بازی های جنسی و دکتر بازی در کودکان

بازی های جنسی و دکتر بازی در کودکان

بازی های جنسی دوران کودکی شامل دکتر بازی و پرستار بازی و آمپول بازی – مطالعه ۳ دقیقه. همراه فایل صوتی روانشناسی رایگان

بازی های جنسی دوران کودکی

یکی از بازیهایی که کودکان به صورت فردی وجمعی که ظاهرا مخفیانه ومحرمانه اقدام به آن می کنند بازیهایی است که کودکان آلت جنسی و بدن خود یا دوستشان را دستکاری می کنند.

یا بازی را طوری ترتیب می دهند که در آن ها حس کنجکاوی خود را با نگاه کردن به بدن لخت دیگران و ترجیحا پدر و مادر و…ارضاء کنند با عنایت به عدم دانش کافی  والدین در برخورد با این رفتارکودکان،در این نوشته به توجیه مختصر این بازیها وبه طور خاص از دیدگاه روانکاوی فروید پرداخته می شود.

فروید سنین قبل از هفت سالگی را دوره پیش جنسی نامیده است. 

بازی های دوره پیش جنسی کودک

مرحله ی دهانی (تولد تا پایان سال اول) مرحله اول نظریه فروید است. لذت دراین دوره از طریق لمس دهانی و قسمت های وابسنه به آن صورت می گیرد.

کودک همه چیز را به دهان می برد ازپستان مادر تا اسباب بازی،این لذات نباید متوقف ویا کوتاه شود بلکه باید مواظب بود کودک اشیای کثیف را به دهان نبرد.

مرحله ۲ تا ۳ سالگی مرحله مقعدی نامیده می شود. کودک در این دوره از نگه داشتن مدفوع لذت می برد و همزمان با از شیر گرفتن کودک معمولا اتفاق می افتد. کودک با مدفوع خود بازی کرده وبه جدال با مادر می رود.

مرحله اخر که مرحله آلتی نامیده می شود و ۳ تا ۷ سالگی است.

بیشتر بازی های جنسی در این دوره صورت می گیرد لذت از مقعدبه آلت جنسی در کودک منتقل می شود و کودک به آن توجه کرده ودستکاری می کند و این مساله برایش مورد سوال قرار می گیرد.

و توجه انرژی جنسی بر خلاف دوره ی بلوغ، متوجه خود کودک است ولی کودک به تفاوت های بین خود وغیر همجنس توجه دارد وسوال هایی می پرسد که با عث نگرانی برخی خانواده ها می شود.

ایضا در این دوره کودکان لباس های عروسک راپاره می کنند یا در می آورند تابدن لخت و آلت او را  از روی کنجکاوی ببینند به همین دلیل در مراکز پیش دبستانی کشور های پیشرفته که اکثرا مختلط هستند، دکتر بازی برای پاسخ به این کنجکاوی، جزء بر نامه های رایج  آنهاست.

در این بازی یک بار دختر بچه ویک بار پسر بچه دکتر می شوند وتمام لباس های جنس مخالف را در آورده ومعاینه می کنندوبه این ترتیب کنجکاوی خود را ارضاء می کنند.

بازی های جنسی و دکتر بازی در کودکان

بازی های مرحله سوم پیش جنسی کودک

از جمله بازی های مرحله ی سوم پیش جنسی (آلتی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-کودک با آلت تناسلی خود ودیگر کودکان بازی می کند.

۲-کودک با لمس بدن خود به پدر ومادر و اشیاء وغیره کسب لذت جنسی می کند.

۳-کودکان بازیهایی ترتیب می دهند که دزدکی به قسمت های لخت بدن پدر ومادر نگاه کرده ویا به اتاق خواب آن ها سرک می کشند.

۴-کودکان سوال هایی در ارتباط با مسایل جنسی از والدین می پرسند مثلا من چگونه به  واز چه راهی به دنیا آمدم؟

پیشنهاد مشاور: علائم بلوغ در دختران

دکتر بازی کودک - دکتر بازی زشت (1)

در رابطه با سوالاتی که کودکان می پرسند باید به نکات زیر توجه کرد:

الف :فراهم کردن فرصت برای طرح آزادانه ی سوال توسط کودک.

ب : دادن جواب واقعی به سوالات آنان به طور غیر مستقیم ودر موارد به خصوص مستقیم نه فریب دادن آنها.

ج : نباید والدین در مواجهه با این قبیل سوالات آشفته شده ویا ذهن کودک را منحرف کرده ویا توضیحی که مد نظر کودک نیست بدهند.

د: باید توجه داشت بهترین زمان آموزش جنسی برای کودکان زمانی است که سوال می پرسند.

در صورت مشاهده ی باز ی کودک با آلت خود نباید او را تنبه کرد ویا با جملات آمرانه مثل دست نزن و… منع کرد.

بلکه می توان با محول کردن یک کار،پرسیدن یک سوال و… او را باز داشت هر چند آغاز دستکاری در این سنین نشانه ی رشد طبیعی کودک است.

لازم به ذکر است که سنین بین ۲ تا ۳ سالگی زمانیست که باید والدین اتاق خواب کودک راجدا کنند وبه لحاظ تربیتی بسیار حائز اهمیت است.

زیرا هم کودک شاهد آمیزش والدین نمی شود و متعاقبا از احساس گناه ناشی از آن در آینده در امان می ماند وهم از تماس مداوم جسمی بین کودک و والدین جلو گیری می شود.هر چند باید تدابیری اندیشید که کودکان مخفیانه هم نتوانند آمیزش پدر ومادر را ببینند.

منبع:تریبون آزاد

سوالات متداول

۱ - مفهوم بازی جنسی در کودکان چیست؟

بازی جنسی به طور معمول در بین کودکان در سنین مشابه رخداده و هنگامی که می خواهند توانایی هایی یکدیگر را بشناسند و بازی کنند اتفاق می افتد، و نباید میان افراد غریبه اتفاق بیوفتد و دیگر شامل این بخش نیست. بازی جنسی بین فردی اغلب بین کودکان با همان جنس اتفاق می افتد و می تواند شامل خواهر و برادر باشد. این بازی ها باید بین کودکان باشد و اگر بین بزرگسال و کودک رخ دهد سوء استفاده جنسی است.

۲ - بازی های جنسی و دکتر بازی تا چه زمانی عادی است و نشانه بیماری کودک نیست؟

در اینجا لیستی از رفتارهای جنسی رایج در افراد ۲ تا ۶ ساله آورده شده است که نشان دهنده عدم بیماری جنسی کودک است. وقتی این رفتارها اتفاق می افتد، سعی کنید با گفتن چیزهایی مانند: بزرگ شو، کودک خود را به سمت رفتارهای مناسب تر هدایت کنید- افراد بزرگتر این کار را به صورت خصوصی انجام می دهند و شما نیز باید اندام خصوصی خود را از دیگران حفاظت کنید. احترام گذاشتن به کودکان را تقویت کنید و به او یاد دهید که لمس کردن قسمت های خصوصی دیگران خوب نیست. همچنین ، به کودک خود یادآوری کنید که اگر کسی همیشه قسمت های خصوصی خود را لمس کند، به شما یا یک فرد بزرگسالی دیگر بگویید.

۳ - کودک چه زمانی نیاز به راهنمایی و آموزش جنسی دارد؟

با مشاهده موارد زیر: لمس کردن و خودارضایی دستگاه تناسلی در بخش عمومی یا خصوصی در حال مشاهده یا لمس دستگاه تناسلی همسالان یا خواهر و برادر جدید هستید نشان دادن دستگاه تناسلی به همسالان ایستاده یا نشستن خیلی نزدیک و روی پای دیگران تلاش برای دیدن همسالان یا بزرگسالان برهنه بالا زدن لباس و یا در آوردن لباس در مکان های مختلف و جلوی دیگران

33 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام و عرض ادب
  بنده دختری دارم ۸ساله، تقریبا ۱سال پیش وقتی رفته بودیم شهرستان دخترم با دختر خاله اش بازی میکند و دختر خاله که ۱سال از خودش کوچیکتره باهم آمپول بازی میکنند و شلوار دخترمو میکشه پایین برای مثلا آمپول زدن خب همسرم متوجه میشه این قضیه ظاهرا تمام میشه و بعد چند وقت ما برمیگردیم به شهر خودمون چند ماه بعد دخترم با یکی از دوستاش که از خودش ۱ الی ۲ سال کوچیکتره در محوطه مجتمع همین بازی رو میکنند و دخترم شلوار اون دخترو برای آمپول زدن میکشه پایین و باز نوبت اون که میشه شلوار دخترمو البته خود دخترم میکشه پایین تا اون آمپول بزنه پسرم که متوجه میشه خبرو به ما میرسونه منم باهاش کمی برخورد میکنم و توضیح میدم که این حرکته خوبی نیست قضیه میگذره تا این که یکی دو ماه بعد باز با همون دختر این اتفاق تکرار میشه منم دو مرتبه کمی سرزنش ولی این بار اعضای خصوصی رو براش توضیح میدم و… البته ناگفته نماند که مادرش کمی تنبیهش میکنه ولی من سعی کردم با همین سرزنش واینها بهش بفهمونم خلاصه میگذره از این قضیه حدود ۴ ماه یا بیشتر که همون دختر با مادرش میان خونه ما و باز دخترم در حین اینکه بازی میکردن یه لحظه میرن سراغ آمپول بازی و دوباره بهم آمپول میزنند اما اینببار دخترم میگه من یه کوچولو شلوارشو پایین کشیدم ناگفته نماند که این دفعه کسی هم متوجه این ها نشده خود دخترم بعد اومده تعریف کرده برای مادرش ما هم ناراحت شدیم و مادرش تنبیهش کرد منم کمی سرزنشش که چرا این کارو کردین چون ماقبلا توضیح داده بودیم که اگر این بازی رو انجام میدید آمپول رو بدست بزنید جالبه پسر ۶ ساله ام یادش مونده بود ولی دخترم انگار که بهش هیچی نگفتیم، برای همین نگران شدیم چون سنشم الان ۸ ساله ولی هنوز اون جور که انتظار هست نمیفهمه از طرفی هم میترسم یه جای دیگه ای هم انجام بده باعث شرمندگی ما بشه. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 2. حمید مرادی
  حمید مرادی گفته:

  درود
  وقت بخیر
  متاسفانه جای خالی آموزش یا آشنایی با اندام جنسی و حریم خصوصی در کودکان خالی هست و بشدت احساس نیاز میشود
  بنظرم بهتراست کم کم و بطور بازی و تفریح و غیر مستقیم از طرف خانواده ها به کودکانشان آموزش داده شودو رفع حس کنجکاوی شون
  تا اینکه توسط گوشی موبایل یا دوست و اقوام حس کنجکاوی در این موارد بدست بیارن
  پدر به پسر یا مادر به دختر یا اگر زیاد رفیق و دوست نیستن توسط اقوام محبوب مثل خاله عمع دایی عمو یا معلم مهد و پیش دبستانی یا مشاور

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز در این مورد لطفا اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید که منظور شما از بازی های جنسی چیست، فرزند شما چند سال دارد ، چه میزان این رفتار در او تکرار می شود، آیا این رفتار را در مقابل دیگران و با دیگران هم دارد، از چه زمانی این رفتار شروع شده است تا بتوانیم باهم بیشتر صحبت کنیم.

   پاسخ
 3. Sajad
  Sajad گفته:

  سلام ببخشید من یک دختر حدودا ۱۲ ساله دارم که هنوز در بچگی خودش به سر میبره و از مسایل جنسی اگاه نیست اما پسر عموی او که ۴ ماه از اون بزرگتر است کاملا از این مسایل اگاه است

  یکروز حدودا ۲ سال پیش ما رفتیم خونه عموی دخترم بچه ها رفتن که با هم بازی کنن بعد ی مدت دیدیم که صداشون نمیاد رفتم ببینم چه خبره دیدم بچه برادرم با یک دست داره به سینه های دخترم دست میزنه و دست دیگرش رو در شلوار دخترم کرده وقتی من رفتم تو هر دو ترسیدن و بلند شدن وایسادن اون روز من به دخترم گفتم که اون کارش خوب نیس و نباید بزاره دیگران به بدنش دست بزنن گذشت و گذشت و دیگه چیزی ازش ندیدم تا همین دیروز که داشتن با هم حرف میزدم توی اتاق بعد ی مدت صداشون نمیومد دیگه رفتن توی اتاق دیدم خوابیدن روی تخت و انگار که خوابن منم دیدم هوا خیلی گرمه برای همین پتو رو زدم کنار دیدم هر دو زیر پتو کاملا لخت خوابیدن دارن همو میبوسن و بدن یکدیگر رو لمس میکنن من اونجا عصبانی شدم و با کمربند تهدید شون کردم الان من واقعا نمیدونم چی کار کنم میشه کمک کنید؟!

  پاسخ
 4. مونا
  مونا گفته:

  سلام
  دخترم چهار سال و نیم هست. امروز که دوستش (دختر و یک سال بزرگتر از خودش هست ) اومده بود خونمون ظاهرا دکتر بازی میکردن. بعد که دوستش رفت از دخترم پرسیدم چطور بازی میکردین دخترم با کمی مکث گفت دوستم شلوارم رو کشیده پایین و آمپول به اونجام (جلو و پشت) زده. من که سعی کردم خونسردی رو حفظ کنم گفتم اینجاها نقاط خصوصی هستن و من قبلا گفتم نباید اجازه بدی کسی ببینه یا دست بزنه گفت مامان من یادم نبود باید به شما بگم. منم گفتم از این به بعد هرکس خواست اینکارو بکنه فوری به من بگو
  نگرانم و نمیدونم بعد از این تو ذهنش میمونه این قضیه و باز هم لازمه این ماجرا رو تکرار کنم و بهش بگم یا دیگه عنوان نکنم بلکه یادش بره

  و رابطش با این دوستش رو قطع کنم یا نه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما مونا جان
   در این مورد خب بله عملکرد شما درست بوده است و نیاز است که شما خودتان نیز هم حریم خصوصی بدن خود را در مقابل او برای عوض کردن لباس و یا حمام کردن حفظ کنید وهم به حریم خصوصی بدن او احترام بگذارید در این حالت او بیشتر متوجه میشود که نیاز است از خودش و بدنش مراقبت کند.
   در کنار اینکه خب خوب است که ارام باشید تا اگر مشکلی وجود داشت او بتواند با شما صحبت کند.
   یک سری کنجکاوی ها در این سن کاملا طبیعی می باشد اما خب با ایجاد یک فضای امن در کنار آن محیطی که بتوانند باهم بازی کنند خب میتوانید شرایطی را ایجاد کنید که بازی های دیگری جایگیزین این بازی ها شوند.

   پاسخ
 5. عسکر
  عسکر گفته:

  سلام وقتتون بخیر من پسرم ۴سال و‌تیمه هست و‌پسر خاله اش ۳ساله چند روز پیش وقتی پیش مادرم بودن رفتم کفت داخل کمدم صداشون نیومد در کمد رو که باز کرد دیدم شلوارشون دراورد و دارن به التشون دست میزنن خیلی ترسیدن منم عصبانی شدم و دوتاشون رو ی سیلی یواش زدم که خیلی گریه کردن بعد از رب ساعت رفتم باهاشون خرف زدم گفتم چون کار بدی کردین دعواتون کردم و قول دادن بهم
  با پسرم حرف زدم گفتم کی این کارو یادت داد گفت پسر عمه اش و گفت اون این کارو باهام کردگفتم به من بگو‌هروقت این کارو میکنه گفت تو میری سر کار پیش من نبودی که بهت بهم
  بعداز یک هفته دوباره با ی پسر خاله دیگه اس دعوا کرد خواهرم گغت ‌اخل دعوا الت پسرشو گرفته و خاله اش دعواش کرده خیلی ناراحتم و همه از چشم پسر من میبینن
  و منم میدونم پسر عمه اش بی ادب بوده و باعثش پ دلیلش اونه اما نمیدونم باید چیکار کنم اگ اینجوری باشه دیگه خواهرام اجازه نمیدن پسرم بره پیش بچه هاشون
  ممنونم راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. لیلی
  لیلی گفته:

  سلام من یک دختر ۱۶ ساله و یک پسر ۱۶ ساله دارم که کلاس نهم هستن و دوقلوی قطعا ناهمسان هستند و من ساعت ۹ صبح با پدر و مادرم رفتیم سر خاک یکی از فامیلامون تو قم (از پدرشون جدا شدیم و بچه ها با من زندگی میکنن)
  چون دور بود با پدر مادرم یه شب اونجا بودیم
  و چون بچه ها بزرگن تنهاشون گذاشتیم
  (چون تنها زندگی می‌کنیم برای امنیت ۴ تا دوربین مدار بسته گزاشتم تو خونه و به بچه ها گفتم الکی هستند تا دزدا بترسند)
  و قبلا دیده بودم دختر و پسرم تنهایی بدون اینکه همدیگه بدونن فیلم ها مستهجن نگاه میکنن و …
  و چون تو اون سن بودن و عادی بود تنبیه نکردمشون و گفتم تو این سن همه هم سن و سال هاشون این کار هارو میکنن
  بگذریم و روز بعد که برگشتیم ساعت ۳ ظهر بود
  اومدم خونه دیدم خوابن و خونه کاملا مرتبه و تو یه تخت خوابیدن و همو بقل کردن
  بهشون شک کردم چون اونا هیچوقت باهم اینجوری از ۱۴ سالگی به بعد مهربون نبودن و به شوخی از هم بدشون میومد و همش الکی دعوا می‌کردند
  منم شک نکردم
  یکم استراحت کردم و وقتی بیدار شدم دیدم رو میز اتاق من که تخت دونفره داشت قرص زد حامله گی هست
  برام عجیب بود و اصلا به بچه هام شک نکردم و رفتم دوربین هارو چک کردم
  دیدم که توی همه‌ی پوزیشن ها و همه جای خونه باهم رابطه جدی داشتند
  و برای همین خونه رو مرتب کرده بودند
  حتی از روغن و قرص مخصوص استفاده کردند
  و هنوز هیچی بهشون نگفتم
  لطفا راهنمایی ام کنید

  پاسخ
 7. پیشوا
  پیشوا گفته:

  سلام
  من یک خواهر ۱۲ ساله دارم که درگیر یک سری کارهای +۱۸شده
  با پسرا رابطه برقرار کرده و
  البته که رابطه دوستی و پاک هیچ مشکلی نداره از نظر من
  ولی من متوجه شدم که با گوشی خود بایه پسر شاید بالای ۱۸ سال دوست شده و اون پسره هم ازش درخواست سکس چت و عکس های نود کرده
  و این برای خواهرم یک تفریح بسیار بد شده
  چون من دیدم که در شاد و روبیکا چندین اکانت ساخته و با پسرای زیادی رابطه برقرار کرده و طبق معلوم همیه اونها از قشر ناهنجار جامعه و بدون کنترل والدین خود هستن و
  وقتی که برای اولین بار متوجه شدم کنترل خود را از دس داده و او رو تنبیه بدنی کردم و واقعا از کارم پیشیمون شدم
  خب از بار اولی متوجه اشتباه شدم یک ماه گذشت و من این واقعه رو خیلی بد تر به چشم خودم دیدیم و واقعا موندم چیکار کنم
  و اصلا ما هم از اون خانواده های نیستیم که تحت فشار باشیم تویه یک محله و همسایه های خوب داریم
  و من نگرانم که اوضاع از اینه که هست بدتر بشه و شدیدا به مشاوره نیاز دارم

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام بله به مشاوره نیاز دارند و نیاز است که از طریق والدین تون اقدام کنید به هیچ وجه خودتان وارد عمل شوید رفتارهای فیزیکی داشته باشید این امر باعث می‌شود تا خواهرتان بیشتر این کارها را انجام دهد و آسیب‌های بیشتری به خود وارد کند

   پاسخ
 8. فریبا
  فریبا گفته:

  سلام من پسرم ۷ سالشه یه بار که شهرستان رفته بودیم پسر عمه اش که تقریبا ۵ سال از پسرم بزرگتره دست به آلت تناسلی پسرم زده بود و به پسرم هم گفته بود تو هم به من دست بزن که من متوجه شدم و دیگه نذاشتم که باهم تنها باشن و از اون موقع همش دارم برای پسرم توضیح میدم که نزاره هیچکس دست به جاهای خصوصی بدنش بزنه و هرکسی خواست دست بزنه بهم بگه تا اینکه دوباره امشب با پسرخاله اش که بازم ۶ سال از خودش بزرگتره رفته بودن تو اتاق فوتبال بازی کنن که همسرم رفته بود و دیده بود پسرخاله افتاده رو پسرم و خودشو بالا پایین میکنه،من بازم کلی با پسرم حرف زدم و گفتم اجازه نده کسی بهش دست بزنه اما خیلی اعصابم خراب شده میگم نکنه برای پسرم هم لذت داشته باشه و بخواد این کارو ادامه بده

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام، خیلی متاسفم که این اتفاق برای پسرتون افتاده. این خیلی مهمه که به پسرتون یاد بدید که هیچکس حق نداره به بدنش دست بزنه بدون اینکه اون اجازه بده. این کار حتی اگر از طرف کسی که میشناسه باشه هم درست نیست.
   از اینکه با همسرتون صحبت کردید و پسرتون رو از این موقعیت ها دور کردید خیلی خوبه. ادامه این کار خیلی مهمه تا پسرتون یاد بگیره که بدنش مال خودشه و باید از خودش محافظت کنه.
   همچنین مهمه که به پسرتون یاد بدید که اگر کسی بهش دست زد، باید به شما یا یک بزرگسال مورد اعتماد دیگه بگه. این کار بهش کمک میکنه تا از خودش محافظت کنه و جلوی سوء استفاده رو بگیره.
   در مورد اینکه آیا این کار برای پسرتون هم لذت داشته یا نه، صحبت کردن درست نیست. ممکنه که پسرتون از این کار ناراحت باشه اما بترسه به شما چیزی بگه.
   اگر احساس می کنید که نمی توانید با پسرتون در مورد این موضوع صحبت کنید، می توانید با یک متخصص کودک مشورت کنید. یک متخصص کودک می تواند به شما کمک کند تا با پسرتون صحبت کنید و به او یاد بدید که از خودش محافظت کنه. در این زمینه می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید:
   ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *