روانشناسی کودک 10 سالگی

روانشناسی کودک ۱۰ سالگی

آنچه باید در مورد فرزند ۱۰ ساله خود بدانید:

فرزند شما هم اکنون، رسما در دهه دوم زندگی به سر می برد و در حالی که دیگر نیاز زیادی به شما ندارد تا هر لحظه دستش را بگیرید، همچنان نقش شما در کمک به او برای عبور از مسیر رشد و رسیدن به بزرگسالی بسیار ارزشمند است.

در این سن مهارت های فیزیکی او به خوبی رشد یافته و ممکن است او به فعالیت هایی که نیازمند هماهنگی، تعادل، استقامت و سرعت است، علاقه مند باشد. ورزش کردن  به صورت فعالیت های ترکیبی هوازی، استفامتی و عضله سازی، حداقل سه بار در هفته  ضروری است. بهبود مهارت های ظریف حرکتی شخص در کار های هنری و دست خطش به شکل بهتری نمود پیدا می کند.

از نظر شناختی؛ او به سمت خواندن کتاب های طولانی تر کشیده می شود و ممکن است خودش داستان بنویسد. هر چه  رابطه علت و معلول بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، مهارت های ارتباط شفاهی فرد بهتر تکامل می یابد و این امر موجب توانمندی او در انجام مباحث منطقی می شود و او می تواند مکالمات طولانی تری با بزرگسالان و سایر بچه ها داسته باشد. در علوم ریاضی، در جمع وتفریق مهارت لازم را دارد و ممکن است از عهده ضرب و تقسیم و کسر برآید (اگر تا کنون نمی توانسته). در مدرسه ازنظر تحصیلی چالش هایی برای فرد به وجود می آید وانجام تکالیف منظم  به او یاد می دهد چگونه به طور مستقل عمل کند و  در  مهارت حل مساله ورزیده  می شود. در خانه، می تواند انجام کارهای پیچیده تری مثل شستن لباس و آشپزی را به عهده بگیرد.

هیجانات کودک ۱۰ ساله

از لحاظ هیجانی، فرد ممکن است اماده زور آزمایی با خشم ناگهانی  باشد و و این تنها موقعیتی است که شاید باعث گریه کردن  او شود. این اتفاق ممکن است به علت تلفیق دلایل مختالفی باشد،  مثل تغییرات  هورمونی و تلاش او برای فهمیدن این مساله که او کیست و می خواهد چه کسی باشد. رابطه او با شما ممکن است به این علت که او می خواهد  مستقل تر رشد کند،  دچار تغییر شود بنابراین لازم است هردوی شما خود را با شرایط تطبیق دهید. ممکن است فرد با مسائل تازه ای در نحوه غذا خوردن و یا شکل ظاهری اش رو برو شود مخصوصا در زمان بلوغ، تاثیر  تغییرات جسمی بچه هار ا در رده های مختلفی از هم متمایز می کند، به عنوان مثال دختر ها در این سن قوی تر هستند و وزن بیشتری دارند. ورزش، رژیم مناسب و کمک به ایجاد خودباوری  موجب تشویق فرد برای پذیرش نگرش و سبک زندگی سالمی می شود.

رابطه اجتماعی در ۱۰ سالگی

دایره اجتماعی او تغییر کرده است،  به این معنا که محبوب بودن در جمع برای او اهمیت دارد و یا ممکن است تنها یک دوست صمیمی داشته باشد. او می تواند هنوز وابسته به شما باشد چون عجیب نیست دراین سن کودک احساس صمیمیت بیشتری به مادرش داشته باشد. او یک خصیصه عاطفی مطلق و یک حس قوی به عدالت طلبی دارد که این احساس او را وادار می‌کند  روی اینکه چه چیزی اشتباه است بیشتر از صحیح بودن چیزی متمرکز شود و نیز دانستن وجود موضوعات خاکستری و نه سیاه و سفید وی را وادار می کند که یک چهارچوب اخلاقی برای خود بسازد.

ارتباط با جنس مخالف در ۱۰ سالگی

جنس مخالف برای شخص بسیار جذاب است و پسرها برای دختر ها خودنمایی می کنند در حالیکه ممکن است  به کارشان اعتراف نکنند. ممکن است پسرها احساس عشق زودگذر  به جنس مخالف داشته باشند. کودک درحال مستقل تر شدن است ولی نه به آن معنا که در ذهنش است. حمایت کامل و تشویق از جانب شما راه را برای کمک به او هموار می کند مخصوصا زمانیکه با تغییراتی اساسی مثل عوض شدن مدرسه رو به رو می شود.

بهتر است بیشتر در مورد سکس نوجوان بدانید.

راه های دیگری برای حمایت ازفرزندتان وجود دارد. تشویق به داشتن روابط باز، صحبت در مورد مشکلات، صداقت و فرصت دادن به شرکت  در تصمیم گیری ها به او اعتماد به نفس و دانش کافی جهت رو به رو شدن با چالش ها را می دهد  و به این شکل نسبت  به شما اعتماد بیشتری پیدا می کند. بایداو را به انجام برخی کارها وادارید و مدیریت مالی صحیح را به او آموزش دهید تا  باعث  رشد و ایجاد احساس مسئولیت پذیری  در فرزندتان شوید.

ایمنی در روانشناسی کودک ۱۰ ساله

مسائل ایمنی مربوط به این سن تغییر کرده است و مهم است به او آموزش دهید خطر را بشناسد و برای محافظت ازخودش چه در دنیای مجازی و چه دنیای واقعی چه کاری انجام بدهد. می توانید با تشویق او به انجام تکالیفش و در نظر گرفتن مکانی مناسب برای کار کردن  و گفتگو با معلم درباره مسائل مختلف شرایط  لازم برای تحصیل او را فراهم کنید. حمایت، پاداش دادن برای تلاش ها و دست آورد هایش و ابراز احساس به او کمک می کند  نسبت به خودش احساس امنیت و اعتماد داشته باشد. فرزند شما نشانه های قوی‌تری از شخصیتی  که در بزرگسالی خواهد داشت بروز میدهد و کمک شما او را قادر می کند تبدیل به مرد یا زنی شود که هم شما و مخصوصا خودش به او افتخار می کند.

 برای مطالعه بیشتر:

پیش به سوی ۱۱ سالگی

پیش به سوی ۱۲ سالگی

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

179 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. زاهدی
  زاهدی گفته:

  سلام پسر من ده ساله س چند سالی هست که همیشه غرغرمیکنه. از هیچ کس وهیچ چیز راضی نیست تو خونه ازهمه ناراضیه تومدرسه از معلمش ناراضی هست جوری هست که وقتی از مدرسه برمیگرده همه میگن وای الان غر غر اش شروع میشه همیشه باید همون چیزی رو که
  میخاد براش اتفاق بیفته اگه طبق نظرش انجام ندی همش غر میزنه وگریه میکنه

  پاسخ
  • مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان
   مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان ستاره ایرانیان گفته:

   سلام. غرغر کردن پسر شما ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

   مشکلات عاطفی: غرغر کردن می تواند راهی برای بیان احساسات ناخوشایند مانند عصبانیت، ناامیدی یا ترس باشد. اگر پسر شما در مدرسه یا در خانه با مشکلاتی روبرو است، ممکن است از طریق غرغر کردن سعی کند این احساسات را بیان کند.
   ناتوانی در کنترل تکانه ها: برخی از کودکان در کنترل تکانه های خود مشکل دارند و ممکن است به راحتی تحریک شوند. اگر پسر شما نمی تواند احساسات خود را به طور سالم مدیریت کند، ممکن است به غرغر کردن متوسل شود.
   کمبود مهارت های اجتماعی: برخی از کودکان مهارت های اجتماعی لازم برای برقراری ارتباط موثر را ندارند. اگر پسر شما نمی تواند نیازها و خواسته های خود را به طور واضح بیان کند، ممکن است از غرغر کردن برای جلب توجه استفاده کند.

   برای کمک به پسر خود برای کاهش غرغر کردن، می توانید موارد زیر را امتحان کنید:
   با او صحبت کنید: سعی کنید با پسر خود در مورد احساساتش صحبت کنید و به او کمک کنید تا راه های سالم تری برای بیان آنها پیدا کند.
   به او کمک کنید تا مهارت های کنترل تکانه خود را بهبود بخشد: به پسر خود کمک کنید تا یاد بگیرد چگونه احساسات خود را شناسایی کند و آنها را به طور سالم مدیریت کند.
   به او کمک کنید تا مهارت های اجتماعی خود را بهبود بخشد: به پسر خود کمک کنید تا یاد بگیرد چگونه نیازها و خواسته های خود را به طور واضح بیان کند.
   در اینجا چند نکته خاص برای کمک به پسر شما برای کاهش غرغر کردن وجود دارد:

   وقتی پسر شما غرغر می کند، سعی کنید آرام بمانید و به او نگویید که چقدر غرغر می کند. این فقط او را تحریک می کند.
   به پسر خود کمک کنید تا راه حل هایی برای مشکلاتش پیدا کند. این به او کمک می کند تا احساس کنترل بیشتری داشته باشد و کمتر غرغر کند.
   از پسر خود تعریف کنید وقتی که بدون غرغر کردن ارتباط برقرار می کند. این به او انگیزه می دهد تا این کار را بیشتر انجام دهد.

   اگر نگران غرغر کردن پسر خود هستید، می توانید با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا دلایل غرغر کردن پسر خود را درک کنید و راه هایی برای کمک به او برای کاهش آن پیدا کنید. برای صحبت با برترین متخصصان کودک می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. مریم کاشانی
  مریم کاشانی گفته:

  سلام من یه دختر ۱۰ ساله دارم مدتی هست به طور یواشکی درشبکه های مجازی مثل بازی پنکو و شکبه های دیگه با پسرهای مختلف شروع به گفتگو کرده حرفه‌ای جنسی زده و از بدن خودش عکس گرفته برای بعضی افراد فرستاده چندین بار فیلم های پورن دیده ازوقتی فهمیدم حالم به شدت بهم ریخته لطفا کمکم کنید

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *