رشد کودک ۹ ساله شما

رشد کودک 9 ساله شما

 

 

نقاط عطف رشدی که شما می توانید در رابطه با کودک ۹ ساله انتظار آن را داشته باشید.

کودک ۹ ساله در دوره ای از رشد قرار گرفته است که درواقع دروازه ورود به نوجوانی است. به عبارتی دیگر کودک ۹ ساله همچنان کودک جوانی محسوب می شود؛ ولی آنها مستقل تر می شوند، و به اندازه ی کافی به بلوغ رسیده اند که بتوانند بسیاری از مسئولیت ها را بپذیرند و وارد موقعیت هایی که تقریبا شبیه موقعیت بزرگسالان می باشد.

رفتار و روال روزانه ی کودک ۹ ساله

کودک می خواهد که کارها را به روش خودش برنامه ریزی کند.

در سن ۹ سالگی، بسیاری از کودکان به طور رو به رشدی دایره ی ارتباطات اجتماعی شان را گسترش می دهند تا با افراد دیگری بجز پدر و مادر ارتباط داشته باشند. در این زمان، کودک ۹ ساله همچنان به احساس امنیتی که از جانب والدین می باشد نیازمند است، و به لحاظ الگو بسیار تحت تاثیر والدین می باشند.

بیشتر بخوانید: رشد کودک هشت ساله شما

رشد فیزیکی کودک ۹ ساله

کودک ۹ ساله در مرز ورود به دوره ی نوجوانی قرار گرفته است – روندی که در طول رشد آن، آنها قادرند انتظارات رشد فیزیکی، عاطفی و دیگر تغییرات را داشته باشند.

رشد عاطفی کودک ۹ ساله

در سن ۹ سالگی بسیاری از کودکان به لحاظ عاطفی به بلوغ رسیده اند، و بیشتر قادرند که با درگیری ها و یاس های عاطفی کنار بیایند. کودک ۹ ساله مستقل تر می باشد، و به لحاظ عاطفی آمادگی بیشتری برای ورود به اجتماع را بدون والدینش دارد (کارهایی مانند شب ماندن در خانه ی دوستش). آنها اشتیاق زیادی برای عضویت در گروه و وفق دادن خودشان در گروه دارند، و بیشتر استعداد تاثیر پذیری از سوی همسالان و فشار همسالان را دارا می باشند. ممکن است که آنها بد خلق تر به نظر برسند و احساس استرس و فشار بیشتری داشته باشند، و بیشتر نیاز به عشق و حمایت والدینشان دارند.

رشد شناختی کودک ۹ ساله

کودک ۹ ساله به طور باور نکردنی در رابطه با دنیای اطرافش کنجکاو می باشد، و ممکن است بخواهد که در رابطه با موضوعاتی که به آنها علاقه مند است تحقیق کند. آنها مدت زمان توجه طولانی تری دارند و تمایل دارند که زمان طولانی را صرف فعالیت ها و موضوعاتی کنند که در رابطه با آنها هیجان زده و علاقه مند هستند. آنها قادرند که تفکر منتقدانه داشته باشند، و ممکن است که دوست داشته باشند که عقایدشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. آنها مطالب پیچیده ی بیشتری را می خوانند و می نویسند و می توانند یاد بگیرند که بر روی چند مسئله ی ریاضی و هندسه کار کنند و اطلاعات سازماندهی شده در ریاضیات را انجام دهند.

رشد اجتماعی کودک ۹ ساله

دایره ی ارتباط اجتماعی کودک ۹ ساله نسبت به قبل گسترده تر شده است. در ۹ سالگی توجه کردن به دوستان برای کودک بسیار اهمیت دارد، و حتی ممکن است که انها الگوهایی بزرگسال به غیر از والدینشان داشته باشند، الگوهایی مانند معلمان و مربیان. فشار همسالان در این سن مسئله ای برای کودک است، و بسیاری از کودکان در این سن احساسی بسیار قوی در رابطه با عدالت و درست و غلط دارند. همچنین ممکن است کودکان در این سن آگاهی اجتماعی بیشتری داشته باشند، و علاقه مند باشند که به دیگران کمک کنند و دنیا را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کنند.

منبع:مشاوره-خانواده.com

گفت و گو با مشاور کودک و نوجوان