تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

همه چیز در مورد کودک 5 ساله

همه چیز در مورد کودک 5 ساله


 

 

شناخت رشد و رفتارهای کودک پنج ساله به شما کمک می کند که بهترین روش نگهداری از فرزندتان را بشناسید. به عنوان والددن، ما می دانیم که زمانی که سالگرد تولد کودکمان می شود بسیار خوشحال می شویم. هر تغییری که در سن و سال کودک رخ می دهد تعداد افراد جدیدی به لیست مهمانان اضافه می شود. تم ها و اسباب بازی هایی جدیدی برای کودک می آورند. وقتی که کودکان کوچک هستند، جشن تولد بعدی به معنی دستاوردهای جدید است که کودک به آن ها رسیده است.

کودکان 5 ساله از اوقات جادویی که در زندگی شان به وقوع می پیوندد لذت می برند، و با هر اتفاق منحصر به فرد جدیدی که رخ می دهد انواع جدیدی از چالش های خاص خود را برای والدین به همراه خواهند داشت.

مشاهده ی کودک پنج ساله تان که از کودک نوپا تبدیل به یک شخصیت کوچک می شود می تواند برای شما حساسیت هایی به وجود آورد. در این سن، کودکان به ما چشمه ای از بزرگسالی را نشان می دهند که در آینده می خواهد برای آنها رخ دهد و تبدیل به یک بزرگسال شوند. در این زمان تعدادی از مسائل وجود دارد که در رشد کودک مشارکت دارند، نقاط عطف عمومی وجود دارد که در زندگی کودک پنچ ساله رخ می دهد.

مطالب مرتبط با 5 سالگی:

روانشناسی کودک ۵ سالگی

نقاط عطف رشد کودک پنج ساله

مهارت های اجتماعی مربوط کودک پنج ساله

 • خوب و بد را از هم تشخیص می دهد
 • عدم استفاده از منطق بزرگسالان
 • بازی های نمایشی و نمادی بیشتری انجام می دهد
 • بازی کردن با دوستان را به تنهایی بازی کردن ترجیح می دهد
 • هم با دختران و هم با پسران بازی می کند ولی بازی با هم جنس خودش را بیشتر ترحیج می دهد
 • به دنبال ستایش از سوی بزرگسالان و همسالانش می باشد
 • می خواهد هماهنگی و مطابقت ایجاد کند و کسانی را که هماهنگ نیستند مورد تمسخر قرار می دهد

در مورد کودک پنج ساله خود بیشتر بخوانید:

مشکلات رفتاری معمول کودک پنج ساله و راه حل های آن

 

مهارت های حرکتی کودک پنج ساله

 • با حفظ تعادل بر روی لبه ها راه می رود
 • مانند یک بزرگسال می دود
 • می تواند طناب بازی و اسکیت سواری کند
 • می تواند توپ های کوچک و متوسط را بگیرد و پرتاب کند
 • می تواند برای ده ثانیه بر روی یک پایش بایستد و نوسانی نداشته باشد
 • می تواند سه بار دراز-نشست را انجام دهد
 • می تواند توپ را شوت کند و توپ را سه متر به هوا پرتاب کند
 • می تواند بند کفشهایش را ببندد ولی گره های پاپیونی نمی تواند بزند
 • می تواند مداد را مانند یک بزرگسال در دست بگیرد
 • می تواند اشکال پایه را ببرد و بچسباند و اشکال را بدون اینکه از خط بیرون بزند رنگ آمیزی کند

مهارت های زبانی کودک پنج ساله

 • به روشنی صحبت می کند و تلفظات و ضمایر صحیح را به کار می برد
 • در بیشتر اوقات از افعال درست استفاده می کند
 • تضادها را درک می کند
 • در پی یادگیری کلمات جدید و دانش جدید است

راهنمایی والدین برای نگهداری از کودک پنج ساله

والدین می توانند از برخی انواع تربیتی برای رشد کودک پنج ساله شان بهره ببرند. رابین مک کی، یک درمانگر در دانشگاه آریزونا و متخصص رشد اطفال و نوجوانان، یک سری دانش هایی را برای پیروی کردن به والدین پیشنهاد می دهد:

 • برقراری ارتباط با کنجکاوی کودک (در برخی مواقع می تواند خسته کنند و آزار دهنده باشد). از او بپرسید، «تو چه فکر می کنی؟» پاسخ های خلاقانه ی کودک شما را حیرت زده خواهد کرد!
 • ذهن خود را درگیر کنید. یکی از بهترین مواردی که باعث موفقیت و رشد کودک در آینده خواهد والدین کودک هستند، و سطح تحصیلی و درک پدر و مادر می باشد. زمانی که شما خودتان یادگیری را ادامه می دهید، شما رشد می کنید، قطعا کودکتان نیز با شما رشد خواهد کرد. برای مثالی، یادگیری زبان دوم به همراه کودکتان، به یک کلاس نویسندگی بروید، یا مدرک تحصیلی تان را ارتقا دهید.

بر روی مواردی که کودک آنها را به خوبی انجام می دهد تمرکز کنید. آیا کودک تان می تواند موسیقی متن شبح اپرا را بنوازد؟ آیا او در ریاضیات مهارت دارد؟ از نقاط قوت کودکتان تجلیل کنید و او را تشویق کنید در چیزی که خوب است آن را ادامه دهد. دنیا پر از کارشناس است. و کودک شما می تواند بهترین انها باشد

منبع:کانون مشاوران ایران

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه رشد کودک پنج ساله می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۲۲ نظر
 1. فافا
  سلام کودک پنج ساله ای دارم که چهارسال از زندگیش فقط خواهر سه ساله اش همبازی او بوده ولی یک ساله که چندتا همبازی دختر و پسر پیدا کرده که متاسفانه وقتی دوستاش باهاش قهر میکنن شدید گریه میکنه و میاد پیش ما میگه باید به دوستام بگین بیان با من آشتی کنن...این رفتارش خیلی آزارم میده میترسم بعدن به خاطر دوستی با همسالانش ازش باج بگیرن که باهاش دوست شن....عاجزانه خواهش میکنم که چه رفتاری باید باهاش داشته باشم که این اخلاق شو ترک کنه
  پاسخ می 31, 2020 در 1:54 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما برای کودکتان قابل درک می باشد اما بهتر است سعی کنید که بجای رفتن و بیان کردن اینکه با او بازی کنید به او کمک کنید تا روابط اجتماعی خود را افزایش بدهد و همچنین راحل های حل مسئله بیشتری را آموزش ببیند تا بتواند در روابط اجتماعی از آن استفاده کند . با داستان سعی کنید که او را تشویق کنید تا به شخصیت داستان کمک کند با دوستانش بازی کند و یا اینکه مشکلات پیش آمده را برطرف کند . سعی کنید در روابط بازی او با خواهرش نیز وارد نشوید و اجازه بدهید که خودشان این مشکلات را برطرف کنند در زمان فعلی نیز سعی کیند شنونده خوبی باشید و او را به مسیر راحل های دیگر هدایت کنید . با افزایش سن آنها قوانین بازی را اموزش می بینند و می تواند روابط دوستی و بازی بهتری را تجربه کنند.
   پاسخ می 31, 2020 در 12:41 ب.ظ
 2. فافا
  ممنون از کمکتون....نه من اصلا به دوست اش نمی گم باهاش آشتی کنید یا دوست شوید....فقط یه داستان میگم که فلان بچه وقتی که دوست اش باهاش قهر میکردن میرفت سراغ بچه های دیگه که باهاشون دوست شه و اصلا گریه نمی کنه.. .از وقتی این داستانها میگم موقع قهر دوست اش گریه نمی کنه ولی یه گوشه میشی نه فقط فکر میکنه.....راهکاراتونو حتما به کار میبرم خدا خودش کمک کنه......بازم ممنون
  پاسخ ژوئن 1, 2020 در 3:23 ق.ظ
  • مشاور
   خب این رفتار شما مناسب می باشد اما بهتر است بازسازی روابط را نیز به او آموزش بدهید چون در زمان فعلی دوست دیگری وجود ندارد و او نیز دوست دارد که بازی کند پس بهتر است بتواند در مورد احساسات خود و دوستانش سعی کند صحبت کند تا بتواند این رابطه را بازسازی کند . سعی کنید خودتان نیز از بیان احساسات او استفاده کنید تا بتواند احساسات خودش و دیگران را بهتر بشناسد مثلا بیان کنید که می دانید که الان ناراحت هست و دوست دارد با دوستانش بازی کند اما فکر می کند چه موضوعی باعث شد که دوستش اینگونه برخورد کند؟
   پاسخ ژوئن 1, 2020 در 9:33 ق.ظ
 3. فافا
  لطف میکنید که برام توضیح بدین که بازسازی روابط رو براش توضیح بدم
  پاسخ ژوئن 1, 2020 در 9:57 ق.ظ
  • مشاور
   بازسازی یعنی اینکه در مورد احساسات خودش و یا دلایلی که باعث ناراحتی و مشکل در روابطش شده است فکر کند و با دوستانش برای آشتی صحبت کند در کنار اینکه بتواند احساسات خودش را نیز بیان کند . در این مسیر با بازسازی او می تواند روابط خودش را بهبود ببخشد در کنار اینکه بهتر است او روابط با کودکان دیگر را نیز تجربه کند و روابط دوستی او را محدود به افراد خاصی نکنید.
   پاسخ ژوئن 1, 2020 در 1:34 ب.ظ
 4. فافا
  حس میکنم نقطه ضعف شو فهمیدن که همش باهاش قهر میکنن..
  پاسخ ژوئن 1, 2020 در 1:03 ب.ظ
 5. مامانی
  سلام دخترم ۵سالشه.دخترم خیلی علاقه به بچه داشتن وازدواج وشوهرداره طوری که اکثربازیاهاش باعروسک که مثل مادرباهاش برخوردمیکنه وشوهرخیالیش صحبت میکنه وحتی برای شوهرش اسم تعیین میکنه.میخاستم بدونم طبیعیه؟؟؟درضمن حاضرجوابه ووقتی سرمساله ای باهاش برخوردکنم کینه میکنه وبهم بعدامیگه که من بی خودی دعواش کردم ونبایددعواش کنم وتمام تقصیرروگردن من میندازه.ووقتی ازم ناراحت میشه میگه که مامان خوبی نیستم خوب هستم ولی یکم بدم میگم چرامیگه بامن دعوامیکنی میگم خوب اشتباه کردی ولی قبول نمیکنه.بایدچه جوری باهاش برخورد کنم؟تشکر
  پاسخ ژوئن 24, 2020 در 5:04 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز این بازی های در این سنین طبیعی می باشد و او دارد نقش های خودش را تمرین می کند بهتر است سعی کنید که بازی های دیگری که نیز او علاقه دارد آنها را انجام بدهد امکانات آن را برای محیا کنید اما وارد بازی های او نشوید اجازه بدهید او مسیر خودش را طی کند . در مورد حاضر جوابی نیز دقت کنید او تنها یک کودک 5 ساله می باشد و نه یک بزرگسال و اگر شما به او اجازه صحبت کردن و بیان احساساتش را بدون سرزنش بدهید او می تواند مسیر رشدی بهتری را تجربه کند بهتر است مثلا اگر کار خطرناکی می کند و شما جلوی او را می گیرید و او بیان می کند که شما مادر خوبی نیستید در احترام و بدون سرزنش و یا تنبیه بدنی و یا داد زدن که همه می تواند به عنوان یک الگو در اول باعث همین تکرار رفتار در اول شود به او بیان کنید که دوستش دارید و دلیل اینکه اجازه انجام این کار را نداده اید چیست. بجای دعوا سعی کنید که با او صحبت کنید و احساسات و نیازهای او را نیز مد نظر قرار بدهید تا بتواند مسیر رشدی خود را طی کند و سعی کنید خودتان را نیز سرزنش نکنید چون قرار نیست شما اگر مادر خوبی هستید اجازه هر کاری را به او بدهید و یا عصبانی و ناراحت نشوید شما نیز به عنوان یک انسان در جایگاه مادر حق دارید هر احساسی را تجربه کنید و با اجازه دادن به خودتان برای تجربه احساسات می توانید در مسیر بهتری به آنها پاسخ بدهید و آنها را بررسی کنید.
   پاسخ ژوئن 25, 2020 در 10:14 ق.ظ
 6. ماهی
  پسر پنج ساله ای دارم که بر خلاف پسر بچه های دیگر علاقه ای به جست وخیز ندارد.پریدن جفت پا حتی از یه ارتفاع کم مثل بلندی یه بالش را بلد نیست.یا شاید هم می ترسد.پا زدن با رکاب یه سه چرخه که مخصوص کودکان است را بلد نیست.از سه سالگی اش خیلی تلاش کردم این مهارت ها را یادش بدهم ولی آنچنان خودش را بی علاقه نشان گی دهد و نق می زد که خسته ام می کند.برای همین با پسربچه هایی که این چنین ویژگی را دارد دوست نمی شود و یک جورایی دچار خودکم بینی می شود.برای همین بیشتر دوست دارد یا به تنهایی یا با من بازی کند.از طرفی دیگر علاقه ای به کشیدن نقاشی و رنگ امیزی ندارد.نقاط قوتی هم دارد که تمامی اشکال هندسی را می داند.و دیگر اینکهاسانی و انواع ماشین ایرانی و خارجی را می داند.این دو مورد تنها نقاط قوت کوک من است.در ضمن در یادگیری هم بسیار مقاوم است.با کودکم چگونه رفتار کنم که برای رفتن به پیش دبستانی و از همه مهمتر برای رفتن به مدرسه آماده شود .ممنون از راهنمایی تون.
  پاسخ جولای 14, 2020 در 1:08 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما برای کودکتان قابل درک می باشد اما دقت کنید که کودک شما شخصیت مربوط و مختص خود را دارد و در این مسیر نیاز نیست که او حتما کارهایی را کند که دیگران آن را انجام می دهند اگر او کودک شادی هست و مسیر رشد زبانی ، حرکتی و عقلی او به درستی سپری می شود مشکلی در این زمینه وجود ندارد و اما علایقی دارد که با دیگران متفاوت می باشد و این زمینه نگرانی وجود ندارد . بهتر است محیط بازی با همسالان را برای او تهیه کنید و او را در این موقعیت ها قرار بدهید اما از اجبار کردن او خوداری کنید ، فرستادن کودکتان به مهدکودک می تواند در تایم های کمی او را برای حضور در اجتماع دوستان و همسالان آماده کند ، از هرگونه سرزنش کردن وو مقایسه کردن کودکتان خوداری کنید ، علایق او را بشناسید و به آنها احترام بگذارید و مسیرهای رشدی بالاتر را برای او تهیه کنید .
   پاسخ جولای 14, 2020 در 1:46 ب.ظ
 7. ماهی
  خیلی ممنون از راهنمایی تان.پاسخ تان تا حد زیادی نگرانیم را کم کرد.خدا حفظ تان کند.
  پاسخ جولای 14, 2020 در 3:11 ب.ظ
 8. فرناز
  سلام و عرض احترام من پسر بچه 5 ساله ای دارم که موقع لباس پوشیدن واقعا مقاومت نشان میده و گریه میکنه اصلا تغییر در عوض کردن لباس رو دوست نداره و فقط یک سری لباس خاص رو می پوشه ، مثلا ما موقع بیرون رفتن چند دست لباس که مناسب بیرون هست رو براش میاریم و میگیم یکی رو انتخاب کن و بپوش یا برات بپوشیم و لی نمی پوشه و حتی اگه ما مقاومت نشون بدیم و بی توجه به گریه هاش براش بپوشیم تا یک ساعت گریه میکنه و واقعا اذیت میشه، ضمن اینکه به شدت به خیس شدن هم حساسه در حدی که بعضی وقتها صورت نمیشوره که لباسش خیس نشه حالا چقد به این قضیه ربط داره نمی دونم لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون
  پاسخ آگوست 9, 2020 در 3:29 ب.ظ
  • مشاور
   سلام فرناز جان این شرایط می تواند با شما درگیری فکری و عصبانیت زیادی را به همراه بیاورد و این موضوع قابل درک هست اما عزیزم دقت داشته باشید که او تنها یک کودک 5 ساله هست که سعی می کند استقلال خودش را حفظ کند سه سال اول زندگی کودک، بیشترین تلاش او برای به دست آوردن استقلال است؛ کودک قبل از یک سالگی کاملا قادر به درک خواسته پدر و مادر است و گاهی به خاطر حفظ استقلال از انجام آن کار سر باز می‌زند، حال اگر پدر یا مادر حین لباس پوشیدن به فرزند خشمگین یا وارد بازی شوند، کودک از کنترل آنها لذت می‌برد وکارش را ادامه می‌دهد که به آن لجبازی می‌گویند. در کنار این موارد که او می خواهد به شما استقلال خودش را نشان بدهد با توجه به اینکه بیان می کنید او به به خیس شدن نیز واکنش زیادی نشان می دهد ممکن است فکر کند که این لباس بعد از تعویض برای شسته شدن خیس می شود سعی کنید که این واکنش به خیس شدن را که می تواند نشان از وسواس و یا موضوعات دیگر باشد را با حضور خودش به کمک روانشناس بررسی کنید چون این دو موضوع در هر حالتی نشان از این دارد که کودک شما اضطراب را تجربه می کند و این اضطراب را با تعویض نکردن لباس و یا حمام نکردن و نشستن صورت و... نشان می دهد که در اتاق بازی می توانیم رفتارهای او را بررسی کنیم و تست های لازم را بگیریم و در کنار اطلاعاتی که شما در اختیارمان قرار می دهید بگذاریم و در این مسیر به او کمک کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88422495
   پاسخ آگوست 9, 2020 در 3:38 ب.ظ
 9. ناشناس
  با سلام و تشکر بابت سایت خوبتون من پسری دارم که چند روز پیش وارد 5 سال شده و یه مشکل داره که شروع ارتباطش با دیگران خیلی سخته چه هم سن و چه غیر هم سن و چه پسر و چه دختر ، اگر هم با کسی پس یه مدت ارتباط بگیره و وسیله بازیشو ازش بگیره میاد به ما میگه برید بگیرید و خودش نمیره بگیره تشکر
  پاسخ آگوست 10, 2020 در 3:12 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. منظور شما از اینکه بیان می کنید شروع ارتباط او با دیگران سخت هست به چه معنا می باشد به عنوان مثال اگر وارد پارک شود و یا مهمانی چگونه به سمت همسالان می رود و شما در ککجا قرار دارید و واکنشتان چگونه می باشد؟ 2. میزان وابستگی او به شما و همسرتان چه میزان می باشد؟ 3. او کارهای شخصی خود مانند غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، دستشویی رفتن ، بازی کردن را انجام می دهد؟ 4. در خانه اجازه مخالف با خواسته ها و صحبت های شما را دارد و می تواند دیدگاهی و خواسته ای متفاوت از شما داشته باشد؟ 5. زمانی که وارد بازی با همسالان می شود می تواند ارتباط لازم را برقرار کند؟ 6. رشد حرکتی و زبانی و عقلی نرمالی دارد؟
   پاسخ آگوست 10, 2020 در 3:43 ب.ظ
 10. Zahra
  سلام یه کودک چهار ساله و نیمه دارم خیلی لجبازه و حرف هیچ کسی رو گوش نمی‌ده ن من ن پدرش خیلی جیغ میزنه داد میزنه هر چی بهش میگم گوش نمی‌ده هرکی چه خوب چه بد باهاش حرف میزنه فقط جیغ میکشه دوباره کار خودشو انجام میده تو کوچه می‌ره هر چی بچه ها دارن همونو میخاد و با داد و بیداد میخاد بگیره می‌ره میچسبه به بچه ها رفتاری انجام میده که همه فراری میشن ازش
  پاسخ آگوست 10, 2020 در 10:37 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان اینگونه رفتارها در کودکان می تواند دلایل زیادی داشته باشد و در این مسیر نمی توان نظر کلی برای همه بیان کرد .در این مورد اطلاعات بیشتری در مورد مسائل زیر در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1.کودک شما معنای صحبت های شما و اطرافیان را می فهمد ؟ 2. رشد زبانی مناسب با سن خود دارد؟ 3. واکنش شما در مقابل اینگونه رفتارهای او چگونه هست؟ 4. بکن و نکن های شما برای او چه میزان می باشد؟ 5. ارتباط عاطفی لازم را با شما و پدر دارد؟ 6. میزان یادگیری و تمرکز او چگونه می باشد؟
   پاسخ آگوست 11, 2020 در 9:48 ق.ظ
 11. ناشناس
  با سلام مجدد و ممنون بابت جواب و پیگیری شما در مورد جواب موارد بالا که فرمودید : 1.وقتی وارد پارک یا مهمانی یا هر محیط جدیدی می شویم او از من یا همسرم جدا نمی شود مگر اینکه با خودمان ببریم و به بقیه معرفی کنیم که شاید بتواند ارتباط بگیرد و تنها پیش اون فرد جدید چه هم سن چه غیر همسن بماند و بعضی اوقات هرچقد سعی میکنیم در نهایت پیش خودمان برمیگرددو مثلا در گارک باید ما هم حتما حضور داشته باشیم که سرسره یا تاب یا هر بازی دیگه انجام دهد. 2.به هر دوی ما وابستگی دارد اما چون هر دوی ما شاغل هستیم و در طول روز پیش مربی در خانه هست قاعدتا وابستگی شدید نیست و حتی منزل پدر بزگ مادربزرگ هر دوی ما هم چندین ساعت می ماند و اصلا بهانه ای بابت نبود ما نمی گیرد. 3.در کل بد غذا است و در اکثر اوقات می بایست غذا در دهنش بگذاریم ولی اخیرا بشقاب جلو دست خودش میگزاریم و خداروشکر نم نم داره خودش هم میخوره ، با لباس پوشیدن به شدت مشکل داره ،دستشویی با کمک می رود، بازی هم هم تکی و هم با ما و کسانیکه میشناسد مثل اقوام و مربی خودش و وا انجام می دهد. 4.بله 5.بله خداروشکر حتی نسبتا زودتر از عرف هم مثلا زیر 2 بود که شعر می خوند ضمن تشکر از شما مشاور محترم بازم تاکید میکنم بنده نگران این موضوع هستم که چرا خودش نمیتونه حق خودش رو از هم سن و سال های خودش و حتی کوچیکتر از خودش رو بگیره هستم یعنی موقع بازی با حتی دختر چند ماه کوچکتر از خودش اگه اون اسباب بازیشو ازش بگیره نمیره خودش ازش بگره یا میاد به ما میگه یا داد میزنه و گریه میکنه
  پاسخ آگوست 11, 2020 در 10:12 ق.ظ
  • مشاور
   ببیند من رفتار غیر نرمالی در کودک شما با یان توضیحات مشاهده نمی کنم جز میزانی وابستگی که بیشتر بخاطر کمتر بودن شما در کنار خودش هست و در این مسیر با توجه به شاغل بودن نیاز است که با مراقب اصلی او هماهنگ باشید از ایشان بخواهید که از قبل برای آماده شدن به او خبر بدهد و یا حتما اجازه بدهید که غذا را خودش بخور و از قبل با او برای تهیه غذا همراهی کند تا اشتیاق بیشتری داشته باشد در کنار اینکه مثلا اگر غذا با نان هست آن را به تکه های کوچک تر از قبل آماده کند و اجباری برا اتمام کردن غذا و یا عجله برای جمع کردن سفره و یا عصرانه و... نداشته باشید . اگر او غذایش را کامل نخوردذ بپرسید که دیگر میل دارد یا نه و به حرف او احترام بگذارید به او بیان کنید در صورتی که گرسته بود به شما و یا مراقب و.... بگوید . در مورد دفاع از حق خود در منزل نیاز است که شماها این حق را به او بدهید که تصمیم بگیرید ، مخالفت کند ، از او کاری به اجبار نخواهید حتی اگر دادن یک کتاب است به او بیان کنید ممکن است به شما کمک کند و اگر پاسخ منفی بود او را سرزنش نکنید و.. در این مسیر قصه هایی با شخصیت های حیوانی می تواند به او کمک کند برایش قصه هایی بگوید که مشکلات خودش هست مثلا خرگوش توپش را به دوستش داد حال میخوان برگردن خانه به نظرش باید چیکار کنه این خرگوش ما و سعی کنید بدون دادن پاسخ سوال افکار او را باهم به چالش بکشید تا او بیشتر فکر کند و رفتارهای دیگر را تجربه کند در یک محیط سالم و بدون سرزنش . باهم نقش هایتان را عوض کنید مثلا من خرگوش میشم تو گربه من می خوام بیام توپمو ازت بگیرم تا برم خانه و.... از این مسیر او می تواند رفتارهای مناسب را در محیط بهتری یاد بگیرد .
   پاسخ آگوست 11, 2020 در 12:19 ب.ظ
 12. نی‌لا
  با سلام و خسته نباشید. من هم پسر پنج ساله‌ای دارم که از هر جهت عالی است عاقلانه رفتار می‌کند ، حرفهای منطقی و عاقلانه می‌زند با اطرافیان چه همسن و غیر همسن به خوبی ارتباط برقرار می‌کند فقط از دو رفتار او شدیدا رنج می‌برم . یکی اینکه بعد از اینکه از شیر گرفتمش(دو سالگی) به شدت علاقه دارد که سینه های من را با دست لمس کند. اوایل کمتر حساس بودم ولی این عادت نه تنها ترک نشد بلکه یک سال است که با به دنیا آمدن فرزند دومم تشدید هم شده است و بسیار آزار دهنده است این رفتارش. رفتار دیگرش اینکه هر چی باهاش حرف بزنم صداش کنم با کلمات محبت‌آمیز مخاطب قرار بدهم اصلا گوش نمیدهد و انگار که خدایی نکرده گوشش کار نکنه، خیلی اذیت میشم با این رفتارش اگر امکان دارد راهنمایی کنید، با تشکر.
  پاسخ آگوست 24, 2020 در 1:26 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در اول اینکه کودکان عموما بازهم بعد از گرفتن شیر مادر از آنها یک سری رفتارهای نوازشی با سینه مادر دارند چرا چون دو سال اول زندگی خود اولین منبع امن برای آنها سینه مادر بوده است و نمی توان توقع داشت که سریع این جدایی رخ بدهد مخصوصا اگر با کارهایی مانند چسب زدن و یا سیاه کردن و...که نشان از آسیب دیدن سینه می باشد که باعث می شود که کودک واکنش بیشتری برای نوازش کردن سینه نشان بدهد . در زمان فعلی نیز با حضور فرزند دیگرتان بازهم ممکن است کودک شما یک بازگشت پذیری داشته باشد اما با توجه به داشتن فرزند دیگر و اجازه لمس و خوردن سینه به نوزاد بهتر است از واکنش های شدید به این کودکتان خوداری کنید و سعی کنید که بازی های حسی دیگری را مانند شن بازی و یا خمیربازی را برای او تهیه کنید و در کنار آن یک محیط جذاب که میزان توجه او به شیر دادن شما به کودکتان کاهش یابد به مرور با کاهش واکنش به او کاهش رفتارهای او را نیز مشاهده خواهید کرد و بهتر است سعی کنید که از هرگونه سرزنش و تنبیه خوداری کنید .
   پاسخ آگوست 24, 2020 در 11:18 ق.ظ
نظر دهید