزند شما تغییر می کند، باید به تدریج سبک فرزندپروری خود را اصلاح کنید. به احتمال زیاد، چیزی که امروز با کودک شما کار می کند، در یک یا دو سال دیگر به خوبی کار نخواهد کرد.

نوجوانان بیشتر به همسالان خود برای الگو گرفتن و کمتر به والدین خود نگاه می کنند. با این حال، حتماً نوجوان خود را راهنمایی و تشویق کنید و نظم و انضباط مناسبی را ارائه دهید و در عین حال به او اجازه دهید که هر چه بیشتر مستقل شود. و از هر لحظه ای که برای ایجاد رابطه دارید استفاده کنید.

۸. نشان دهید که عشق شما بی قید و شرط است.

شما به عنوان والدین مسئولیت دارید که فرزندان خود را اصلاح و راهنمایی کنید. با این حال، روشی که از طریق آن راهنمایی های اصلاحی خود را بیان می کنید، تأثیر زیادی بر نحوه دریافت آن توسط کودک دارد. وقتی مجبورید با فرزندتان روبرو شوید، از سرزنش، انتقاد یا عیب جویی بپرهیزید. همه اینها می تواند عزت نفس را تضعیف کند و منجر به رنجش شود. درعوض، حتی زمانی که فرزندانتان را تنبیه می کنید، برای آموزش و تشویق تلاش کنید. مطمئن شوید که آنها می دانند حتی اگر دفعه بعد بهتر بخواهید و انتظار دارید، عشق شما بی قید و شرط است.

۹. به عنوان والدین از نیازها و محدودیت های خود آگاه باشید

با آن روبرو شوید: شما والدین کاملی نیستید. شما به عنوان سرپرست خانواده نقاط قوت و ضعفی دارید. توانایی های خود را بپذیرید: “من مراقب و فداکار هستم.” قول دهید روی نقاط ضعف خود کار کنید: “من باید با نظم و انضباط سازگارتر باشم.” سعی کنید از خود، همسر و فرزندانتان انتظارات واقع بینانه داشته باشید. لازم نیست همه پاسخ ها را بدانید: با خودتان راحت باشید.

و سعی کنید فرزندپروری را به یک شغل قابل مدیریت تبدیل کنید. به جای اینکه سعی کنید به یکباره همه چیز را حل کنید، روی مناطقی تمرکز کنید که به بیشترین توجه نیاز دارند. زمانی که احساس خستگی می کنید بپذیرید. برای انجام کارهایی که به شما به عنوان یک فرد (یا به عنوان یک زوج) احساس خوشبختی می کند، زمانی را از فرزندپروری صرف کنید.

تمرکز بر نیازهایتان شما را خودخواه نمی کند. این به سادگی به این معنی است که شما به سلامت خود اهمیت می دهید، ارزش دیگری که فرزندانتان باید به عنوان نمونه از آنها استفاده کنند.

آموزش های فرزندپروری موفق