راهنمای مادران کودک ۱ تا ۲ ساله

نکاتی برای مادران کودکان نوپا (۱-۲ ساله)

نقاط عطف رشد کودک نوپا

مهارت هایی مانند قدم اول، لبخند زدن برای اولین بار و تکان دادن “عروسکی” دست به عنوان نقطه عطف رشد و پیشرفت شناخته می شوند. نقاط عطف رشد و پیشرفت چیزهایی هستند که اکثر کودکان می توانند با یک سن خاصی انجام دهند. کودکان در چگونگی بازی،یادگیری، صحبت کردن، رفتار و حرکت (مانند خزیدن، پیاده روی یا پریدن) به نقاط قوت خود رسیده اند.

در طول سال دوم، کودکان نوپا بیشتر در حال حرکت هستند و از خود و محیط اطراف خود آگاهی دارند. تمایل آنها برای کشف اشیاء جدید و افراد نیز افزایش می یابد. در این مرحله، کودکان نو پا استقلال بیشتری نشان می دهند؛ شروع به نشان دادن رفتار بی نظیر خود می کنند؛ از جمله خود را در تصاویر یا یک آینه تشخیص دادن؛ و تقلید رفتار دیگران، به ویژه بزرگسالان و کودکان بزرگتر. کودکان نوپا هم چنین باید بتوانند نام افراد و اشیاء آشنا را تشخیص دهند، عبارات ساده و جملات را تشکیل می دهند، و دستورالعمل ها و دستورالعمل های ساده را دنبال کنند.

 

نکات مثبت والدین

در زیر برخی از مواردی که شما به عنوان یک پدر و مادر می توانید برای کمک به کودک نوپا خود در این زمان انجام دهید:

خواندن مادربرای کودک نو پا:

هر روز برای کودک نو پا خود بخوانید

از او بخواهید برای شما اشیاء پیدا کند یا نام بدن و اشیاء را نام ببرد.

بازی های مطابق با کودک نو پا خود را بازیابید، مانند مرتب سازی شکل و پازل ساده.

او را تشویق کنید که چیزهای جدید را کشف و امتحان کنید.

کمک به توسعه زبان کودک نو پا خود را با صحبت با او و اضافه کردن به کلمات او شروع می شود. به عنوان مثال، اگر کودک نو پا شیشه شیر خود را “بابا” می گوید، می توانید پاسخ دهید “بله، درست است که یک بطری است .”

استقلال رو به رشد فرزندتان را تشویق کنید تا بتوانید خود را با سیر کردن و تغذیه خود کمک کنید.

بیشتر رفتارهای ناخواسته را مجاز به رفتارهای خواسته شده است (فقط از زمانهای بسیار کوتاه استفاده کنید). همیشه به فرزند خود بگویید که چه باید بکند.

با توجه به کنجکاوی و توانایی کودک نو پا خود، سفرهای حومه به پارک و یا رفتن و سوار شدن اتوبوس را، تشویق کنید.

اول ایمنی کودک

از آنجا که فرزند شما بیشتر در حال حرکت است، بنابراین با خطر بیشتری روبرو خواهد شد. وضعیت های خطرناک می توانند به سرعت اتفاق بیفتند، بنابراین نگاهی نزدیک به کودک خود داشته باشید. در اینجا چند نکته برای ایمنی کمک به نگه داشتن کودک نو پا در حال رشد است:

کودک خود را در نزدیکی یا در اطراف آب (مانند حمام، استخر، استخر، دریاچه، گرداب، یا اقیانوس) بدون کسی که او را تماشا می کند ترک نکنید. حصار حیاط های حیاط خلوت غرق شدن علت اصلی آسیب و مرگ در میان این گروه سنی است.

بلوک کردن پله ها با یک دروازه کوچک یا حصار. درب به مکان های خطرناک مانند گاراژ یا زیرزمین را قفل کنید.

اطمینان حاصل کنید که با قرار دادن پلاگین در تمام شاخه های برق استفاده نشده، خانه خود را به اثبات برساند.

لوازم آشپزخانه، آهن، و بخاری ها را در دسترس کودکان خود داشته باشید. دسته های پلاستیکی را به سمت پشت اجاق گاز روشن کنید.

اشیای تیز مانند قیچی، چاقو و قلم را در جای امن نگه دارید.

قفل کردن داروها، پاک کننده های خانگی و سموم.

کودک خود را تنها در هر وسیله نقلیه (یعنی ماشین، کامیونیا وانت) حتی چند لحظه نگذارید.

هر گونه اسلحه را در یک مکان امن دور از دسترس او ذخیره کنید.

صندلی ماشین کودک خود را عقب تا زمانی که ممکن است نگه دارید. با توجه به اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملیاین بهترین راه برای حفظ امنیت اوست. کودک شما باید در یک صندلی ماشین عقب باقی بماند تا زمانی که او به بالاترین ارتفاع یا محدودیت وزن اجازه داده شده توسط سازنده صندلی خودرو برسد. هنگامی که کودک شما صندلی ماشین عقب را از بین می برد، آماده است تا در یک صندلی اتومبیل رو به جلو با یک مهار حرکت کند.

بدن سالم

به جای نوشیدنی های شیرین به کودک خود آب و شیر ساده بدهید. پس از سال اول، زمانی که کودک نوپا شما غذاهای متفاوت و جامد را می خورد، شیر مادر هنوز هم یک رژیم غذایی مناسب است.

کودکان نوپا غذای کمتری نیاز دارند، زیرا آنها به سرعت رشد نمی کنند. بهتر است که به سلیقه ی او عمل نکنید. غذای سالم را انتخاب کنید و اجازه بدهید او را انتخاب کنید که او چه می خواهد. غذاهای تازه را امتحان کنید ممکن است وقت آن رسیده که او یاد بگیرد همه نوع غذت بخصوص غذاهای مقوی را بخورد.

AAP توصیه می کند زمان استفاده از تلویزیون و موبایل برای کودکان کمتر از ۲ سال محدود شود و بهتر است که کودکان نوپا هر شبکه ای را تماشا نکنند.

به نظر می رسد کودک نو پا شما به طور مداوم در حال حرکت، لگد زدن، صعود یا پریدن است. اجازه دهید او فعال باشد – او هماهنگی خود را گسترش می دهد و قوی می شود.

منبع:تریبون آزاد

30 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. مینا
  مینا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  پسر من ۱۷ ماهش هست و علاقه خیلی زیادی به یادگرفتن داره. خیلی زود هم حرف زد. از ۸ ماهگی کلماتی مثل نعناع رو میگفت. قبل یک سال شعر میخوندم و اون تکمیل میکرد. الانم شعر میخونه. اعداد یک تا ده رو یک بار من از روی شکل ساعت اسباب بازیش گفتم و دیدم یاد گرفت الان اعداد رو هر جایی ببینه میخونه بلده بشماره و هر عددی بگی عدد بعدیش رو میگه. فلش کارت حروف الفبا گرفتم و حروفی رو که صداش رو میتونست درست ادا کنه رو بهش یاد دادم و با یکی دو بار گفتن الان ده تا حروف فارسی رو بلده و تو کتاباش میگرده پیدا میکنه و میگه. ده تا رنگ هم مسلط هست. تطابق اشکال هم کامل بلده. من بهش چی یاد بدم؟ همه بهم واکنش منفی دادن که چرا زود یاد دادی ولی پسرم خودش یاد گرفت و خودش خواست.

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   به نظر می‌رسد که فرزند شما کودکی بسیار باهوش و مشتاق یادگیری است. شما کار بسیار خوبی انجام داده‌اید که محیطی فراهم کرده‌اید که او بتواند در آن رشد کند و توانایی‌هایش را شکوفا کند.

   در اینجا چند ایده برای چیزهایی که می‌توانید به فرزندتان یاد دهید آورده شده است:

   * **عبارات و جملات ساده را به او یاد دهید.** شما می‌توانید از کتاب‌های داستان، کارتون‌ها، یا حتی بازی‌های روزمره برای این کار استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید به او یاد دهید که چگونه بگوید “من گرسنه هستم” یا “من می‌خوام بازی کنم.”
   * **آهنگ‌ها و شعرها را با او بخوانید.** این کار به او کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی و حافظه خود را بهبود بخشد.
   * **بازی‌های آموزشی را با او انجام دهید.** این بازی‌ها می‌توانند به او کمک کنند تا مفاهیم اولیه ریاضی، علوم، و خواندن را یاد بگیرد.
   * **او را به موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها، و سایر مکان‌های آموزشی ببرید.** این کار به او کمک می‌کند تا دنیای اطرافش را کشف کند.

   البته، مهم است که به یاد داشته باشید که هر کودکی با سرعت خاص خود رشد می‌کند. شما نباید انتظار داشته باشید که فرزندتان تمام این موارد را در سن ۱۷ ماهگی یاد بگیرد. با این حال، با حمایت و تشویق شما، او می‌تواند به یک کودک باهوش و موفق تبدیل شود.

   در مورد واکنش‌های منفی دیگران، توجهی به آن‌ها نداشته باشید. شما می‌دانید که فرزندتان چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی برای او مناسب است. مهم‌ترین چیز این است که او از یادگیری لذت ببرد.

   در اینجا چند نکته برای کمک به فرزندتان در یادگیری آورده شده است:

   * **یادگیری را سرگرم‌کننده نگه دارید.** از بازی‌ها، موسیقی، و فعالیت‌های دیگر برای جذاب نگه داشتن یادگیری استفاده کنید.
   * **از فرزندتان انتظار نداشته باشید که بلافاصله همه چیز را یاد بگیرد.** به او زمان بدهید تا مفاهیم جدید را درک کند.
   * **از اشتباهات فرزندتان نترسید. اشتباه کردن بخشی طبیعی از یادگیری است.
   * **به فرزندتان بازخورد مثبت دهید.** به او بگویید که چقدر خوب کار می‌کند.

   با دنبال کردن این نکات، می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا در یادگیری موفق شود.

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *