کودک بی قرار

کودک بی قرار

 

 

کودک بی قرار

 

بی قراری در کودکان یکی از مشکلات رایج کودکان می باشد که در سنین مختلف و در پی مشکلات و اختلالات متفاوت ممکن است در کودکان به وجود آید. دلایل متفاوتی برای بروز بی قراری در کودکان وجود دارد که می توان از داشتن خواب نامناسب تا تغییر در رژیم غذایی آن ها را نام برد. گاهی بی قراری در کودکان می تواند به علت داشتن اختلال و یا عارضه ای مانند انگل و خارش در کودک به وجود اید که ممکن است کودک به علت ترس از پزشک آن را بیان نکرده و بی قرار شود.

کودک بی قرار هم چنین ممکن است ریشه و بنیانی مادزادی داشته باشد که کودک به علت داشتن یک عارضه روحی و یا جسمی خاص از کودکی دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها نیز ممکن است صرفا برای جلب توجه والدین و یا سایر اطرافیان صورت گیرد.

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودک بی قرار می تواند نشان از هوش بالای او داشته باشد مثلا معلم در کلاس درس یک موضوعی را مطرح می کند و این کودک دارای هوش بالا سریعا موضوع را گرفته و می فهمد اما بقیه هم کلاسی هایش آن را نمی فهمند و در این حالات معلم مجبور است بارها آن را برای دیگران توضیح دهد که کودک باهوش بی حوصله شده و خسته می شود و ممکن است دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها در کودکان می تواند به علت معاشرت کودک و یا خانواده کودک با افراد شلوغ و جنجالی بوده که کودک مانند یک ضبط رفتارهای آن ها را تکرار می کند. هم چنین دیدن فیلم های خشن و مواردی که استرس و اضطراب را در کودکان افزایش می دهد نیز می تواند یکی از دلایل اصلی افزایش بی قراری در کودکان باشد.

وجود اختلافات در خانواده ها و مشاجره میان اعضای خانواده و پدر و مادر نیز یکی دیگر از دلایل افزایش استرس در کودک و بی قراری در او می شود که نیاز است تا خانواده ها این موارد را در حضور کودک به هیچ وجه انجام ندهند. در هنگام بی قراری در کودکان روش های متفاوتی می توان اتخاذ نمود که هر کدام از آن ها می تواند موثر و مفید واقع شود مثلا راه رفتن یکی از راه های آرام نمودن کودک است که اگر کودک نمی تواند راه برود همراه شدن با او و کمک نمودن برای راه رفتن او می تواند کمک خوبی برای آرام نمودن او داشته باشد. دویدن و بالارفتن از پله نیز راهی مناسب برای آرام نمودن کودکان بی قرار است ولی در هر صورت تنبیه کودک برای اینکه او را آرام کنیم نه تنها روشی کاملا غلط است که بسیار نابه جا بوده و می تواند مشکلات روحی و روانی متعددی برای کودک به بار بیاورد. تماشای اشیا و یا اسباب بازی های معلق و یا چیزهای که مانند کره چرخان هستند نیز راه مناسبی برای حواس پرتی در کودک بی قرار و آرام نمودن او است که مثلا می توان کره ای را چرخاند و به او گفت تا زمانی که کاملا بی حرکت نمانده به آن نگاه کنیم.

بازی با برخی اسباب بازی ها و مثلا بغل نمودن اسباب بازی های عروسکی و حیوانات می تواند کمک مناسبی به آرام نمودن کودکان بی قرار نموده و هم چنین بازی با خمیرهای بازی و مجسمه سازی نیز روشی مناسب است که والدین باید آن را مد نظر قرار دهند. یکی دیگر از راه هایی که می تواند باعث ایجاد آرامش در کودک بی قرار شود استفاده از توپ است در واقع کودکان با فشار دادن توپ می توانند ارامش بگیرند که البته نیاز است تا توپ باد نسبتا کمی داشته باشد و نرم باشد.

نقاشی کردن یکی دیگر از راه های خوب برای ایجاد آرامش در کودکان بیقرار است و در واقع در سنین مختلف متفاوت است مثلا فرزندی که هنوز توانایی رنگ امیزی درست ندارد می تواند با خط خطی کردن یک کاغذ با استفاده از مداد شمعی به آرامش برسد و کودکی که می تواند بهتر نقاشی کند با رنگ امیزی یک حیوان و یا درخت می تواند آرام شود. یکی دیگر از راه های موثر برای کاهش بی قراری در کودکان استفاده از گل و گیاهان است چرا که گیاهان بسیاری وجود دارند که استشمام آن ها می تواند موجب کاهش بی قراری در کودکان شود مثلا گیاه اسطوخودوس بسیار در این زمینه مفید است. گوش دادن به داستان از طریق فایل های صوتی نیز یکی دیگر از راه کارهای کاهش بی قراری در کودک است که می شود فایل صوتی را حتی برای چندین بار تکرار نمود.

منبع: کودک و نوجوان

70 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. مامان حلما
  مامان حلما گفته:

  سلام، دختر دو سال و نیمه من چند هفتس شبا چند بار از خاب بیدار میشه، گریه می‌کنه و میخاد بره بغل باباش، باباش بغلش می‌کنه نیم ساعت میچرخوندش تا میاد بخابوندش دوباره بیدار میشه و شروع به گریه، کلافه شدیم، لطفا بگید باید چکار کنیم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   در این مسیر اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم.
   ۱. دقیقا چند مدت است که این رفتار را دارد و قبل از آن نیز وابستگی به پدر و یا خودتان مشاهده می کردید؟
   ۲. اتفاق خاصی در این مدت زمان رخ داده است که بتواند بر این رفتار او تاثیر داشته باشد؟
   ۳. محل خوابیدن کودکتان در کنار خودتان می باشد و آیا امکان دیدن رابطه جنسی شما برای او وجود دارد؟
   ۴. در طول روز زمانی که او با شما و پدر هست چه سبک رفتاری او دارد و رفتارهای شماها چگونه هست؟
   ۵. واکنش هریک از شما در زمان بیدار شدن او چیست و چه زمانی مجدد به خواب می رود ؟
   ۶. قبل از خوابیدن با او چگونه رفتار می شود؟ و اینکه علایم اضطرابی دیگری در رفتارهای او مشاهده می کنید؟
   در این موراد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم چون نوع واکنش های شما ، احتمال رخ داد خاصی ، ترس از اتفاقی برای هریک از شما دو نفر ، اضطراب های او … همه می تواند در این مسیر واکنش او در مورد خواب تاثیر داشته باشد .

   پاسخ
 2. ارسلان
  ارسلان گفته:

  سلام پسرم دو سال ده ماهشه متاسفانه هر وقت شب برم مهمونی برگردم اون شب تا صبح گریه میکنه دکتر هم بردم آزمایش هم انجام داده گفته مشکلی نداره چکارکنم تا اینطور نشه هر وقت برم مهمونی اون شب واسع اینکه گریه نکنهخیلی با آرامش باهاش رفتار میکنم ولی فایده نداره علتش چیه

  پاسخ
 3. آرمان
  آرمان گفته:

  سلام دختر من حدود ۲ سالش شده تا ۲ هفته پیش سر وقت میخوابید . البته کلی تکون میخورد و جابجا میشد تا بخوابه .بعدش درخواست خوراکی میکرد . الان قبل از خواب گریه میکنه و بغض میکنه . گاهی شبها ۱ ساعت تمام طول میکشه تا بخوابه . میخواستم راهنمایی کنید ببینم مشکل کجاست و چه باید کرد ؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما آقا آرمان
   در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم.
   ۱. قبل از این دو هفته اتفاق خاصی رخ داده است برای خودش یا برای شما و همسرتان؟
   ۲. او کنار شما و همسرتان می خوابد اگر بله ممکن است رابطه جنسی شما را متوجه شده باشد؟
   ۳. او لیل گریه خودش را چه چیزی بیان می کند؟
   ۴. واکنش شما و همسرتان در این زمان ها چگونه است؟
   ۵. در طول روز رفتار او تغییری کرده است؟
   ۶. قبل از این دو هفته ریتم و مسیر خوابیدن او چگونه بود؟

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *