کودک مستقل و فرمانده

تربیت کودک مستقل

پرورش کودک مستقل و فرمانده یکی از اهداف والدین موفق می باشد کودکی که بتواند بدون نیاز به دیگران و مستقل زندگی کند.

به بیان دیگر کودک باید یاد بگیرد که برای رفع نیازهایش متکی به دیگران نباشد. چه کسی دوست ندارد فرزندی تربیت کند که از پس کارهای خودش بر می آید؟ کدام والدین را می شناسید که دوست ندارند فرزندشان متکی به دیگران نباشد و روی پای خودش نایستد؟ اما سوالی مهمی که مطرح می شود این است که والدین باید برای رسیدن به این خواسته چه کارهایی انجام دهند و رمز موفقیت والدینی که کودک مستقل دارند، چیست؟

البته باید این نکته را نیز را مدنظر بگیریم که ما برای برآورده کردن بعضی از نیازهایمان به دیگران نیاز داریم، اما این نیاز به صورت دو طرفه است، ما کاری برای کسی انجام می دهیم و او نیز کاری برای ما انجام می دهد، در این رابطه کسی متکی و نیازمند به دیگری نخواهد بود.

تربیت کودک مستقل

راهکارهای موثر و کاربردی برای تربیت دختر مستقل وجود دارد؛ کودکی که می تواند در گروه های دوستانه و یا کلاسی خود سرگروه یا رئیس باشد.

سن مستقل شدن کودک بین سنین دو سالگی تا سه سالگی است آن ها با کاوش در جهان دورتر از شما سرگردان خواهند شد و در عین حال نیاز دارند که حضور شما را در کنار خود احساس کنند.

اگر روی تربیت کودک خود کار کنید و روش های درستی را اتخاذ کنید، می توانید از فرزند خود یک فرمانده و کودک مستقل بسازید. همه والدین دوست دارند که فرزندانی داشته باشند که در شجاعت و زیبایی از سایرین بالاترند.

باید این را بگوییم که این امکان پذیر است و والدین می توانند فرزند خود را به گونه ای آموزش دهند که آن ها کودک مستقل باشند و توانایی رهبری گروه ها را در خود ببینند. در ادامه روش های عملی که فرزند شما را به یک کودک مستقل تبدیل می کند، بیان خواهیم کرد.

کودک مستقل

چگونه فرزندی قوی تربیت کنیم

۱. الگویی برای هوش هیجانی فرزندتان باشید:

چگونه فرزندمان را مستقل بار بیاوریم؟  هوش هیجانی هوشی است که تعیین می کند، در موقعیت های سخت چطور تصمیم بگیریم و چه تصمیمی بگیریم و چگونه با مدیریت اخلاق نتیجه مثبت بگیریم. از آن جا که کودکان در طول روز ساعات زیادی را با والدین خود سپری می کنند و تحت تاثیر رفتار و اخلاق آن ها هستند، این هوش را نیز از والدین خود یاد می گیرند.

افزایش سطح هوش هیجانی یکی از بزرگ ترین مراحل در رسیدن به فرماندهی است. افراد می تواند با استفاده از راه کارهای عملی، این هوش را در خود پرورش دهند و سطح هوش هیجانی خود را بالاتر ببرند.

۲. خود را برای چیزهایی که می خواهید اذیت نکنید:

والدین فکر می کنند باید برای چیزهایی که می خواهند بسیار تلاش کنند و خود را اذیت کنند، چون این برای فرزندشان بهتر است. اما باید بدانید که تمرکز بیش از حد روی هدف یا موضوع دلخواهتان برای کودک مشکل آفرین است. در حقیقت وقتی می خواهید فرمانده شوید و فقط روی اهداف شخصی خود تمرکز کرده اید، تصمیمات اشتباهی نیز اتخاذ می کنید.

۳. از فرزند خود بیش از حد تعریف و تمجید نکنید:

درست است که برای افزایش اعتماد به نفس در کودک باید او را تشویق کنید و از او تعریف نمایید، اما تعریف و تمجید افراطی و بیش از حد، تاثیری روی افزایش میزان اعتماد به نفس فرزند شما نخواهد گذاشت. کودکان نیاز دارند که توانایی های واقعی آن ها را باور کنید، این موضوع منجر به توانمند شدن در آن ها در امر رهبری و فرماندهی خواهد شد. بهتر است به فرزند خود نشان دهید که به صبوری و توانایی های او افتخار می کنید.

کودک مستقل و فرمانده

۴. به فرزند خود فرصت اشتباه کردن و شکست خوردن بدهید:

موفقیت در زمینه های مختلف زندگی مثل تجارت، فقط با ریسک کردن امکان پذیر می شود. وقتی والدین به فرزند خود این اجازه را ندهند که در کارها اشتباه کنند یا شکست خوردن را تجربه کنند، فرصت یادگیری و ریسک کردن را از آن ها می گیرند و اجازه نمی دهند که کودک مستقل شود.

یک رهبر تا زمانی که تلخی شکست را نچشیده باشد، چگونه می تواند جاده موفقیت را طی کند؟ وقتی مانع از اشتباه کردن و شکست خوردن کودکتان می شوید، چگونه می خواهید اعتماد به نفس انجام کارها و ریسک پذیری را در آن ها افزایش دهید. کودکان به حمایت و مراقبت بعد از شکست نیاز دارند، این کار به این سوال شما که چگونه فرزندی قوی تربیت کنیم پاسخ می دهد.

۵. “نه” گفتن را فراموش نکنید|چگونه فرزندمان را مستقل بار بیاوریم

یکی از راه های مطمئن برای رسیدن کودکان به توانایی رهبر شدن، آزاد گذاشتن آن هاست. اما رهبر باید در عین حال توانایی تحمل در تاخیر لذت ها و سخت کوشی را داشته باشند. کودکان باید یاد بگیرند که صبور باشند و برای خود هدف گذاری کرده و برای رسیدن به آن ها تلاش کنند. پس گاهی لازم است برای این که صبوری کودک را بالا ببرید، به خواسته های آن ها پاسخ منفی بدهید، این کار در ابتدا برای آن ها ناراحت کننده است ولی به مرور به آن عادت می کنند.

به یاد داشته باشید که بسیاری از والدینی که فرزندی با اراده قوی تربیت می کنند، خودشان اراده نسبتاً قوی دارند بنابراین باید آن را به فرزندتان آموزش داده و به او یاد بدهید که می تواند در برّسنابر خواسته های دیگران «نه» گفته و در مقابل آن ها بایستید.

۶. به فرزندتان اجازه دهید مشکلاتش را حل کنند:

چگونه کودک خود را اجتماعی کنیم؟ اگر همه کارهای فرزند خود را انجام دهید و مشکلاتش را همیشه شما حل کنید، مثلا اتاقش را همیشه شما مرتب کنید، آن ها هیچ فرصتی را برای مستقل شدن و روی پا خود ایستادن پیدا نخواهند کرد. کودکانی که همیشه کارهایشان فرد دیگری انجام می دهد، کارآمدی پایینی خواهند داشت در نتیجه نمی توانند گزینه خوب و مناسبی برای رئیس شدن باشند.

۷. شکست های کودک را بزرگ نکنید، تربیت کودک مستقل

مطمئنا کودکان اشتباهاتی مرتکب خواهند شد و در انجام بعضی کارها ناموفق خواهند بود و حتی ممکن است با این که شما به آن ها هشدار می دهید، باز آن اشتباه را تکرار کنندو شما نباید بر شکست های فرزند خود تمرکز کنید، باید اجازه دهید که او متوجه شود که چه کارهایی را بهتر می تواند انجام دهد.

او را به شکل فردی ناموفق نگاه نکنید، زیرا با این کار روی عزت نفس و اعتماد به نفس او اثر منفی زیادی می گذارید. شما می توانید به عنوان الگویی برای کودکان به آن ها بفهمانید که همه در زندگی اشتباه می کنند و با تکرار نکردن اشتباهات گذشته خود، این کار را نیز به او یاد بدهید.

کودک مستقل

۱۰ خصوصیات کودک مستقل

۱. رهبری

در زمین بازی، کودک شما اغلب سعی می کند که بازی را سازماندهی کند. با اراده قوی، مسئولیت را به راحتی به دست می گیرند و از این کار بسیار خوشحال هستند.

۲. مسئولیت پذیری

کودکان مستقل به شدت مسئولیت پذیر می باشند و اگر کاری را به آن ها بسپارید با تمام وجود به دنبال آن می روند و آن را نصفه رها نمی کنند.

۳. نظافت اتاق

کودکان مسئولیت پذیر نظافت اتاق خود را رعایت کرده و برای آن اهمیت زیادی قائل هستند.

۴. حق انتخاب

کودکان مستقل برای حق انتخاب اهمیت زیادی قائل هستند، دوست دارند بتوانند میان گزینه های مختلف حق انتخاب داشته باشند و بدون کمک والدین خودشان تماس بگیرند.

۵.برنامه ریزی برای آینده و تحصیل

کودکان مستقل برای آینده خود برنامه ریزی می کنند و در مورد آن با شما صحبت می کنند، هرگز با کودکتان به گونه ای برخورد نکنید که احساس کند برنامه ریزی برای آینده اش کار خوبی نمی باشد.

۶. تصمیم گیری در مورد انتخاب لباس

کودک مستقل دوست دارد که خودش به تنهایی انتخاب کند چه چیزی می خواهد بپوشد، به هیچ عنوان لباسی را که انتخاب کرده است مسخره نکنید.

۷. بی باک هستند

کودک مستقل تمایل دارد که کاوش کرده و تاجایی که می تواند فضاها را کشف کرده و این کار می تواند والدین را نگران کند.

۸. لجباز

لجباری یکی از خصوصیات کودک مستقل که بسیاری از والدین آن را اشتباه تفسیر می کنند و همین باعث می شود که استقلال کودک را از بین ببرند.

کودک مستقل

۹. مهارت اجتماعی خوب

کودکان مستقل می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و از مهارت اجتماعی خوبی برخوردار هستند.

۱۰.  مصمم

کودکان مستقل در تصمیم گیری های خود مصمم هستند و نمی توانید به راحتی نظر آن ها را تغییر دهید. مصمم بودن آن ها می تواند باعث عصبانیت والدین شود.

۱۱. از انجام کار تنهایی لذت می برند

کودکان مستقل دوست دارند به صورت تنهایی کار انجام دهند و به کارهای گروهی علاقه زیادی ندارند، در کارهای گروهی نیز ترجیح می دهند رهبر باشند، این ویژگی آن ها باعث می شود که در کارهای فردی رشد بهتری داشته باشند و در اکثر مواقع تنهایی به فعالیت های مهم بپردازند. اگر به این کودکان پیشنهاد کار گروهی بدهید از آن استقبال نمی کنند.

۱۲. به ندرت حوصله آن ها سر می رود

افراد مستقل به دنبال کشف چیزهای جدید هستند و به ندرت تنها و خسته می شوند. این کودکان علاقه زیادی برای فعالیت های جدید دارند و همیشه با کارهای جدید می توانید آن ها را خوشحال کنید.

نویسنده: “کودکانه” سایت کودک و نوجوان

منبع: https://childmind.org/

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *