ایجاد عادات مناسب تلویزیون دیدن در کودکان

ایجاد عادات مناسب تلویزیون دیدن در کودکان

 

چگونه درکودکان عادت‌های خوب درمورد تلویزیون ایجاد کنیم؟

فوایدی که تلویزیون برای جامعه دارد بسیار زیاد است. تلویزیون وسیله ای برای سرگرمی است که به ما روحیه خوبی می‌دهد، اطلاعات را به طوراثربخشی درجهان پخش می‌کند، و می‌تواند به نحوی باعث پیوند با دوستان وخانواده شود. به‌ هر حال، مانند هرچیز دیگری درزندگی، مقدار زیادی از یک چیز خوب می‌تواند بد باشد. تلویزیون اغلب برای فرار از واقعیت استفاده می شود. کودکان زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند که باعث می‌شود کمتربه مطالعه و معاشرت با دیگران بپردازند. بر پایه تحقیقی که توسط تیلور دانلپ انجام شده است، وزیر آموزش و پرورش پیشین ایالات متحده، تاکید می‌کند که ۹۰% موفقیت درمدرسه با حضور درمدرسه، مقدار مطالعه درخانه ومقدارتلویزیونی که یک کودک تماشا می‌کند تعیین می‌شود. اهمیت تنظیم زمانی که کودک تلویزیون تماشا می‌کند بسیار زیاد است، به این دلیل که این موضوع به معنای تفاوت بین یک زندگی موفق اجتماعی و تحصیلی یاعکس آن می‌باشد. والدین می‌توانند با دنبال کردن تکنیک‌های ساده ای که درادامه آمده است، عادت‌های خوبی را در کودکان درمورد تلویزیون ایجاد کنند:

گزینه‌های جایگزین پیشنهاد دهید

کتاب– کتاب خواندن روشی ساده و کم هزینه می باشد ولی مشکل اصلی این است که خواندن کتاب برای اکثر کودکان خسته کننده است. وقت گذاشتن والدین در دوران رشد کودکان برای ایجاد عشق به مطالعه در آن ها به طرز شگرفی در ‌بلند مدت می تواند به آن ها کمک کند. خواندن داستان با کودک تان می تواند به او نشان دهد که کتاب ها جالب و هیجان انگیز و ‌مانند دروازه ای به دنیایی دیگر هستند. والدین می توانند اکثر اوقات کتاب بخوانند تا الگویی برای کودکان شوند و زمانی را بعد از مدرسه برای مطالعه کتاب تعیین کنند. کودکان به  این رفتار‌های والدین توجه می کنند و اغلب فعالیت هایی که آن ها انجام می ‌دهند را تقلید می کنند. برای انگیزش بیشتر کودکان والدین می توانند حداقل یکبار در ماه آن ها را به کتاب فروشی ببرند و اجازه دهند که هر کتابی را که می‌خواهند بردارند. کتاب های مخصوص کودک بسیار متنوعی از جمله ترسناک، تخیلی و ماجراجویانه وجود دارد. کودکان سلیقه های متفاوتی دارند که اگر به آن ها اجازه دهید که کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کنند، میل به مطالعه آن‌ها زیاد می شود.همان طور که در ابتدا ذکر شد،۹۰% موفقیت در مدرسه به دلیل مطالعه در خانه است که با ایجاد عشق به مطالعه، موفقیت های بزرگی در مدرسه می تواند بدست آید.

برای مطالعه بیشتر:

نقش رسانه در یادگیری لجبازی و پرخاشگری

ورزش– کودکان معمولا زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند تا سرگرم شوند. معرفی ورزش به بچه ها می تواند نیاز به تماشای بیش از حد  تلویزیون را از بین ببرد. بسکتبال، بیسبال، فوتبال یا حتی هنرهای رزمی می توانند به طور زیادی برای کودکان جذاب باشد. اگر به کودک اجازه دهید ورزشی که دوست دارد را انتخاب کند علاقه او به ورزش بیشتر می شود. ورزش فواید زیادی در تقویت قدرت فیزیکی، هماهنگی و کار تیمی  می تواند داشته باشد که در زندگی منجر به موفقیت کودک می شود. ورزش کردن به عنوان یک فعالیت خانوادگی می‌تواند پیوند بین اعضا را نیز افزایش دهد.

نواختن ساز– پرورش عشق به موسیقی در کودک و آموزش نواختن یک ساز به او می تواند تماشای زیاد تلویزیون را متوقف کند، ولی فواید این کاربه همین یک مورد ختم نمی شود، نواختن یک ساز می تواند تاثیر زیادی بر ایجاد خلاقیت در کودک داشته باشد. والدین برای شروع می توانند فیلم های سازهای مختلف را که توسط افراد حرفه ای نواخته می شود به بچه ها نشان دهند. تعداد زیادی از این فیلم ها برای مشاهده رایگان در اینترنت موجود می باشند. کودکان بسیار تاثیر پذیر هستند و اگر چنین نمایش باشکوهی را ببینند میل درونی پیدا میکنند که همان کار را بتوانند انجام دهند. بعد از یک گفتگوی منطقی، والدین می توانند به کودک اجازه دهند که سازی را که به آن علاقه دارد انتخاب کند، تا جایی که برای خرید آن بودجه موجود باشد. مهم است که کودکان خودشان ساز را انتخاب کنند. در غیراین صورت علاقه آن ها به ساز به سرعت از دست می رود که این موضوع را این گونه  توجیه می‌کنند که  این سازی نیست که آن ها می خواسته اند. وقتی این اتفاق می افتد، تقویت انگیزه کودک و یادآوری فواید و موفقیت هایی که می تواند بدست آورد می‌تواند به او کمک کند انگیزه خود را افزایش دهد.اگر بودجه محدود بود، اجاره یا قرض کردن ساز کافی است. اگر والدین استعدادی در یک ساز داشتند می توانند خودشان به کودک آموزش دهند که هم در هزینه صرفه جویی می شود و هم فرصتی برای ایجاد پیوند با کودک است.

سرگرمی– به جای تماشای تلویزیون که به نوعی اتلاف وقت است، بهتراست که کودک را با سرگرمی هایی که رشد او را ارتقا می دهند آشنا کنید. سرگرمی می‌تواند ساخت کلکسیونی از تمبر یا سکه، قصه گویی یا نوشتن خلاقانه، چیدن گل، نقاشی، عکس برداری، و یا حتی بازی با اسباب بازی به صورت انفرادی یا با دیگر کودکان باشد. هرکدام از این موارد گزینه های بهتری نسبت به تماشای تلویزیون هستند و به کودکان لذت سرو کار داشتن با دنیای واقعی را نشان می دهد.

تنظیم یک برنامه زمانی

تنظیم یک برنامه زمانی می تواند پایانی بر تماشای بیش از حد تلویزیون باشد. والدین می توانند با کودکان خود صحبت کنند و یک برنامه زمان بندی برای تلویزیون دیدن تهیه کنند. والدین باید در این برنامه علاوه بر زمان مطالعه، نیاز های کودک به تلویزیون دیدن و تفریح را به طور واقع بینانه لحاظ کنند. اجازه دادن به کودک در همکاری برای تنظیم این برنامه می‌تواند در مقبولیت آن توسط کودک تاثیر زیادی داشته باشد. پس از این که برنامه تهیه شد، باید در مقابل تلویزیون نصب شود برنامه باید دقیقا در هفته های پیش رو انجام شود چون کودک ممکن است تلاش کند که طبق آن عمل نکند و شروع به چانه زدن با والدین کند. قاطعیت  والدین اهمیت بسیار بالایی دارد بخاطر این که اگر کودک والدین را تسلیم خواسته خود کند، اعتماد و احترام از بین می رود. پس از ماه ها استفاده منظم، کودک می تواند خودش زمان را مدیریت کند و برنامه می تواند کنار گذاشته شود. مطمئنا عادت ها در دوران نظارت والدین در کودک ریشه می دوانند و به طور خودکار انجام می شوند.

تعیین برنامه زمانی توسط خود کودک

در این روش، مسئولیت کامل بر روی کودک و توانایی او برای مدیریت خود است. اگر این روش استفاده شود، موفقیت در مدرسه و میل به پیشرفت شخصی معمولا نمایان می شود. به کودک آزادی داده می شود که تلویزیون تماشا کند که همراه با محدودیت های منطقی هم باشد. این کار به کودکان اختیار می دهد که باعث می شود به خودشان اطمینان پیدا کنند. بعضی از کودکان از این فرصت سوء استفاده می کنند و نمرات کمی در مدرسه می گیرند. وقتی این اتفاق می افتد والدین باید به کودک اجازه دهند که با پیامد های کارش مواجه شود، که می تواند رفتن به کلاس خصوصی، تکلیف اضافه، یا در شرایط بدتر تکرار مقطع تحصیلی در سال بعد باشد. این موضوع می تواند نقطه عطفی برای کودکانی که به سختی مدیریت می شوند باشد. وقتی آن ها نتایج بدی را بخاطر عملکرد خودشان تجربه می کنند و می دانند که مسئولیت تمام این نتایج بر دوش خودشان است، شروع به تجربه یک میل درونی برای تغییر مثبت زندگی شان می کنند.

 

تماشای خانوادگی تلویزیون

تماشای تلویزیون می تواند در قالب یک فعالیت خانوادگی انجام شود.زمانی را در هفته مانند پنج شنبه شب ها تعیین کنید که کل خانواده در کنار هم تلویزیون تماشا کنند که این کار باعث پیوند خانواده نیز می شود. تماشای تلویزیون با افرادی که دوستشان دارید یک تجربه شگفت انگیز است که مانند تماشای انفرادی تلویزیون خسته کننده نیست. این روش همچنین یک پیوند هفتگی خانوادگی ایجاد می کند که کودکان در روزهای طولانی مدرسه در جستجوی آن هستند،و جذابیت تماشای انفرادی تلویزیون را کاهش می دهد.

 

استفاده از نرم افزارها و محصولات

نرم افزار ها و محصولات زیادی در بازار وجود دارد که می توانند به طور خودکار تلویزیون را تنظیم کنند و وقتی زمان مشخصی برسد آن را خاموش کنند که با این روش والدین نیاز نیست زمان و تلاش زیادی را برای این کار بگذارند. بعضی از این نرم افزار ها از رمز استفاده می کنند به این صورت که کودک هر زمانی که خواست تلویزیون تماشا کند یک رمز را وارد می کند. تلویزیون روشن می شود و پس از زمان مشخصی، به طور اتوماتیک خاموش می شود و برای این که دوباره روشن شود نیازمند یک رمزدیگر می باشد. والدین می توانند تعداد معینی رمز در هفته به کودکان بدهند. این کار مسئولیت استفاده از رمز ها را به کودک می دهد و به او یاد می دهد که چگونه آن ها را مدیریت کند. این محصولات میتوانند خیلی کارا باشند و شانس تلویزیون دیدن کودک در غیاب والدین را محدود کنند. عیب این روش شاید هزینه آن باشد: قیمت برخی از این محصولات تا بیش از ۱۰۰ دلار هم می باشد ولی متوسط قیمت آن ها حدود ۵۰ یا۶۰ دلار است. اگر والدین بتوانند از عهده آن برآیند، می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند باشد.

قطع اتصال

یک راه حل ابتدایی تر ولی موثر می تواند قطع کابل یا سیگنال تلویزیون در مواقعی که تماشای تلویزیون مجاز نیست باشد. در تلویزیون های مدرن موجود، والدین می توانند به سادگی تلویزیون را به طور موقت غیرفعال کنند که کودکان نتوانند آن را روشن کنند. عیب این روش این است که ممکن است بین کودکان و والدین احساسات منفی ایجاد شود. کودکان ممکن است احساس کنند که آن قدر ارزشمند نیستند که تلویزیون را از دسترس آن ها خارج می کنند. به هر حال، مزیت این کار این است که کودک مجبور می شود سرگرمی های مفیدتری از جمله خواندن کتاب یا معاشرت با دوستان را انجام دهد.

تلویزیون می تواند تاثیر عمیقی بر رشد فردی و توسعه کودک در سال های رشد او داشته باشد. ایجاد عادت های خوب در مورد تلویزیون می تواند روابط دوستانه، عملکرد تحصیلی، و درکل بهزیستی کودک را بهبود بخشد. بر عهده والدین است که به کودکان کمک کنند تا با اعتدال در تماشای تلویزیون، آینده اجتماعی و تحصیلی خود را کنترل کنند. تماشای تلویزیون عادتی است که نباید از آن به سادگی گذشت.

آینده کودکان ما به آن بستگی دارد.

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

7 پاسخ
 1. p elahe
  p elahe گفته:

  سلام دوستان من پسری دارم ۸ ساله و فوق العاده باهوش هم از نظر درسی و هم از نظر رفتار اجتماعی و درک اطرافیان.تنها مشکل من اینه که خیلی به تلویزیون علاقه داره اگه کل شبانه روز رو تلویزیون ببینه خسته نمیشه و حتی زمانی که مهمون داریم برای بچه ها سی دی میگذاره تا سرشون رو گرم کنه چیکار کم عادت تلویزیون را ترک کنه میترسم عارضه ای براش ایجاد بشه.مشاورین لطفا کمک کنید.

  پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام… تلویزیون دیدن بیش از حد روی سلامت جسمی و روانی کودک تاثیر می گذارد فارغ از اینکه محتوا چیست. اولین قدم اینه که با کمک خود کودک یک برنامه زمانی مشخص بگذارید. از خود کودک کمک بگیرید که این برنامه رو تنظیم کنید. مثلا چه ساعاتی بیشتر دوست داره تی وی ببینه و سعی کنید میزان دیدن تلویزیون رو به ییک سوم اوقات بیکاری فرزندتون در روز تبدیل کنید. مثلا بعد از نوشتن تکالیف و کارهای مهم دیگر اگر شش ساعت وقت آزاد دارد بهتر است تنها دو ساعت را جلوی تلویزیون بگذراند. روش دیگر اینست که ساعات مشخصی هر روز برنامه ببیند. شاید این روش بهتر باشد چون با ایجاد برنامه پایدار و مداوم کودک کم کم عادت می کند و کمتر بهانه می گیرد. بعلاوه اوقات بیکاری را با فعالیت های دیگری که دوست دارد پر کنید. بازی کردن، ورزش و کتاب… زمان هایی هم خودتون حضور داشته باشید و در کنار وی وقت بگذارید .. کودک باید یاد بگیرد در نبود تلویزیون و سایر رسانه ها خود را سرگرم کند.

   پاسخ
 2. همیار
  همیار گفته:

  تلویزیون بر سلول های مغز تاثیر بدی میزاره.کسانی که در روز دو ساعت بیشتر تلویزیون تماشا می کنند ار حرکات و عکس العمل های ضعیف چشم برخوردارن و در تصمیم گیری های سریع ذهنی ، تاخیر شدید دارن.سعی کنید محاسبات ذهنی زیاد انجام بده فرقی نداره جمع و تفریق ساده هم میشه.یه صفحه جمع و تفریق بنویسید روی کاغذ بعد بگید با کمترین زمان حلش کنه و سعی کنه غلط کمتر داشته باشه این تمرینات ذهنی باعث پرورش ذهن و مغر میشه.مغز ساختاری داره که هر چقدر شما مطلبی رو فرا بگیریم ظرفیت مغز بازتر میشه و خلاق تر

  پاسخ
 3. mahdiye
  mahdiye گفته:

  سلام و خسته نباشید.

  دخترم سه ماهشه و خیلی وقتا که تلویزیون روشنه به خاطر صدا و تصویرش نگاه میکنه ِآیا نباید بزارم ؟ خیلی دوست داره.

  پاسخ
  • همیار
   همیار گفته:

   معمولا دیدن تلویزیون و هر وسیله الکترونیکی زیر دو سال توصیه نمیشود.بعد از دو سالگی هم می تواند حداکثر یک تا دو ساعت نگاه کند.تماشای تلویزیون باعث می شود که کودک به آن عادت کند و دیگر نتوان مانع تماشای آن شد و در نتیجه در تعامل با همسالان و ارتباط اجتماعی بازی کردن و … با مشکل مواجه می شود.

   پاسخ
  • روانشناس کودک
   روانشناس کودک گفته:

   با سلام. بهتره کودک رو عادت ندید و بیشتر اگر رسانه ایی روشن است صوتی باشد نه تصویری. برای تحریک بینایی از اشیای واقعی دور و بر کودک استفاده کنید، اما تحریک شنوایی یا موزیکی ارام و صدای رادیو و … مشکلی ندارد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *