تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

مدیریت رفتارهای پرخطر نوجوانان

مدیریت رفتارهای پرخطر نوجوانان

 

 

تصور کنید:

همسایه شما تماس گرفته و می گوید که دختر ۱۶ ساله شما و دو دوستش در نزدیکی دبیرستان قصد دارند سوار ماشین های گذری بشوند. مضطرب شده، سوار ماشین خود شده و خوشبختانه او را می یابید: زمانیکه از او می خواهید سوار ماشین شود، چشمانش را می چرخاند و خیلی آرام سوار صندلی جلویی می شود. در حالیکه دور می شوید، از اینکه مقابل دوستانش خجالت کشیده، شکایت می کند و اصرار می کند که تفریح با دوستانش امن است و هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند.

منطقی است؟ خیر

از لحاظ رشدی چطور؟ قطعا همه نوجوان ها اینگونه هستند.

برای مطالعه بیشتر:

نوجوانی و ورود به سیزده سالگی

توانمدسازی والدین در مدیریت رفتار نوجوانان

نوجوانان و والدین به خاطر بحث بر سر مسائل مربوط به لباس و رفتار های درست، معروف هستند. بحث ها چنان شدیدتر می شوند که به رابطه والدین- کودک در سالهای بعد آسیب می رسانند.

اما متخصصین می گویند که والدین می توانند با نوجوانان بطور سازنده بحث کنند و این مهارت مهم یادگیری است. اولا والدین نیازمند درک این هستند که مغز نوجوانان نسبت به بدنشان رشد کمتری می کند. در حقیقت، مطالعات MRI نشان داده اند که لوب پیشانی مغز نوجوانان که مسئول تعدادی از فرایندهای تفکر بالغانه می باشد، تا اوایل ۲۰ سالگی کاملا بالغ نمی شوند. با توجه به اینکه نوجوانان با تفکر کامل عمل نمی کند، پس رفتار نوجوانان تا حدودی قابل توجیح است.

انتظار هیجان:

از آنجاییکه لب پیشانی مغز منطق بلوغ کامل نیافته است، طغیان احساسات در دوران نوجوانی عادی می باشد حالا فرقی ندارد که شما درباره یک مسئله عادی صحبت کنید یا در مورد مضرات سکس دهانی.

آرام باشید:

حتی اگر نوجوانان شما به هر کلمه ای که از زبان شما خارج می شود، اعتراض کنند، آرام باشید و از روشهای کامل کنترل هیجان پیروی کنید. از عبارات “من” برای بیان ترس و تهدیدهای خود استفاده کنید.

ارتباط:

تحقیق برروی ۱۲۰۰۰ نوجوان در سال ۱۹۹۷ نشان داد که ارتباط هیجانی قوی با والدین بهترین محافظت کننده‌ی نوجوان در برابر رفتار پرخطر بود. با اینکه سرزنش کردن نوجوان وی را شرم زده می کند و داد زدن باعث کنترل وی می شود. به جای این رفتارها، اطلاعات لازم را استخراج کنید با گفتن جملاتی مثل: “چه نتیجه ای از عملت خواهی گرفت؟ این مسئله رو چه جوری حل خواهی کرد؟”

و سپس منتظر پاسخ فرزندتان باشید.

به او مقداری فضا بدهید:

نوجوانان نیازمند تنهایی و گذراندن  زمان با دوستان خود هستند بنابراین ممکنه کاملا از زندگی خانوادگی خود دور شوند. این وضعیت برای والدین سخت است اما اینکه به نوجوان نوپا اجازه بررسی جهان را دهیم، به اندازه معلق شدن پاهای کودک به هنگام تاتی کردن مهم است. آیا ضروری است؟ قطعا. محدودیت هایی تعیین کنید و خود را عقب بکشید.

این را بارها و بارها بگویید:

از ادامه دادن یک رفتار نترسید و اگر لازم است ان را بارها تکرار کنید. اگر دخترتان را از بیرون رفتن با دوستان و یا رفتارهای پر خطر کنار خیابان دور کرده اید ، به آرامی از خطرات ربودن، تجاوز و قتل او را آگاه سازید. روز بعد مجددا به موضوع باز گردید تا مطمئن شوید که درک کرده است.  از راه حل بارش فکری برای حل پریشانی وی استفاده کنید. بدین ترتیب او در خواهد یافت که مراقب وی هستید و به نظر او احترام می گذارید.

مترجم: نسیم احمدی فام، دانشجوی روانشناسی دانشگاه پیام نور تبریز

منبع: کودک و نوجوان

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه استرس در نوجوانی می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۶ نظر
 1. zahra
  سلام من یک برادر 18 ساله دارم که اصلا قدرت نه گفتن ندارد.سال پیش به علت دوستانی که در محل زندگیمان داشت مجبور به تغییر خانه شدیم مدتی این جابه جایی تاثیر داشت اما رفتار و پرخاشگری برادرم دوباره بازگشته احتمال رفت و آمد با دوستان قبلی اش هم هست.پدر و مادرم دیگه خسته شدن و تصمیم به رها کردن او به حال خودش دارن ممنون میشم راهنماییم کنید.
  پاسخ تیر ۹, ۱۳۹۶ در ۷:۳۶ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   تغییر مکان و فرار کردن تاثیر روی رفتارها و انگیزه ها ندارد مخصوصا در یک جوان هجده ساله. اگر هم حمایت های عاطفی کم بشن بیشتر از شما فاصله می گیره و بیشتر به سمت دوستانش میره. بهترین راه حل اینه که افکار برادر شما تغییر کنه و نگاه و انگیزه هاش متفاوت بشن تا بتونیم با گروه های دوستی جدید همراهش کنیم و با اهداف جدید.
   پاسخ تیر ۱۲, ۱۳۹۶ در ۷:۳۶ ب.ظ
 2. sobhan
  سلام دوستان.مشکلی که هست در این رابطه است که پسرم در مدرسه چیزایی در گوشی دوستش میبینه که روی رفتار و کردار یک پسر 15 ساله اثر گذاره واقعا چطور میشه کنترلش کرد؟
  پاسخ تیر ۱۶, ۱۳۹۶ در ۵:۱۶ ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. امکانش هست دقیقا توضیح دهید چه چیزهایی؟ اگر منظورتون محتوای جنسی هست می تونید با منابع دقیق و به صورت علمی برای فرزندتان توضیحات لازم را بدهید تا از منابع غیر موثق این اطلاعات را دریفات نکند.
   پاسخ تیر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۷:۵۶ ب.ظ
 3. فهیمه
  سلام خواهرم ۱۳ سالشه و دوستانی داره که از لحاظ فرهنگی و ارزشی با خانواده ما متفاوت هستند ولی متاسفانه خیلی به اونها وابسته شده و هر کاری ازش بخوان براشون انجام میده و رفتارهای اون ها رو تقلید میکنه مشکل بعدی اون وابستگی زیادش به تلفن همراهشه که متاسفانه کاملا بهش معتاد شده و اصلا استفاده درستی ازش نمیکنه خیلی برای ایندش نگرانم و اصلا نمی دونم که چطور باید باهاش برخورد کنم
  پاسخ مرداد ۴, ۱۳۹۶ در ۱:۵۱ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. متاسفانه در این دوره وابستگی به شبکه های اجتماعی و گروه های همسالان مسئله رایج بین تمامی نوجوانان است. اما اگر این وابستگی به دیگران خیلی زیاد باشه، مثلا همین که هر کاری می خواهند انجام بدهد، مشکل بیشتر می شود. این نشون میده اتعتماد به نفسش خیلی پایینه و تا حدودی شخصیت وابسته رو نشون میده. این مسئله باید در گفتگو نزدیک با روانشناس و حضور خود نوجوان حل شود
   پاسخ مرداد ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۲ ق.ظ
نظر دهید

سوال امنیتی *