هوش هیجانی و موفقیت در عصر حاضر

هوش هیجانی و موفقیت در عصر حاضر

هوش هیجانی و موفقیت در عصر حاضر

 

درست به همان  صورتی که افراد از نظر هوش عمومی با همدیگر تفاوت دارند، از لحاظ هوش هیجانی هم از یکدیگر متفاوت هستند. هوش هیجانی ، توانایی درک و مدیریت هیجانات فرد است .

در قرن حاضر، هوش بالا و آموزش های مناسب تضمینی برای کنترل شما بر روی احساساتتان و یا موفقیت در زندگی نخواهد بود. برای مثال آقای هاشمی مدیر بخش مالی یک شرکت بنام ایت او به تازگی به سمت مدیریت رسیده است ، ارتباطات در این سمت بسیار چالش برانگیز است.

روزی در سرکار ایشان و یکی از مراجعین دعوای بدی صورت گرفت و ایشان نتوانستند خود را کنترل کنند و کار به زدو خورد کشید و ایشان مشتی به صورت مراجع زدند و از این سمت عزل شدند.

مدیریت ضعیف هیجانات می تواند مشکلاتی جدی را در روابط ما سبب شود. فریاد خشمگینانه « من ازت متنفرم» بر سر یک کودک یا یکی دیگر از عزیزان به روابط ما با آن فرد صدمه می زند. استفاده از شیوه های ناسازگارانه برای آرام کردن خود منجر به مشکلات هیجانی یا ارتباطی فزاینده می شود.

برای استفاده از شیوه های کار آمد در کنترل هیجانات ابتدا باید بدانیم که کدام عوامل بیشترین اثر را بر هیجانات ما دارد؟

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی هیجانات ما تفکر و ارزیابی ما از رویدادها و خود گویی ها ی درونی ماست.

هیجانات ما عمدتا – اما نه به طور کامل- به وسیله باورهای ما ، شیوه تفکر ما درباره مشکلات و خودگویی های درونی ما ، کنترل می شوند. بنابر این بسیار مهم ا ست که بتوانید رویدادهایی را که این هیجانات منفی را در شما بیدار می کنند شناسایی کنید، این رویداد ها در شرایطی مثل زمانی که رویداد بد اتفاق افتاده و یا رویداد خوبی اتفاق نیافتاده باشد.دیگر زمانی که اتفاق هایی که در گذشته ، حال یا آینده می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهید و افکار و خودگویی های شما را تحت تاثیر قرار دهد . هوش هیجانی در یک قدم شناخت این موقعیت ها و حکومت بر این شرایط است. چگونه که یک فرد با هوش صورت یک مسئله را به درستی می خواند و پاسخ مناسب می دهد اما بسیاری دیگر در درک صحیح صورت مسئله عاجز می مانند فرد دارای هوش هیجانی بالا چنین موقعیتهایی را شناسایی و آماده هیجانات و خودگویی های منفی و مقابله با آن است نه آنکه مغلوب چنین شرایطی باشد. چنین فردی خود را مجهز به خود گویی ها و ارزیابی های واقع بینانه ،خود گویی ها و ارزیابی های مثبت انگارانه می کند تا در چنین شرایطی خود را مجهز به راههای مقابله و گرفتن نیجه مثبت کند.

منبع:مشاوره-ازواج.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *