کودک بی قرار

کودک بی قرار

 

 

کودک بی قرار

 

بی قراری در کودکان یکی از مشکلات رایج کودکان می باشد که در سنین مختلف و در پی مشکلات و اختلالات متفاوت ممکن است در کودکان به وجود آید. دلایل متفاوتی برای بروز بی قراری در کودکان وجود دارد که می توان از داشتن خواب نامناسب تا تغییر در رژیم غذایی آن ها را نام برد. گاهی بی قراری در کودکان می تواند به علت داشتن اختلال و یا عارضه ای مانند انگل و خارش در کودک به وجود اید که ممکن است کودک به علت ترس از پزشک آن را بیان نکرده و بی قرار شود.

کودک بی قرار هم چنین ممکن است ریشه و بنیانی مادزادی داشته باشد که کودک به علت داشتن یک عارضه روحی و یا جسمی خاص از کودکی دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها نیز ممکن است صرفا برای جلب توجه والدین و یا سایر اطرافیان صورت گیرد.

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودک بی قرار می تواند نشان از هوش بالای او داشته باشد مثلا معلم در کلاس درس یک موضوعی را مطرح می کند و این کودک دارای هوش بالا سریعا موضوع را گرفته و می فهمد اما بقیه هم کلاسی هایش آن را نمی فهمند و در این حالات معلم مجبور است بارها آن را برای دیگران توضیح دهد که کودک باهوش بی حوصله شده و خسته می شود و ممکن است دچار بی قراری گردد. برخی از بی قراری ها در کودکان می تواند به علت معاشرت کودک و یا خانواده کودک با افراد شلوغ و جنجالی بوده که کودک مانند یک ضبط رفتارهای آن ها را تکرار می کند. هم چنین دیدن فیلم های خشن و مواردی که استرس و اضطراب را در کودکان افزایش می دهد نیز می تواند یکی از دلایل اصلی افزایش بی قراری در کودکان باشد.

وجود اختلافات در خانواده ها و مشاجره میان اعضای خانواده و پدر و مادر نیز یکی دیگر از دلایل افزایش استرس در کودک و بی قراری در او می شود که نیاز است تا خانواده ها این موارد را در حضور کودک به هیچ وجه انجام ندهند. در هنگام بی قراری در کودکان روش های متفاوتی می توان اتخاذ نمود که هر کدام از آن ها می تواند موثر و مفید واقع شود مثلا راه رفتن یکی از راه های آرام نمودن کودک است که اگر کودک نمی تواند راه برود همراه شدن با او و کمک نمودن برای راه رفتن او می تواند کمک خوبی برای آرام نمودن او داشته باشد. دویدن و بالارفتن از پله نیز راهی مناسب برای آرام نمودن کودکان بی قرار است ولی در هر صورت تنبیه کودک برای اینکه او را آرام کنیم نه تنها روشی کاملا غلط است که بسیار نابه جا بوده و می تواند مشکلات روحی و روانی متعددی برای کودک به بار بیاورد. تماشای اشیا و یا اسباب بازی های معلق و یا چیزهای که مانند کره چرخان هستند نیز راه مناسبی برای حواس پرتی در کودک بی قرار و آرام نمودن او است که مثلا می توان کره ای را چرخاند و به او گفت تا زمانی که کاملا بی حرکت نمانده به آن نگاه کنیم.

بازی با برخی اسباب بازی ها و مثلا بغل نمودن اسباب بازی های عروسکی و حیوانات می تواند کمک مناسبی به آرام نمودن کودکان بی قرار نموده و هم چنین بازی با خمیرهای بازی و مجسمه سازی نیز روشی مناسب است که والدین باید آن را مد نظر قرار دهند. یکی دیگر از راه هایی که می تواند باعث ایجاد آرامش در کودک بی قرار شود استفاده از توپ است در واقع کودکان با فشار دادن توپ می توانند ارامش بگیرند که البته نیاز است تا توپ باد نسبتا کمی داشته باشد و نرم باشد.

نقاشی کردن یکی دیگر از راه های خوب برای ایجاد آرامش در کودکان بیقرار است و در واقع در سنین مختلف متفاوت است مثلا فرزندی که هنوز توانایی رنگ امیزی درست ندارد می تواند با خط خطی کردن یک کاغذ با استفاده از مداد شمعی به آرامش برسد و کودکی که می تواند بهتر نقاشی کند با رنگ امیزی یک حیوان و یا درخت می تواند آرام شود. یکی دیگر از راه های موثر برای کاهش بی قراری در کودکان استفاده از گل و گیاهان است چرا که گیاهان بسیاری وجود دارند که استشمام آن ها می تواند موجب کاهش بی قراری در کودکان شود مثلا گیاه اسطوخودوس بسیار در این زمینه مفید است. گوش دادن به داستان از طریق فایل های صوتی نیز یکی دیگر از راه کارهای کاهش بی قراری در کودک است که می شود فایل صوتی را حتی برای چندین بار تکرار نمود.

منبع: کودک و نوجوان

۷۰ دیدگاه ها

 1. سولماز
  سلام به نظر شما بهترین روش برای آرام کردن یک کودک بی قرار چه روشی است؟
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 4:51 ب.ظ
  • امیرحسین باصفا
   سلام صحبت کردن با کودک در مکانی آرام حتی اگر نیاز باشد چندین بار تکرار کنیم .
   پاسخ دی 24, 1395 at 4:25 ب.ظ
 2. زاهد
  راه رفتن روش خوبی برای آرام کردن کودک است.نیازی به تنبیه کردن او نیست تنها کافی است او را به راه رفتن تشویق کنید.از طرفی بالا رفتن از پله دویدن و ... برای چند دقیقه می تواند اثر خوبی داشته باشد تماشای اشیای شناو؛ اسباب بازی های متنوع مانند کره برفی ، اکلیل های شناور که با تکان دادن به حالت شناور در می آید ، است.پس از تکان دادن کره ، از کودک بخواهید تا زمان بازگشت برق ی سرجای خود آرام بماند .این کار باعث می شود تا توجه او به این اسباب بازی جلب شود. نقاشی کردن : رنگ کردن شکل ها پیچیده می تواند برای کودک بزرگتر آرام بخش باشد و برای بچه های کوچک تر نیز خط خطی کردن با مداد شمعی جالب است. استشمام گل های خوشبو ؛ این کار روش موثری برای آرام کردن کودک است.و گوش دادن به نوار داستان حتی اگر چند بار تکرار شود در آرام کردن او موثر است.
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 5:52 ب.ظ
 3. مادر
  سلام پسر 5 ساله من خیلی بی قراری میکنه و مدام گریه میکنه نمیدونم باید باهاش چطور برخورد کنم؟
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 8:19 ب.ظ
 4. مشاور
  - به کودک پاداش ندهید .نباید تسلیم گریه های کودک بشوید و خواسته های نادرستش را برآورده کنید این روش به او یاد می دهد تا با این شیوه کارهایش را پیش ببرد. - وقتی کودکتان خوشرو و خوش خلق است به او توجه بیشتری کنید و خواسته های درست و مناسبش را برآورده کنید. - کودکتان را با بازی ها و فعالیت های مناسب سرگرم کنید. - به کودکتان توضیح دهید که چرا همه خواسته هایش را برآورده نمی کنید "الان نمیتونی شیرینی بخوری چون باید نهار بخوری " ، " الان وقت تماشای کارتون نیست چون باید بخوابی و فردا صبح زود بری مهد کودک". - گریه های کودکتان را در یک دسته بندی ها قرار دهید و متناسب با آن رفتار کنید : گرسنگی ، خستگی و بی حوصلگی. - به خواسته های منطقی کودک سریع پاسخ دهید و اجازه ندهید کودکتان به خاطر انتظار کشیدن گریه و زاری کند.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 6:55 ق.ظ
 5. الناز
  با سلام کودک سه ساله من هم خیلی راحت و به خاطر موضوعات کوچک و بی اهمیت گریه می کند به خاطرهمین همه او را بچه ای نق نقو می شناسند و حتی اگر دلیلی برای گریه هایش داشته باشد کسی به آن اهمیت نمی دهد چطور می این عادتش را تغییر بدهم؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 9:01 ق.ظ
 6. مشاور
  درباره اش فکر کنید : وقتی کودک شما یک نوزاد بود یا گریه هایش توجه شما را جلب می کرد.او هنوز یاد نگرفته است که به چه شیوه های عاقلاته و بهتری می تواند این توجه را از اطرافیانش بخواهد .به کودک کمک کنید تا خواسته هایش را با شیوه های مناسب دیگر بیان کند. دستور ندهید : نگویید "دیگه گریه نکن"چون کودک دستورتان را جرا نمی کند وقتی با تحکم و عصبانیت شما روبرو می شود بیشتر و بلند تر گریه می کند.از او بپرسید "چی میخوای ؟" ، " چرا گریه می کنی "، به من بگو چی شده " همین جملات شما مثبت ، مهربانانه و تسکین دهنده باشند کودکتان گریه را فراموش می کند. پاسخ ندهید : اگر گریه های کودک برای رسیدن به خواسته های نا معقول است مثلا برای خرید بستنی بیشتر یا لجبازی های دیگر کودکانه نباید به آن توجه کنید.بدون نگرانی از کودکتان فاصله بگیرید و به گریه هایش توجه نکنید. آیا دلیل وجود دارد : اگر گریه های کودک به دلیل خواب ، بیماری ، خستگی و ... است تنها راه درست برای آرام کردن او فراهم کردن نیازهای کودک است.اگر همیشه مطابق با برنامه های روزانه پیش بروید بهانه گیری و گریه های بی وقفه کودک را متوقف می کنید. سخت گیری نکنید : اگر احساس می کنید کودکتان روحیه حساس دارد اصول تربیتی سخت گیرانه را کنار بگذارید .برای این دسته از کودکان تن صدای معمولی برای فهماندن یک موضوع کافی است و نیازی نیست صدایتان را بلند کنید.چند تذکر ساده برای کودک شما کافی است و نیازی به هیچ سطحی از خشونت و تهدید ندارد.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 1:52 ب.ظ
 7. سهیل
  سلام دختر من 9 سالشه و همیشه درحال گریه است واقعا خسته شدم هر بار به بهانه اینکه معلمش دعوایش می کند و یا دوستانش اذیتش کرده اند و یا به هر بهانه ای دیگر شروع به داد و دعوا و گریه و زاری می کند.وقتی خیلی بچه تر بود این مساله باعث نگرانیم نبود چون به نظرم طبیعی بود یک بچه نوپا برای ابراز ناراحتی اش گریه کند اما حالا که به مدرسه می رود از این است که دیگران او را یک بچه نق نقو کن بشناسند.شما میگید من با این موضوع چطور برخورد کنم؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 2:36 ب.ظ
 8. مشاور
  اگر کودکتان همشه در حال گریه کردن است ممکن است بیمار با مضطرب باشد .خستگی بیش از اندازه در کودکان می تواند بهانه گریه باشد. همینطور گرسنگی زیاد ، درس خواندن کم خوابی و بی تحرکی و و رزش نکردن می توانند کودک را حساس کنند.کودکی که ورزش می کند ، به اندازه کافی می خوابد و بیش از اندازه خودش را خسته نمی کند، معمولا انرژی کافی برای کنترل احساساتش دارد. جابه جایی نقل مکان خانه،مشکلات اقتصادی خانواده ، مرگ عزیزان و اختلافات خانوادگی نیز کودک حساس می کنند.اختلالا ت هورمونی در این سنین دلیل حساست کودک باشند زیرا به طور طبیعی هورمون های جنسی در این سنین فعال نیستند. با این حال باید در نظر بگیرید بعضی از کودکان به شدت احساساتی هستند و آنها را ابراز می کنند .هر وقت احساس خشم ، افسردگی ، نا امیدی، یاس و تنهایی کنند ممکن است بدون اینکه هیچکدام از مشکلات گفته شده را داشته باشند یکهو شروع به گریه زاری کنند.
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 9:15 ق.ظ
 9. زاهد
  همدردی کنید خیلی راحت به او بگویید احساساتش را درک می کنید : " من خوب میفهمم که تو خیلی ناراحت هستی به خاطر کاری که خواهرت کرد خیلی عصبی شدی " به او راه نشان بدهید و بگویید چه کارهایی می تواند به جز گریه کردن انجان بدهد تا ناراختی اش را ابراز کند .یادش بدهید که مثلا قبل از اینکه بغضش بترکد تا 10بشمارد نفس عمیق بکشد و یک لیوان آب خیلی خنک بنوشد.یادش بدهید تا هر زمان ناراحت شد خودش را با کاری مشغول و سرگرم کند و اشکهایش را کنترل کند.هرگز کودک را به خاطر گریه کردنش سرزنش نکنید.نگویید " مردها گریه نمی کنند " " باز هم مثل بچه ها زدی زیر گریه " " تو بزرگتر از ونی که اینطوری گریه کنی ".هیچ وقت با انتقادهایتان درد جدیدی برای کودکتان فراهم نکنیدو باعث کریه بیشتر او نشوید.همین احساس درد نشدن می تواند ناراحتی کودک را چند برابر کند. یادتن باشد که گریستن یک واکنش طبیعی است اما اگر احساس می کنید گریه های کودکتان همراه با افسردگی ، ناامیدی و اضطراب است باید برای درمان از مشاورها و رفتار درمانگر ها کمک بگیرید.
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 9:58 ق.ظ
 10. امیر حسین
  به نظر من مردها هم گریه می کنند و افسرده می شوند.شما دیگر باید این دیدگاه سنتی را کنار بگذارید و اجازه بدهید که پسر شما گریه کند شاید یک مرد بهتر احساساتش را از یک زن بهتر مدیریت کند.اما این اصلا به این معنا نیست که هیچ وجح نباید گریه کند.شما باید اشک های پسر9 ساله تان را طبیعی بدانید و تابوهای پوسیده را کنار بگذارید.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 4:26 ق.ظ
 11. مشاور
  تحقیقات نشان می دهند کودکانی که در 2 سالگی به خاطر اشتباهات ناشیانه به شدت تنبیه شده اند و مورد انتقاد پدر و مادر قرار گرفته اند در سال های بعد نیز همیشه احساس خطاکار بودن رادر خود دارند.از اشتباهات ساده کودک بگذرید و اگر ریشه های گریه کودک را در دوسالگی اش یافته اید با از حرف بزنید و حتی به خاطر آن از فرزندتان عذر خواهی کنید.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 6:11 ق.ظ
 12. shirin
  پسر 5 ساله ما دچار بی قراری می باشد و مدام در حال حرکت است و پدر ما رو درآورده است با او چیکار کنیم آیا دارویی در مورد حل این مشکل وجود دارد؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 7:37 ق.ظ
 13. میترا
  بی قراری فرزندتان بی علت نیست.البته تا بررسی نشود، نمیتوان حتی مطمئن بود، بی قرار است یا نه!!!در هر صورت باید بررسی گردد اگر هم بی قرار باشد با دارو که نمیشود بی قراریش را حل و فصل کرد بلکه باید دید علت چیست.دارو تنها علائم را تخفیف می دهد.مثل دارویی که تب را قطع می کند اما عامل اصلی نمی شود باید بررسی صورت بگیرد آنقدر سریع متوسل به دارو نشوید.دارو وقتی لازم است که اولا میزان اضطراب بالا باشد.دوما واقعا متخصص از حل مشکل عاجز باشد .در حقیقت دارو آخرین راهکار است.بهتر است نزد مشاوری که تخصص در زمینه کودک دارند، به صورت حضوری مراجعه کنید و بعد مراحلی که نیاز است را داشته باشید.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 9:17 ق.ظ
 14. شیما
  سلام پسرم به تازگی دندان در آورده و بسیار بیقرار است این موضوع خیلی نگرانم کرده
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 7:42 ق.ظ
 15. مشاور
  به اعضای هر دندان جدیدی که از لثه کودک شما بیرون می آید موجبات ناراحتی کودک شما را فراهم می کند.بعضی از کودکان بیش از دیگر کودکان در این دوران رنج می برند.ولی همه آنها در طول این دوران بیقرار هستند و گریه می کنندواکر به نظرتان آمد که کودک شما درد دارد و دلیل آن را نمی دانستید سعی کنید با انگشت لثه های او را به آرامی لمس کنید و از برآمدگی دندانهای کودک دلبند خود شگفت زده شوید.به طور معمول اولین دندانها بین 4 الی 7 ماهگی بیرون می آیند ولی زودتر هم امکان پذیر است.
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 9:31 ق.ظ
 16. elham
  سلام بچه ام شیرخواره .یکی دو شبه خیلی کم خوابه شیر که میخوره بعد از شیر خوردن میخوابه ولی خوابش ده دقیقه طول نمیکشه سریع بیدار میشه و به گریه کردن میوفته لطفا کمکم کنید
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 10:47 ق.ظ
  • wpadmin
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید دفتر قیطریه: ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه دفتر سعادت آباد: ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه دفتر شریعتی: ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه
   پاسخ خرداد 24, 1395 at 5:30 ق.ظ
 17. میترا
  ممکنه رفلاکس داشته باشه یعنی موقع خواب شیر برمیگرده توی گلوش و بیدارش میکنه.شاید بالا نیاره و علائم دیگری نداشته باشه ولی رفلاکس خفیف به همین صورت هست
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 11:43 ق.ظ
 18. ناشناس
  با سلام من شنیدم که بیشتر بی قراری کودکان ممکنه به خاطرکولیک نوزادی باشه اگه ممکنه در مورد آن توضیح بدین.ممنون
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 8:59 ق.ظ
 19. مشاور
  کولیک نوزادی از بدو تولد تا 6 ماهگی ادامه داردو به تدریج با بالا رفتن سن کودک علائم کولیک از بین می رود. کودکانی که گرفتار کولیک نوزادی هستند معمولا ناراحتی های گوارشی دارند.بی قراری های و گریه های این کودکان در پایان روز آغاز می شود.و ممکن است تا چندین ساعت ادامه داشته باشد. بیشترین علائم کولیک نوزادی مشکلات گوارشی می باشد که برخی از این مشکلات گوارشی می تواند رفلاکس، دل درد ، دلپیچه، باشد.این کودکان در بیشتر سنین دارای رشد کافی جسمانی و وزن کافی هستند.توجه داشته باشید که شیر مادر هم میتواند سبب کولیک باشد. برای جلوگیری از این عارضا باید حدالامکان از ورود هوا همراه با شیر به معده نوزاد جلوگیری کرد.
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 10:34 ق.ظ
  • ناشناس
   چطور میتوان کودکی را که دچار کولیک شده است آرام نمود؟
   پاسخ خرداد 25, 1395 at 6:14 ق.ظ
   • زاهد
    تماس فیزیکی : - بچه هایی که تماس جسمی بیشتری با والدین دارند کمتر گریه می کنند .تکان دادن آرام، ضربات متناوب و آرام، پخش موسیقی، خواندن و ماساژ - روش های آرام کننده : - رقص کولیک : کودک را بالا و پایین تکان دهید. - فشار آرام روی شکمش وارد کنید. - بچه ها پشت و رو روی دستان بگیرید.به طوری که دستتان زیر شکم بچه قرار بگیرید و صورت بچه به سمت پایین باشد.سپس به آرامی پشتش را بمالید. - حوله گرم یا بطری گرم نه خیلی داغ روی شکم بچه از روی لباس قرار دهید. بعضی بچه ها با حمام کردن آرام می شوند.اگر بچه شما از نوع حساس است این کار گریه بچه را بیشتر می کند. - به بچه کمک کنید آروغ بزند.در حالت ایستاده به شانه تان تکیه بدهید.گاهی داروهایی با تجویز پزشک ضد کولیک را می توانید استفاده کنید.
    پاسخ خرداد 25, 1395 at 7:52 ق.ظ
    • ناشناس
     آیا فقط کودکانی که شیر مادر میخورند دچار کولیک می شود؟
     پاسخ خرداد 27, 1395 at 11:15 ق.ظ
     • مشاور
      نوزادانی که شیر خشک یا شیر مادر مصرف می کند هر دو ممکن است به کولیک مبتلا شوند.گاهی اوقات نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به علت وجود یک ماده خاص در غذای مادرشان مبتلا به کولیل می شوند.در اینگونه موارد توصیه می شود برای چند روز از خوردن غذاهایی مانند شیر گاو، گوشت و لبنیات و غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم و بادمجان خود داری کنند.اگر گریه کودک بهتر شد مادر تا مدتی از خوردن این مواد خودداری کند و اگر تاثیری در گریه های شدید نوزاد نداشت،مادر تغذیه را تغییر ندهد.ممکن است لازم باشد شیر خشک عوض شود.همچنین بعد از خوردن شیر،چه شیر خشک و چه شیر مادر ، نوزاد باید باد گلو بزند.
      خرداد 29, 1395 at 8:03 ق.ظ
    • ناشناس
     نوزاد من هم کولیک داشت من با نظر پزشک متخصص به کمک سشوار نوزادم رو آرام میکردم تازه کارهای خانه ام را خودم انجام میدادم سشوار نقش یک کمک بی منت را برای من انجام می داد طوری که سشوار را روشن میکردم و در کنار نی نی می گذاشتم و خودم به آشپزخانه می رفتم و آشپزی میکرم بچه آرام میشد و من هم به کارهایم می رسیدم حالا 5 ماهه کولیکش خوب شده ولی باز صدای سشوار و جاروبرقی موقع گریه آرامش میکنه
     پاسخ خرداد 29, 1395 at 8:57 ق.ظ
 20. kimiya
  سلام بچه من تو خواب خیلی بی قراری میکنه به نظر شما علت بدخوابی و گریه های او چیست؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 2:33 ب.ظ
 21. مشاور
  مصرف بیش از اندازه کافئین مادران در دوران شیردهی علت اصلی بی خوابی، اختلال خواب و بی قراری نوزاد است.بچه ها قادر به سوخت و ساز و دفع کافئین نستند.بنابراین مصرف بیش کافئین در مادران شیرده به تجمع کافئیندر بدن نوزاد و بروز عواملی مانند تحریک پذیری بیش از اندازه نوزاد و کم خوابی منجر می شود. کافئین در چای ، قهوه، شکلات، و نوشیدنی های گازدار یافت می شود. البته عوامل دیکر از جمله دل درد و نفخ شکم هم در بروز بی قراری در نوزادان موثر است ولی عاملی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد تغذیه مادران شیرده است.
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 4:44 ب.ظ
 22. شادی
  سلام نوزادان از وقتی به دنیا می آیند زیاد گریه می کنند خیلی وقتها گریه آنها طبیعی ست و ممکنه به خاطر گرسنگی باشه به نظر شما چه موقع گریه آنها نیاز به مراقبت پزشک دارد دارد؟
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 10:09 ق.ظ
 23. مشاور
  -گریه ای که با گریه های قبلی فرق دارد و شدید باشد. - با بغل کردن افزایش پیدا کند. - خوب شیر نخورد. - همراه اسهال و استفراغ باشد. -نقاط پوستی قرمزی وجود داشته باشد که با فشار از بین نرود. -تماس چشمی برقرار نکند یا خیلی بی حال باشد. -شکمش شدیدا باد کرده باشد. -تنفس تند تند داشته باشد. -گوشش را بکشد.
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 10:47 ق.ظ
 24. ناشناس
  اگر بچه بی قراری و گریه کرذ نباید زیاد آن را بغل کرد زیرا بغلی و لوس خواهد شد و بعدا برای پدر و مادر بچه شرایط سخت میشود
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 9:49 ق.ظ
 25. زاهد
  بله تا 6 ماهگی بچه فقط به دلیل این که نیازی دارد گریه می کند.ولی بعد از 6 ماه لازم نیست با هر صدایی فوری از جا بپریم.چون این صداها اغلب پایه های صحبت کردن است و دلیل گریه واقعی نیست.
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:05 ق.ظ
 26. فرزانه ترابی
  آیا می توانم بچه ای را که گریه می کند ترک کنم؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:55 ق.ظ
 27. زاهد
  بله در صورتی که با تمام تلاشی که کردید بچه آرام نشد ممکن است گریه به علت تحریک بیش از حد کودک باشد او را در یک جای مطمئن و امن و کم نوز قرار دهید و 5 قیقه از روی ساعتش ترکش کنید.کمی قدم بزنید یا چایی بخورید.سپس فقط سری بهش بزنید ولی دستکاریش نکنید.تا سه باز این کار را تکرار کنید.اغلب همین کار منجر به قطع گریه و خوابیدن کودک می شود.در صورتی که خیلی خسته بودید یا احساس می کنید دارید کنترلتان را از دست می دهید و احتمال آسیب به کودک وجود دارد فورا صحنه را ترک کنید .از یک نفر بخواهید حداقل برای نیم ساعت از فرزندتان نگهداری کند..توجه داشته باشید خود خواهی نیست اگر بخواهید کمی استراحت کنید و یا وقتی از یک نوزاد باید وضعیت جسمی و روحی مناسب داشته باشید.
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 12:38 ب.ظ
 28. سارا
  سلام خواهرم دختر 3 ماهه ای دارد که خیلی بی تای و بیقراری می کند و او مدام بچه را تکان می دهد که آرام شود. به نظر شما تکان دادن بچه ی نا آرام روش درستی است؟
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 9:05 ق.ظ
 29. مشاور
  خیر.از تکان دادن شدید نوزاد بپرهیزید چرا که عروق مغز اکودکان نازک است و حرکات آرام بخش افقی می تواند در آرام کردن نوزاد بی قرار موثر باشد.
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 10:25 ق.ظ
 30. باران
  سلام دختر من لان 4-5 روزه که خیلی بیتابی می کنه یعنی تقریبا وقتی میخوابه گریه میکنه و شیر هم نمیخوره بیشتر این اتفاق شبها میفته و نمیدونم شیرم کم شده با اینکه دخترم اشتهاش بیشتر شده البته من بعضی وقتها که مجبور بودم بهش شیشه میدادم ولی بیشتر شبا بیقراری میکنه شیشه رو میگیره ولی سینه رو نه.نمیدونم چیکار کنم کمکم کنید
  پاسخ خرداد 30, 1395 at 10:27 ق.ظ
  • پوری
   خب عزیزم شیرت رو بدوش و شیشه رو بده بهش...آیا تا حالا این کار رو انجام دادی؟آیا با این کار آروم میشه؟
   پاسخ خرداد 30, 1395 at 1:30 ب.ظ
   • پوری
    یه چیز دیگه اینکه گریه گشنگی با گریه خواب آلودگی خیلی متفاوته یه وقت باهم اشتباه نگیریشون گلم
    پاسخ خرداد 31, 1395 at 12:41 ب.ظ
 31. tayebe
  نی نی من هم دقیقا همینطوره اما گریه اش مال گرسنگی نیست آخر شب که خوابش میاد شروع میکنه و باید پاشم راهش ببرم و انواع مختلف تو بغل گرفتن رو روش امتحان کنم تا به یکی جواب بده و آروم بشه .بعد هم به سلامتی بخوابههههههه
  پاسخ خرداد 31, 1395 at 8:06 ق.ظ
 32. باران
  آخه شیرم کمه اونقدری نیست که بدوشم براش تو شیشه فقط یه کمه ته شیشه و اینکه میترسم اونقدر عادت کنه که دیگه سینه منو نگیره
  پاسخ تیر 1, 1395 at 10:08 ق.ظ
 33. سولی
  اینایی که میگی بابرفک دهان جور درمیاد ممکنه دهنش برفک داشته باشه
  پاسخ تیر 1, 1395 at 10:09 ق.ظ
 34. باران
  اگر باشه چیکارش کنم ببرمش دکتر؟
  پاسخ تیر 1, 1395 at 12:22 ب.ظ
 35. سولی
  تو لپش و لثه هاش و سقف و دهنش رو نگاه کنید اگه دونه سفید باشه برفکه که خیلی هم عادیه اگر ببریش دکتر بهت قطره نیستاتین میده از داروخانه هم می تونی بگیری اما با دکترش هماهنگ کن.فورا خوب میشه دختر من دهنش برفک زده بود و موقع شیر خوردن همین کارها رو می کرد.اینقدر نگران نباشومن موقع واکسن دخترم از یه هفته قبل شیر دوشیده بودم و دارویش رو بعد از شیر بده.در ضمن به کمی کمتر شیر بخوره و بیشتر بخوابه هم اتفاقی نمیفته ولی اگر شما این همه استرس داشته باشید به نی نی منتقل می کنید .دخترت سوختگی نداره؟جوش های قرمز چطور؟
  پاسخ تیر 1, 1395 at 12:29 ب.ظ
 36. مامان مریم
  باران جون منم نینیم همینطوری بود 4 ماهش تموم نشده و خیلی بی تابی میکنه تازه فهمیدم که شیرم دیگه سیرش نمیکنه و دارم یه وعده در روز شیر خشک بهش میدم توام امتحان کن ببین گشنش نیست
  پاسخ تیر 2, 1395 at 6:56 ق.ظ
 37. ناشناس
  عزیزم نی نی من هم همینطور بود بردن دکتر تشخیص کولیک داد با دو تا شربت گیاهی خوب شد
  پاسخ تیر 2, 1395 at 8:49 ق.ظ
 38. مامان امیر علی
  ببین برای شیرت باید اولا 2-3 کیلویی خودت اضافه وزن داشته باشی بعدش روزی 1 استکان عرق زیره بخور خود زیره هم تو سوپ و کاچی و گداخته بریز.باید فعالیت هم داشته باشی.بی تحرکی باعث کاهش شیر میشه زیره سوخت و ساز بدن رو زیاد میکنه و شیرت هم زیاد میشه .شیرینی خامه ای هم بخور .روغن زیتون فراوان روزی سه بار مایعات فراوان.ریحون رو هر روز بخور ببین چه اتفاقی میوفته
  پاسخ تیر 9, 1395 at 7:56 ق.ظ
 39. شمس
  با سلام دختر 6 ماهه ام از بدو تولدش تا کنون بی قراری است کولیک پد و کولیکز و هربال میکسچر و... هم بی تاثیر بوده اند برای آرام کردن و خواباندن او چه کنم؟
  پاسخ تیر 9, 1395 at 8:40 ق.ظ
 40. مشاور
  با توجه به اینکه دل درد و کولیک معمولا تا پایان 4 ماهگی برطرف می شود بنابراین در سن 6 ماهگی وجود دل درد و کولیک مقداری فراتر از این سن است و به نظر می رسد که شیرخوارتان فقط دچار مشکل کولیک نباشد با توجه به توضیحاتی که داده اید اگر شیرخوارتان فقط در شب دچار این علایم می شود، از نظر وجود این تظاهرات علایمی وجود کولیک مطرح است ولی در کنار آن، احتمال اینکه شیر خوارتان دچار برگشت ماده غذایی و اصطلاحا ریفلاکس نیز باشد ، وجود دارد.عیم ریفلاکس می تواند در شب تشدید پیدا کند البته در طول روز هم این علایم وجود دارند ولی ممکن است مادر متوجه آن نشده باشد.از این رو در ساعات استراحت شیرخوار و خود این عیم بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.تغییراتی در نوع رژیم غذایی مادر میتواند در بهبود وضعیت کودک موثر باشد .برای ایجاد این تغییرات غذایی ، مصرف پروتئین گاوی را کاهش دهید.می توانید از مصرف انواع لبنیات و همچنین گوشت گاو برای دو هفته اجتناب کنید.در صورتی که با عدم مصرف این مواد خوراکی ، علایم شیرخوارتان تسکین پیدا کرد و برطرف شد ، در این صورت حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا ترکیبات مکمل کلسیم دربافت کنید.پس توصیه می شود در مرحله اول فعلا از مصرف مواد لبنی و گاوی اجتناب کنید.همچنین مصرف مواد خوراکی نفاخ را هم کاهش دهید چون می تواند تاثیری در وضعیت شیرخوارتان داشته باشد.
  پاسخ تیر 10, 1395 at 1:11 ب.ظ
 41. tabesh
  سلام پسر من حدود 5 ماهشه خیلی نق میزنه و گریه میکنه همچی هم چک میکنم از نظر گرسنگی و پوشک.وقتی خودمو میزنم به بی خیالی اینقدر گریه میکنه که کبود میشه.مجبور میشم برش دارم.نمیخوام که با گریه کارش رو پیش ببره..سوالم اینه از چند ماهگی باید نسبت به گریه بچه آدم خودش رو بیخیال بگیره و چطور باید اینکار رو بکنه؟ممنون
  پاسخ دی 29, 1395 at 9:30 ق.ظ
 42. مشاور
  معمولا نوزادان به دلایل زیر گریه می کنند. گرسنه اند، پوشک آنان باید عوض شود، دوست دارند در آغوش شما باشند، خسته اند و برای خوابیدن نیاز به کمک شما دارند، دوست دارند صحنه یا حالتی که در آن هستند تغییر کند، بسیار تحریک پذیر شده اند ، درد دارند یا به نظر می رسد دچار ناراحتی اند. کارهایی که میتوانید انجام دهید کودکان با در آغوش کشیدن یا تکان خوردن آرام میشوند.صحبت کردن یا شعر خواندن برای نوزادتان را در حالی که او را در آغوش دارید آزمایش کنید.ممکن است فکر کنید اینکه کودک در دستان شما به خواب رود یا دائما بغل شما باشد برای او به صورت عادتی بد در آید ولی نگران این مسئله نباشید.تکان دادن میتواند اارامش بخش باشد کودکتان را در حالی که در دستان شماست یا روی آغوش شما است در خانه بغل کنید و قدم بزنید. سعی کنید حواس کودتان را به چیزی متحرک جلب کنید.آب می تواند آرامش بخش باشد پس کودکتان را حمام کنید.او را برای مدت کوتاهی به فرد دیگری بسپارید ممکن است آرام تر شود خودتان نیز فرصتی برای استراحت پیدا می کنید. اگر کودک شما مدت زیادی گریه کند و شما ندانید چه چیزی علت آن است ممکن است اعتماد به نفستان تحلیل رود و احساس ناراحتی، نا امیدی و خستگی کنید.اگر از گریه هایش عصبانی شدید او را در جایی امن قرار دهید جایی مثل تختخواب یا ننویش و چند دقیقه ای از او دور شوید تا آرام شوید. آنگاه با پزشک یا مشاور خانوادگی که درباره سلامتی خود و خانواده با او مشورت می کنید تماس بگیرید.شما هیچ وقت نمیتونی به گریه کودک در این سن بی توجه باشی.فقط در یک صورت می گوییم که به گریه کودک بی خیال باشید.آن هم زمانیست که دلیل کاری را توضیح دادید.مثلا چرا نمیشه امروز به پارک رفت و یا عروسک خرید.ولی کودک اصرار به آن دراد و با گریه میخواهد جلب توجه کند در غیر این صورت برای یک کودک 5 ماه باید سعی کنید علت روپیدا کنید.
  پاسخ دی 29, 1395 at 9:52 ق.ظ
 43. donya
  سلام.خسته نباشید. چند شبه کودک من که 5 ماهه است تو خواب همش گریه میکنه علتش چی میتونه باشه؟چکار کنم .شیر نمییخواد فقط باید بغلش کنم تکونش بدم
  پاسخ بهمن 16, 1395 at 6:28 ق.ظ