سه روش برای توقف کتک کاری در کودکان

۷ روش برای توقف کتک کاری در کودکان

کتک کاری در کودکان یک رفتار رایج است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. درک این علل و انتخاب روش های مناسب برای برخورد با این رفتار، نقشی کلیدی در تربیت صحیح و سلامت روان کودک ایفا می کند.

پس از بزرگ شدن، اعمال فیزیکی و پرخاشگری زمانی استفاده می شود که ناامیدی، ناراحتی یا نارضایتی وجود داشته باشد: «کتک کاری در کودکان همچنین با احساسات ، به ویژه با دفاع از قلمرو خود ارتباط دارد. به عنوان مثال، برای کودکی مهم است که در کنار معلم بنشیند زیرا به این ترتیب احساس امنیت یا دوست داشتن بیشتری می کند، هرکسی که همان مکان را می خواهد تهدیدی برای قلمرو او محسوب می شود که به هل دادن یا گاز گرفتن تبدیل می شود.

چرا کودکم بچه های دیگر را می زند؟

ترس هایی که موجب می شود کودک به دیگران ضربه بزند، معمولاً ریشه در بعضی از تجارب توسط والدین یا دیگران در اوایل زندگی اش دارد؛ اگرچه، در کل کودک ممکن است به ظاهر از خود ترسی نشان ندهد اما برای کنترل ترس اش، دست به نوعی رفتار پرخاشگرانه می زند و هر زمانی که احساس ترس شدیدی کند این رفتار نیز شعله ور می شود.

در واقع کودک به جای گریه کردن یا گفتن احساس ترس خود، هنگام ترسیدن شروع به حمله می کند، بالا و پایین می پرد، نمی تواند از دیگران درخواست کمک کند و به در و دیوار ضربه می زند.

بچم دست بزن داره چیکار کنم؟

شما برای کمک به کودکتان، نباید به دنبال علت ترس او باشید؛ بلکه میزان افزایش احساس امنیت اش و نیز ارتباط با او ضروری و مهم است خواه شما والدین یا پرستار، دوست یا از آشنایان او باشید.

همانطور که شما با کودکتان ارتباط برقرار می کنید و به او حس امنیت می دهید، او نیز احساسات پرحرارتی که باعث تکانشگری می شود را با شما در میان خواهد گذاشت. به احساسات کودکتان توجه کنید  و به او اجازه دهید تا ترس اصلی خود را تخلیه کند ( بدون زدن دیگران) به طوری که او بتواند احساس راحتی و آرامش کند و دیگران را همچون دوستانش ببیند؛ نه اینکه دیگران را تهدید کنید.

برای مطالعه بیشتر:

خشم و پرخاشگری در نوجوانان

برخورد با کتک کاری در کودکان

۱.  رابطه صمیمی تری برقرار کنید.

فرصت هایی را برای ارتباط بیشتر و بهتر تنظیم کنید. تعیین زمان خاص ابزاری  برای برقراری ارتباط است. سعی کنید آن، زمانی کوتاه در اوایل روز و به محض بیدار شدن از خواب صبحگاهی با او وقت بگذرانید، طوری که کودک روزش را با ۵ دقیقه یا ۱۰ دقیقه با هم بودن شروع کند.

به او بسیار گرم و صمیمی نگاه و توجه کنید، این کار باعث می شود که او احساس کند وجودش برایتان مهم است. این کار یعنی داشتن برنامه در خانواده  که باعث می شود کارهای مهم را در اولویت قرار دهید. اگر می دانید که کودکتان فردی جدا از خانواده است سعی کنید در اولین فرصتی که او را می بینید با او بازی های کودکانه ای که در آن امکان برنده شدن او وجود دارد؛ را ترتیب دهید.

سه روش برای توقف کتک کاری در کودکان

۲. بازی کنید

ممکن است یک سری بازهای پرسرو صدا یا بازی های قایم باشک را به کار ببرید این ها بازی هایی هستند که کودکان را به بازی جمعی وامی دارند، خودتان نیز به جمع آنها بپیوندید، پر انرژی و با احساس بازی کنید. با یکدیگر بازی خندیدن را انجام دهید و نقشی را متناسب با سن کودک به خود بگیرید. با بازی قایم باشک در جایی پنهان شوید و کودکان را وادار کنید تا سریع شما را پیدا کنند یا به صورت غیرمنتظره وسط بپرند و شما را بتراسنند.

خندیدن و حس امنیت و قدرت در بازیِ برد و باخت به کودکان کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و انرژی شان تخلیه شود. این بازی به کودکتان می فهماند که آنها در کنار شما احساس امنیت، ارزشمندی  و نیز اعتماد به نفس دارند.

۳. وقتی کودکتان گریه می کند برای احساساتش ارزش قائل شوید.

این به معنای ماندن نزد کودک است نه اینکه طغیان هیجانی او را دنبال کنید بلکه بگذارید کودک بداند شما به خاطر او آنجا نشسته اید. در صورت حمایت کم از او، ترس و اضطرابش بیشتر می شود. اغلب، کودک از حالت آنی” کلوچه ام له شده؛ من کلوچه جدید میخوام” به ” مامانم رو میخوام” و از حالت شکایت به اضطراب ناگهانی محض تغییر می یابد.

توجه کنید؛ نیازی به محیاکردن همه چیز نیست. شما فقط یک شخص بی طرف هستید که حرف های او را می شنوید. به کودک اطمینان خاطر دهید که شما همیشه مواظب او هستید و امنیتش را فراهم می کنید. در صورت رفتار اجبار و عصبانیت، احساسات کودک بیشتر طغیان خواهد کرد. وقتی احساسات کودک آرام شد، کودک حس خواهد کرد که در کنار شما امنیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته دارد؛ خواه او کودک خودشما یا کودکی که به دلایلی از او مراقبت می کنید، باشد.

بیشتر بخوانید:

مدیریت شکایت کردن و غر زدن در بچه ها

مشاوره کودک پرخاشگر می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

سه روش برای توقف کتک کاری در کودکان

۴. مواظب باشید

مراقب نشانه های افزایش خشم باشید. کودکان اغلب علایمی از تشدید احساسات منفی را به شما نشان می دهند. صدای آنها می گیرد. ظاهرشان حالت مات و مبهوت به خود می گیرد و نیز گاهی اوقات رنگشان می پرد. به چشمان شما زل نمی زنند. سعی در کنترل موقعیت ها دارند.

با مشاهده این وضعیت به او نزدیکتر شوید. سعی نکنید مانع ضربه زدن او با عباراتی مانند “بسیار خوب، آرام باش” شوید. دلیلی برای اضطراب و پریشانی وجود ندارد. زیرا پریشانی از قبل در درون کودک رخنه کرده است. پس برای کودکی که آشفتگی اش را نشان می دهد، نیازی به گفتن عبارات کافی نیست. تنها اطمینان حاصل کنید که رفتار تکانشی کودک به کسی آسیب نزند.

پسر دو سالم بقیه بچه ها رو میزنه چیکار کنم

در اولین گام باید دلایل احتمالی را برای این رفتار کودکتان درک کنید:

 • جلب توجه: ممکنه پسرتون با کتک کاری در کودکان، به دنبال جلب توجه شما یا اطرافیانتون باشه.
 • ناتوانی در بیان احساسات: ممکنه پسرتون هنوز یاد نگرفته باشه که چطور احساساتش رو به طور صحیح بیان کنه و به جای صحبت کردن، از کتک زدن استفاده می‌کنه.
 • خشم و عصبانیت: ممکنه پسرتون به دلیل خشم و عصبانیت، درگیر کتک کاری در کودکان شود.
 • تقلید: ممکنه پسرتون این رفتار رو از شما یا اطرافیانتون یاد گرفته باشه.
 • مشکلات حسی: ممکنه پسرتون به دلیل مشکلات حسی، به طور ناخودآگاه به بقیه بچه ها ضربه بزنه.
 • اختلالات رفتاری: در موارد نادر، ممکنه پسرتون به دلیل اختلالات رفتاری، به بقیه بچه ها کتک بزنه.

راه حل برای درمان کتک زدن کودک دو ساله نی نی سایت شامل موارد زیر است:

 • با پسرتون صحبت کنید: وقتی پسرتون آرومه، باهاش در مورد رفتارش صحبت کنید. بهش بگید که کتک زدن بقیه بچه ها کار بدی هست و بهشون آسیب میرسونه درک این موضوع به کودک کمک
 • بهش یاد بدید که چطور احساساتش رو بیان کنه: به پسرتون یاد بدید که چطور احساساتش رو به طور صحیح بیان کنه. مثلا میتونید بهش بگید که به جای کتک زدن، میتونه از کلمات استفاده کنه یا نقاشی بکشه.
 • بهش راه های جایگزین برای کتک زدن یاد بدید: به پسرتون یاد بدید که به جای کتک کاری در کودکان، میتونه از راه های دیگه ای برای حل مشکلش استفاده کنه. مثلا میتونه با بچه ی دیگه صحبت کنه، ازش دور بشه یا به شما کمک بخواد.
 • برای رفتار خوبش بهش پاداش بدید: وقتی پسرتون با بقیه بچه ها به طور مسالمت آمیز بازی می‌کنه، بهش پاداش بدید. این کار باعث میشه که این رفتار تقویت بشه.
 • از تنبیه بدنی استفاده نکنید: تنبیه بدنی فقط باعث میشه که پسرتون بیشتر پرخاشگر بشه.
 • صبور باشید: تغییر رفتار زمان میبره. صبور باشید و به پسرتون فرصت بدید که یاد بگیره چطور به طور صحیح رفتار کنه.

سه روش برای توقف کتک کاری در کودکان

کتک کاری بچه ها در مدرسه

کتک کاری در کودکان در مدرسه عمدتاً مربوط به پسران است . انگار پسران نگرانی‌هایشان راحت‌تر به مشت در تبدیل می‌شود (در حالی که دختران تمایل به صحبت کردن دارند). پسران جوان پرخاشگری، عصبانیت یا عدم احترام را هر چند با خشونت کمتر نسبت به دوران نوجوانی ابراز می کنند.

در هر صورت، دعوا نشانه پریشانی است. “این یک رنج یا ناراحتی را پنهان می کند که کودک نمی تواند بیان کند. او هیچ راهی جز مبارزه برای بیان آن ندارد. به گفته روانشناس، علت ناراحتی اغلب در حوزه خانواده نهفته است: درگیری در خانه، مادربزرگ بستری در بیمارستان، ترس از مرگ، حسادت خواهر و برادر و غیره.

پیشنهاد مشاور: پرخاشگری کودک| ۲۲ راهکار مقابله تضمینی

کودکی که مادرش را می زند

به عنوان والدین، اگر فرزندتان به شما یا افراد دیگر ضربه بزند، ممکن است نگران شوید. چندین دلیل احتمالی وجود دارد که او این کار را انجام می دهد. وقتی فرزندتان واکنش پرخاشگرانه نشان می دهد چگونه مداخله کنیم؟

حتی اگر ناامیدی یا عصبانیت فرزند شما به جا باشد، مهم است که او یاد بگیرد که احساسات منفی خود را به شیوه ای قابل قبول بیان کند. یک عمل خشونت آمیز علیه شما یا دیگران هرگز نباید بی اهمیت جلوه داده شود.

یادگیری احترام گذاشتن به دیگران باید از درون خانواده شروع شود، حتی اگر فرزند شما خیلی جوان باشد. هنگامی که او قادر به درک معنای کلمه “نه” باشد، کودک نوپای شما می تواند محدودیت هایی را که شما بر او تحمیل می کنید را درک کند. اول از همه با احترام گذاشتن به شما است که فرزندتان یاد می گیرد حقوق دیگران را به رسمیت بشناسد، حتی اگر گاهی اوقات او را مجبور کند که خواسته های خود را در درجه دوم قرار دهد.

همچنین به یاد داشته باشید که کودک نوپا شما به محدودیت نیاز دارد. با توضیح ساده به او که کدام رفتارها قابل قبول است و کدام غیر قابل قبول است به او کمک می کنید تا توانایی خود را در ارتباط با دیگران توسعه دهد که در آینده نتیجه آن را خواهید دید.

حتی اگر احساس می کنید در حال تحریک واکنش های منفی از جانب فرزندتان هستید، ثبات در مداخلات شما در بلند مدت نتیجه خواهد داد. او کم کم متوجه می شود که شما از او چه انتظاری دارید و مهارت هایی را برای بیان بهتر احساسات منفی خود به دست می آورد که در آینده به او کمک خواهد کرد.

پیشنهاد مشاور: پرخاشگری در کودکان ✔️ درمان معجزه آسا

کتک کاری بچه ها در مدرسه

چه زمانی از مشاور کمک بگیریم؟

اگر فرزندتان با وجود اینکه چندین راهکار را برای متوقف کردن او امتحان کرده اید به کتک کاری در کودکان ادامه می دهد، یا اگر احساس درماندگی می کنید، توصیه می شود با یک روانشناس کودک  مشورت کنید. این متخصص می تواند به شما در درک وضعیت و یافتن راه های مناسب برای توقف ضرب و شتم کمک کند. از مشورت دریغ نکنید، زیرا اگر مشکل در همان ابتدا تشخیص داده شود راحت تر از زمانی درمان می شود که چندین سال طول بکشد.

اگر خانواده شما در شرایط استرس زا قرار دارند (مانند سوگ، جدایی، خانواده مرکب، بیماری، جابجایی، ماموریت نظامی والدین)، ممکن است فرزندتان احساس کند که شما و والدین دیگر کمتر در دسترس او هستید. سپس می تواند با این رفتارها واکنش نشان دهد.

برای درمان کتک کاری در کودکان، مشاوره روان درمانی می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. این به شما کمک می کند تا از نظر عاطفی بیشتر در دسترس فرزندتان باشید و به کاهش رفتارهای ناخواسته کمک کنید. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

منبع:مشاورکو

سوالات متداول

۱ - با کودکی که مادرش را می زند چگونه رفتار کنیم؟

کودک باید درک کند که استفاده از خشونت باعث آزار و اذیت افراد می شود و به همین دلیل بهترین راه حل همیشه صحبت در مورد آن است. در عمل، او برای واکنش به دخالت دیگران (بزرگسالان و کودکان ) پرخاشگر می شود و این کار را از طریق یک عمل پرخاشگرانه، کلامی یا فیزیکی انجام می دهد

44 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. محبوبه
  محبوبه گفته:

  سلام و احترام پسر۴ ساله دارم بی دلیل بقیه را میزنه و بچه ها را موقعی که اسباب بازیهایش را برمیدارند میزنه و گازگرفتن و پرت کردن وسایلش خوب شد ولی کتکاری نه لطفا راهکاربدین قبلاشاغل بودم وای درحال حاضرنیستم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما محبوبه جان
   ببین عزیزم بهتر است در اول دقت کنید که قبل از راهکار بهتر است بررسی شود دلیل این رفتار فرزند شما چیست بعد از مشخص شدن آن می توان یک سری راهکار نیز در این مورد در نظر گرفت که متاسب با دلیل این رفتارها باشد.
   زمانی که شما بیان می کنید زمانی که بچه های دیگر اسباب بازیش را بر می دارند آنها را می زند پس این زدن بی دلیل نیست او دوست ندارد اسباب بازیش را به کسی بدهد و خب از این طریق سعی دارد شی که مال خودش است را پس بگیرد در این مورد خب بله می توان کمک کرد که او بجای کتک کاری از صحبت کردن استفاده کند اما سوال این است که شما در اول نیاز و حق او را می بینید.
   چند مورد را بهتر است باهم بیشتر بررسی کنیم در صورت تمایل اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیار ما قرار بدهید.
   ۱. رابطه فرزدتان با شما و همسرتان چگونه است؟
   ۲. شماها در تعامل با او و با یکدیگر از صحبت کرد استفاده می کنید و یا کتک زد و یا داد و…؟
   ۳. رشد زبای و حرکتی فرزند شما متناسب با شرایط سنی خودش است؟
   ۴. از او می پرسید چرا کتک می زند و او دلیل خود را چه چیزی بیان می کند؟

   پاسخ
 2. Mami yazdan
  Mami yazdan گفته:

  سلام خسته نباشین لطفا کمکم کنید ،پسر من چهار سال و سه ماهش چند روزه گزاتیمش مهد کودک ولی امروز که رفته بودم بهم گفتن بقیه بچه هارو میزنه ما هم میخواییم جداش کنیم جیغ میزنه و گریه میکنه ،یا بازی بقیه بچه هارو خراب میکنه و به حرف مربیشون گوش نمیده و میگه همه اسباب بازیا مال منه … اینم بگم که پسرم باهوش هست و خیلیم اجتماعی و مهربون ولی نمیدونم علت این رفتاراش چیه جیغ جیغاشو تو خونه هم داره و سعی میکنه با این کار حرف خودشو پیش ببره منکه عادت کردم تو این مواقع اگر الکی گریه و جیغ جیغ کرد بهش توجه نمیکنم ولی باباش و پدر بزرگ و مادر بزرگاش نه هر کاری که یزدان بگه رو انجام میدن اصلا همکاری نمیکنن که این اخلاقشو از سرش در بیاریم اخیرا هم چند باری بزرگتر از خودشو زده تو خونه
  پسر من از هردو طرف نوه اول و تنهاس و تا الانم تنها بزرگ شده یعنی همسنی که باهاش بازی کردنو یاد بگیره نداشته و اینکه از هر دو طرف خیلی نازشو میکشن مثلا بابا بزرگش چیزی میخره میگه همش برا یزدان اونم دیگه یاد گرفته که همه چیو مال خودش کنه فکر کنم نمیدونم چیکار کنم از مهد گفتن چندتا بچه ازش ترسیدن حقیقتا دلم برا بچه ها سوخت…اگر اینجوری پیش بره نمیزارن مهد
  لطفا بگین علتش چیه چیکار باید بکنم اخه نمیخوام پسرم باز تو خونه تنها شه فضای مهد براش خوبه بازی میکنه

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   نگرانی شما برای فرزدتان قابل احترام می باشد اما خب در هرصورت با توضیحات شما او همان توقعاتی را از مربی و هم کلاسی هایش دارد که در خانه شکل گرفته است و به آن توجه شده است در ای مسیر خب نیاز است که در احترام به خواسته های او سعی کنید که در مسیر صحبت کردن با او پیش بروید مثلا اگر وسیله ای را می خواهد اما فعلا شرایط دادن آن را ندارید و یا شرایط خرید و… بهتر است با او صحبت کنید بیان کنید می دانید که دوست دارد فلان وسیله را داشته باشد اما امکان آن وجود ندارد مثلا چون این وسیله مال باباس و بدون اجازه نمی تونیم بر داریم، فعلا شرایط خرید داریم، فعلا دارید کاری اجام می دهید بعد به او می دهید و… او نیاز است که هم صبر کرد و هم ناکامی را متناسب با شرایط سنیش تجربه کند.
   در کنار اصلاح رفتارهای خانوادگی در تعامل با او که بهتر است بدون حضور خودش با بقیه اعضای خانواده نیز در احترام به دوست داشت آنها و توجهشان برای رفع این مشکل و همراهیشان صحبت کنید.
   بهتر است که قصه هایی با شخصیت های حیوانی که دوست دارد هم برایش بخوانید و بخواهید که به شخصیت داستان کمک کند تا مشکلش را حل کند.
   از بازی های که نیاز به در صف بودن و نوبت رعایت کردن است استفاده کنید.
   برای او شرایط بودن در کنار همسالان مثلا رفتن به پارک را ایجاد کنید به مرور او یاد می گیرد که نیاز است که برای بازی و به دست اورد صبر کند و خواسته های دیگران را نیز مورد توجه قرار بدهید.

   پاسخ
 3. مریم
  مریم گفته:

  سلام پسر دو ساله ایی دارم که وقتی خشمگین میشه همه را میزنه،اسباب بازی ها را فقط متعلق به خودش میدونه،اگر خانه بازی ببرمش مثلا با وسیله ایی بازی میکنه اگر کودک دیگه ایی سمتش بیاد میگه نه مال منه و سریع حالت خشمگین میشه و کودک مقابل را میزنه، هرچی بهش میگم این کار اشتباهه وسیله خانه بازی مال همه بچه هاست اصلا توجه نمیکنه فقط میگه نه بچه را بزنیم…چه رفتاری باید نشون بدم ؟؟؟

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما مریم جان
   ببین عزیزم در این مسیر اول نیاز است که شما آرامش خود را حفظ کنید و به هیچ عنوان از داد زدن و یا تنبیه کردن استفاده نکنید در مورد دوم اینکه در ارامش به او بگوید که وسایل اینجا متعلق به همه است و او باید یکی را انتخاب کند و بازی کند و بعد به دیگری بهد در غیر این صورت نمی تواند به خانه بازی بیاد .
   در مورد سوم اینکه اگر میزان خشم و عصبانیت فرزند شما زیاد است و در مسیر ارتباطی با شما و بزرگسالان و همسالان با مشکل مواجهه است بهتر است که شرایط او را یک روانشناس در همین زمان بررسی کنند تا بتوانیم با آگاهی دقیق از شرایط او به شکما در مسیر ارتباطی و اصلاحات رفتاری کمک کنیم.

   پاسخ
 4. پناه
  پناه گفته:

  سلام پسر سه ساله ایی دارم که فقط درحال کتک زدن بچه ها و بزرگ‌تر هاست ،بدون هیچ دلیلی
  من و باباش رو هم مدام میزنه
  دیگه واقعا به هم ریختم و از هر روشی استفاده کردم ولی هیچ کدوم راه حل نشدن
  توروخدا بگین چه کنم
  اصلا راضی نیستم جایی برم یا مهمون بیاد

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   خب این سبک رفتاری نیاز به بررسی دارد چون دلایل زیادی می تواند در این سبک رفتاری کودک شما نقش داشته باشد از سبک تربیتی تا مسیر ارتباطی اعضای خانواده باهم و سطح رشدی او، اختلات رشدی و… در این مورد بهتر است مسئله هر چیزی که هست در همین شرایط سنی بررسی و حل شود تا از مشکلات و آسیب های بیشتر جلوگیری شود.
   بهتر است کودکتان را به روانشناس کودک ارجاع بدهید تا در قالب بازی و قصه درمانی مشکلات او هم بررسی و هم درمان شود .
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰

   پاسخ
 5. اورهان
  اورهان گفته:

  سلام . من منوهمسرم بخاطر شرایط زندگی باهم اختلافات داشتیم و داریم و خودمم ۵ ،۶ ماهه خیاطی کار میکنم هرروز پسرمو خونه مادرم میبردم و مادرم مراقبت میکرد. رفتاره پسرم خیلی پرخاشگر ،کتک کاری جیغ زدن شدید شده. پسرم ۲ونیم سالشه. موقع رفت وبرگشت گریه میکرد یا ب بهانه ای یواشکی دور میشدم ازش. لطفن راهنمایی کنید مشاور عزیز

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما دوست عزیز
   ببینید مسیر ارتباطی شما و همسرتان باهم و با فرزندتان تاثیر زیادی بر شرایط رفتاری و روحی او دارد در کنار اینکه خب این بدون توضیح دادن ها به او و ناگهان ترکش کردن خب باعث می شود که او از نظر روحی بیشتر تحت فشار باشد حتی اگر می خواهید او را برای چند ساعت به مادرتان بسپارید بهتر است باهم در مورد آن صحبت کنید و احساسات و واکنش های او را بپذیرید و به او قول بدهید که در فلان زمان مثلا بعد غذا مثلا به دنبال او می روید.
   در این مسیر بهتر است شرایط روحی او به کمک یک روانشناس بررسی شود تا بتوانیم با بازی درمانی و قصه درمانی کمک کنیم که بتواند هیجانات و احساسات خودش را به شکل بهتری بهتری بیان کند.
   درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *