پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان

 

 

پرخاشگری در کودکان

 

مواردی زیادی در دنیای خاتواده ها سبب بروز مشکلات رفتاری و ایجاد اختلال در روابط مثبت و مناسب میان والدین و کودکان می شود. پرخاشگری یکی از مشکلات شایع در میان کودکان است که بسیاری از خانواده ها و پدر و مادر هایی که فرزندان کودک پرخاشگر دارند مشکلات زیادی برای درمان و بهبود این اختلال در او دارند. پژوهش ها اثبات نموده است که بسیاری از نوجوان و جوانانی که در اواسط زندگی خود پرخاشگر هستند و به نوع با اختلالات پرخاشگری درگیر هستند در دوران کودکی خود از والدین خود پرخاشگری دیده اند. به صورت کلی نمی شود برای پرخاشگری تعریف خاص و دقیق اراده نمود اما پژوهش های روانشناسی  و پزشکی نشان می دهد که پرخاشگری به نوعی رفتاری است که در آن شخص پرخاشگر می خواهد و قصد دارد تا با صدمه زدن به فرد دیگر از لحاظ جسمی و روحی به هدف خود برسد. در واقع می شود گفت که شخص پرخاشگر می خواهد تا با استفاده از پرخاشگری خود موجبات آزار و اذیت دیگری را فراهم نماید.

در جوامع مختلف کودکان زیادی هستند که با مشکل و اختلال پرخاشگری مواجه هستند که دلایل زیادی برای آن وجود دارد. یکی از مهم ترین عواملی که سبب بروز پرخاشگری در کودکان می شود تنبیه و صدمات جسمی است که از جانب والدین به آن ها وارد می شود که این نوع پرخاشگری حتی می تواند در بزرگ سالی نیز ناشی از همین تنبیه های دوران کودکی بوده و تاثیرات خود را نشان دهد لذا والدین باید دقت نمایند که تنبیه بدنی کودک به هیچ وجه قابل قبول نیست و روشی تربیتی کاملا اشتباه و رد شده می باشد. یکی از عوامل مهم دیگر که، البته باید اذعان داشت که تاثیر آن به اندازه تاثیر مورد اول یعنی تنیبه های والدین نیست، عوامل و دلایل فرهنگی است که می تواند سبب بروز اختلالات پرخاشگری در کودکان شود.

به نظر می رسد که در نهایت عوامل اکتسابی و محیطی که بیشتر در محیط خانواده رخ می دهد بیشترین تاثیر را در پرخشاگری کودکان داشته باشد و با توجه به این موضوع اصلاح رفتاری والدین و اینکه والدین طوری محبت نموده و برخورد نمایند تا کودک مهربانی و منطق را جایگزین پرخاشگری  رفتار بد نماید بسیار مهم است. مثلا می توان گفت که اگر کودک درخواستی نامعقول داشت مطلوب است تا والدین به جای اینکه با عصبانیت و پرخاش با کودک رفتار نمایند، با رفتاری مطلوب و به جا کودک را قانع نمایند که درخواستش مناسب نیست و یا کاری که کرده منطقی نمی باشد. والدین همچنین نیاز است تا در حضور دیگران با کودک خود با مهربانی و محبت کردن رفتار نمایند چرا که این کار سبب افزایش حس اعتماد کودک به والدین و افزایش حس دوستی در بین آن ها می شود.

اگر فردی در خانواده و محیط پرتنش زندگی کند احتمال اینکه در دسته افراد پرخاشگر باشد بیشتر می شود رفتار و نحوه برخورد والدین به عنوان الگوی کودک بسیار مهم است یعنی اگر والدین با دوست و یا اطرافیان خود و در حضور کودک رفتاری پرخاشگرانه و نا مناسب داشته باشند کودک به صورت خودکار این کار و رفتار آن ها را ثبت و ضبط نموده و از آن الگو می گیرد و مسلما در آینده خود نیز همان رفتارهای بد را به کار خواهد برد. درصورتی که موارد گفته شده رعایت می شود و باز هم از جانب کودک خود شاهد رفتارهای پرخاشگرانه هستید یکی از مهم ترین و بهترین راه کارها مراجعه به مشاور کودک و روانشناس ماهر و حاذق می باشد چرا که می تواند کودک را فهمیده و ریشه اصلی پرخاشگری در کودکان دریابد و مشکل او را درمان نماید.

منبع:فارس پاتوق

۳۹ دیدگاه ها

 1. arezoom
  سلام من یک برادر سه ساله دارم که دائم پرخاشگری میکنه و بچه های دیگر را می زند.در منزل مدام وسایل رو پرت می کند وقتی فرد غریبه ای به خانه ما می آید این کار را بیشتر انجام می دهد و دائم گریه می کند و حرف های زشت می زند.لطفا مرا راهنمایی کنید که با او چگونه رفتار کنم؟
  پاسخ آبان 9, 1395 at 7:01 ق.ظ
 2. مرحمت
  شما چند سالتونه؟تحصیلاتتون چیه؟شما چند تا بچه هستید؟برادرتون در چه موقعیت هایی بیشتر این رفتارها رو نشون میدن؟شما در مقابل این رفتارهاش چگونه باهاش رفتار می کنید؟
  پاسخ آبان 11, 1395 at 9:49 ق.ظ
 3. زهرا صالحی
  سلام.در خانواده شما فرزند جدیدی متولد نشده؟ در سال های پیش از مدرسه شاید این اندازه پرخاشگری صرفا نشان دهنده این باشد که کودک می خواهد انواع مختلف کنش متقابل اجتماعی را داشته باشد.همچنین برای درمان پرخاشگری ایشون باید ابتدا نوع پرخاشگری ایشون مشخص بشه.آیا در خانه به ایشون کم توجه میشه و ایشون از این طریق به اهداف اشون میرسن.پرخاشگری وسیله ای یعنی کودک پرخاشگری را وسیله ای قرار می دهد برای رسیدن به اهداف اش که در این موارد برای حذف رفتار منفی کودک اطرافیان باید به کودک کم توجهی نشون بده یعنی تا بچه جیغ و داد زد سعی نشه که اون وسیله را به کودک بدهیم تا آروم بشه.بلکه با یک اخم ، محل را ترک کنیم تا کودک متوجه بشه که از طریق پرخاشگری نمیتونه به خواسته هاش برسه اگر پرخاشگری ، پرخاشگری الگویی باشه یعنی کودک این رفتار را در محیط خانواده یاد گرفته است باید اطرافیان رفتارشون را تصحیح کنند تا کودک هم یاد بگیرد در برخی مواقع هم کودک دارای اضراب یا افسردگی هست که این تعارضات درونی را با پرخاشگری نشون می دهند شما ابتدا سعی کنید نوع پرخاشگری ایشون را بشناسید بعد سعی در رفع آن داشته باشید.
  پاسخ آبان 11, 1395 at 3:17 ب.ظ
 4. arezoom
  سلام من فرزند اولم 21 سالمه و خواهرم 18 سالشه و برادرم فرزند آخر خانواده است.من و خواهرم دانشجوی کارشناسی هستیم.تقریبا همه ی اعضای خانواده به جز پدرم سعی می کنن که با او مدارا کنن ولی گاهی اوقات که واقعا با کارهایش اعصاب همه را خر می کند تنبیه می شود.برادرم بیشتر زمانی که مهمان داریم یا زمانی که پدرم از سرکار به منزل می آید این رفتار ها را نشان می دهد و حرف های بد می زند. من و خواهرم سعی میکنیم که او را با اسباب بازی و بازی کردن ، نشان دادن کارتون های جدید سرگرم کنیم ولی زود از این کارها خسته می شود و به کارهایش ادامه می دهد و وقتی او به پارک یا جایی می برم که به بچه های دیگر بازی کند آنها را می زند و اسباب بازیهایش را بچه های دیگر نمی دهد.
  پاسخ آبان 12, 1395 at 1:22 ب.ظ
 5. arezoom
  برادرم فرزند آخر است و تقریبا می توان گفت که پرخاشگری وسیله ای است.ولی وقتی به در مقابل جیغ زدن های او بی توجهی نشان می دهیم دست بردار نیست و تقریبا دو سه ساعت گریه می کند همه وسایل خانه را به هم می زند وسایل را می شکند.
  پاسخ آبان 13, 1395 at 7:23 ق.ظ
 6. bahrampoor
  سلام دختر دو سال و چهار ماهه ای دارم.5 ماهه مهد میره جدیدا کلمات نامناسب مثل بی ادب و بچه پررو رو تکرار میکنه واقعا دختر مودب و خوبیه اما این مساله نگرانم میکنه .راه حل پیشنهادی شما برای حل این مشکل و ادامه دار نشدنش چیه؟
  پاسخ بهمن 5, 1395 at 4:53 ب.ظ
 7. زاهد
  سلام دوست عزیز رفتن مهد با تمام امتیازاتی که داره این مسائل هم در کنارش به وجود میاد.مهد اولین محیط اجتماعی کودک هست که تجربش میکنه و در کنار بچه هایی هست که همه با فرهنگ و تربین متفاوت هستند.با توجه به سنش به نظر نمیاد معنی کلمات رو زیاد بدونه و چون کلمات جدید میشنوه که تا حالا در خونه نشنیده و بارش جالب هستند تکرار میکنه.معنی کلمات رو بهش بگید البته در حد درک و فهمش توضیح بدید.مثلا بی ادب یعنی بچه ای که مامان باباش بهش یاد ندادند با دوستاش چطور حرف بزنه.اگر این حرف رو به دوستت بگی شاید ناراحت بشه بهتره به جای این کلمه وقتی عصبانی میشی بگی من از کاری که کردی ناراحتم یا من این کارت رو دوست نداشتم من از حرفی که زدی ناراحت شدم.نزارید بدونه که شما به این کلمات حساس هستین چون شاید برای جلب توجه بخواد استفاده کنه. گاهی بی توجهی و نادیده گرفتن جواب میده فقط بهش یکبار توضیح بدید که معنی خوبی نداره و نباید بگیم گاهی هم بزرگتر ها با شنیدن این کلمات از دهن کودک میخندند و کودک تشویق میشه داره بگه میتونید غیر مستقیم بهش توضیح بدید مثلا قصه ای بگید که در اون یه بچه خرگوشه همش حرفهای بد میزد و دیگه کسی باهاش دوست نمی شد و تنها مونده بود و..
  پاسخ بهمن 6, 1395 at 11:15 ق.ظ
 8. ناشناس
  سلام دختر 4 ساله دارم که خیلی عصبیه یعنی همینطور دلش میخواد یکی رو بزنه و خیلی داد و بیداد تو خونه راه میندازه.یه مدت هیچی بهش نمیگم ولی بدتر میشه و منو هم عصبی میکنه.چکار کنم؟
  پاسخ بهمن 7, 1395 at 6:53 ق.ظ
 9. زاهد
  دوست عزیز دختر شما تک فرزند هست یا خواهر و برادر هم داره؟ این رفتار مدتیه که به وجود آمده یا همیشه به همین منوال بوده؟ شما شاغل هستید یا خانه دار؟ آیا دوران بارداری خوبی داشتید یا با استرس و مشکلاتی همراه بوده؟باید سبک فرزند پروری دخترتون بررسی بشه آیا خیلی سهل گیر بودید و همیشه درقبال خواسته های دخترتون کوتاه اومدید ؟که اگر این مورد باشه دختر شما تحمل نه شنیدن رو نداره و با کوچکترین مخالفتی شروع به داد و بیداد میکنه یا خیلی مستبدانه بودید که به خاطر اینکه باهاش با امر و نهی و بکن و نکن برخورد شده این رفتار صورت گرفته.عوامل دیگه هم باید بررسی بشه مثلا تغییر در شرایط زندگیتون یا ورود فرد جدیدی به جمع خانواده بیشتر این رفتار در چه موقعیتی صورت میگیره؟ خودتون و همسرتون آیا افراد عصبی هستید؟ فقط با شما چنین رفتاری داره یا شامل همه افراد میشه.آیا مهد کودک میره؟اگر به سوالات پاسخ بدید بهتر میتونم کمکتون کنم
  پاسخ بهمن 9, 1395 at 2:05 ب.ظ
 10. نسرین
  سلام.کودک 18 ماهه ای دارم تازگیا عصبانی میشه ما رو گاز میگیره یا سرش رو به زمین میزنه اگه خواب باشیم محکم میزنه تو صورتمون چطوری باهاش رفتار ککنم این کارها رو تکرار نکنه؟
  پاسخ بهمن 16, 1395 at 6:30 ق.ظ
 11. میترا
  با سلام از راهنمایی مشاور و روانشناس کودک استفاده کنید
  پاسخ بهمن 16, 1395 at 7:07 ق.ظ
 12. kamali
  من پسری دارم 3 سال و هشت ماهه که جدیدا خیلی پرخاشگر شده و خیلی حاضر جواب شده و تا یه چیزی بهش میگیم موضع میگیره و مشت و لگد میزنه و کلا اخلاقش انگار عوض شده و خیلی گیج شدیم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنیم؟ تا دوباره آرام بشه. ممنون از شما
  پاسخ تیر 7, 1396 at 5:35 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. رفتن پسر شما به دلیل اضطراب و عصبی بودن هست. بعلاوه زمانی که این رفتارها پاسخ و فیدبک از محیط می گیرند بدتر می شوند و افزایش پیدا میکنند. بهترین روش درمان اضطراب است بعلاوه نادیده گرفتن رفتارهای منفی کودک تا حدی که رفتارها کم کم خاموش شوند.
   پاسخ تیر 12, 1396 at 7:33 ق.ظ
 13. امیری
  سلام پسر 11 ساله من بسیار لجباز و حرف گوش نکن است و خیلی سریع عصبانی می شود و شروع به داد و فریاد می کند به تازگی با هر سال مخالفی قهر کرده و از منزل خارج می شود البته در کودکی نیز بچه ی ناراجت و خجالتی بوده و من مرتب با روانشناسهای متفاوت در مورد مشکلات مشورت می کردم چند سالی اروم و خوب شده بود ولی الان در شروع دوره بلوغ دوباره ناسازگار شده لطفا راهنمایی کنید.
  پاسخ تیر 10, 1396 at 6:06 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. شروع خشم و عصبانیت در استانه نوجوانی امری تقریبا عادی است. اما در برخی خیلی بیشتر است و گاهی نشانه افسردگی هم هست. پیامد مربوط به هر عمل رو براش توضیح بدین. در زمانی که هر شما و فرزندتان آرام هستید، توضیح دهید که احساس عصبانیت به طور کلی نادرست نیست، ولی روش های غیر قابل پذیرش برای بیان آن وجود دارد. برای مثال، اگر نوجوان شما حرف‌های نادرست و پرخاشگرانه نسبت به شما بزند، او مجبور است که با پیامدهای مربوط به آن مواجه شود. به فرزندتان کمک کنید که روش های مناسب تری و سالم تری برای بیان خشم پیدا کنند. تمرین و ورزش، ورزش های گروهی، حتی ضربه به کیف یا بالشت، می تواند برای نشان دادن تنش و خشم، مفید باشد. همچنین بیشتر نوجوانان از هنر یا نوشتن، به منظور ابراز خشم خود، به صورت خلاقانه استفاده می کنند. رقص یا بازی کردن بلند، و همچنین موسیقی خشمگین می تواند عصبانیت وی را کاهش دهد.
   پاسخ تیر 13, 1396 at 7:40 ب.ظ
 14. tina
  سلام پسر 6 ساله ای دارم که سر هر موضوعی سریع عصبانی میشه و همه رو کتک میزنه البته تک فرزنده نمیدونم چطور آرومش کنم؟
  پاسخ تیر 24, 1396 at 2:07 ب.ظ
 15. زاهد
  ما باید درک کنیم که کودک در دنیای خودش زندگی میکنه اون نمیدونه چه چیزی به صلاحشه و چه چیزی نیست.بنابراین باید کودک و دنیای اونو درک کنیم
  پاسخ تیر 24, 1396 at 2:08 ب.ظ
 16. مشاور
  این رفتار کاملا طبیعی و اقتضای سن کودک شماست.کودک در این سن خود محور بوده و جز به خود و خواسته هایش به چیز دیگری توجه ندارد و فقط صبر و حوصله و رفتار صحیح شما مادر عزیز را می طلبد چرا که پرخاشگریهای شما در مقابل بدقلقی کودک شرایط را سخت تر و متشنج تر می سازد.بهتر است حتی الامکان نیازهای کودک و خواسته هایش مرتفع گردد.
  پاسخ تیر 24, 1396 at 2:13 ب.ظ
 17. ساغر
  همسایه بالایی ما یه پسر کوچولو داره که انگار حرف پدر و مادرش رو نمی فهمه و هر وقت که من دیدم داره داد و هوار میکنه.مادرش میگفت از تو اینترنت ببین بچه ام مشکلی نداره و طبیعیه ...که اگر باشه ببرش دکتر...خب کسی میدونه چیکار کنه؟
  پاسخ تیر 25, 1396 at 9:13 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   باید رفتار کودک دقیق تر بررسی بشه صرفا داد و هوار زدن نشانه ی غیر عادی بودن کودک نیست.. احتمالا به دلیل لجبازی با والدین هست که تا حدودی طبیعی بوده و قابلیت کاهش داره.
   پاسخ مرداد 1, 1396 at 8:20 ب.ظ
 18. zahra
  سلام دختر 3 ساله ای دارم که هر وقت با هر کس دعواش میشه گاز میگیره دلیل این کارش چی میتونه باشه؟
  پاسخ تیر 29, 1396 at 3:29 ب.ظ
 19. روانشناس کودک
  کودکان این رفتارها رو با تقلید یاد می گیرند. کودک یاد گرفته زمانی که عصبانی می شود و می خواهد واکنش دیگران را فراخوانی کند گاز بگیرد و این رفتار هم به مرور با فیدبک های شما به هر طریقی تقویت شده. اگر کودک در موارد دیگر رفتارهای پرخاشگرانه ندارد این مسئله با نادیده گرفتن از بین می رود.
  پاسخ تیر 29, 1396 at 5:15 ب.ظ
 20. 1352
  سلام من کودکی خشن دارم که با اطرافیان که او را بسیار دوست دارند با خشونت رفتار می کند آیا مهد را به عنوان راه چاره پیشنهاد می کنید او ارتباط کمی با کودکان دارد.
  پاسخ مرداد 8, 1396 at 7:26 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. به احتمال زیاد رفتارهای خشونت امیز کودک شما با توجه بی اختیار دیگران تشویق و تقویت شده اند و این باعث افزایش رفتارها شده. کودک شما نمی داند که این رفتارها لزوما بد هستند، شما با پاسخ های خود به رفتار کودک معنی می دهید. بنابراین اگر نشان دهید که پرخاشگری را نمی بینید و تاثیری ندارد خاموش می شود.
   پاسخ مرداد 19, 1396 at 8:06 ب.ظ
 21. میترا69
  سلام پسر سه ساله من الان مدت دو هفتس مدام پلک میزنه خیلیم عصبیم پرخاشگری میکنه داد میزنه وسایل پرت میکنه.من نمیدونستم باهاش چیکار حتی باهاش کل کلم میکردم که بدتر شد، الان تغییر رویه دادم رفتارمو باهاش عوض کردم دادو بیداد نمیکنم سر به سرش نمیذارم ولی خیلی نارحتم چون هنوز پلک میزنه باید چیکار کنم؟
  پاسخ مرداد 19, 1396 at 5:43 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.. این علائمی که فرمودید نشان می دهند که کودک مضطرب هست. بهتر است تمامی مسائل و استرسورهای محیطی را کاهش دهید. کودک را حتما به نزد روان شناس ببرید، دوره های بازی درمانی نیز موثر خواهند بود.
   پاسخ مرداد 26, 1396 at 8:34 ق.ظ
 22. مشاور
  توصیه مناسب به والدین و اطرافیان کودک مبتلا به تیک این است که توجهی به تیک ها نداشته باشند.زیرا تمرکز روی تیک، باعث تشدید آن می شود.اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر طی دوره های استرس آور عود می کنند.معدودی ازتیک ها بیشتر از یک سال طور می کشند.
  پاسخ مرداد 23, 1396 at 8:33 ق.ظ
 23. دینا
  با سلام سه دختره 9 ساله دارم و از همسر 5 ساله جدا شدم و با پدر بزرگم زندگی میکنم تو این سن خیلی پرخاشگر و فوق العاده لجباز حرف حرف خودش باید باشه.اصلا گوش نمیده به حرف.اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید .ممنون میشم.
  پاسخ مرداد 25, 1396 at 7:11 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام، برای بهبود این مسئله باید ارتباطتون رو با دخترتون کاملا عوض کنید. نباید احساس کنه که می خواین بهش دستور بدین. بعلاوه کمتر نقاط ضعفش رو ببینید و مدام نقاط قوت وی رو تقویت کنید و از تشویق کلامی استفاده کنید. یه لیست تهیه کنید از تمام موضوعاتی که باعث عصبانیت و لجبازی دخترتون میشن و این راه اندازها رو کم کنید. بعلاوه میزان استرس دخترتون رو بررسی کنید چون ممکنه این رفتارها ناشی از استرس باشند.
   پاسخ شهریور 5, 1396 at 6:15 ب.ظ
 24. همیار
  اولا شرایط و سن بلوغ در ایشون رو باید در نظر بگیرید و به همین خاطر مادر شما بهتر میتونه به ایشون نزدیک بشه. 1- در دوران بلوغ که بحران روحی و عاطفی نوجوان را در بر می گیرد.بهترین راه برای پیشگیری از خشونت مسامحه و سازگاری است.اغماض ، گذشت و نادیده گرفتن رفتار های او همراه با آرامش ف در اغلب مواقع از استمرار و پیشروی خشونت در قالب پرخاشگری های فیزیکی و لفظی جلوگیری می کند. 2-راهنمایی و مشاوره با دانش آموز در خصوص عواقب خشونت و آثار اجتماعی آن و همچنین مشاور با خانواده دانش آموز درباره کاهش رفتارهایی که منجر به خشونت نوجوان می شود بسیار موثر است.
  پاسخ مرداد 25, 1396 at 7:21 ق.ظ
 25. bjani
  علت اینکه کودک سریع قهر میکنه خودش رو میزنه با مشت تو سرش میکنه سرشو به زمین میزنه چیست؟
  پاسخ مرداد 30, 1396 at 10:14 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. کودک شما یاد گرفته با این کار به اهدافش برسه و روی شما تاثیر بذاره.. در واقع یک استراتژی برای تاثیر گذاری روی بزرگترهاست. چون از شما واکنش و توجه می بینه این کارو بیشتر میکنه.... بهتره به این رفتارها واکنشی نشون ندین تا خاموش بشن.
   پاسخ شهریور 10, 1396 at 6:45 ب.ظ
 26. میبدی
  سلام پسری 6 ساله دارم که داخل خانه فوق العاده پرخاشگر است اما در مقابل سایر افراد و حتی کودکان کوچیکتر از خود توانایی دفاع ندارد و به طوریکه حتی از پسر برادرم که همسن خودش است کتک می خورد با وجود اینکه پسرم از لحاظ جثه از همسالانش بزرگتر است نمیدونم چه کنم لطفا راهنماییم کنید.
  پاسخ مرداد 30, 1396 at 10:20 ق.ظ
 27. هلنا
  با سلام دختر من دوسال و سه ماهه است، تازگی وقتی از کسی خوشش نمیاید پرخاش کرده و میخواهد او را بزند ( مثلا سوار ماشین بودیم و میخواست روی صندلی بایستد وقتی به او گفت خطر دارد و باید بنشیند، چوت چند مرتبه به علت ترمز گرفتن ماشین نزدیک بود بیفتد ، او را بازور نشاندم چون مقاومت میکرد سپس او میخواست مرا بزند ، به او گفتم نباید کسی را بزنی و این کار درستی نیست) باید با او چگونه رفتار کنم؟
  پاسخ شهریور 21, 1396 at 8:51 ق.ظ
 28. tahmasebi
  سلام خسته نباشین من یک خواهر نه ساله دارم که دو هفته است بسیار پرخاشگر شده و عصبی است امروز به طور اتفاقی فهمیدم دو هفته است زندگ های تفریح تنهاست و میگه دوستام دو به دو با هم میرن و من تنهام و بهشون که میگم میگن ما امروز با فلانی میریم و صبح ها به زور از خواب بیدار میشه و به سختی مدرسه میره و تکالیفش رو هم به درستی انجام نمیده میخواستم ببینم چه راهنمایی و کمکی میتونم بهش بکنم که اینطور تنها نباشه در رابطه با علت اینکه اینطور شده هم حرفی نمیرنه میشه بگین باید چیکار کنم و چه حرف و راهنمایی بهش بکنم که دوستانش خوب بشه؟
  پاسخ شهریور 29, 1396 at 7:41 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام دوست عزیز. عدم انطباق بچه ها تو این سنین با سایر گروه هم سن و سال گاها میتونه موجب گوشه گیری، بی حالی و یا به عکس پرخاشگری بشه. در ابتدا باید سعی کنید که باهاش گفت و گو کنید و بدون اشاره مستقیم به موضوع تشویقش کنید که از اوقاتی که توی مدرسه میگذره براتون حرف بزنه. بدون اینکه قضاوتش کنید و یا عجه ای در نظر دادن داشته باشید فقط به حرفاش گوش بدید. نداشتن اعتماد به نفس کافی و خود کم بینی ممکنه باعث بشه خواهر شما نتونه اونطور که باید در جمع هم سالانش ابراز حضور کنه. تشویقش کنید در یک برنامه خارج برنامه شرکت کنه تا بتونه کاری مختص خودش انجام بده. کارهای هنری خیلی مفید هستن به فرض مثال و حس مفید بودن القا میکنن. بسته به علاقه ی شخصیش در یک کلاس شرکت کنه تا بتونه خودشو ابراز کنه و جنبه های مختلفی از وجود خودش رو بشناسه. بعدا میتونید ببینید که نا خوداگاه هم مسیرهای خودش رو پیدا کرد و دوستان خوبی خواهد داشت.
   پاسخ آبان 6, 1396 at 8:47 ب.ظ
 29. همیار
  به نظر من باید با دوستان و معلمش صحبت کنید تا در جمع آنها باشد
  پاسخ شهریور 29, 1396 at 7:50 ب.ظ
 30. الهام
  سلام خسته نباشید یه پسر یک ساله دارم بعضی وقتها انگار عصبانی میشه شروع میکنه به زدن تو صورته طرف مقابلش بعضی وقتها هم نیشگون میگیره گاهی دعواش میکنم وقتی جلو چشمش نباشه گریه میکنه بهونه میگیره چیکار کنم.
  پاسخ مهر 5, 1396 at 7:37 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این رفتارهای کودک با دعوا کردن و واکنش متقابل بدتر می شوند. بهترین روش اینه که سعی کنید هیچ عکس العملی نشان ندهید که کودک متوجه شود این رفتارها در محیط بیرون پاسخی نمی گیرند تا خاموش شوند. فراموش نکنید رفتارهای کودک با دعوا کردن تشدید شده و گاها کودک عصبی تر و پرخاشگرتر می شود.
   پاسخ مهر 6, 1396 at 10:33 ق.ظ

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان