درمان های عصبی: نوروفیدبک و بیوفیدبک

درمان های عصبی: نوروفیدبک و بیوفیدبک

نورفیدبک یکی از متداول ترین روش های درمانی مورد استفاده برای ارتقای مهارت های شناختی، کاهش مشکلات توجهی و دیگر کارکردهای شناختی، به ویژه در کودکان، می باشد. این روش بدون عوارض بوده و علاوه بر درمان در جهت ارتقا کارکردهای کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بیوفیدبک نیز ابزاری بسیار متداول در جهت ارام سازی جسمی و عضلانی می باشد.

مفتخریم با ارائه درمان و خدمات مبتنی بر نوروفیدبک و بیوفیدبک برای کودکان و نوجوانان، زیر نظر متخصصین دوره دیده، به ارتقا و بهبود مهارت های کودک شما کمک کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره تلفن مراکز درمانی ما تماس حاصل فرمائید:

 • ۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸
 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 

هم چنین بدانید:

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک[۱] یک سیستم آموزش جامع است که سبب پیشرفت رشد و تغییر در سلولهای مغز میشود.این علم بیرون از آزمایشگاه وتوسط متخصصین سلامت ایجاد شده است. نوروفیدبک تکنولوژی است که به روان درمانی[۲]،توانبخشی شناخت،عملکرد ضعیف مغزپاسخ می دهد. کاربرد نوروفیدبک در درمان افسردگی ،اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه[۳]، اختلات شخصیت، اعتیاد واختلالات هیجانی حل نشده موفقیت آمیز بوده است و یک درمان موثر برای اختلات دوران کودکی مثل اختلال نقص توجه و تمرکز[۴] ، بیش فعالی، اختلال نافذ رشدی[۵] ،اختلال دلبستگی نا ایمن[۶] ،آسپرگر[۷] ،اختلال وسواسی جبری[۸]،است. بیش تر از سی سال است که نوروتراپی، به درمان مشکل صرع و تشنج پرداخته است. می توان گفت نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که اساس پسخوراند آن را امواج مغزی تشکیل می‌دهند. بنابراین، قبل از توضیح نوروفیدبک، مختصری از تاریخچه و کاربرد بیوفیدبک ارائه می‌شود.

بیوفیدبک

واژه بیوفیدبک یا پس‌خوراندزیستی عبارت کوتاه‌تری برایمفاهیم فیدبک خارجی سایکوفیزیولوژیک است. این تکنیک با بکارگیری مفاهیمی از علوم مختلف در دهه ۱۹۵۰ مورداستفاده قرار گرفته و به تدریج رواج یافت و نهایتاً‌ در ۱۹۶۹ به این نام شناخته شد. بیوفیدبک پروسه یادگیری کنترل عملکردهای فیزیولوژیکال با استفاده از ابزار است. آموزش بیوفیدبک نیازمند وصل کردن حس گرها به بدن برای بدست آوردن سیگنال های بیولوژیکال مثل سیگنال های که توسط عضلات ، غدد عرق ، دمای بدن ، ضربان قلب  تولید می شود.

بیوفیدبک براین نکته تأکید دارد که انسان قادر است به طور ارادی بر عملکرد سیستم خودکار جسمش تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در طول چند روز می‌توان بهفرد آموخت که بدون ایجاد انقباض عضلانی حرارت یک دستش را به ۵ تا ۱۰ درجهسانتی‌گراد بیشتر از دست دیگر برساند. این مثال، یکی از روش‌های بیوفیدبکبرای کنترل سردردهای میگرنی از طریق هدایت خون بیشتر به محیط و کاهش جریانخون در سر می‌باشد. اما آنچه بیوفیدبک را از روش‌های آرام‌سازیوتمرکزی متمایز می‌سازد و از اجزای اصلی آن به حساب می‌آید استفاده ازابزار و ماشین‌های مختلفی است که به دریافت فیدبک و داشتن درک بهتر ونهایتاً‌ اِعمال کنترل بیشتر بر فرآیندهایی نظیر انقباض عضلات، دمای پوست،ضربان قلب، فشار خون و غیره کمک می‌نمایند.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز:

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته ارتقای مهارتهای کلی و تحصیلی کودک

بسته ارتقای توانمندی های کودک

تمامی بسته ها

دیگر خدمات مرکز ما:

موسیقی درمانی

بسته مشاوره و روان درمانی فردی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

 

 

[۱]-Neurofeedback

[۲] -Psychotherapy

[۳] -POST traumatic strees disorder

[۴] -Attention deficit hyperactivity dysorder

[۵] -Pervasive developmental disorder

[۶] -Reactive attachment disorder

[۷] -Asperger disorder

[۸] -Obsessive-compusive disorder

منبع:ساینس دیلی

۹۵ دیدگاه ها

 1. فربد
  آیا این روش علمی است؟
  پاسخ تیر 29, 1395 at 3:09 ب.ظ
 2. مشاور
  بله ،روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی ) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی و کم توجهی، سردرد ، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوءمصرف مواد، وسواس، صرع،وبازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است
  پاسخ تیر 29, 1395 at 4:58 ب.ظ
 3. فربد
  ممنون از پاسخ خوبتان آیا این روش عوارضی هم دارد؟
  پاسخ تیر 30, 1395 at 5:05 ق.ظ
 4. زاهد
  نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد، فعالت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.
  پاسخ تیر 30, 1395 at 6:43 ق.ظ
 5. zamni
  چرا به نوروفیدبک دوپینگ اخلاقی هم می گویند؟
  پاسخ مرداد 2, 1395 at 5:12 ق.ظ
 6. زاهد
  دلیلش این است که در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری معتبر جهانی از جمله ناسا جهت ارتقا مهارتهای ذهنی و شناختی و بهینه سازی تصمیم ، افزایش خلاقیت ، تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند.به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا آث میلان ، بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چادر کاروین رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهنی برای آمادگی مسابقات از نورفیدبک استفاده می کنند .
  پاسخ مرداد 2, 1395 at 7:22 ق.ظ
 7. ناشناس
  آیا نوروفیدبک در مورد همه بیماریها کاربرد دارد؟
  پاسخ مرداد 3, 1395 at 12:41 ب.ظ
 8. زاهد
  خیر نوروفیدبک و بیوفیدبک فقط در مورد بعضی اختلالات کاربرد دارد و تشخیص این موضوع نیز بر عهده پزشک معالج است. موارد کاربرد این دو : بیش فعالی ، اضطراب ، ناتوانی یادگیری، اختلالات خواب، دردهای مزمن و سردرد های میگرنی، سوءمصرف مواد، افسردگی ، بعضی انواع آسیب و سکته مغزی، سندرم درد و خستگی مزمنو افزایش قدرت تمرکز و توانایی های ذهنی در افراد سالم
  پاسخ مرداد 3, 1395 at 2:04 ب.ظ
 9. setare
  سلام آیا دستگاه ی که در نوروفیدبک استفاده می شود ،عوارضی ندارد؟
  پاسخ مرداد 5, 1395 at 5:02 ق.ظ
 10. زهرا صالحی
  خیر اگر در بعضی موارد مزایایی نداشته باشد، معایبی نخواهد داشت و مانند دستگاه فشار خون می ماند.فقط امواج و علائم را ثبت می کند.
  پاسخ مرداد 5, 1395 at 6:59 ق.ظ
 11. محمد اصلانی
  با سلام و خسته نباشید.آیا نوروفیدبک و بیوفیدبک برای همه سنین کاربرد دارد؟
  پاسخ مرداد 6, 1395 at 5:21 ق.ظ
 12. زاهد
  از نظر علمی هیچ رنجی سنی مشخص نشده است ام تجربه نشان داده از 5 سال تا 50 سال به درمان بسیار خوب پاسخ داده است.
  پاسخ مرداد 6, 1395 at 6:34 ق.ظ
 13. kamand
  کودک من اوتیسم است آیا نوروفیدبک برای او موثر است؟
  پاسخ مرداد 10, 1395 at 2:20 ب.ظ
  • مژگان ن
   برای کودکان اوتیسم بسته به سن کودک و شدت اختلال درمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله کاردرمانی، گفتاردرمانی، بازی درمانی و نوروتراپی مانند نورفیدبک و .... یک متخصص در این زمینه بعد از انجام ارزیابی های لازم به شما در جهت انتخاب درمان مناسب کمک خواهد کرد.
   پاسخ مرداد 10, 1395 at 5:09 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  چون اختلال اوتیسم یک طیف محسوب می شود واگر یک سر طیف را اوتیسم شدید و سر دیگر طیف را مشکوک به اختلال اوتیسم در نظر بگیریم از رنج میانگین به سمت مشکوک به این اختلال با نوروفیدبک قابل درمان می باشد ولی بهتر است بعد از یک جلسه ویزیت و تست های مربوطه با خود دستگاه تصمیم گرفته شود که آیا کودک شما با این روش درمانپذیر است یا خیر
  پاسخ مرداد 10, 1395 at 2:42 ب.ظ
 15. شمس
  آیا نوروفیدبک یک رشته علمی و دانشگاهی است؟
  پاسخ مرداد 11, 1395 at 3:57 ب.ظ
 16. زهرا صالحی
  بله این علم میان رشته ای بوده یعنی از علوم مختلف از جمله : روانشناسی رفتار ، روان شناسی بالینی، روانشناسی یادگیری ، علوم اعصاب و مغز و اعصاب نشأت گرفته است.
  پاسخ مرداد 12, 1395 at 8:13 ق.ظ
 17. کامران
  با سلام به همه دوستان نوروفیدبک تا به حال بر روی چه بیماریهایی جواب داده است؟
  پاسخ مرداد 13, 1395 at 1:48 ب.ظ
 18. زهرا صالحی
  سالها تجربه نشان داده که بر مشکلات : اختلال بیش فعالی/کم توجهی، اوتیسم، مشکلات ریتم تنفسی ، اضطراب، اختلال خواب، میگرن، اختلال یادگیری و افسردگی هایی که زمینه اضطرابی دارند بسیار خوب پاسخ داده است.
  پاسخ مرداد 15, 1395 at 2:35 ب.ظ
 19. سنا
  سلام آیا روش نوروفیدبک 100 درصد نتیجه می دهد ؟
  پاسخ مرداد 16, 1395 at 3:27 ب.ظ
 20. زاهد
  در مسائل تجربی و مخصوصا حیطه های پزشکی هیچ وقت 100 درصد وجود ندارد و هیچ تضمینی داده نمی شود و هر کسی هم که به شما چنین موضوعی را بگوید نمی تواند خیلی مستند باشد ولی تجربه نشان داده که در مواردی که ذکر شد تا 70 -80 درصد بهبودی یافته اند.
  پاسخ مرداد 18, 1395 at 8:57 ق.ظ
 21. masud
  با سلام اگر ممکن است بگویید نوروفیدبک دقیقا به چه صورت می باشد و چگونه اثر می کند؟
  پاسخ مرداد 19, 1395 at 5:11 ب.ظ
 22. مشاور
  طی سالهای تحقیق و تجربه دانشمندان دریافته اند هر کاری مربوط به یک قسمت خاص از مغز است .مثلا موقعی که احتیاج به فکر کردن درایم قسمت خاصی از مغز مشغول به کار می شود و اگر این قسمت از مغز خوب کار کند امواج خاصی ایجاد می کند.در نوروفیدبک به ما آموزش داده می شود که این امواج مغزی را تقویت کنیم تا بهتر فکر کنیم.این روش درمانی با سایر روشهای درمانی حاضر کاملا متفاوت است.و بیمار در نقش محصل و دانشجو ، پزشم در نقش معلم و دستگاه نوروفیدبک در نقش ابراز آموزشی و طب با کلنیک در نقش کلاس آموزشی است.بیمار در طی جلسات این کلاس های آموزشی یاد می گیرد که چگونه خودش با اصلاح امواج مغز خود بر بیماری اش غلبه کند و تا آخر عمر بدون مصرف دارو زندگی سالمی داشته باشد .
  پاسخ مرداد 20, 1395 at 6:21 ق.ظ
 23. فاضل
  این دستگاه نوروفیدبک چگونه کار می کند؟
  پاسخ مرداد 21, 1395 at 6:05 ب.ظ
 24. زهرا صالحی
  دستگاه نوروفیدبک امواج مغز را به کامپیوتر می برد و آن را تجزیه و تحلیل می کند.روی مانیتور کامپیوتر می توانیم امواج مغزی را ببینیم.نوروتراپ دستگاه را طوری برنامه ریزی می کند که ما بتوانیم امواچ مفید مغز را برای حرکت دادن تصاویر روی صفحه تلویزیون به کار گیریم.بنابراین ما صفحه کامپیوتر رو میبینیم و با به کار گفتن امواج مفید مغزمان تصاویر آن را تغییر می دهیم.مثلا یک قایق را حرکت می دهیم.به تدریج یاد میگیریم این کار را سریعتر و مداومتر انجام دهیم.در حقیقت یاد گرفته ایم چگونه امواج مفید را درآن قسمت از مغزمان ایجاد کنیم.
  پاسخ مرداد 23, 1395 at 11:12 ق.ظ
 25. ناشناس
  این دستگاه نوروفیدبک کلا چه شکلیه؟دوست دارم بدونم چطوریه
  پاسخ مرداد 23, 1395 at 11:53 ق.ظ
 26. مشاور
  نوروفیدبک یک کامپیوتر دارد.دو یا سه رشته سیم با چسب مخصوص روی سر ما گذاشته می شود.ما به صفحه کامپیوتر نگاه می کنیم و در هر جلسه چند بازی کامپیوتری انجام می دهیم.البته نه با دست بلکه با نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا شنیدن صدای آن ، به تدریج یاد می گیریم چگونه امواج مفید مغزی را ایجاد کنیم. نوروفیدبک ، واکنش های فیزیولوژیک نهفته در مغز انسان و امواج مغزی که هر لحظه بر وضعیت رفتاری و عملکردی ما اثر گذارند را ثبت و بعد آن چه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملا دقیق ، روشن و واضح روی صفحه ی نمایشگر به تصویر می کشد. نوروفیدبک به انسان کمک می کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه ی عملکرد واکنش های زیست شناختی غیر ارادی مغز خود در لحظه ، اگاهی و شناخت به فرد کمک می کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موحود در امواج مغزی خود اقدام کند.افزایش آگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی باعث می شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد.نوروفیدبک روشی است برای اینکه یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به طور طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم.در حقیقت با نوروفیدبک می آموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده ار بازخوردی که از دستگاه دریافت می کنیم تغییر بدهیم.
  پاسخ مرداد 24, 1395 at 3:05 ب.ظ