تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

کمک به کودک برای تنها خوابیدن

کمک به کودک برای تنها خوابیدن


 

آیا برای برای تنها خوابیدن کودک در اتاق خود مشکل دارید؟ آیا کودک به هر طریقی شب ها خودش را به شما نزدیک می کند و از تنها خوابیدن ترس دارد؟ پس حتما این مقاله را بخوانید :

بسیاری از کودکان و نوجوانان مضطرب وقتی در نزدیکی والدینشان می خوابند، احساس امنیت می کنند. به طور خاص، کودکان و نوجوانانی که دارای اضطراب جدایی هستند، به منظور خوابیدن در بستر شما ممکن است درخواست کنند، التماس کرده و یا کج خلقی کنند. این مسئله نه تنها برای فرزند شما، بلکه برای خود شما نیز می تواند مشکل ساز باشد. هنگامی که کودکان و نوجوانان مضطرب در تخت خواب پدر و مادر خود می خوابند، آنها با ترس های خود روبرو نمی شوند و همچنان از تنها خوابیدن می ترسند. آنها یاد نمی گیرند که چگونه خود را آرام کنند و ببینند که همه چیز درست خواهد شد. خوابیدن با کودک برای والدین خواب راحت یا تنها بودن با همسر را دشوار می کند. اگرچه بیشتر والدین می دانند که برای فرزندشان ترس از تنها خوابیدن مناسب نیست، اما مردد هستند که چگونه این رفتار را تغییر دهند.

مطالب مرتبط:

ایجاد قانون برای خواب کودک

هفت راه برای کمک به خواب نوجوانان

واداشتن فرزندتان به تنها خوابیدن: چگونه این کار را بکنید!

مرحله 1: آماده کردن فرزندتان

قبل از شروع هر برنامه جدید در خانه، مهم است که کودک شما آنچه را که می خواهد اتفاق بیفتد و چرایی آن را بفهمد. برای بچه های کوچک تر، ممکن است بخواهید کتاب هایی را در مورد هم خوابگی برای آن ها بخوانید و توضیح دهید که خوابیدن در بستر پدر یا مادر باعث می شود اضطراب بیشتر بشود (برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش فرزندتان در مورد اضطراب، نحوه صحبت کردن با کودکتان در مورد اضطراب را مطالعه کنید). برای نوجوانان توضیح دهید که تنها خوابیدن بخشی از  رشد عادی است و اگر چه به نظر می رسد ترسناک است، اما مهم است که به تدریج این ترس را برطرف کنیم.

مرحله 2:  اتاق کودک خود را جذاب و سرگرم کننده کنید!

مهم این است که احتمال این تغییر جدید را برای فرزندتان آسانتر کنید. فرزندتان را در جذاب کردن اتاق خود درگیر کنید. خلاق باشید و فرزندتان را تشویق کنید که اتاق خود را با چیزهای لذت بخش و سرگرم کننده  تزئین کند (به عنوان مثال، تصاویر، پوسترها، شبرنگ ها، شیپورها، و یا یک روتختی با رنگ مورد علاقه اش!). تمرکز توجه کودک بر روی چیزهای مثبت باعث کاهش اضطراب او در اوایل تنها خوابیدن می شود.

هم چنین می توانید توجه کودک خود را به فواید خوابیدن در اتاقش متمرکز کنید:

 • برای کودکان کوچکتر: دختر بزرگ یا پسر بزرگی بودن و تنها خوابیدن
 • خوابیدن تو یه اتاقی که همش مال خودشه، اگر با خواهر و برادری ان اتاق را شریک است حواستان باشد فضای شخصی خودش را داشته باشد.
 • کودکان و نوجوانان ممکن است به این فکر کنند که روزی مجبور باشند زمانی در خانه دوستشان بخوابند یا در کمپ تفریحی بخوابند.

مرحله 3: یک عادت خواب روتین ایجاد کنید

به عنوان یک پدر و مادر، احتمالا همین الان هم با کودک خود یک روال یا عادت خواب دارید که ممکن است شامل خواندن داستان و بوسیدن و شب بخیر باشد. کل این روال باید در اتاق خواب کودک شما باشد. حتی اگر کودک شما هنوز آماده نیست که به تنهایی بخوابد، اگر فرزندتان در اتاق خودش برای خواب آماده شود، خیلی بهتر از این است که در اتاق شما آماده خواب شود.

مرحله 4: روبرو شدن تدریجی  با ترس ها

ممکن است واقع بینانه نباشد که کودک شما بتواند بلافاصله تنها بخوابد. در عوض، شما می توانید یک نردبان ترس را با فرزند خود ایجاد کنید (نوشتن ترس ها و مراحل مقابله با ان به صورت پله به پله)، هدف این است که ” برای تمام شب در رختخواب خود بخوابم”. وقتی فرزند شما به تدریج با ترس خود مواجه می شود، مهم است که در سرعت فرزندتان پیشرفت ایجاد کنید. هر کودک و نوجوان متفاوت است و می تواند در یک گام دیگر شروع کند. برخی از پیشنهادات برای اولین گام عبارتند از:

کودک را در یک تختخواب بچگانه در اتاق خود بخوابانید.

کودک را در یک تختخواب بچه گانه یا کیسه خواب در کنار در اتاق تان بخوابانید.

کودک را در یک تختخواب بچه گانه در بیرون از  اتاق تان در حالی که دراتاق  را باز گذاشته اید، بخوابانید.

کودک را در اتاق خودش بخوابانید و تا هنگامی که به خواب می رود، در کنار او روی صندلی بنشینید (در اتاق کودک کنار او دراز نکشید).

کودک را در اتاق خودش بخوابانید و یک نور شب برای او روشن کنید و تا 10 دقیقه کنار او در اتاق بمانید.

نکته مفید: آسان کردن انتقال

برای برخی از کودکان و نوجوانان، شروع به تنهایی خوابیدن به تدریج می تواند بسیار ترسناک باشد، بنابراین شما ممکن است نیاز به  برخی از مراحل اضافی  در نردبان ترس کودک خود داشته باشید، مانند: موافقت برای سرزدن به فرزند خودتان یک بار یا دو بار در طول شب (و یا بیشتر، در صورت لزوم، با برنامه ای برای کاهش این سرزدن ها در طول زمان). به کودک خود یک  رادیو برای استفاده در هنگام تنهایی در اتاقش بدهید.هر چیزی که کودک شما احساس می کند که می تواند انجام دهد تا خوابیدن او  در رختخواب شما را متوقف کند، یک گام در مسیر درست است!

گام 5: تشویق، تشویق، تشویق!

مهم نیست که فرزند شما با چه ترسی مواجه است، به هر حال هر ترسی دشوار است. بنابراین، مهم است که فرزندان خود را بسیار تحسین و تشویق کنید و به آن ها پاداش بدهید! هر بار که کودک شما توانست بر روی نردبان ترس خود حرکت کند، حتما این موفقیت را تشویق کنید!

نکات مفید: یک پوستر با روزهای هفته ایجاد کنید و یک ستاره طلایی یا یک برچسب برای هر شب که فرزند شما می تواند به هدف خود درمورد نردبان ترس برسد، قرار دهید! آن را در جایی در خانه به نمایش بگذارید تا همه افراد خانواده بتوانند ببینند که فرزند شما به خوبی از عهده آن برمی آید. هرگز یک ستاره یا برچسب را برای رفتار بد از پوستر جدا نکنید. شما می خواهید این پاداش ها به عنوان یک انگیزه برای فرزندتان باشد نه مجازات.  بعضی از کودکان از کابوس شکایت دارند. فرزند شما ممکن است در اواسط شب برای راحتی به اتاق شما بیاید.

 

منبع:مشاورانه

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه ترس از تنها خوابیدن می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۲۹ نظر
 1. خرید ممبر
  سلام سپاسگذارم از طالب خوب شما زحمت زیادی برای مطالب این سایت کشیده شده پیروز و سربند باشین
  پاسخ جولای 4, 2017 در 8:33 ق.ظ
 2. فاطیما
  سلام از چه سنی پدر و مادر باید فرزند رو تنهایی در اتاق خوابش بخوابونن؟
  پاسخ جولای 17, 2017 در 9:06 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. کمک به کودکان در تنها خوابیدن مسئله ای است که مربوط به سن خاصی نیست. از حدود سه ماهگی کودکان آمادگی تنها خوابیدن دارند. با توجه به اینکه در این سن سیستم ریوی و سایر اعضای بدن کامل تر هستند و نگرانی های کمتری در رابطه با خواب کودک وجود دارند.
   پاسخ جولای 17, 2017 در 10:40 ق.ظ
 3. حشمت
  سلام.به کودکان چطور تنها خوابیدن را آموزش دهیم؟
  پاسخ جولای 20, 2017 در 3:27 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. روش های بسیاری برای عادت کردن کودک وجود دارد تا تنها در اتاقش بخوابد. برای مثال، بعد از گفتن شب به خیر، كودك را ببوسید و از اتاق خارج شوید. اگر كودك شروع به گریه كرد، بعد از 30 ثانیه برگردید و او را آرام كنید، بهتر است كودك را از تختش بلند نكنید. دوباره از اتاق خارج شوید و در صورتی كه كودك باز هم گریه كرد، پنج دقیقه صبر كنید و بعد از آن به اتاق بروید و او را آرام كنید. بیشتر از 30 ثانیه در اتاق نمانید و دوباره خارج شوید. هر بار كه از اتاق خارج می شوید 5 دقیقه بیشتر بیرون بمانید. در شب اول حداكثر زمانی كه بیرون از اتاق خواهید ماند را 15 دقیقه در نظر بگیرید. در شب دوم از 10 دقیقه شروع كنید و حداكثر زمان را 20 دقیقه در نظر بگیرید. زمان بیرون ماندن از اتاق را تا جایی افزایش دهید كه به 30 دقیقه برسید. زمان 30 دقیقه ای را تا وقتی كه كودك در برابر این شیوه مقاومت می كند ادامه دهید تا به نتیجه برسید. استفاده از این شیوه ممكن است برای والدین استرس زا باشد، بنابراین توصیه می شود كه پدر و مادر به صورت یك شب در میان مسولیت اجرای این روش را بر عهده بگیرند.
   پاسخ جولای 29, 2017 در 2:19 ب.ظ
 4. کاملیا
  با سلام به همه دوستان.من یک دختر یک ساله دارم که از دو ماهگی در تخت و اتاق خودش می خوابیده.الان مدتی است که دوست داره من بغلش کنم تا خوابش ببره .می خوام بدونم از لحاظ عاطفی یا روانی چه تغییراتی در او بوجود آمده و من در سن 1- 2 سالگی چه توجهاتی باید به او بکنم.و چه کارهایی باید براش انجام بدم و چه برخورد هایی باید داشته باشم؟
  پاسخ جولای 26, 2017 در 3:39 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. بهترین کار اینه که در ساعات غیر از خوابیدن در شب، با کودک وقت زیادی بگذرانید. مثلا با او بدون قید و شرط وقت بازی بگذارید، احساس کند که بدون قید و شرط و بدون هر گونه ترسی پذیرفتنی و دوست داشتنی است. این مسئله اعتماد به نفسش را بیشتر می کند. سعی کنید یک مراقب قابل پیش بینی و پاسخگوی متناسب باشید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات ما را در زمینه انواع دلبستگی و دلبستگی ایمن در سنین یک تا دو سالگی بخوانید: ایجاد دلبستگی ایمن نظریه دلبستگی و سبک دلبستگی ایمن
   پاسخ آگوست 2, 2017 در 6:21 ب.ظ
 5. roshaa
  پسر 14 ماه دارم که با ما در یک تخت می خوابه از چه سنی و چگونه میتونم در اتاق خودش بخوابونمش؟
  پاسخ آگوست 6, 2017 در 3:26 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. کودکان از زمانی که از لحاظ بدنی در خواب نیازی به والدین نداشته باشند و امکان خفه شدن و تنگی نفس در خواب نیست و هیچ مشکل فیزیکی دیگری کودک را تهدید نمی کند که نیازمند مراقبت شبانه باشد قادرند که به تنهایی بخوابند. این کار می تواند از حدود چهار ماهگی کودک شروع شود و اصلا جای نگرانی ندارد. مقاله های سایت ما را در این زمینه مطالعه نمایید. کمک به کودک برای تنها خوابیدن
   پاسخ آگوست 13, 2017 در 8:21 ب.ظ
 6. تلگرام باز
  ممنون از سایت خوبتون . هر روز به سایتتون سر میزنم و مطالب جدید رو میخونم !
  پاسخ آگوست 31, 2017 در 10:02 ق.ظ
 7. nila
  با سلام دختر من حدود یک سال و نیم دارد.3 ماه بود که خودش تنهایی بدون کمک به خواب میرفت.و تمام شب را هم بدون بیدار شدن میخوابید.اما این هفته مثل سابق دو تا سه بار در طول شب بیدار می شود و گریه می کند و تا من بالا سرش نروم نمیخوابد.من یک نوزاد 5 ماهه هم دارم و در خارج از کشور تنها بدون کمک هستم.خیلی برایم مهم است که دخترم راحت و تنها بخوابد.لطفا کمک کنید.
  پاسخ اکتبر 8, 2017 در 5:17 ب.ظ
  • همیار
   سلام گاهی در این سن خواب بچه ها بهم میریزه عوامل استرس زا مثل گرسنگی دمای محیط و محرومیت عاطفی ناشی از کودک دیگر را دوباره چک کنید.
   پاسخ اکتبر 8, 2017 در 5:30 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام... کودک شما به احتمال زیاد به دلیل تولد فرزند دوم دچار استرس شده و این استرس و ترس از دست دادن محبت شما باعث میشه که از شب تنها خوابیدن فرار کنه... در واقع یک راه مقابله برای فرار و ترس از دست دادن چسبیدن به مادر هست مخصوصا هنگام خواب که قراره جدا بشه... بباید در طول روز و بیداری کودک وقت بیشتری بگذارید و توجه مثبت بدون قید و شرط داشته باشید تا اضطراب کمتری داشته باشد.
   پاسخ نوامبر 4, 2017 در 4:22 ب.ظ
 8. آذر
  سلام،دخترم ۵ سالشه،قبلا تو اتاق خودش میخوابید ولی الان حدود چند هفته که میگه میترسم ویا چرا شما دو نفری میخوابید و...به هر بهانه ای نمیخواد تنها بخوابه،یا نیمه های شب بیدار میشه و دیگه تو اتاق خودش نمیخوابه .خیلی براش توضیح دادم،حتی ۱ ساعت پیشش میشینم ولی بازم خوابش نمیبره.خسته شدم نمیدونم باید چیکار کنم
  پاسخ اکتبر 14, 2019 در 7:38 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز ممکن است کودک شما به روابط بین شما و همسرتان حساس شده باشد و بهتر است در طول روز میان توجه لازم را به او بدهید هم خودتان و هم همسرتان و گاهی نیز همسرتان برای او کتاب بخواند و به او قبل از خواب توجه کند و به او اطمینان بدهید که اگر از چیزی ترسید شما را صدا بزند شما حضور خواهید داشت کنار او سعی کنید درب اتاق را نبندید و نیمه باز بگذارید و اگر رابطه خاصی بین شما وجود دارد به خواب بودن کودکتان اطمینان حاصل کنید و در را ببندید اما بعد از ان درب را باز بگذارید و به مرور سعی کنید با دادن یک سری ستاره و مشخص کردن اینکه اگر او بتواند 10 ستاره بدست بیاورد می تواند از شما درخواست یه وسیله مورد لاقه خود را بکند استفاده کنید و سعی کنید با قصه دلیل او را برای تنها نخوابیدن پیدا کنید مثلا داستانی را در این مورد بیان کنید و از بخواهید که کمک کند که خرس بره سرجای خود بخوابد و یا اینکه به نظر او چرا خرسی نمی رود در اتاق خود بخوابد و.... اگر از چیز خاصی می ترسد سعی کنید به او نشان بدهید که آن شی بی اهمیت می باشد و از چراغ خواب در اتاق او استفاده کنید تا تاریکی کامل وجود نداشته باشد.
   پاسخ اکتبر 14, 2019 در 11:40 ق.ظ
 9. Hodi
  با عرض سلام و خسته نباشید ، من دوپسر دارم یکی یازده سالشه و دومی چهارساله و نیمه ، پسر بزرگم خیلی ترس داره موقع خوابیدن ، پسر کوچیکم قبلا تنها میخوابید و هیچ ترسی نداشت از تنها خوابیدن ، پسر بزرگم بخاطر ترس خودش هی با وعدهای کارتون یا جایزه به برادر کوچیکش کاری میکرد که تو اتاقش بخوابه که تنها نباشه ، یه مدت باز سعی کردم جدا خوابوندمشون ،پسر بزرگم الان هر جوری باشه چون باهاش بحث کردم دیگه تنها میخوابه تو اتاق خودش ولی کوچیکه رو هر کاری میکنم دیگه مث قبل نمیره خودش بخوابه به هر بهانه ایی که شده میاد از خواب بیدارم میکنه و میگه بیا قصه بخون و منو بخوابون ، یا موقع خوابیدن الکی بهانه های مختلفی میاره یا میگه گشنمه درصورتی که قبلش غذاشو خورده فقط بخاطر اینکه من نخوابم بهونه میاره وقتی هم سیر باشه قصه میخونم هیچ درست نمیخوابه دیگه واقعا کلافم کرده ، قبلا راحت شب بخیر میگفت و میرفت تو اتاقش میخوابید ولی الان واقعا دیونم کرده با این بیخوابیاش ،۶صبح بیدار میشه ظهر ساعت ۲ بزور باید بخوابونمش شب بزور باید بخوابونمش واقعا نمیدونم چکار کنم باهاش ، تو رو خدا اگه امکانش هست یه راه حل بهم بدین ، حتی به جایزه هم وعده دادم بهش فایده نداشته
  پاسخ نوامبر 9, 2019 در 1:50 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز ترس می تواند از برادر بزرگ به فرزند کوچک ترتان نیز انتقال پیدا کرده باشد اما باتوجه به توضیحات شما به نظر نمی رسد که او دلیل تنها نخوابیدنش ترس باشد و می خواهد که شما را مدت زمان بیشتری در کنار خود نگهدارد . سعی کنید که اجازه بدهید او یک سری کارها چون لباس پوشیدن ، غذا خوردن ، بازی کردن و... را که برای او خطری ایجاد نمی کند را تنهایی انجام بدهد و به استقلال او احترام بگذارید این مسیر می تواند در مستقل خوابیدن او نیز کمک کند . بهتر است سعی کنید در طول روز به او توجه لازم نه افراطی و نه کم داشته باشید و قبل از خواب نیز به او بیان کنید که آماده خوابیدن شود و به رختخواب خودش برود از حساسیت نشان دادن به رفتارهای او خوداری کنید تا او فکر نکند که می تواند از این مسیر استفاده کند . برای تنظیم مجددخواب فرزندتان نیاز است که مقداری صبور باشید تا در طی زمان خواب او منظم تر شود.
   پاسخ نوامبر 9, 2019 در 9:35 ب.ظ
 10. زهرا
  سلام، وقتتون بخیر. خواهشا به منم کمک کنید دیگه واقعا کلافه شدم. دخترم وقتی 2سال و 6ماهش بود برای خواب جداش کردم از همون ابتدا سخت با قضیه کنار اومد ولی من کوتاه نیمدم. شبها چند بار بیدار میشه و الان که حدود 8ماه از جدا کردنش گذشته نه تنها عادت نکرده بلکه بدتر شده، راحت به خواب میره ولی هر یک ساعت یا دو ساعت یک بار بیدار میشه و صدا میکنه، گاهی چیزی نمی خواهدو تا منو کنار خودش میبینه دوباره میخوابه. با توجه به اینکه کارمندم این قضیه به شدت داره عذابم میده ولی نمی خواهم مجددا کنار خودم بخوابه...
  پاسخ ژانویه 11, 2020 در 9:19 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به اینکه این مسیر را شروع کرده اید بهتر است سعی کنید با حفظ آرامش این مسیر را دنبال کنید ا او بتواند با شرایط جدید سازگاری پیدا کند . دقت داشته باشید که فرزند شما نیاز به توجه و کسب احساسات بیشتری دارد و اگر رد طول روز این توجه را از شما دریافت کند در زمان خواب امکان بیدار شدن و نیاز به این توجه و مراقبت کاهش می یابد بهتر است زمانی که از کار خود بر میگردید بیان احساس و توجه بیشتری را به او بدهید و در کنرا آن سعی کنید قبل از خواب تغذیه ای مانند شیر را برای اینکه خواب بهتری داشته باشد به او بدهید . به مرور زمان شما با دادن زمان مناسب توجه و مراقبت و همچنین تغذیه مناسب قبل از خواب می توانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید.
   پاسخ ژانویه 11, 2020 در 10:22 ق.ظ
 11. امیر
  سلام خسته نیاشید. من یه پسر ۱۱ ساله دارم که از اول با خواب تو اتاق خودش مشکل داشت تو ۶ سالگی بالاخره با کلی گریه وبهانه های الکی وبه مرور بالاخره موفق شدیم تو اتاق بخوبونیمش اونم به شرط اینکه تا خواب کاملش کنارش باشیم یابراش قصه بخونیم متاسفانه از این مرحله جلوتر نتونستیم بریم وتا حالا تلاشمون برای مستقل خوبیدنش بی نتیجه بوده این مدت تنها گفتم باید بره تو اتاقش هر چیزی گفته انجام دادم ولی تا صبح دایم یا گریه میکنه وهی میاد تو اتاق ما ومیره یا همش بهونه های الکی میاره وخودش رو به مریضی میزنه. در ضمن یه برادریک سال ونیمه هم داره کهپیش خودمون میخوابونیم همش در رابطه با اون میگه شما همتون پیش هم میخوابید چرا من باید تنها بخوابم لطفا راهنماییم کنید چطور باهاش برخورد کنم. ایا اگه برادر کوچکش رو با توجه به اینکه اتاق مشترک دارن پیشش بخوابونم کار درستیه ؟
  پاسخ می 6, 2020 در 1:22 ق.ظ
 12. Farzane
  سلام و عرض ادب،پسرم هشت سالگیش تموم شده اما برای خواب مشکل داریم..من یا همسرم تو اتاقش میخوابیم تا خوابش ببره و بعد به اتاق خود برگردیم اما جدیدا بدتر شده نصف شب هم به اتاق میاد و صدا میکنه خوابش نمیبره..میدونم که دلیلش اضطرابه.لطفا راه کار بدین .ممنون
  پاسخ ژوئن 22, 2020 در 11:29 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما فرزانه جان در این مورد نیاز است که با خود فرزندتان صحبت کنیم و بررسی کنیم که او چه احساسات و افکار و هیجاناتی را تجربه می کند که باعث می شود او اضطراب ، ترس و ... را تجربه کند . در این مسیر بهتر است در اتاق او بمانید و قبل از خواب برای او قصه بخوانید و از خواباندن او در اتاق خودتان خوداری کنید و کمی صبور باشید تا او بخوابد . سعی کنید در اتاق او چراغ خواب روشن کنید تا او با آرامش بیشتری بخوابد اما به صورت کلی تا زمانی که دلایل آن مشخص نشود نمی توان در مورد آن صحبتی کنیم در مسیر مشاوره با بازی و نقاشی و صحبت با کودکتان می توانیم در بهبود این شرایط به او و شما کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کنید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ ژوئن 22, 2020 در 1:36 ب.ظ
 13. Armita
  سلام من یک دختر ۱۱ ساله دارم من هر کاری میکنم نمیخوابه تو اتاقش و ترسش از ارواح و ... هستش با اینکه مثلا تشویقش کردم زیر بالشش برای جایزه گذاشتم باهاش صحبت کردم براش چراغ خواب خریدم ولی بازم نمیخوابه و تو خیالات از وقتی ۴ سالش بود یک مدتی خوابید ولی بعد از یک خواب که به گفته خودش که میگه یک چیز ترسناک دیدم روی دیوار و چشمم هم باز بود و ... از اون به بعد نمیخوابه ترو خدا کمک کنید خسته شدیم انقدر براش رخت خواب انداختیم جمع کردیم هر کاری از دستم بر اومد کردم
  پاسخ سپتامبر 15, 2020 در 9:19 ب.ظ
 14. هی
  سلام من یک پسر ۱۴ ساله دارم که شبا میترسه چیکار کنیم میگه شبا صدای پا میاد
  پاسخ دسامبر 24, 2020 در 8:32 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد نیاز است که شما فرزندتان را به صورت حضوری به روانشناس ارجاع بدهید تا دلایل این ترس ها مورد بررسی قرار گیرد و بتوانیم به او کمک کنیم تا با شناخت بهتر افکاری و احساساتی که تجربه می کند در این مسیر پیش برود و بتواند بر این ترس ها غلبه کند . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354762
   پاسخ دسامبر 26, 2020 در 11:56 ق.ظ
 15. ثنا
  سلام یک دختر ۹ ساله دارم،که نزدیک ۶ماه هست که جدا کردم با خواهر ۱۸ ساله اش میخوابد،ولی بهونه میگیرد و میاید پیش ما میخوابد،میگوید میترسم اضطراب دارد،بهونهوالکی میگیرد،تا نصفه هاش شب نمیخوابد نمتونه بخوابه،مجبور میشیم بیاریم پیش خودمون،صبح ها هم دیر بیدار میشه،ممنون میشم کمک کنید
  پاسخ مارس 3, 2021 در 10:16 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما ثنا جان در این مورد نیاز است که شما با اطلاعات دقیق تر پیش بروید و چون دوستان دیگر نیز این مطلب را خواهند خواند مقداری اطلاعات کامل تر در مورد نحو جدا کردن کودک داده می شود تا بتوانید تصممی گیری بهتری داشته باشید . پس از تولد کودک و برگشتن به منزل معمولاً پدر و مادر به همراه فرزند خود در یک اتاق می‌خواند زیرا استفاده از اتاق مشترک باعث می‌شود که شیر دادن به کودک، عوض کردن پوشک و آرام کردن او در ساعات شب راحت تر باشد اما در برخی موارد پدر و مادرها تصمیم می‌‌گیرند که زمان جدا کردن کودک و خواباندن او در یک اتاق دیگر فرا رسیده است زیرا می‌‌خواهند کودک شان یاد بگیرد که چگونه به تنهایی بخوابد یا آنکه خودشان خواب بهتری داشته باشند. معمولاً آکادمی نوزادان و کودکان خوابیدن در یک رختخواب مشترک را رد می‌کند زیرا این کار می‌‌تواند باعث بروز سندروم مرگ ناگهانی کودک یا خفه شدن کودک در موارد شود که به همراه پدر و مادر خود در یک رختخواب می‌خوابد. اما این انجمن به پدر و مادرها توصیه کرده از تا زمانی که کودکان را به سن یک سالگی می‌رسد می‌توانند در یک اتاق مشترک بخوابند و به همین ترتیب ریسک بروز سندروم مرگ ناگهانی کودک به حداقل خواهد رسید. با این حال مجله اختلالات عاطفی در گزارشی اعلام کرده است که کودکانی که به طور مداوم با پدر و مادر خود در یک اتاق می‌خوابند در سن شش سالگی دچار مشکلات مرتبط با سلامت ذهن می‌شوند. هترین زمان برای جداسازی اتاق کودک 12 تا 18 ماهگی است زیرا در این سنین کودک، هنوز به والدین وابستگی پیدا نکرده و ترس از تاریکی برایش نا مفهوم است. اینکه شما بیان می کنید که هنگامی ‌که کودک تان را در کنار خود شما می‌خوابابد فرزند شما آرامش بیشتری داردیک امر طبیعی هست به طور کلی پدر و مادر بهترین دوستان کودک هستند و کاملا قابل اعتماد می‌باشند و این مسئله که کودک دوست دارد در کنار پدر و مادرش بخوابد قابل درک است زیرا کودکان در هنگام خوابیدن کنار پدر و مادر خود احساس امنیت بیشتری خواهند کرد و دیگر از تاریکی اتاق و تصاویری که به شکل هیولا دیده می‌شود نمی‌ترسند. در این گونه مواقع که به علت ترس غیرمنطقی کودک یا تعلق خاطر قوی بین کودک و پدر و مادر آنها در یک اتاق مشترک می‌خوابند و هیچ گونه نگرانی در ارتباط با مسائل مربوط به ایمنی وجود ندارد معمولا باید هرچه سریع تر جای خواب کودک را جدا کنید زیرا خوابیدن در یک اتاق مشترک و رختخواب مشترک ضرورتی ندارد. گر کودکتان برای خوابیدن کنار شما اصرار ورزید، در مقابل این اصرار مقاومت کنید و سعی کنید با سرگرمی های مختلف او را به اتاقش ببرید. هنگامی که قانونی را در خانه وضع می کنید، حتما آن را در خانه اجرا نمایید تا کودک جدیت شما را دریابد. در برخی خانواده ها سابقه مشکلات روانی وجود دارد بنابراین احتمال بروز این مشکل درکودک هم هست و با جدا کردن او این حالت در او تشدید می شود اگر این ترس های کودکتان به این روش که شما او را به رختخواب خود می برید تشویق شود ادامه پیدا می کند پس در طول روز و قبل از خواب ه او توجه لازم را داشته باشید اما اجازه بدهید که هرچند احساس ناکامی را تجربه می کند اما در اتاق خودش بخوابد و اگر به اتاق شما نصف شب امد با او به اتاق خودش بروید و او را بخوابانید. اگر اضطراب و ترس های او بیش از اندزه باشد و بر روند روحی و عملکرد او تاثیر بگذارد نیاز است که به صورت حضوری او را به روانشناس ارجا بدهید . به ترس ها و اضطرابی که دارد گوش کنید تا بتوانید با تعامل باهم به این ترس و اضطراب پاسخ بدهید .
   پاسخ مارس 3, 2021 در 1:26 ب.ظ
 16. مریم
  سلام وقت شما بخیر در مورد تنها ماندن کودک در خانه پسر 8 ساله ای دارم و با پسرم تنهایی زندگی میکنیم، بخاطر شرایط زندگی مجبورم برم سر کار و او باید تنها بماند اوایل مشکی نداشت ولی الان مدام گریه میکنه و بهانه میگیره لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  پاسخ آگوست 22, 2021 در 12:26 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما مریم جان در این مورد نیاز است که شما شرایط فرزندتان را در نظر بگیرید و با او صحبت کنید که از چه چیزی ناراحت هست و یا ناراحتش کرده است در کنار اینکه خب بهتر است که او در کنار افراد دیگر خانواده مثاا در یا مادر و یا همسالانش در مدرسه باشد و...در هرصورت تایم طولانی می تواند او را خسته کند و یا نگران پس داشتن برنامه های سرگرم کننده و یا کلاس در تایم کاری شما می تواند کمک کند. در کنار اینکه خب نیاز است که با خودش بدون سرزنش و یا احساس گناه دادن به او صحبت کنید تا بتوانید با شناخت بهتر احساساتی که دارد و صحبت باهم در این مسیر نتیجه گیری داشته باشید .
   پاسخ آگوست 22, 2021 در 4:19 ب.ظ
نظر دهید