همه_ی_آنچه_لازم_است_در_مورد_خودزنی

خودزنی نوجوانان

خودزنی نوجوانان از علل تا راه های پیشگیری و درمان – زمان مطالعه مقاله ۸ دقیقه است.

نوجوانانی وجود دارند که برای احساس آرامش و راحتی، سعی می کنند به طور مخفیانه پوست بدن خود را ببرند، بسوزانند یا بخراشند.

در حقیقت آسیب و صدمه زدن عمدی به پوست خود در این گروه از نوجوانان به این منظور انجام می شود که فرد بتواند بر هیجانات خود غلبه کنند. به این عمل خودزنی می گویند.

آیا قصد کشی دارند؟

نکته ی جالب توجه آن است که اگرچه این نوجوانان به خودشان آسیب می رسانند اما به هیچ وجه قصد خودکشی کردن ندارند.

این خودآزاری می تواند برای شما به عنوان والدین بسیار آزاردهنده و گیج کننده باشد و یا شما را با ترس های زیادی مواجه کند.

با وجود فراگیر بودن این قبیل رفتارها در میان نوجوانان، آن ها این رفتارها را از پدر و مادر خود، اعضای خانواده، معلمان و مشاوران مدرسه مخفی نگه میدارند چون نمی دانند چگونه برخوردی را از جانب دیگران دریافت خواهند کرد.

برای اینکه متوجه شوید علایم و نشانه های خودزنی در نوجوانان چیست؟

و در چه مواقعی این رفتار نگران کننده است و یا احتمال وقوع آسیب وجود دارد، با ادامه مطلب همراه باشید.

پیشنهاد مشاور: با خودزنی کودکان چگونه برخورد کنیم؟

علایم و نشانه های خودزنی نوجوانان

در ابتدا نیازمند آن هستید تا علایم و نشانه های خودزنی نوجوانان را به طور دقیق تر بشناسید.

این نشانه ها می تواند حاکی از آن باشد که فرزندتان خودزنی می کند:

 • همیشه پیراهن های آستین بلند، یقه اسکی یا دامن های بلند می پوشند. حتی وقتی هوا گرم است
 • وقتی از زخم ها، خراش ها و سوختگی ها از او سوال می شود، پاسخ های گنگ و مبهمی می دهند.
 • وقتی از زخم ها، خراش و سوختگی ها از او سوال می شود، بسیار خشمگین و عصبانی می شوند.
 • ممکن است همیشه مچ دست خود را با دستبندهای چرمی بلند یا النگوهای پهن بپوشاند.
 • ممکن است در حمام و یا ظرف زباله ی اتاقش به کرات دستمال کاغذی های خونی پیدا کنید.
 • داروهای مخصوص سوختگی و یا چسب زخم معمولا در وسایل آن ها وجود دارد. همچنین ممکن است در وسایلش قیچی، چاقو و یا تیغ ریش تراش پیدا کنید.
 • نوجوان ممکن است مرموز و عجیب و غریب شوند و ازدیگران کناره گیری کرده و یا منزوی شوند.
 • ممکن است با کسانی دوست شوند که آن ها نیز به خود آسیب می رسانند و نحوه ی برخورد صحیح با هیجانات شان را نمی دانند.

خودزنی نوجوانان دلایل و علل خودزنی در نوجوان

در صورت مشاهده ی علایم خودزنی نوجوانان چه کنم؟

کاملا طبیعی است که مشاهده ی موارد ذکر شده شما را نگران و آشفته کند اما بهتر است در کمال آرامش از نوجوان تان بخواهید تا برای تان توضیحی ارایه دهد.

در صورتی که شاهد طفره رفتن، ناراحتی و یا ابراز خشم و عصیانیت از جانب او شدید وقت آن است تا از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

لازم است این نکته را نیز مذنظر داشته باشید که اگرچه سوزاندن و بریدن و زخمی کردن عمدی قسمت های مختلف بدن در بین نوجوانان بسیار رایج هست اما نوجوانان به روش های مختلفی مثل:

 1. مشت زدن به خود،
 2. مشت زدن به دیوار،
 3. کشیدن موی سر،
 4. با سر به دیوار کوبیدن،
 5. خال کوبی،
 6. ساییدن پوست بدن با مداد
 7. دست کاری کردن زخم های خود

باعث خودزنی نوجوان می شوند.

بنابراین مشاهده مکرر این قبیل رفتارها می تواند نشانه هایی از خودزنی نوجوان باشد.

نوجوانان اغلب از ابزارهای خاصی برای خودزنی استفاده می کنند مثل:

 • قیچی،
 • چنگال،
 • چاقو،
 • سوزن خیاطی،
 • سنجاق،
 • خرده شیشه،
 • ناخن گیر،
 • کبریت و فندک
 • از همه مه متر تیغ.

اما صرف داشتن چنین ابزارهایی نمی تواند نشانه ی خودزنی باشد بلکه علائمی که قبلا عنوان شد و تغییر در رفتار اوست که می تواند نشانه ای از آزار خود باشد و نیاز به بررسی مشاوره ای را بیشتر می کند.

خودزنی نوجوانان دلایل و علل خودزنی در نوجوان

مهم ترین تفاوت های خودزنی در نوجوان و خودکشی که باید بدانید

به عنوان والدین نوجوان آگاهی از تفاوت های خودزنی نوجوانان و خودکشی به شما کمک می کند تا بتوانید به خودتان مسلط باشید و بهترین تصمیم را بگیرید.

خودزنی نوجوانان و خودکشی دارای ۲ تفاوت عمده هستند.

نخست اینکه در خودکشی، نوجوان رفتارهای پرخطری را به انجام می رساند تا بتواند زندگی اش را پایان دهد این در حالی است که رفتارهای خودآزاری با هدف بقا انجام می شود.

در حقیقت نوجوان از طریق آزار دادن خود سعی در برون ریزی اضطراب و کسب آرامش دارد و قصد از بین بردن خود را ندارد.

در ثانی، رفتار خودکشی گرا ممکن است یک یا دوبار اتفاق بیفتد اما رفتارهای خودزنی فراوانی بسیار زیادی دارند.

مثلا ممکن است نوجوان تان هر روز پوست دستش را بکند، با تیغ به خودش آسیب بزند و یا به دیوار مشت بکوبد.

توجه داشته باشید که رفتارهای خود زنی به معنای آن نیست که نوجوان تان قصد از بین بردن خود را دارد اما در مواردی ممکن است این دو با یکدیگر همپوشانی هایی هم داشته باشند.

یعنی ممکن است یک نوجوان خودکشی گرا، خودزنی هم بکند.

بنابراین در صورتی که این رفتارها را مشاهده کردید، آرامش تان را حفظ کنید و در اولین فرصت با یک مشاور آموزش دیده در تماس باشید.

مهم ترین دلایل خودزنی نوجوانان چیست؟

شاید برای تان سوال شود که چرا فرزندم خودزنی می کند. بدنیست تا قبل از مراجعه به روانشناس از دلایل خودزنی نوجوانان بیشتر آگاه شوید.

۱. تنش و اضطراب

بسیاری از نوجوانان می گویند که همیشه دچار تنش و اضطراب هستند و فکر می کنند که هرلحظه ممکن است منفجر شوند.

برای همین اقدام به خودزنی می کنند تا از فشار روانی که احساس می کنند رها شوند.

۲. افسردگی

برخی از نوجوانان معتقدند که آن ها سزاوار تنبیه شدن هستند، خود را آدم بدی می دانند و فکر می کنند که باید تنبیه شوند و تنها راه هم زخمی کردن کردن و سوزاندن خودشان می دانند.

۳. خشم

نوجوانان خودآزار وقتی عصبانی و خشمگین می شوند، غیر قابل کنترل می گردند، در عین حال نمی خواهند خودشان را خشن نشان دهند بنابراین ترجیح می دهند به جای آسیب رساندن به دیگران، به خود آسیب برسانند.

ناتوانی در ابراز صحیح خشم می تواند یکی از دلایل خودزنی نوجوانان باشد.

۴. زوال شخصیت و افتراق

نوجوانانی که اضطراب شدیدی را تجربه می کنند ممکن است به زوال شخصیت دچار شوند بطوری که احساس می کنند هیچ چیز واقعی نیست.

آن ها می گویند که انگار ما در بدن خود نیستیم. همین مسئله آن ها را به وحشت می اندازد، چرا که فکر می کنند دیوانه شده اند و سعی می کنند با زخمی کردن خود احساس بدن واقعی داشته باشند.

۵. درد

ممکن است برخی دیگر از نوجوانان به هنگام استرس و اضطراب، فکر کنند که با زخمی کردن و سوزاندن بدن خود می توانند به حالت خلسه رفته و از خود بیخود شوند و از شر مشکلاتی که در پشت سر دارند خلاص شوند.

۶. برقراری ارتباط

بعضی از نوجوانان خودآزار که احساس طردشدگی، انزوا، انتقاد و رنجوری می کنند، تلاش می کنند تا از این طریق با اعضای خانواده و یا دوستان خود در ارتباط باشند.

اگرچه این راهبرد معمولا کارساز است و با عث جلب توجه اطرافیان می شود اما گاهی باعث فاصله افتادن بین خانواده و نوجوان می شود و دردسرساز خواهد بود.

۷. جلب توجه و کسب پاداش

خودزنی نوجوانان می تواند گاهی به منظور جلب توجه کردن و مورد تحسین قرار گرفتن انجام شود.

وقتی اطرافیان متوجه خودزنی نوجوانان می شوند، نگرانی و مراقبت های آن ها افزایش می یابد.

بنابراین گاهی نوجوان برای متعجب ساختن و یا ترساندن دیگران دست به خودزنی میزنند و گاه به رقابت نیز می پردازند.

در چنین شرایطی بسیار مهم است که بتوانید نوجوان را مورد تشویق و توجه مثبت قرار دهید تا برای جلب آن به رفتارهای آسیب رسان مانند خوذزنی متوسل نشود.

خودزنی نوجوانان دلایل و علل خودزنی در نوجوان

۸. احساس تعلق به گروه

برخی از نوجوانان نیز تنها به این دلیل اقدام به خودزنی می کنند که می خواهند در مدرسه از طرف سایر دوستان مورد تایید قرار بگیرند.

وقتی نوجوانان افکار و احساسات خود را با دیگر نوجوانان خودآزار در میان می گذارند، احساس تعلق به گروه و پذیرفته شدن می کنند.

داشتن دوستان خودآزار یکی از دلایلی است که نشان می دهد چگونه نیاز به تعلق داشتن به گروه می تواند رفتارهای خودآزارانه را تقویت کند.

۹. کنترل و احساس قدرت

تغییرات جسمانی، هیجانی، شناختی شگرفی در دوران نوجوانی اتفاق می افتد که نوجوان بر هیچ یک از آن ها کنترلی دارد.

در این میان ممکن است موارد دیگری مانند طلاق والدین، طرد شدن از سوی دوستان، برهم خوردن روابط عاطفی و عاشقانه نیز اتفاق بیفتد که اوضاع را بیش از تصور از کنترل خارج می کند.

در این شرایط برخی از نوجوانان می گویند که خودآزاری تنها چیزی است که می توانند کنترلش کنند.

آن ها به واسطه خودزنی احساس قدرت می کنند و آن را ادامه می دهند چون تنها چیزی است که بر آن کنترل کامل دارند.

نویسنده : سایت کودکانه

سوالات متداول

۱ - علت تیغ زدن دست و خودزنی نوجوان چیست؟

خودزنی بدون قصد خودکشی که معمولا در نوجوانان دیده می شود اغلب گیج کننده بوده و سخت فهمیده می شود. بسیاری از افراد به سختی در این باره صحبت می کنند زیرا برای آنها غیرطبیعی است. مهم است که بدانیم چه چیزی نوجوان را به این سمت می برد که به خود آسیب بزنند زیرا همه آنها به دلیل یکسان این کار را نمی کنند. بهترین روش برای کمک به فرد برای اینکه به خود آسیب نزند اینست که مشکلات پایه را بررسی کنند. زمانی که فرد خود زنی را انجام می دهد، در واقع قضد خودکشی ندارد. افراد جوانی که به خود آسیب می زنند ممکن است برای مقابله با استرس این کار را انجام دهد، صدمه زدن به خود اغلب راهیست برای کنترل احساس ناراحتی. برخی دیگر خودزنی می کنند برای ایجاد گسست بین خود و مشکلاتشان (مثلا پرت کردن حواس از درد هیجانی). مطالعات نشان داده اند که خودزنی هورمون های متفاوت را در مغز فعال می کند، که باعث آرامش هیجانی برای مدت زمانی کوتاه می شود.

۲ - انگیزه های ثانویه خودرنی در نوجوانان چیست؟

-کاهش اضطراب و تنش -کاهش ناراحتی و حس تنهایی -فروکش کردن احساس خشم -تنبیه به دلیل نفرت از خود -کمک گرفتن از دیگران یا نشان دادن استرس خود به دیگران -برای فرار از احساس کرختی و بی حسی

۳ - نشانه های خودزنی کدامند؟

راه هایی زیادی وجود دارند که افراد را درگیر رفتارهای خودزنی می کنند، اما متداول ترین آنها بریدن پوست خود با تیغ های تیز یا تیکه های شیشه است. جراحات می توانند از متوسط تا شدید باشند. دیگر اشکال خودزنی عبارتند از: -سوزاندن و آسیب به خود -خراشیدن یا برداشتن زخم (برای جلوگیری از بهبود زخم ها) -زیاده روی و اوور دوز دارویی -کشیدن موها، مژه ها و ابرو به قصد آسیب به خود -وارد کردن اشیا به بدن

۴ - چه کسی ریسک اقدام به خودزنی را دارد؟

خودزنی بیشتر از آنچیزی که مردم فکر می کنند متداول شده است. افرادی که خودزنی می کنند اغلب این کار را از سنین نوجوانی آغاز می کنند، با این وجود آنها می توانند در هر سنی، قومیت یا وضعیت اجتماعی اقتصادی باشند. نوجوان هایی که نشانه های افسردگی، اضطراب یا اعتماد به نفس ضعیف دارند با احتمال بیشتری به خود آسیب می زنند. یک پیش بینی کننده قاطع برای خودزنی وجود ندارد، اما برخی از پیش بین های زیر ممکن است ریسک انجام این کار را بالا ببرند. - سوء استفاده/نادیده گرفتن (گذشته/حال) - زورگیری - دوره های خودزنی در گذشته - فقدان و از دست دادن (مثل مرگ یک عزیز یا شکست عشقی) - مقابله ضعیف و یا ناتوانی در آن - انتقاد از خود بالا - رفتارهای اعتیادگونه و سوء مصرف مواد - وجود شخصی در خانواده یا همسالان که خودزنی می کند - وجود بیماری روانی اطلاعات درباره شیوع خودزنی در نوجوانان متفاوت است. این بدین دلیل است که فردی که خودزنی می کند معمولا به دنبال درمان و کمک نیست و برخی از حوزه های قضایی داده های مربوط به خودزنی را با داده های مربوط به خودکشی ترکیب می کنند، که این مسئله دستیابی به یک تصویر واضح از این موضوع را مشکل می‌کند. یک مطالعه کانادایی در سال ۲۰۰۲ نشان داد که ۱۳ درصد از دانش آموزان گزارش خودزنی داشته اند. دختران با احتمال بیشتری نسبت به پسران خودزنی می کنند.

۵ - اگر کسی از نزدیکان خودزنی می کند چه کار باید کرد؟

مهم است که فردی که خودزنی می کند را تشویق کنید به دنبال کمک باشد. اگرچه او ممکن است از بحث درباره موضوع فرار کند، شناخت هیجان ها و احساساتی که باعث می شوند او دست به چنین اقدامی بزند قسمت مهم درمان می باشد. درمان علاوه بر شناخت بهتر آنچه منجر به خودزنی می شود، روی یادگیری راه های مقابله انطباقی تمرکز دارد. بنابراین فرد می تواند روش های سالم تر و ایمن تری برای حل مشکل خود بیابد. علاوه بر تشویق فرد برای دریافت کمک، باید برای تعهد و پیگیری درمان و تغییر نیز آماده باشد. اگر سعی کنید او را مجبور به درمان کنید بدون امادگی در وی، باعث مقاومت بیشتر در او شده و شما نیز در آخر خسته خواهید شد. نگرانی خود را ابراز کنید ولی خیلی با شدت نباشد. نوجوان نیاز دارد شما قسمتی از سیستم حمایتی او باشید مخصوصا هنگامی که تحت درمان است. خودزنی می تواند اعتیادگونه یا عادت باشد، بنابراین درمان آن نیازمند صبوری است. از فرد انتظار نداشته باشید رفتار خود را سریع عوض کند. حمایت مثبت از فرد زمان درمان بسیار مهم است. فرد را تشویق کنید از اشیایی که احتمالا به وی آسیب می زنند دوری کند. به او یاداور شوید فعالیتهایی را انجام دهد که او را خوشحال می کنند. به او در ارتباط برقرار کردن با دیگران کمک کنید. به یاد داشته باشید که خود را سرزنش نکنید و در این فرآیند تنها نمانید.

۶ - چه نوع درمان هایی برای افراد با مشکل خودزنی وجود دارند؟

درمان های مختلفی برای خودزنی در نوجوانان وجود دارد. تعیین اینکه چه نوع درمانی برای این افراد مناسب است با هدایت متخصص روانشناس یا سلامت صورت می پذیرد. گزینه های درمانی برای نوجوانی که خودزنی دارد می تواند شامل موارد زیر باشند: - درمان های روان شناختی: روان درمانی یا درمان گفتاری، با کمک به مغز در هدایت بهتر افکار و هیجان ها تاثیر می گذارد. دو نوع متفاوت روان درمانی وجود دارند که نشان داده شده برای نوجوانان با مشکل خودزنی کارآمد هستند: ۱.رفتار درمانی دیالکتیک: نوعی درمان بر اساس فلسفه تعادل، پذیرش و تغییر. ۲. درمان شناختی رفتاری: نوعی از درمان که به افراد کمک می کند شناخت خود را بالا ببرند، حل مسئله را یاد بگیرند، و ارتباط بین افکار، هیجانات و رفتار را تغییر دهند. -درمان دارویی: درمان دارویی می تواند برای نوجوان هایی به کار گرفته شود که علاوه بر خودزنی علائم افسردگی و اضطراب را نشان می دهند. درمان دارویی بیشتر روی علائمی کار می کند که ممکن است دلیل خودزنی باشند، تا اینکه درمان مشکل خودزنی به طور مستقیم. - حمایت مدارس: مددکاران و روانشناسان مدرسه و حتی معلمان با به کارگیری راهبردهای درست می توانند به فرد در کنترل و مدیریت مشکل کمک کنند. -روتین های منظم: پیگیری کارهای روزمره سالم و منظم برای کسی که با مشکل خودزنی در کشمکش است مهم می باشد.

۷ - اختلال های روانی همراه با مشکل خودزنی کدامند؟

-افسردگی -اختلال شخصیت مرزی -اختلالات اضطرابی - اختلال استرس پس از سانحه -اختلال سو مصرف مواد لازم به ذکر است که بسیاری از افراد نوجوان که خودزنی می کنند مشکلات روانی دیگر ندارند. اما نسبت به جمعیت نرمال با احتمال بیشتری اختلال روانی خواهند داشت. اکثر افراد با این مشکل به دنبال راهی برای مقابله با هیجانات خود هستند، و این کار را انجام می دهند تا زمانی که راه های مقابله موثرتر را بیاموزند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *