رفتار با کودکان

رفتار با کودکان

رفتار با کودکان

 

خیلی از زنان و مردان بلافاصله پس از ازدواج تصمیم می گیرند تا بچه دار شوند. آنها به خوبی می دانند که رفتار با کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تعیین می کند که کودک در آینده چه رفتارهایی از خود بروز داده و چگونه شخصیتی در خانواده و در اجتماع داشته باشد. نکته های بسیار مهمی در مورد چگونگی رفتار صحیح با کودکان در علم روانشناسی مطرح شده است که نیاز است تا والدین در صورت خواستن یک کودک با تربیت مناسب و رفتار خوب در آینده حتما آن ها مد نظر قرار دهند.

اولین نکته این است که کودک را سرزنش نکنید که اگر این کار را انجام دهید این باعث می شود تا کودک شما در مقابل این کار واکنش نشان داده و تاثیر منفی بگیرید. نکته بعدی در مورد رفتار با کودکان که بسیار هم مهم است این است که هرگز نباید کودک را تنبیه بدنی نمود چرا که مهمترین باز خورد این کار این است که کودک در آینده تلاش می کند تا انتقام بگیرد و ممکن است همان تنبیه ها را به شکلی خشن تر بر سر خواهر یا برادر کوچکتر و یا افراد دیگر پیاده کند. نکته سوم این است که همراه تلاش کنید تا به کودک خود محبت کنید چرا که بی مهری و عدم ابراز محبت سبب بروز رفتارهای ناپسند و نامناسب در او می شود زیرا گمان می کند که مثلا کار مفید و خوب او فایده ای نداشته پس تلاش می کند تا مخالف آن را انجام دهد پس تحسین و مهر و محبت نتیجه کاملا خوبی خواهد داشت.

نکته بعدی و بسیار مهم دیگر در مورد رفتار با کودکان این است که شما هرگز نباید از القاب برای او استفاده کنید چرا که با این کار در واقع او را ترور شخصیتی نموده اید مثلا برخی از پدر و مادر ها دوست دارند تا کودک خود را با لقب هایی مانند مزاحم، خنگ، کودن، احمق و غیره خطاب کنند که این می تواند به شدت مخرب و با تاثیر منفی باشد.

نکته بعد این است که والدینی که به راحتی تسلیم می شوند و هیچ گونه محدودیتی برای فرزند خود قائل نمی شوند در واقع با آورنده فرزندان لوس و ننر خواهند شد که در آینده نیز دوست دارند تا تمامی خواسته هایشان تمام و کمال انجام شود.

نکته مهم دیگر در رفتار با کودک این است که تلاش نکنید تا در تمامی امور و کارهای او دخالت کرده و به او کم کنید چرا که گاهی نیاز است تا او حس استقلال کرده و اعتماد به نفس او برای انجام امور بالا رود و مسوولیت پذیر شود. مورد مهم دیگر در رفتار با کودکان این است که نباید از کودکان انتظار بیش از سن او داشته باشیم مثلا برخی کارها نیاز دارد تا کودک از نظر ذهنی و جسمی آماده آن باشد و در خواست آن از کودکی که برای آن کار آماده و مناسب نیست سبب کاهش اعتماد به نفس در کودک می شود. مورد دیگر این است که هرگز نباید به کودک خود رشوه بدهید مثلا هیچ گاه نگویید اگر فلان کار را بکنی من برایت فلان چیز را می خرم در واقع جایزه دادن به خودی خود بد نیست اما اگر به عنوان رشوه و مانند آن در قبال یک کار صورت گیرد نمی تواند نتیجه مناسب داشته باشد. مورد مهم دیگر در ارتباط با رفتار با کودکان این است که هیچ گاه نباید کودک را تهدید کرد که مثلا اگر فلان کار را بکنی تو را تنبیه می کنم یا مانند آن. چرا که تهدید در واقع سبب افزایش جرات و جسارت کودک در انجام کارهای بد خواهد شد و او فکر خواهد کرد که تهدیدات فقط تهدید هستند و عملیاتی نمی شوند. آخرین مورد مهم در ارتباط با رفتار مناسب با کودک این است که هرگز با او مشاجره و جدل نکنید چرا که این کار موجب کاهش اقتدار والدین شده و سبب می شود که از طرفی دیگر کودک احساس آرامش و امنیت در خانه که باید برای او منبع آرامش باشد را از دست داده و اضطراب در او ایجاد خواهد شد.

منبع:ساینس دیلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *