رفتن کودک به مهد کودک

آماده کردن کودک برای رفتن به مهد کودک

 

راهنمایی برای انچه کودک در مهد باید یاد بگیرد:

این مسئله که والدین باید برای آماده کردن کودک برای مهد کودک نیز باید فکر کنند والدین را دیوانه می کند، آن هم برای یک صحبت کردن به صورت علمی. مطمئنا می خواهید که کودک را از نظر هیجانی آماده کنید. اما از لحاظ علمی چطور؟ آیا مهدها باید کودک را برای ورود به بحث های علمی دبستان اماده کنند؟

در واقع، تحقیقات نشان داده است کودکانی که در مهدکودک بازی می کنند از نظر اجتماعی و علمی عملکرد بهتری در پیش دبستانی و در سطوح بالاتر دارند نسبت به کودکانی که در مهد فقط بر روی فعالیت های علمی آنها توجه می شود. این مسئله نشان دهنده ی این است که کودکانی که در مهدکودک هیچ فعالیت علمی ندارند بعدا به سرعت می توانند این مسائل علمی را یاد بگیرند.

بنابراین به نظر من ایده ی آماده سازی در مهد کودک بر اساس فرضیات مسئله داری بنا نهاده شده است. در واقع مهد کودک به معنی آماده کردن کودک برای گوش دادن به معلم و آمادگی برای انجام دادن کارهایی با دیگر کودکان است.

اما از انجایی که در برنامه های درسی مهدکودک ها در کشور ما بر این اساس است که کودک باید چیزهای خاصی را بیاموزد، بسیاری از والدین در رابطه با بردن کودکان به مهد کودک هایی که مخصوص امادگی دبستان هستند دچار اضطراب می شوند. خوشبختانه، چیزهایی که انتظار دارید که کودکتان در مهدکودک یاد بگیرد چیزهایی هستند در طی فعالیت های روزمره کودک به راحتی می تواند آنها را یاد می گیرد، فقط با پرسیدن («آن حرف چیست؟»)

بنابراین چرا زمانی را صرف یاد دادن اعداد، حروف الفبا، رنگ ها، شکل ها و سکه ها صرف نکنیم زیرا این کارها می تواند برای شما و کودکتان سرگرم کننده باشد. لطفا او را امتحان نکنید، یا مبادرت به استفاده از فلش کارت ها برای یادگیری او نکنید. کودکان وقتی چیزی را در حال انجام و فعالیت می بینند سریعتر یاد می گیرند مثلا کلمه ی ت مثل تراکتور! یادگیری را برای کودک سرگرم کننده کنید اینها چیزهایی هستند که زمانی که کودک به مهد کودک می رود به او یاد می دهند.

 

در مهد کودک لازم است که کودک چه چیزهایی را بداند

 1. شناختن رنگ های پایه: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، و بنفش
 2. شناختن شکل های پایه: دایره، لوزی، مستطیل، مثلث، بیضی، و مربع

۳ شناختن سکه ها.

 1. شمردن از ۱ تا ۱۰
 2. شناختن ده عدد اول مانند: ۲، ۵، ۹، ۸، ۱، ۳، ۴، و غیره.
 3. تشخیص حروف مانند الف، ب، پ، ت، ث و غیره

این لیست به وسیله ی استیسی کاننبرگ نویسنده ی کتاب بیایید برای مهد کودک آماده شویم! کاننبرگ همچنین پیشنهاد می دهد که والدین تکالیف در زمان شروع مدرسه دنبال کنند:

تکالیف والدین

 1. گوش دادن به فرزندتان هر زمان که به او می پیوندید
 2. کیف مدرسه کودک را خالی کنید و تکالیفش را هر روز بررسی کنید.
 3. هر شب به مدت ۱۵ دقیقه با کودکتان مطالعه کنید.
 4. با کودکتان بازی های تکراری انجام دهید
 5. از کودکتانن سوالاتی بپرسید که پایان باز داشته باشند بدین وسیله ی ارتباط کودک تقویت می شود.

منبع:مشاورانه

24 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. elham.heidari
  elham.heidari گفته:

  با سلام وتشکر
  چند روی که پسر دو ساله خود را به مهد کودک میبرم در همین چند روزه شبها از خواب میپرد و گریه می کند.خودش و مامان و بابا را میزند.آیا به دلیل بردن به مهد است راهنماییم کنید که چه کنم اگر به دلیل مهد کودک است آیا عادت می کند و تو روحیه اش تاثیر نمیزاره و تو آیندش تاثیر بد نمیزاره؟

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام. پرش کودک از خواب و کابوس های شبانه می تواند به دلیل افزایش اضطراب کودک شما باشد. خود مهد به تنهایی نمی تواند عاملی برای اضطراب و تنش در کودک شما باشد مگر انکه عواملی در مهد این اضطراب را موجب شده باشند. دلیل دیگر می تواند به دلیل اضطراب جدایی کودک باشد. رفتن به مهد و احساس جدا شدن از شما برایش اضطراب اور بوده. برای مواجهه با این مسئله مهد رفتن رو کنسل نکنید بلکه روی ایمن کردن دلبستگی کودک و اضطراب جدایی وی کار کنید.

   پاسخ
  • همیار
   همیار گفته:

   سلام معمولا کودک در سن ۳ سالگی وارد مرحله اجتماعی شدن میشه و تدریجا برای ارتباط با دیگران تمایل پیدا میکند و از بازی با کودکان دیگر لذت میبرد.البته این سن تقریبی ست و ممکن است فرزند دلبند شما از لحاظ اجتماعی شدن در مرحله بالاتری باشد و شرایط مهد کودک را بپذیرد.تجربه نشان داده که بین سن ۳ تا ۴ سالگی همراهی مادر با فرزند در مهد کودک ، به صورت یک روز در میان در حد یک الی دو ساعت بازی با کودکان دیگر، می تواند مفید باشد.

   پاسخ
 2. پریسا
  پریسا گفته:

  پسرم حدود ۴ سالشه در جمع بچه ها معمولا باهاشون درگیر میشه و بهشون خیلی ور میره و اصطلاحا و خلاصه با آرمش باهاشون بازی نمی کنه به من خیلی وابسته است، در تنهایی هم به برادر بزرگش که ۱۴ ساله است ور میره و معمولا همیشه میگه حوصله ام سر رفته به یادگیری در محیط مهد خیلی علاقه داره و خیلی با استعداد است.آیا گذاشتنش در مهد آموزش زبان در این سن مفید و لازم است؟

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلامو بله خیلی خوبه اگر با این شرایط که ذکر کردید مهد بره هم بازی کردن درست رو یاد می گیره و هم از لحاظ جنب و جوش ارام تر میشه.

   پاسخ
 3. ساجده
  ساجده گفته:

  سلام من یه پسر دو سال و سه ماهه دارم که خیلی خیلی به من وابسته هست. یه موقعیت کاری برام پیدا شده که حتما باید ببرمش مهد. الان یک هفته هست میبرمش مهد خودم هم باهاشم ولی به محض اینکه پنج دقیقه هم ازش جدا میشم به شدت گریه میکنه و بعدش بهم می‌چسبه و نمیزاره ازش جدا شم. الان چکار کنم تو رو خدا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما ساجده جان
   ببین عزیزم در هرصورت کودک شما در این دو سال دائم با شما بوده است و خب در زمان فعلی نیاز به زمان دارد که بتواند این جدایی را بپذیرد در این مورد بهتر است که با او صحبت کنید و بیان کنید که او به مهد می رود و شما یا بابا بعد از تمام شدن کار به دنبال او می روید در این نیاز است که بسیار خوش قول باشید در کنار اینکه خب در روزهای اول با دادن قول مبنی بر خرید شی و یا خوراکی که دوست دارد می توانید او را تشویق به طی کردن این مسیر کنید.
   در صورتی که با والدین خودتان و یا همسرتان ارتباط بهتری نسبت به مهد دارد خب می توانید در روزهای اول از آنها کمک بگیرید و بعد آرام آرام او را محیای رفتن به مهد کنید.

   پاسخ
 4. مریم
  مریم گفته:

  با سلام بنده پسر ۲۰ ماهه دارم و بخاطر شرایط اقتصادی ایجاد شده متاسفانه مجبور به رفتن به سرکار هستم اما برای بردن پسرم به مهد تردید دارم پسرم روابط اجتماعی خوبی داره اما. خوب من هم نگرانی دارم کسی رو هم ندارم از بچه م مراقبت کنه خواهش میکنم راهنمایی م کنید.

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما مریم جان ببین عزیزم نگرانی که دارید قابل درک است اما در هرصورت شما متناسب با شرایط زندگیتان می توانید در مورد این موضوع تصمیم گیری کنید اگر اعضای خانوادیتان کسی نیست که از فرزندتان در زمان سرکار بودنتان مراقبت کند خب با تحقیق در مورد یک مربی خوب و آرام که صلاحیت مراقبت از فرزند شما را دارد می توانید در زمانی که سرکار هستید او را مهد بگذارید و خب زمان های بیکار را برای ارتباط با او قرار بدهید .

   پاسخ
 5. فرزندم
  فرزندم گفته:

  سلام.وقت بخیر.پسرم ۱۴ ماهه هست و مجبورم بخاطر سرکار رفتن تمام وقت بگذارم مهد کودک.
  توی دو راهی بدی موندم و خیلی ناراحتم.پسرم ضعیفه و وزنش خیلی کمه. کم غذا و کم شیر و کم خوابه.تازه هم میخواد راه بیفته.امروز آزمایشی یه دو ساعت بردمش خودمم کنارش بودم…ارتباطش خوبه و خونگرمه.اما نگرانیم بیشتر برای بهداشت و سلامت و تغذیه اش هست. چون خودم توی خونه با کلی سرگرم کردن و کارتون گذاشتن و …بهش شیرش یا غذاشو میدم.مخصوصا بچه ها توی این رده سنی هر چیزی رو دهنشون میندازن، چهار دست و پا میرن و مدام با کف زمین و وسایل اطراف در تماس هستن. پستونکش هم دو ماهه که دیگه بهش اصلا ندادم، اما امروز توی مهد پستونک یکی از بچه ها رو برداشت و میخواست بخورهامروز که رفتم مهد از نظر روحی خیلی بهم ریختم

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *