دانستنی_های_جامع_خودارضایی_کودکان

دانستنی های جامع خود ارضایی کودکان و نوجوانان و روش های درمان آن

همزمان با رشد جنسی کودکان که از دو سالگی آغاز می شود، توجه ان ها به اندام های جنسی نیز افزایش پیدا می کند.

کودکان ممکن است به دلایل مختلفی دست به تحریک خود و خود ارضایی بزنند.

با افزایش سن و رسیدن به دوره ی بلوغ، ماهیت تمایلات کودک تغییر می کند و به دیل تغییرات هورومونی بدن، نوجوان باانگیزه های جدیدی دست به عمل خودارضایی می زند.

در هر دو مرحله آگاهی صحیح والدین از ویژگی های رشد جنسی فرزندان می تواند بسیار موثر باشد و از ایجاد مشکل پیشگیری کند.

چرا کودکان و نوجوانان به اعضای تناسلی شان توجه می کنند؟

به طور کلی این مساله می تواند ناشی از چهار علت باشد:

 1. غریزه کنجکاوی نسبت به این ناحیه از بدن که معمولا کودکان از حدود ۲ سالگی نسبت به اندام و اعضای بدن خود توجه نشان می دهند.
 2. خارش و تحریک موضعی در اعضای تناسلی و مقعد به علت ورم، کرمک، تنگی شلوار و نامنظمی محل ختنه و بیماری های پوست در نواحی مذکور که باعث توجه بیشتر کودک به این ناحیه می شود.
 3. ۳)      فریفته شدن یا یادگرفتن استمناء از دیگران. همچنین ممکن است مادری برای ابراز محبت یا آرام کردن فرزندش، هنگام تعویض پوشک با اندام تناسلی او بازی کند.

لذتی که کودک از این عمل می برد می تواند منجر به تمایل نسبت به تکرار این عمل شود و به آرامی کودک را به سمت استمنا سوق دهد.

 • بلوغ و تغییرات فیزیولوژی ناشی از آن به همراه ترشح هورمون های جنسی که باعث ایجاد تمایلات و تحریکات جنسی می شود.

خودارضایی کودکان

به عنوان والد، لازم است تا بین استمناء (خودارضایی) نامکرر که چندان مهم نیست و استمناءهای غیرقابل کنترل و اجباری که نشانه ای از اختلال خفیف روانی در فرد است تفاوت قائل شوید.

لازم است بدانید که در مورد اول احتیاجی به درمان نیست و مساله با مرور زمان قابل حل است.

به عبارت دیگر، کودکان در مقطعی از رشد نسبت به اندام های جنسی خود مانند سایر قسمت های بدن، احساس کنجکاوی پیدا می کنند .

با هدف اکتشاف تن، دست به عمل خودارضایی می زنند که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

در این بازه ی زمانی، هدف کودک از تماس با بدن خود، کسب لذت جنسی نیست و او اندام جنسی خود را به همان طریقی لمس می کند که انگشت پایش را.

درمان خودارضایی کودکان، چه وقت و چگونه ؟

در صورتی که کودک تان به صورت اجباری و غیر قابل کنترل، دست به خودارضایی می زند، نیاز به کمک، مساعدت و درمان وجود دارد.

در این مورد باید وضعیتی که کودک را مجبور می کند خودش را بدین وسیله تسکین داده و کسب لذت نماید پیدا کرده و اصلاح کنیم.

از افزودن احساس گناه و تقصیر در فرزند خودداری کنید.

در بسیاری از موارد دلواپسی بیش از حد و غیرعاقلانه تان می تواند منجر به ایجاد احساس گناه و تقصیر در فرزند، بهم خوردن تعادل روانی او و افزایش تعداد دفعات استمناء شود.

می توانید برای حل مشکل، وسایلی را فراهم کنید تا کودک بتواند تمام اوقات فراغت خود را به بازی و فعالیت های مورد علاقه اش اختصاص دهد و فرصتی برای بازی با اعضای تناسلی باقی نماند.

همچنین سکوت در برابر سوالات فرزندان درباره ی مسائل جنسی صحیح و منطقی نمی باشد و می تواند باعث تحریک غریزه کنجکاوی و در نهایت انجام عمل استمناء شود.

بهترین اقدام ان است که کودکان را به گونه ای شفاف و مناسب با حقایق امور جنسی آشنا کنید.


کلیدهای طلایی درمان خود ارضایی نوجوانان

به طور کلی در سنین نوجوانی به علت تحولات فیزیولوژیک، استمناء و تمایل به آن به کرات اتفاق می افتد.

آنچه درمورد استمناء بسیار مهم است جنبه ی روانی آن است.

ازآنجا که از زمان طفولیت، مسائل جنسی و استمناء توسط والدین زشت و ناپسند قلمداد شده، هر فردی پس از اقدام به آن احساس شرمندگی و گناه عجیبی را تجربه می کند و شخصیت خود را در هم کوفته و بی ارزش احساس خواهد کرد.

 این افکار مخرب می توانند به مرور منجر به از هم پاشیدگی و تزلزل شخصیت شده و بیماری های روانی مختلفی را ایجاد کنند.

همچنین افزایش اضطراب می تواند منجر به افزایش تعداد دفعات خودارضایی نیز شود و این چرخه ی باطل تدوام خواهد یافت.

به عبارتی می توان گفت بار روانی ناشی از خودارضایی بسیار بیشتر از انجام این عمل، اثرات تخریبی دارد و فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

 چرا نوجوانان خود ارضایی می کنند؟

دلایل متنوع و گسترده ای از جمله کمبود محبت در خانواده، ناکامی و محرومیت در مدرسه، سرخوردگی و احساس حقارت در اجتماع منجر به شروع خودارضایی در نوجوانان می شود.

نوجوانان بعد از شکست و ناکامی مثلا در عشق و یا عدم موفقیت در امتحانات به این کار دست می زنند.

برای جلوگیری از ابتلا به این اختلال لازم است تا از طریق روش های روان درمانی میزان اضطراب نوجوان کاهش داده شود و همچنین توانایی او برای مقابله با مشکلات زندگی افزایش یابد.

بهتر است برای کنترل این رفتار موارد زیر را بررسی و اجرا کنید.

هفت راهکار اساسی درمان خودارضایی نوجوانان

در صورتی که فرزندتان فردی مضطرب است باید با استفاده از شیوه های روان درمانی و رفتار درمانی توسط یک متخصص روان شناس،اضطراب او را کاهش داده و عمل خودارضایی را درمان کنید.

شاید لازم باشد تا فرزندتان شیوه های جدیدی را برای مقابله با استرس بیاموزد و از این طریق آرام تر شود.

 رژیم غذایی مناسب و سالم و استفاده کمتر از موادی که میل جنسی را افزایش می دهند نظیر ادویه ها، گوشت قرمز، زعفران و میوه هایی نظیر موز را مورد توجه قرار دهید.

 فعالیت های بدنی و ورزش که باعث صرف انرژی روانی و جنسی نوجوان می شود را فراموش نکنید.  

 از خواندن و دیدن تصاویر محرک، مجلات، کتاب ها و فیلم های نامناسب خودداری کنید.

از بیکاری و تنها ماندن نوجوان جلوگیری کنید. بیکاری و تنهایی دو عامل مهم در ایجاد این اختلال هستند.

قبل از اینکه نوجوان احساس خستگی و خواب آلودگی کامل کند، او را به اتاق خواب نفرستید. بیدار ماندن طولانی در بستر می تواند عامل تحریک و انجام این رفتار شود.

استفاده از پوشش نامناسب، لباس های تنگ بخصوص لباس خواب تنگ و چسبان و یا نپوشیدن لباس هنگام خواب می تواند منجر به افزایش تمایلات خودارضایی شود.

آرام باشید و بهترین کار را انجام دهید.

در خصوص خودارضایی کودکان و نوجوانان، حفظ خونسردی شما به عنوان والد بسیار مهم است.

اگر متوجه انجام این رفتار در فرزندتان شدید و یا به او شک کردید صبور باشید و بیش از حد نگران نباشید.

گاهی اوقات انجام این رفتار، مستمر نخواهد بود و به سرعت رفع می شود.

در صورتی که احساس کردید این رفتار به شکل یک عادت مستمر درآمده و فرزندتان اضطراب شدیدی دارد، حتما با یک مشاور مشورت کنید و برای درمان او اقدامات لازم را انجام دهید.

نویسنده : کودک و نوجوان

13 پاسخ
 1. محمدطاها ویراسته
  محمدطاها ویراسته گفته:

  سلام من پسری ۱۵ ساله هستم سه هفته هست که یک روز در میون خودارضایی می کنم والان ترک کردم می خواستم بدونم تاثیری در قد من داره

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما محمد طاها
   اگر خودارضایی در شما ادامه یابد بله امکان تاثیر بد قد شما وجود دارد چون خودارضایی باعث کاهش عملکرد سیستم بدنی می شود و همینطور باعث می شود که شما با کاهش ویتامین روبرو باشید و این موضوع با رشد قدی شما ارتباط دارد .
   بهتر است در کنار احترام به نیازهای جنسی که تجربه می کنی سعی کنی برای زندگی روزانه خود برنامه ریزی داشته باشید و عواملی که باعث تحریک خودت میشه را بشناسی مثلا عکس ، فیلم ، چت ، تنهای و… و بعد سعی کنید که اونها را حذف کنی تا بتونی با داشتن برنامه و حذف این محرک ها مسیر رشدی بهتری را تجربه کنی تا زمانی که بتونی در مسیر بهتر به این نیاز پاسخ بدی.

   پاسخ
 2. شایان
  شایان گفته:

  سلام من شایانم من از کلاس سوم یا دوم تا کلاس پنجم خود ارضایی میکردم الان چند روز خیلی میترسم کنار گذاشتم. چگونه میتوانم درمان شم. خیلی ترس و اضطراب دارم. میشه لطفا کمکم کنید. ممنون

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا شایان
   در این مورد دقت کنید که شما در سن رشدی قرار داری و خودارضایی می تواند در رشد جسمی و روحی شما تاثیر منفی داشته باشد پس بهتر است بدون سرزنش کردن خود در کنار احترام به این نیازهای جنسی توجه کنید که بدن شما به گونه ای طراحی شده است که به صورت اتومات خودش می تواند در زمان نیاز جنسی در صبح ارضا شوید و یا بیشتر نعوط صبح گاهی را تجربه کنید و حتی در خواب ارضا شوید پس بهتر است سعی کنید که از رفتارهای خودارضایی خوداری کنید .
   اگر مشکلی نیز برای شما ایجاد شده باشد با ترک خودارضایی بهبود پیدا می کند و دقت کنید که عوارض برای همه یکسان نیست پس بهتر است در این مورد در کنار ترک کردن مسیر رشدی خود را سچری کنید .
   عواملی که باعث می شود به خودارضایی بیشتر روی بیاوری را حذف کن و در کنار آن برای زندگی روازنه خود برنامه ریزی داشته باش و ورزش و تغذیه مناسب را نیز مورد توجه قرار بدهد .
   تا زمانی که واقعا خواب الود نیستی به رختخواب نرو و در کنار ان سعی کن که از تنهایی خوداری کنی چون در تنهایی و بیکاری امکان تکرار خودارضایی بیشتر می شود .
   نگران نباشید اگر عوارض خاصی برای شما ایجاد شده بود در همین زمان مشاهده می کردی و افت بدنی هم با ورزش و تغذیه مناسب و ترک خودارضایی بهبود پیدا می کند .

   پاسخ
 3. ستاره خانم
  ستاره خانم گفته:

  سلام . من یه دختر ده ساله دارم که چند روز که رفتارهای مشوک داره . فکر میکنم خودارضایی میکنه .
  من باید چکار کنم ؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما ستاره جان
   در اول اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیار ما قرار بدهید که آیا علایم بلوغ در دخترتان مشاهده می کنید، او به فضاهای مجازی دسترسی دارد، منظور شما از مشکوک بودن او به خودارضایی چه رفتاری می باشد؟
   این علایم بلوغ را در دخترتان بررسی کنید البته نه به صورتی که او را نگران کنید بلکه بیان کنید که می خواهید باهم در مسیر اینکه رشد بلوغ او شروع شده است یا نه باهم همراه شوید .
   – رشد پستان ها، به عنوان بافت پستان که در داخل قفسه سینه نهفته است، به تدریج اندازه ی آن افزایش می یابد این مورد از علایم اولیه هست و نیاز است که قبل از دست زدن به بدن او از او اجازه بگیرید.
   ۲- ناحیه اطراف شکم و مفصل ران که به علت افزایش ذخیره چربی در اطراف این نواحی است.
   ۳- افزایش سریع وزن و قد که به علت رشد ناگهانی باعث رشد استخوان می شود. افزایش وزن مربوط به افزایش اندازه استخوان و ذخایر جدید چربی بدن است.
   ۴- تغییراتی در صدا به وجود می آید. صدای دختران عمیق تر و شبیه به صدای زن است.
   ۵- تغییر در بوی بدن، مربوط به تولید هورمون های غده فوق کلیوی است. بلوغ بر روی غده تاثیر می گذارد و تولید هورمون های اضافی را که بر بوی بدن تاثیر می گذارد، بیشتر می کند.
   ۶- عرق کردن زیاد که غده عرق فعال تر از معمول است و باعث می شود که دختران به طور قابل توجهی بیشتر نسبت به قبل عرق کند.
   ۷- هورمون های جنسی غده چربی (غدد چربی) را تحریک می کنند تا چربی پوست (چربی) بیشتر از حد معمول تولید کنند، که به عنوان مثال می تواند منجر به افزایش آکنه شود.
   ۸-تغییردر الگوهای خواب که هورمون ها، خواب را تنظیم و چرخه مغز را بیدار می کنند. شما ممکن است متوجه بشوید که دختر شما برای مدت طولانی بیدار می ماند، حتی زمانی که در معرض تلویزیون یا تلفن همراه هم نباشد.
   ۹-تغییرات در خلق و رفتار: یک تنظیم کامل از اتصالات نورون مغز وجود دارد. هورمون ها مغز را تحریک می کنند تا خود را دوباره بسازند. این می تواند ویژگی های رفتاری مانند تغییرات خلقی و اختلال نظررا ایجادکند.
   ۱۰-این ها برخی از نشانه های بلوغ است که احتمالا در دختر خود متوجه شده اید. تغییرات زیادی دردوره بلوغ در داخل بدن اتفاق می افتد و تغییرات به تدریج در مراحل مختلف رخ می دهد.

   پاسخ
 4. معین
  معین گفته:

  سلام من پسر تهرانی متولد ۸۳ هستم . امسال کنکوور دارم و قبلا بسیار دانش آموز درس خوانی بودم و معدلم بالای ۱۹.۳ بود . حدود ۲.۵ سال هست که به دیدن عکس ها وپیج های مستهجن عادت کردم و از اول این مدت تا الان تقریبا روز به روز بدتر شدم و الان هم میخوام مطالعه رووزانه ۱۰ ساعت و تست و مدیریت وقت زیاد برای کنکورم داشته باشم ولی به خاطر تصورات و افکاری که به ذهنم میان نمیتونم . پدر و مادرم با وجود مشکلات فراوان و خرج های زیاد امکانات بسیاری برای خواندن من برای کنکور آماده کردن و یک طبقه جدا در اختیار من گذاشتن با یک کتابخانه پر از کتاب تست و ثبت نام در آزمون های گاج کردن ولی من به خاطر این مشکل استمنا و اعتیاد به فضای مجازی و نگاه کردن به اینجور عکس ها نمیتونم از این امکانات درست استفاده کنم و میزان آمادگی من برای کنکور خیلی کم است ولی هدف من رتبه حداقل دورقمی است که نتونستم به سمتش حرکت کنم . به خاطر مریضی خواهرم و مشکلات دیگر خانواده و اماده کردن این همه امکانات نمیتوننم این مشکلاتم رو به پدر و مادرم اطلاع بدم و شرایط و وقت اومدن پیش دکتر و مشاور رو ندارم ولی خودم هم نتونستم این مشکل رو به تنهایی حل کنم . شرایط خانه ما از هر کتابخانه ای بهتره و رفتن من به کتابخانه و اینجور جا ها برای رفع اینن مشکل وقت تلف کردنه از شما میخوام من رو راهنمایی کنین بسیار متشکرم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا معین
   درک میکنم که این شرایط برای شما با نگرانی و درگیری فکری زیادی همراه شده است اما خب شما دارید از اعتیاد صحبت می کنید خب اعتیاد به هر شکلی می تواند برای شما و هر انسان دیگری آسیب زا باشد .
   اگر شما می خواهید هدفمند عمل کنید و برای زندگی خودتان بر اساس اولویت سنیتان پیش بروید در اول باید واقعا بپذیرید که در زمان فعلی برنامه زندگی شما چیست؟ این مسیر و اعتیاد برای شما تا به حال چه سازندگی داشته است؟ ادامه همین مسیر به این شکل چه آسیب ها و فوایدی برایت دارد؟
   در این مسیر بهتر است که حتما به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید و دقت کنید که اعتیاد نیاز به زمان برای ترک دارد و شما یک شبه نمی توانید تمام بعد رفتاری خودتان را که مدت زیادی به آن عادت کرده اید ترک کنید.
   اعتیاد به فیلم پورن یا اعتیاد به پورنوگرافی یکی از اختلالات جنسی در میان زنان و مردان است که مانند سایر اعتیادها می‌تواند مشکلات مختلفی در پی داشته باشد. این نوع از اعتیاد در بین سنین مختلف رایج است و در بسیاری از موارد افراد مبتلا، متأهل هستند.این روزها همه‌گیری استفاده از اینترنت، در دسترس بودن گوشی همراه، کامپیوتر و لپ تاپ به شیوع هر چه بیشتر اعتیاد به پورن در بین بسیاری از مردم به ویژه نوجوانان دامن زده است.
   در ابتدا لازم است با خود بیندیشید که چرا می‌خواهید این عادتتان را کنار بگذارید و در مسیر بهبودی قدم گذارید. دلایل ترک پورنوگرافی را بر روی کاغذ بنویسید. این عادت چه مشکلاتی برای شما ایجاد کرده است؟ درمان اعتیاد به پورنوگرافی و ترک آن چه مزایایی برای شما دارد؟ امیدوارید چه تغییراتی در زندگی خود پس از درمان اعتیاد به پورنوگرافی بوجود بیاورید؟
   در دومین مورد در کنار شناخت بهتر است که وقتی خود را از چیزی منع می‌کنید، راه آسانتر آن است که چیزی را جایگزینش کنید. عمل کردن به منع تنها، بسیار دشوار است. فعالیت‌های جدیدی را شروع کنید. ورزش، مسافرت، هنر، یادگیری یک مهارت تازه، کار کردن، تفریح و گردش را جایگزین کنید. ببینید پیش از آنکه وقت زیادی برای پورنوگرافی بگذارید به چه فعالیت‌هایی علاقه داشتید و مشغول بودید.شما باید بتوانید لذت را در جاهای دیگر و رفتارهای دیگر نیز تجربه کنید.
   دسترسی به محرک های بیرونی را حذف کنید و در زمان درس خواندن گوشی را در طبقه دیگر بگذارید و دسترسی به فیلم، عکس، صوت و داستان‌های سکسی. نباید در فیسبوک، اتاق چت، یوتیوب، سایت‌های زوج‌یابی و تبلیغ لباس و … پرا قطع کنید در این مورد برنامه هایی که نمیخواهید را فیلتر کنید. زیرا این کار باعث می‌شود ناگهان خود را در حال تماشای فیلم پورن بیابید.
   پس از آنکه شما شروع به پرهیز از تماشای پورنوگرافی کردید، فکر به‌مقدار زیادی به خیال‌پردازی می‌پردازد. تصاویر پورنوگرافی مدام به ذهن شما می‌آید. زیرا مغز با اینکار تلاش می‌کند شرایط را به زمانی که شما پورنوگرافی می‌دیدید و در مغزتان هورمون دوپامین ترشح می‌شد، شبیه کند. در اینجا سوال این است که آیا شما اصلا غذای دیگری به فکرتان می دهید که برایش جذاب باشد و بخواهد به آن فکر کند.
   حتی برای خودارضایی هم نیاز است که زمان مشخصی بگذارید مثلا ساعت ۹ تا ۹/۱۵ دقیقه سه روز یکبار با توجه به زیاد بودن این رفتار در شما و به مرور آن را بیشتر کنید دقت کنید که برای ترک خودارضایی نیاز به زمان می باشد .

   پاسخ
 5. محمد امین
  محمد امین گفته:

  من الان ۱۵ سال دارم ۳ سال هست پراکنده خود ارضایی انجام میدم الان دارم ترکش میکنم
  میخوام بدونم الان که ترک میکنم
  دوباره قدم شروع به رشد میکنه و به حالت عادی بر میگردم؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا محمد امین
   تجربه نیازهای جنسی یک امر طبیعی می باشد اما در این مسیر دقت کنید که اگر بخواهید تمرکز زیادی بر این نیاز داشته باشید و خود را در معرض آسیب های محرک های بیرونی قرار بدهید خب این باعث می شود که این نیاز را بیش از اندازه تجربه کنید.
   در مورد رشد قدی خب عوامل زیادی در رشد قدی شما تاثیر دارند از جمله ژنتیک، تغذیه، سلامت جسمانی و سیستم ایمنی بدن، ورزش، خواب مناسب
   در این مسیر اینکه خودارضایی تاثیری بر رشد قد دارد یا خیر تحقیقات دقیقی در این مورد بیان نشده است اما از به صورت غیر مستقیم هم باعث کاهش سیستم ایمنی بدن و نبود شرایط مناسب برای رشد قدی باشد خب شما با ترک خودارضایی و توجه بیشتر به تغذیه که مواد مغذی داشته باشد با کمک ورزش و خواب که ترشح هرمون های رشد را بهتر تجربه کنید می توانید شرایط بهتری را تجربه کنید .
   اما در این مسیر بهتر است که با متخصص غدد نیز در همین دوران رشد که امکان رشد قدی شما وجود دارد صحبت کنید.

   پاسخ
 6. خانوم نرگس
  خانوم نرگس گفته:

  سلام. برادر ۱۲سالم رو موقع خوذارضایی دیدم و با شواهدی که کنار هم گذاشتم فهمیدم تقریبا هرروز اینکارو انجام میده.
  خیلی پرخاشگر و عصبی شده این روزا و حتی گاهی به حد زدن مامانم میرسه!
  میشه راهنمایی کنید چه اقدامی باید بکنم؟ تو ذهنمه گوشیشو بگیرم ازش…

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. لطفا در موضوعات خصوصی ایشان دخالت نکنید والدین شما چنین حقی دارند نه شما. برای درمان و کمک برادر و والدین می تواند از مرکز کمک بخواهند ولی دخالت شما همه چیز را بدتر میکند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *