تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

درمان های عصبی: نوروفیدبک و بیوفیدبک

درمان های عصبی: نوروفیدبک و بیوفیدبک

نورفیدبک یکی از متداول ترین روش های درمانی مورد استفاده برای ارتقای مهارت های شناختی، کاهش مشکلات توجهی و دیگر کارکردهای شناختی، به ویژه در کودکان، می باشد. این روش بدون عوارض بوده و علاوه بر درمان در جهت ارتقا کارکردهای کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بیوفیدبک نیز ابزاری بسیار متداول در جهت ارام سازی جسمی و عضلانی می باشد.

مفتخریم با ارائه درمان و خدمات مبتنی بر نوروفیدبک و بیوفیدبک برای کودکان و نوجوانان، زیر نظر متخصصین دوره دیده، به ارتقا و بهبود مهارت های کودک شما کمک کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره تلفن مراکز درمانی ما تماس حاصل فرمائید:

 • ۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸
 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 

هم چنین بدانید:

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک[1] یک سیستم آموزش جامع است که سبب پیشرفت رشد و تغییر در سلولهای مغز میشود.این علم بیرون از آزمایشگاه وتوسط متخصصین سلامت ایجاد شده است. نوروفیدبک تکنولوژی است که به روان درمانی[2]،توانبخشی شناخت،عملکرد ضعیف مغزپاسخ می دهد. کاربرد نوروفیدبک در درمان افسردگی ،اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه[3]، اختلات شخصیت، اعتیاد واختلالات هیجانی حل نشده موفقیت آمیز بوده است و یک درمان موثر برای اختلات دوران کودکی مثل اختلال نقص توجه و تمرکز[4] ، بیش فعالی، اختلال نافذ رشدی[5] ،اختلال دلبستگی نا ایمن[6] ،آسپرگر[7] ،اختلال وسواسی جبری[8]،است. بیش تر از سی سال است که نوروتراپی، به درمان مشکل صرع و تشنج پرداخته است. می توان گفت نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که اساس پسخوراند آن را امواج مغزی تشکیل می‌دهند. بنابراین، قبل از توضیح نوروفیدبک، مختصری از تاریخچه و کاربرد بیوفیدبک ارائه می‌شود.

بیوفیدبک

واژه بیوفیدبک یا پس‌خوراندزیستی عبارت کوتاه‌تری برایمفاهیم فیدبک خارجی سایکوفیزیولوژیک است. این تکنیک با بکارگیری مفاهیمی از علوم مختلف در دهه 1950 مورداستفاده قرار گرفته و به تدریج رواج یافت و نهایتاً‌ در 1969 به این نام شناخته شد. بیوفیدبک پروسه یادگیری کنترل عملکردهای فیزیولوژیکال با استفاده از ابزار است. آموزش بیوفیدبک نیازمند وصل کردن حس گرها به بدن برای بدست آوردن سیگنال های بیولوژیکال مثل سیگنال های که توسط عضلات ، غدد عرق ، دمای بدن ، ضربان قلب  تولید می شود.

بیوفیدبک براین نکته تأکید دارد که انسان قادر است به طور ارادی بر عملکرد سیستم خودکار جسمش تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در طول چند روز می‌توان بهفرد آموخت که بدون ایجاد انقباض عضلانی حرارت یک دستش را به 5 تا 10 درجهسانتی‌گراد بیشتر از دست دیگر برساند. این مثال، یکی از روش‌های بیوفیدبکبرای کنترل سردردهای میگرنی از طریق هدایت خون بیشتر به محیط و کاهش جریانخون در سر می‌باشد. اما آنچه بیوفیدبک را از روش‌های آرام‌سازیوتمرکزی متمایز می‌سازد و از اجزای اصلی آن به حساب می‌آید استفاده ازابزار و ماشین‌های مختلفی است که به دریافت فیدبک و داشتن درک بهتر ونهایتاً‌ اِعمال کنترل بیشتر بر فرآیندهایی نظیر انقباض عضلات، دمای پوست،ضربان قلب، فشار خون و غیره کمک می‌نمایند.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز:

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته ارتقای مهارتهای کلی و تحصیلی کودک

بسته ارتقای توانمندی های کودک

تمامی بسته ها

دیگر خدمات مرکز ما:

موسیقی درمانی

بسته مشاوره و روان درمانی فردی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

 

 

[1]-Neurofeedback

[2] -Psychotherapy

[3] -POST traumatic strees disorder

[4] -Attention deficit hyperactivity dysorder

[5] -Pervasive developmental disorder

[6] -Reactive attachment disorder

[7] -Asperger disorder

[8] -Obsessive-compusive disorder

منبع:ساینس دیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه کودک و نوجوان می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۹۵ نظر
 1. فربد
  آیا این روش علمی است؟
  پاسخ جولای 19, 2016 در 3:09 ب.ظ
 2. مشاور
  بله ،روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی ) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی و کم توجهی، سردرد ، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوءمصرف مواد، وسواس، صرع،وبازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است
  پاسخ جولای 19, 2016 در 4:58 ب.ظ
 3. فربد
  ممنون از پاسخ خوبتان آیا این روش عوارضی هم دارد؟
  پاسخ جولای 20, 2016 در 5:05 ق.ظ
 4. زاهد
  نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد، فعالت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.
  پاسخ جولای 20, 2016 در 6:43 ق.ظ
 5. zamni
  چرا به نوروفیدبک دوپینگ اخلاقی هم می گویند؟
  پاسخ جولای 23, 2016 در 5:12 ق.ظ
 6. زاهد
  دلیلش این است که در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری معتبر جهانی از جمله ناسا جهت ارتقا مهارتهای ذهنی و شناختی و بهینه سازی تصمیم ، افزایش خلاقیت ، تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند.به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا آث میلان ، بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چادر کاروین رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهنی برای آمادگی مسابقات از نورفیدبک استفاده می کنند .
  پاسخ جولای 23, 2016 در 7:22 ق.ظ
 7. ناشناس
  آیا نوروفیدبک در مورد همه بیماریها کاربرد دارد؟
  پاسخ جولای 24, 2016 در 12:41 ب.ظ
 8. زاهد
  خیر نوروفیدبک و بیوفیدبک فقط در مورد بعضی اختلالات کاربرد دارد و تشخیص این موضوع نیز بر عهده پزشک معالج است. موارد کاربرد این دو : بیش فعالی ، اضطراب ، ناتوانی یادگیری، اختلالات خواب، دردهای مزمن و سردرد های میگرنی، سوءمصرف مواد، افسردگی ، بعضی انواع آسیب و سکته مغزی، سندرم درد و خستگی مزمنو افزایش قدرت تمرکز و توانایی های ذهنی در افراد سالم
  پاسخ جولای 24, 2016 در 2:04 ب.ظ
 9. setare
  سلام آیا دستگاه ی که در نوروفیدبک استفاده می شود ،عوارضی ندارد؟
  پاسخ جولای 26, 2016 در 5:02 ق.ظ
 10. زهرا صالحی
  خیر اگر در بعضی موارد مزایایی نداشته باشد، معایبی نخواهد داشت و مانند دستگاه فشار خون می ماند.فقط امواج و علائم را ثبت می کند.
  پاسخ جولای 26, 2016 در 6:59 ق.ظ
 11. محمد اصلانی
  با سلام و خسته نباشید.آیا نوروفیدبک و بیوفیدبک برای همه سنین کاربرد دارد؟
  پاسخ جولای 27, 2016 در 5:21 ق.ظ
 12. زاهد
  از نظر علمی هیچ رنجی سنی مشخص نشده است ام تجربه نشان داده از 5 سال تا 50 سال به درمان بسیار خوب پاسخ داده است.
  پاسخ جولای 27, 2016 در 6:34 ق.ظ
 13. kamand
  کودک من اوتیسم است آیا نوروفیدبک برای او موثر است؟
  پاسخ جولای 31, 2016 در 2:20 ب.ظ
  • مژگان ن
   برای کودکان اوتیسم بسته به سن کودک و شدت اختلال درمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله کاردرمانی، گفتاردرمانی، بازی درمانی و نوروتراپی مانند نورفیدبک و .... یک متخصص در این زمینه بعد از انجام ارزیابی های لازم به شما در جهت انتخاب درمان مناسب کمک خواهد کرد.
   پاسخ جولای 31, 2016 در 5:09 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  چون اختلال اوتیسم یک طیف محسوب می شود واگر یک سر طیف را اوتیسم شدید و سر دیگر طیف را مشکوک به اختلال اوتیسم در نظر بگیریم از رنج میانگین به سمت مشکوک به این اختلال با نوروفیدبک قابل درمان می باشد ولی بهتر است بعد از یک جلسه ویزیت و تست های مربوطه با خود دستگاه تصمیم گرفته شود که آیا کودک شما با این روش درمانپذیر است یا خیر
  پاسخ جولای 31, 2016 در 2:42 ب.ظ
 15. شمس
  آیا نوروفیدبک یک رشته علمی و دانشگاهی است؟
  پاسخ آگوست 1, 2016 در 3:57 ب.ظ
 16. زهرا صالحی
  بله این علم میان رشته ای بوده یعنی از علوم مختلف از جمله : روانشناسی رفتار ، روان شناسی بالینی، روانشناسی یادگیری ، علوم اعصاب و مغز و اعصاب نشأت گرفته است.
  پاسخ آگوست 2, 2016 در 8:13 ق.ظ
 17. کامران
  با سلام به همه دوستان نوروفیدبک تا به حال بر روی چه بیماریهایی جواب داده است؟
  پاسخ آگوست 3, 2016 در 1:48 ب.ظ
 18. زهرا صالحی
  سالها تجربه نشان داده که بر مشکلات : اختلال بیش فعالی/کم توجهی، اوتیسم، مشکلات ریتم تنفسی ، اضطراب، اختلال خواب، میگرن، اختلال یادگیری و افسردگی هایی که زمینه اضطرابی دارند بسیار خوب پاسخ داده است.
  پاسخ آگوست 5, 2016 در 2:35 ب.ظ
 19. سنا
  سلام آیا روش نوروفیدبک 100 درصد نتیجه می دهد ؟
  پاسخ آگوست 6, 2016 در 3:27 ب.ظ
 20. زاهد
  در مسائل تجربی و مخصوصا حیطه های پزشکی هیچ وقت 100 درصد وجود ندارد و هیچ تضمینی داده نمی شود و هر کسی هم که به شما چنین موضوعی را بگوید نمی تواند خیلی مستند باشد ولی تجربه نشان داده که در مواردی که ذکر شد تا 70 -80 درصد بهبودی یافته اند.
  پاسخ آگوست 8, 2016 در 8:57 ق.ظ
 21. masud
  با سلام اگر ممکن است بگویید نوروفیدبک دقیقا به چه صورت می باشد و چگونه اثر می کند؟
  پاسخ آگوست 9, 2016 در 5:11 ب.ظ
 22. مشاور
  طی سالهای تحقیق و تجربه دانشمندان دریافته اند هر کاری مربوط به یک قسمت خاص از مغز است .مثلا موقعی که احتیاج به فکر کردن درایم قسمت خاصی از مغز مشغول به کار می شود و اگر این قسمت از مغز خوب کار کند امواج خاصی ایجاد می کند.در نوروفیدبک به ما آموزش داده می شود که این امواج مغزی را تقویت کنیم تا بهتر فکر کنیم.این روش درمانی با سایر روشهای درمانی حاضر کاملا متفاوت است.و بیمار در نقش محصل و دانشجو ، پزشم در نقش معلم و دستگاه نوروفیدبک در نقش ابراز آموزشی و طب با کلنیک در نقش کلاس آموزشی است.بیمار در طی جلسات این کلاس های آموزشی یاد می گیرد که چگونه خودش با اصلاح امواج مغز خود بر بیماری اش غلبه کند و تا آخر عمر بدون مصرف دارو زندگی سالمی داشته باشد .
  پاسخ آگوست 10, 2016 در 6:21 ق.ظ
 23. فاضل
  این دستگاه نوروفیدبک چگونه کار می کند؟
  پاسخ آگوست 11, 2016 در 6:05 ب.ظ
 24. زهرا صالحی
  دستگاه نوروفیدبک امواج مغز را به کامپیوتر می برد و آن را تجزیه و تحلیل می کند.روی مانیتور کامپیوتر می توانیم امواج مغزی را ببینیم.نوروتراپ دستگاه را طوری برنامه ریزی می کند که ما بتوانیم امواچ مفید مغز را برای حرکت دادن تصاویر روی صفحه تلویزیون به کار گیریم.بنابراین ما صفحه کامپیوتر رو میبینیم و با به کار گفتن امواج مفید مغزمان تصاویر آن را تغییر می دهیم.مثلا یک قایق را حرکت می دهیم.به تدریج یاد میگیریم این کار را سریعتر و مداومتر انجام دهیم.در حقیقت یاد گرفته ایم چگونه امواج مفید را درآن قسمت از مغزمان ایجاد کنیم.
  پاسخ آگوست 13, 2016 در 11:12 ق.ظ
 25. ناشناس
  این دستگاه نوروفیدبک کلا چه شکلیه؟دوست دارم بدونم چطوریه
  پاسخ آگوست 13, 2016 در 11:53 ق.ظ
 26. مشاور
  نوروفیدبک یک کامپیوتر دارد.دو یا سه رشته سیم با چسب مخصوص روی سر ما گذاشته می شود.ما به صفحه کامپیوتر نگاه می کنیم و در هر جلسه چند بازی کامپیوتری انجام می دهیم.البته نه با دست بلکه با نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا شنیدن صدای آن ، به تدریج یاد می گیریم چگونه امواج مفید مغزی را ایجاد کنیم. نوروفیدبک ، واکنش های فیزیولوژیک نهفته در مغز انسان و امواج مغزی که هر لحظه بر وضعیت رفتاری و عملکردی ما اثر گذارند را ثبت و بعد آن چه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملا دقیق ، روشن و واضح روی صفحه ی نمایشگر به تصویر می کشد. نوروفیدبک به انسان کمک می کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه ی عملکرد واکنش های زیست شناختی غیر ارادی مغز خود در لحظه ، اگاهی و شناخت به فرد کمک می کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موحود در امواج مغزی خود اقدام کند.افزایش آگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی باعث می شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد.نوروفیدبک روشی است برای اینکه یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به طور طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم.در حقیقت با نوروفیدبک می آموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده ار بازخوردی که از دستگاه دریافت می کنیم تغییر بدهیم.
  پاسخ آگوست 14, 2016 در 3:05 ب.ظ
 27. ناشناس
  روش انجام نوروفیدبک؟
  پاسخ آگوست 15, 2016 در 11:25 ق.ظ
 28. مشاور
  در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند.حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار رو انجام دهید. در واقه نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید.دستگاه الگو های امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید ، به این ترتیب شما یاد میگیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود.
  پاسخ آگوست 15, 2016 در 12:36 ب.ظ
 29. ناشناس
  آیا این روش علمی است؟مکانیسم این کار و نحوه انجام ان چگونه است؟
  پاسخ آگوست 19, 2016 در 4:30 ب.ظ
 30. مشاور
  درست است که باور کردنش مشکل است ولی این روش درمانی یکی از روشهای درمانی ثابت شده در مجامع معتبر علمی دنیا می باشد که شمار زیادی از بیماری ها بدین ترتیب تحت درمان قرار می گیرد.مغز انسان از میلیونها سلول عصبی که ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند تشکیل شده که با همدیگر تبادل الکتریکی و شیمیایی دارند ، علم نوروفیدبک بر اساس تغییرات الکتریکی مغز پایه گذاری شده ، بدین ترتیب که تبادلات الکتریکی بین سلولها ایجاد میدان های الکتریکی می کند که توسط دستگاه الکتروآنسفالوگرافی ثبت می شود.در بعضی از بیماریهای مربوط به سیستم عصبی به صورت موضعی و در ناحیه بخصوصی از قشر مغز فعالیت الکتریکی مغز تغییر پیدا می کند که ممکن است کم یا زیاد شود برای مثال در بچه هایی که دچار بیش فعالی و یا ADHD هستند در نواحی فرونتال مغز امواج بتا با فرکانس بالای 14 هرتز کمتر شده و در عوض امواج آهسته تنا با فرکانش 4-8 هرتز بیشتر می شود. با روش درمانی نوروفیدبک بیمار یاد می گیرد که چگونه فعالیت الکتریکی ناحیه ای از مغز که دچار اختلال شده اصلاح کند و آن را به حالت طبیعی در اورد و چون چگونگی کار را طی چند جلسه یاد می گیرد ، هرگز آن را فراموش نخواهد کرد و در مقایسه با درمانی داروئی بهبود برای مدت خیلی طولانی تری ادامه خواهد داشت و شاید بیمار تا آخر عمر از بیماری درمان شده توسط نوروفیدبک رهایی یابد.
  پاسخ آگوست 20, 2016 در 3:38 ب.ظ
 31. محمد
  عوارض جانبی این روش چیست؟
  پاسخ آگوست 20, 2016 در 4:37 ب.ظ
 32. زاهد
  نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد.و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد.فعالیت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.
  پاسخ آگوست 22, 2016 در 10:42 ق.ظ
 33. ساناز
  این روش در مقایسه با درمانی دارویی چه مزیت هایی دارد.آیا روشی با صرفه است؟
  پاسخ آگوست 22, 2016 در 12:23 ب.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   داروهای روان پزشکی به عبارتی روان گردان و محرک هستند و باعث تغییرات شیمیایی در مغز می شوند، با مصرف طولانی مدت مغز مقاوم می شود و برای رسیدن به حالت تعادل تجربه شده نیاز به مصرف دارو ها بیشتر می شود علاوه بر اینکه در دارو درمانی مزیت توانبخشی و پرورش مغز وجود ندارد، اما نوروفیدبک توانانمندسازی و توانبخشی مغزی را در بر دارد که به مراتب روشی بهینه به جای دارو درمانی می باشد. نوروفیدبک اگر توسط متخصص و به درستی استفاده شود بسیار موثرتر از دارو درمانی می باشد و به صورت کلی عوارضی از این نوع درمان گزارش نشده است. در لینک زیر می توانید گزارش تاییدیه انجمن غذا و دارو امریکا را مبنی بر تایید استفاده از این درمان در بیماران با کمبود توجه و بیش فعالی مشاهده نمایید: http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm360811.htm
   پاسخ آگوست 22, 2016 در 6:32 ب.ظ
 34. زاهد
  1- دارو درمانی را می شود به اصلاح نمره چشم با عینک مقایسه کرد تا زمانی که عینک بر روی چشم است دید خوب است ولی به محض اینکه عینک از روی چشم برداشته می شود.بیمار از نظر بینایی مثل وضعیت قبل درمان می شود.یعنی دارو درمانی تنها علائم را موقتا از بین می برد.مانند درمان بیماری هایی نظیرAHDHیا بیش فعالی و OCD یا وسواس و ... که به محض قطع دارم مجددا بیماری عود می کند.در صورتی که در درمان با نوروفیدبک پایدارتر است. 2- نداشتن عوارض جانبی و اثرات سوءبسیاری از داروها 3- تنظیم کل فعالیت مغز در نوروفیدبک
  پاسخ آگوست 23, 2016 در 9:33 ق.ظ
 35. davood
  نوروفیدبک بیشتر برای چه مواردی مفید است؟
  پاسخ آگوست 23, 2016 در 9:52 ق.ظ
 36. مشاور
  نوروفیدبک ناهماهنگی مغز را مورد هدف قرار می دهد که البته این ناهماهنگی ها بسیار متعدد می توانند باشند.آنها شامل اختلال بیش فعالی ، اضطراب، افسردگی ، اختلالات متعدد خواب، سردرد ها و میگرن ها و آشفتگی های هیجانی هستند.این دستگاه همچنین برای اختلالات دیگر مانند صرع، طیف، اوتیسم، نیز مفید است.
  پاسخ آگوست 24, 2016 در 4:40 ب.ظ
 37. zamani
  استفاده از نوروفیدبک در چند جلسه توصیه می شود؟
  پاسخ آگوست 24, 2016 در 5:05 ب.ظ
 38. زاهد
  به منظور هر چه بهتر شدن نتایج به دست آمده و پایداری بیشتر اثرات آن 30 تا 40 جلسه مستمر استفاده از دستگاه توصیه می شود.برخی افراد به جلساتی بیش از این تعداد و برخی به جلسات کمتری احتیاج دارند.تعداد جلسات باید در جدی باشد که درمان تکمیل شود و تغییرات به وجود آمده در مغز حک شوند و به شکل عادت در آیند.
  پاسخ آگوست 25, 2016 در 10:07 ق.ظ
 39. zamani
  فاصله بین جلسات باید چقدر باشد؟
  پاسخ آگوست 27, 2016 در 2:07 ب.ظ
  • مژگان ن
   در ابتدا بهتر است جلسات سه بار در هفته شروع شوند و بعد از مشاهده پیشرفت کودک تعداد جلسات در هفته کمتر می شوند.
   پاسخ آگوست 27, 2016 در 6:25 ب.ظ
 40. ali
  بسته به نوع مشکل مراجع حداقل دو تا سه جلسه در هفته توصیه می شود.بدیهی است که مستمر بودن جلسات نقس اساسی در روند بهبودی و بالابردن توجه و تمرکز مراجع خواهد داشت.
  پاسخ آگوست 27, 2016 در 2:37 ب.ظ
 41. سهراب
  تا چه حد نرورفیدبک اثر می کند ؟
  پاسخ آگوست 28, 2016 در 4:03 ب.ظ
 42. زاهد
  اگر بتوانیم امواج مغزی خود را با نوروفیدبک تنظیم نماییم حتما اثرات خوبش را هم می بینیم ولی در موارد کمی ممکن است نتوانیم یاد بگیریم امواج را تغییر دهیم و هیچ اثری نبینیم.آیا نوروفیدبک ضرر ندارد؟ چون درمانگر با ارزیابی دقیق و برنامه ریزی صحیح کار می کند هیچ ضربه ای به ما وارد نمی شود.
  پاسخ آگوست 28, 2016 در 4:31 ب.ظ
 43. والد
  سلام خدمت مشاور محترم آیا نوروفیدبک محدودیت سنی دارد؟
  پاسخ آگوست 29, 2016 در 9:11 ق.ظ
 44. زهرا صالحی
  کودک از زمانی که بتواند دقایقی به صحنه تلویزیون نگاه کنند می توانند در جلسات درمانی وارد شوند.در عمل از سن پنج سالگی می توان به راحتی درمان را شروع کرد.بزرگسالان با هر سنی می توانند از نوروفیدبک استفاده کنند.
  پاسخ آگوست 29, 2016 در 9:45 ق.ظ
 45. فاطیما
  با سلام آیا این روش در ترک اعتیاد موثر هست؟ و تا حالا با این روش کسی توانسته اعتیاد رو کنار بذاره ممنون میشم توضیح بدین
  پاسخ آگوست 30, 2016 در 1:40 ب.ظ
 46. ناشناس
  بله اثر بخشی این روش در درمان اعتیاد گزارش شده است.
  پاسخ آگوست 30, 2016 در 2:11 ب.ظ
 47. ناشناس
  پس از چند جلسه اثرات درمان ظاهر می شود؟
  پاسخ آگوست 31, 2016 در 3:09 ب.ظ
 48. مشاور
  ممکن است در چند جلسه اول مرجع متوجه هیچ تغییری نشود اما پس از گذشت ۱۰ جلسه روند رو به مثبت به طور محسوس در مراجع دیده شود.اگر مراجعین از دارو نیز استفاده کنند
  پاسخ آگوست 31, 2016 در 6:33 ب.ظ
 49. سلامت
  با سلام میشه در مورد چگونگی روند درمان نوروفیدبک توضیح بدین؟
  پاسخ سپتامبر 2, 2016 در 2:25 ب.ظ
 50. زاهد
  استفاده توام مصرف دارو با نوروفیدبک نه تنها عوارض بدی ندارد بلکه باعث افرایش تاثیر دارو می شود.اگر فردی دارو مصرف کندو همزمان برای درمان با نوروفیدبک مراجعه می کند حتما باید مسئله را با روانپزشک در میان بگذارد زیرا ممکن است پس از مدتی استفاده موفق از نوروفیدبک لازم باشد دوز دارو کاهش یابد و باید پزشک از این موضوع اطلاع یابد
  پاسخ سپتامبر 2, 2016 در 2:49 ب.ظ
 51. ناشناس
  این روش چه عوارض جانبی ممکنه داشته باشه؟
  پاسخ سپتامبر 3, 2016 در 11:15 ق.ظ
 52. مشاور
  نوروفیدبک روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد.نباید نوروفیدبک را جایگزینی برای دارو دانست و یا آن را ضد دارو نامید.در بسیاری از موارد نوروفیدبک موازی درمان دارویی است و مراجعین همزمان از دارو و دستگاه نوروفیدبک استفاده می کنند.
  پاسخ سپتامبر 3, 2016 در 1:20 ب.ظ
 53. somiya
  من الان حدود 20 جلسه هست که به خاطر افسردگی و اضطراب شدید و کمبود تمرکز با نوروفیدبک کار میکنم واقعا اثرش فوق العادس
  پاسخ سپتامبر 4, 2016 در 11:23 ق.ظ
 54. صفاری
  با سلام و خسته نباشی .خانمی 37 که از کودکی در ردس زبان و ریاضیات مشکل داشته ،هنوز هم ریاضی ضعیفی دارد.برای درمان با نوروفیدبک به مرکزی مراجعه کرد و به او گفتند که در این سن انجتم نمی شود.میخواستم ببینم واقعا این روش درمان محدوده سنی دارد؟
  پاسخ سپتامبر 7, 2016 در 6:55 ق.ظ
 55. زاهد
  محدودیت سنی برای نوروفیدبک به طور عام زیر 5 سال و بالای 65-70 سال تعریف می شود سن 37 سال محدودیتی در پیاده سازی درمان نوروفیدبک محسوب نمی شود.
  پاسخ سپتامبر 7, 2016 در 7:35 ق.ظ
 56. elyar
  عرض سلام و خسته نباشید.بنده دانشجو می باشم و به شدت دچار نوعی عدم تمرکز حواس هستم و متاسفانه از هوش ریاضی خوبی برخوردار نیستم و از این عارضه هم خیلی زجر می کشم
  پاسخ سپتامبر 8, 2016 در 3:13 ب.ظ
 57. زاهد
  خوشبختانه ارتباطی میان عدم تمرکز و هوش وجود نداره به این معنی که دچار شدن به عدم تمرکز و حواسپرتی نه به معنای هوش کم هست و نه به معنای هوش زیاد .یک فرد باهوش میتونه بی تمرکز باشه و یک فرد کم هوش هم میتونه بی تمرکز باشه.بی تمرکزی خودش اختلال مستقلی هست که معمولا هم به خوبی قابل درمان با نوروفیدبک هست درباره مشکل در ریاضیات باید توسط یم متخصص بررسی تخصصی انجام بگیره که این مشکلتون ناشی از عدم تمرکز هست یا خودش اختلال مستقلی هست.اگر اختلال مستقلی باشه ممکنه در حیطه اختلالات یادگیری قرار بگیرین که بازم خوشبختانه قابل درمان هست به هر حال بررسی تخصصی نیاز هست.
  پاسخ سپتامبر 8, 2016 در 4:21 ب.ظ
 58. ثمین
  آیا نوروفیدبک تایید شده است؟؟؟
  پاسخ سپتامبر 9, 2016 در 2:56 ب.ظ
 59. زاهد
  نوروفیدبک برای بسیاری از اختلالات و کاردکرد مختل مغزی مانند بیش فعالی کودکان، اختلال تمرکز، افسردگی واکنشی و وسواس و... توسط معتبرترین مرکز بین المللی امریکا تایید شده است و نزدیک به هزار مرکز در ایالت های مختلف آمریکا و صدها مرکز در انگلستان این خدمت را ارایه میدهند.
  پاسخ سپتامبر 9, 2016 در 4:04 ب.ظ
 60. eldk
  مکانیسم اصلی نوروفیدبک چیست؟؟؟؟
  پاسخ سپتامبر 10, 2016 در 3:57 ب.ظ
 61. مشاور
  ثبت امواج مغزی مربوط به بخش ناخود آگاه مغز و نشان دادن بدکارکردی مغز و تصحیح آن توسط خود مغز مانند ورزش است.هدف اصلی نوروفیدبک افزایش توانایی فرد در کنترل امواج غیر ارادی مغز می باشد.
  پاسخ سپتامبر 11, 2016 در 12:25 ب.ظ
 62. eldk
  آیا این روش عوارضی هم دارد چقدر می توان به این روش اعتماد کرد؟
  پاسخ سپتامبر 13, 2016 در 8:23 ق.ظ
 63. مشاور
  قبلا هم راجع به این موضوع صحبت کردیم.عارضه ای گزارش نشده است.نوروفیدبک را می توان برای افراد کاملا طبیعی نیز به کار برد.برای مثال از بیوفیدبک برای بهبود و ارتقای عملکرد ورزشکاران حرفه ای و خلبانان و یا برای کسانیکه می خواهند زبان جدید یاد بگیرند از نوروفیدبک استفاده میکنید.
  پاسخ سپتامبر 13, 2016 در 10:45 ق.ظ
 64. تابان
  به نظر شما این روش اثرماندگاری دارد؟
  پاسخ سپتامبر 14, 2016 در 9:33 ق.ظ
 65. زاهد
  بله ولی به شرطی که دوره درمانی تکمیل شود.در اینصورت در تولید و ترشح نوروتراسمیترهای مغزی رخ می دهد مه نهایتا منجر به تغییر در امواج مغزی و بهبود عملکرد مغز در در ناحیه مشکل دار می شود.
  پاسخ سپتامبر 14, 2016 در 10:14 ق.ظ
 66. ناشناس
  سلام بنده چند ماهی است که دچار افسردگی ماژور شدم آیا این روش برای درمان بیماری من هم کارایی دارد؟
  پاسخ سپتامبر 21, 2016 در 6:10 ق.ظ
 67. زاهد
  خیر.برای افسردگی واکنشی موثر است.ولی برای افسردگی ماژور از روش تحریک الکتریکی مغز و یا تحریک مغناطیسی مغز استفاده می شود.
  پاسخ سپتامبر 21, 2016 در 6:41 ق.ظ
 68. تابان
  آیا در نوروفیدبک دارویی هم به بیمار داده می شود؟
  پاسخ سپتامبر 24, 2016 در 5:43 ق.ظ
  • روان شناس کودک و نوجوان
   خیر یکی از مزیت های درمان نوروفیدبک غیر دارویی بودن این درمان است که بدون عوارض بوده و باعث توانبخشی مغز و کارکردهای ان می شود.
   پاسخ سپتامبر 24, 2016 در 7:45 ق.ظ
  • مشاور
   خیر به هیچ عنوان
   پاسخ سپتامبر 26, 2016 در 7:09 ق.ظ
 69. تابان
  آیا در حین نوروفیدبک بایستی تغییری در دوز مصرفی دارو داد؟
  پاسخ سپتامبر 27, 2016 در 11:08 ق.ظ
 70. زاهد
  برای انجام نوروفیدبک یا بیوفیدبک و تحریک مغزی نیازی به تغییر دارو نیم باشد.ولی با انجام درمان انتظار می رود که نیاز به دارو کم شود و بتوان آن را قطع نمود.البته این کار تنها با نظر پزشک معالج و توسط وی صورت می گیرد.
  پاسخ سپتامبر 27, 2016 در 11:18 ق.ظ
 71. فراهانی
  آیا نوروفیدبک و بیوفیدبک محدودیت هم دارد؟
  پاسخ سپتامبر 28, 2016 در 8:50 ق.ظ
 72. مشاور
  محدودیت مطلق ندارد ولی محدودیت نسبی آن در بچه های با سن خیلی پایین ، عقب مانده های ذهنی شدید، دمانس و آلزایمر شدید است و دلیل آن عدم توانایی این افراد برای همکاری و سپری کردن زمان 20 تا 30 دقیقه ای درمان است.
  پاسخ سپتامبر 29, 2016 در 11:04 ق.ظ
 73. همایون
  سلام بنده مبتلا به بیماری صرع هستم آیا انجام نورورفیدبک منجر به بروز تشنج در افرادی که مبتلا به صرع هستند نمی شود؟
  پاسخ سپتامبر 29, 2016 در 11:17 ق.ظ
 74. مرحمت
  خیر در نوروفیدبک هیچگونه تحریک به مغز داده نمی شود.حتی نوروفیدبک در درمان صرع هم به کار گرفته شده است.
  پاسخ اکتبر 1, 2016 در 8:59 ق.ظ
 75. ناشناس
  سلام ایا نوروفیدبک در درمان اختلالات ساختمانی مغز هم موثر می باشد؟
  پاسخ اکتبر 3, 2016 در 10:22 ق.ظ
 76. مشاور
  کاربرد نوروفیدبک در درمان برخی از اختلالات ساختمانی مغز زیر مطرح شده و ممکن است کمک کننده باشد.در اختلالات ارگانیک مغزی نوروفیدبک تنها کمک می کندتا مغز بهتر عمل کند.به عبارت دیگر منجر به بهبود عملکرد مغزی می شود و درمان کننده اختلال نمی باشد. - تشنج - اوتیسم یا در خود فرورفتگی کودک - فلج مغزی ناشی از صدمات مغزی و یا آسیب های حین زایمان نیز ممکن است به این روش درمانی پاسخ بدهند.
  پاسخ اکتبر 4, 2016 در 3:38 ب.ظ
 77. lari.m
  با این توصیفات آیا نوروفیدبک یک درمان قطعی به شمار می آید؟
  پاسخ اکتبر 6, 2016 در 6:11 ق.ظ
 78. مشاور
  در اختلالاتی که ناشی از کارکرد بد مغز باشد و نه بیماری ساختاری مانند اختلال توجه، تاثیر قابل ملاحظه ای خواهد داشت
  پاسخ اکتبر 6, 2016 در 7:15 ق.ظ
 79. ناشناس
  آیا میشه نوروفیدبک رو تو خونه هم انجام داد؟
  پاسخ اکتبر 7, 2016 در 5:44 ق.ظ
 80. زاهد
  بله .برخی از بیماران ممکن است نیاز داشته باشند که برای مدت های طولانی از این روش حتی در منزل و توسط خود استفاده نمایند.در این موارد وضعیت بیمار از راه دور از جمله ارتباط تلفنی توسط درمانگر پایش و پیگیری می شود.
  پاسخ اکتبر 15, 2016 در 7:46 ق.ظ
 81. حامد طاهری
  با سلام روش نوروفیدبک برای کودکان بیش فعال به چه صورت است؟
  پاسخ اکتبر 15, 2016 در 8:10 ق.ظ
 82. مشاور
  - کودک می اموزد چطور رفتارهای مغزش را تغییر دهد و در نهایت عملکرد های مربوط به بیش فعالی را از بین ببرد. - کودک شما می تواند به مغز خود بیاموزد که بیش فعال نباشد. - کودک می آموزد که چطور می تواند بیشتر توجه و تمرکز داشته باشد.
  پاسخ اکتبر 16, 2016 در 9:04 ق.ظ
 83. صبوح
  نقش نوروفیدبک در درمان بیش فعالی و اختلال تمرکز؟
  پاسخ اکتبر 17, 2016 در 2:31 ب.ظ
 84. مشاور
  * کودک می آموزد که چگونه امواج مفید مغز خود را افزایش دهد. * کودک کاملا می اموزد که چطور امواج مغز خود را کنترل کند. * علاوه بر بهبود توجه و تمرکز در کودکان، علائم دیگر بیش فعالی نیز در کودک کمرنگ می شوند.
  پاسخ اکتبر 18, 2016 در 7:43 ق.ظ
 85. فرهمند
  کارایی نوروفیدبک در مقایسه با مصرف داروی ریتالین به چه صورت است؟
  پاسخ اکتبر 19, 2016 در 9:10 ق.ظ
 86. زهرا صالحی
  طبق گزارش سال 2012 آکادمی پزشکان متخصص بیماریهای روانپزشکی اطفال آمریکا نوروفیدبک و بیوفیدبک در راس درمان های موثر در کودکان بیش فعال و کم توجه قرار دارد
  پاسخ اکتبر 20, 2016 در 5:44 ب.ظ
 87. مامان ارنیکا
  کسی هست تو اینجا که از این روش استفاده کرده؟ برای دخترم کمی بیش فعاله می خواستم ببرم گفتم بینم کسی رفته راضی باشه؟
  پاسخ اکتبر 21, 2016 در 11:13 ق.ظ
 88. shok
  من دیروز تو کلاسمون یه چیزایی ازش شنیدم.واسه آرامش و این چیزاست.ی سیمهایی وصل میکنن به سر بعد اون امواج مغز رو تو مانیتور نشون میدن بعد واسه بچه ها به صورت بازی بچه سعی میکنه اون امواج رو تعادل بده.وفته رفته ریلکس میشه.
  پاسخ اکتبر 23, 2016 در 4:18 ب.ظ
 89. sargoll
  این روش چندین ساله که داره اجرا میشه.ولی یه نکته ای رو دقت کن که بیش فعالی قرار نیست کاملا خوب بشه بلکه فقط کنترل میشه.ولی اگه تشخیص دکتر 100 درصد هست درمان رو رها نکنید.بچه های بیش فعال تو دوران نوجوانی و جوانی در صورت عدم درمان مشکلات دیگه ای پیدا می کنند.
  پاسخ اکتبر 24, 2016 در 10:44 ق.ظ
 90. ایمان
  ایا نوروفیدبک برای درمان وسواس و فقدان حافظه و تمرکز و بی خوابی و مانیادر بیماران اختلال دوقطبی هم کاربرد دارد یا بی فایده است. لطفا توضیح دهید.ایا امواج الکتریکی روش نوروفیدبک بر شیمی مغز یعنی ترشح سروتونین و نورااپی نفرین تاثر میگذارد وطول جلسات درمان چند روز است و ایا روش نوروفیدبک به تنهایی کافی است یا روش مکمل با دارو درمانی است البته منظورم در درمان بیماری دوقطبی میباشد وتاثیر این روش درمانی دایمی است یا خیر.متشکر میشوم به تفضیل پاسخم را بدهید.
  پاسخ اکتبر 24, 2016 در 3:48 ب.ظ
نظر دهید