تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

گفتار درمانی و توانبخشی کلامی

حافظه کلامی یکی از مهم ترین کارکردهای شناختیی و یکی از شاخص های مهم هوش نیز می باشد. آیا علاقه مند هستید که کودک شما نیز مهارت های کلامی بهتری داشته باشد؟ و یا اینکه برخی علائم مشکلات گفتار را نشان می دهند، مانند تاخیر کلام یا لکنت و …؟ در این صورت، گفتار درمانی بهترین راه حل می باشد. در این راستا متخصصین ما برای کار با کودک و بهبود توانایی کلامی در خدمت خانواده های محترم می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا وقت گرفتن با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

 

 • ۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
 • ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵
 • ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

توصیف گفتار درمانی:

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ایست که در آن درمان و توانبخشی برای افرادی صورت میگیرد که به گونه ای اختلال گفتاری دارند یا در ارتباط برقرار کردن با مردم و اطرافیان دچار مشکل هستند.

‎شاید شما افرادی را دیده باشید که در حین سخن گفتن گیر میکنند یا یک حرف را بیش از حد میکشند یا بخشی از کلمات را زیاد تکرار میکنند اینها کسانی هستند که در اصطلاح دچار لکنت هستند البته تشخیص و درمان این اختلال بر عهده گفتار درمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان است .

‎شاید کودکانی را دیده باشید که نسبت به سن و سالشان خیلی کمتر از کودکان دیگر حرف میزنند اینها کودکانی هستند که تاخیر در رشد گفتار و زبان (DSL) دارند .

‎گاهی نیز افرادی به علت سکته تصادف یا ضربه مغزی دچار اختلال در تکلم یا حتی از دست دادن کامل تکلم میشوند (آفازی) .

‎شاید افرادی را دیده اید که در هنگام حرف زدن برخی حروف و صداها را اشتباه تلفظ میکنند . مثلا بجای کلمه سیب کلمه تیب را به کار میبرند ، یا بجای کلمه درخت کلمه دلخت را به کار میبرند . اینها افرادی هستند که در اصطلاح اختلال تولید دارند .

‎گاهی نیز صدای افراد متناسب با سن و جنسشان نیست مثلا مردانی که صدای زنانه دارند یا زنانی که صدای بم و مردانه دارند.

‎افرادیکه که حنجره خود را از دست داده اند یا دچار فلج تارهای صوتی هستند و یا بدلیل استرس و فشارهای روحی یا پرحرفی و بد استفاده کردن از صدایشان ،صدایشان آسیب دیده است ، مثلا صدای آنها نفس آلود یا خسته یا گرفته است، صدای آنها لرزش دارد یا قطع و وصل میشود.هنگام صحبت کردن درد می کشند. باید با تلاش و تقلا صحبت کنند و یا بیصدا شده اند نیز به صوت درمانی نیاز دارند.

‎توانبخشی در درمان اینگونه افراد بعهده متخصصین گفتاردرمانی است.گفتار درمانگران هیچوقت برای کسی دارو تجویز نمیکنند و با ارزیابی تواناییهای گفتاری و زبانی افراد و بدنبال آن با آموزش‌ها و درمان‌های تخصصی به آنها کمک می‌کنند تا این توانایی‌ها در عمل پدیدار شوند.

 

بسته های تابستانی ویژه مرکز ما:

بسته گفتار درمانی

بسته نوروفیدبک و ارتقای بالینی

بسته توانبخشی توجه و مهارت های شناختی

تمامی محصولات 

دیگر خدمات مرکز کودک و نوجوان:

موسیقی درمانی

کاردرمانی و توانبخشی شناختی

نوروفیدبک و بیوفیدبک

مشاوره و روان درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

۲۵ نظر

 1. مانیا دانش می‌گه:

  با سلام
  گفتار درمانی چیست و از این روش برای درمان چه مشکلاتی استفاده می شود؟

 2. مشاور می‌گه:

  گفتار درمانی یا آسیب شناسی گفتار زبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد.عده ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه متخصصان گفتار درمانی می دانند.زبان از دو بخش درکی و بیانی تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می باشد.که عبارتند از : تولید ، روانی ، صوت و تشدید
  گفتار درمانی به درمان کودکانی می پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند.و نیز بزرگسالانی که به دلیلی ، توانایی گفتاری خود را از دست داده اند.
  در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است :
  – تاخیر در شروع گفتار در کودکان
  – اشکال در تلفظ اصوات گفتاری
  – عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک
  – کم شنوایی یا ناشنوایی
  – اشکال در درک کلام
  – اختلال در بلع
  – در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری
  – ناروانی طبیعی
  – لکنت
  – عقب ماندگی ذهنی و اختلالات ژنتیکی

 3. sarmad می‌گه:

  سلام زمانی که حس میکنیم کودکمان مشکل گفتاری دارد چطور می توانیم گفتار او را تقویت کنیم؟
  با تشکر

 4. مشاور می‌گه:

  گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.کیفیت و کمیت تعامل گفتاری بین والدین و کودکان بر روی زبان و تولید کودکان تاثیر می گذارد.گفتار، عامل کلیدی ارتباط است، تاکید کرد: والدین باید تحریک گفتار را زود هنگام و در فاصله کوتاهی پس از تولد کودک آغاز کنند ، چرا که برخورداری از کلام روان ، هنزی است که آموختن آن از بدو تولد آغاز می شود.سخن گفتن مهارتی است که مانند سایر مهارت ها باید آموخته شود و نکته حایز اهمیت این که کلام مناسب و ردوان به ایجاد ارتباطی صحیح منجر می شود.با توجه به اینکه کودک ابتدا حروف الفبا را با تکیه بر صداهای گفتاری فرا می گیرد، می توان گفت که خواندن و نوشتن هم بر اساس گفتار فرا گرفته می شوند.
  اگر کودک صداهای گفتاری را اشتباه تلفظ کند، احتمال این که دچار ضعف تحصیلی شود، افزایش می یابد، بنابراین رشد گفتار و زبان کودک را باید از بدو تولد تا ۲ سالگی تقویت کرد.کودکان نیاز دارند همراه با صداها و کلمات منفرد ، الگوهای صحبت را نیز یاد بگیرند،وقتی کودک تولید صدایی را از روی قصد و میل آغاز می کند، والدین برایش حرف بزنند و سپس منتظر بمانند تا او جواب دهد و به این ترتیب کودک را برای مکالمه تمرین دهند.
  اختصاص زمانی برای صحبت با کودک آنهم به طور مستقیم بسیار اهمیت دارد و قوه تکلم او را تقویت می کند و توصیه می شود حین صحبت به او نگاه کنید تا حس کند که شما منحصرا به او توجه دارید.این کار به او کمک می کند تا حالت های صورت را یاد گرفته و با گفتار همراه کند.
  گفتار درمانی به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به صدای کودک ، شکاف کام و یا هرگونه اختلال گفتاری دیگر می پردازد.

 5. فاطیما می‌گه:

  با سلام علت مشکلات گفتاری و زبانی چیست؟

 6. مشاور می‌گه:

  اختلالات تکاملی گفتاری و زبانی یک علت رایج برای مشکلات گفتاری در کودکان می باشد.این یک ناتوانی یادگیری است که به طور خاص بر پنج حوزه ی کلی تاثیر می گذارد:
  – زبان بیانی و گفتاری – تاخیرات و اختلالات در گوش دادن و صحبت کردن
  – زبان نوشتاری – مشکلات در خواندن و نوشتن و هجی کردن
  – ریاضی – مشکل در انجام اعمال ریاضی یا درک مفاهیم اصلی
  – استدلال و نتیجه گیری- مشکلاتی در سازماندهی و گردآوری افکار
  – حافظه – مشکلاتی در به خاطر آوردن حقایق و دستورات
  این کودکان ممکن است مشکلاتی در وتولید اصوات گفتاری داشته باشند و یا مشکلاتی در به کارگیری زبان بیانی شان در جهت ارتباط و یا مشکلاتی در درک آنچه دیگران می گویند داشته باشند.مشکلات گفتار و زبان اغلب یا علامت زود هنگام یک ناتوانی یادگیری است یا اوتیسم.
  – افت شنوایی اغلب به راحتی تشخیص داده می شود اگر کودکان دچار تاخیر در گفتار و زبان می باشد ، شنوایی اش می یابد ارزیابی شود.
  – مشکلات ذهنی می تواند یک علت شایع تاخیر در گفتار باشد.
  – اوتیسم ، اختلالات تکاملی مانند PDD،آسپدگر:
  طبق طبقه بندی تشخیصی ، اختلالات تکاملی نافذ (PDD)به گروهی از اختلالات اشاره دارد مگه در رشد و تکامل اجتماعی شدن و مهارت های ارتباطی شان تاخیر دارند.
  والدین ممکن است علایم را خیلی زود در دوران نوزادی تشخیص دهند اگر چه سن رایج شروع اختلال قبل از سن ۳ سالگی است.
  علایم ممکن است شامل مشکلاتی در درک و به کارگیری زبان،سختی در برقراری ارتباط با افراد ، موضوع ها و وقایع ، بازی های غیر معمول با اسباب بازی ها و دیکر موارد سختی و مقاومت در تغییر کردن محیط آشنا و یا معمولش و حرکات شونده بدنش یا الگوهای تکرار شونده ی رفتاری اش باشد.
  اوتیسم یک اختلال تکامل مغزی با ارتباط اجتماعی آسیب دیده و مهارتهای ارتباطی مشکل دار و همچنین با یک طیف محدود از فعالیت ها و علایق مشخص می شود و تعریف می شود.
  کودکان با علایم PDD از لحاظ توانمندی ، بهره هوشی و رفتارها بسیار متغییر می باشند.اکثر کودکان به طور کلی صحبت نمی کنند و مابقی عبارت های گفتاری و یا مکالماتی محدود دارند و اکثرا رشد و تکامل ربانشان نسبتا طبیعی است .مهارتهای بازی کردن آنها تکرار شونده و مهارتهای اجتماعی شان محدود باشد و این عالامت بسیار مشهود می باشند.پاسخ های غیر معمول به اطلاعات حسی مانند صداها و نورهای زیاد اغلب شایع می باشند.

 7. سمیه می‌گه:

  با سلام گفتار و زبان چه اختلافی با هم دارند؟

 8. زاهد می‌گه:

  اغلب « گفتار » و « زبان » با هم اشتباه می شوند اما یک فرق اساسی بین آن دو وجود دارد : « گفتار » بیان کلامی زبان است و شامل تلفظ شمرده کلمات می شود.واما « زبان » وسیع تر و به کل سیستم بیان و دریافت اطلاعات به روشی قابل فهم ، مربوط می شود .زبان چیزی است که طی یک ارتباط فهمیده و فهمانده میشود.به صورت کلامی، غیر کلامی یا نوشتاری.اگر چه مشکلات در گفتار و زبان با هم متفاوت باشند ، اما اغلب این دو با هم همپوشانی دارند.کودکی که مشکلات زبانی و تکلمی دارد شاید قادر به تلفظ صحیح کلمات باشد اما نتواند بیش از دوتای آنها را در کنار هم بیاورد.در مورد کودک دیگر ممکن است فهم گفتارش سخت باشد اما او قادر به استفاده از لغات و اصطلاحات برای بیان نطراتش باشد و دیگری ممکن است بتواند خوب صحبت کند اما در انجام دستورات و فهم آنها مشکل داشته باشد.

 9. fateme می‌گه:

  سلام نشانه های وجود مشکل احتمالی در حرف زدن کودک کدامند؟

 10. مشاور می‌گه:

  اگر شما در مورد گفتار و تکلم کودک خود نگران هستید در اینجا به چند نکته اشاره شده که با توجه به آنها می توانید در خصوص مشکل داشتن فرزندتان مشکوک شوید :
  – باید نسبت به کودکی به به صداها پاسخ نمی دهد یا نمی تواند با در آوردن صدا، منظور خود را برساند ، دقیق باشید.بین ۱۲ تا ۲۴ ماهگی اگر در کودکتان موارد زیر را می بینید آن را پشت گوش نینداخته و پیگیر باشید.
  – استفاده نکردن از اشاره و ادا مثل تکان دادن دست در هنگام خداحافظی تا ۱۲ ماهگی.
  – استفاده از ایماء و اشاره در ارتباطات به جای به کارگیری کلمات تا ۱۸ ماهگی
  – داشتن مشکل تقلید صدا تا ۱۸ ماهگی.
  – داشتن مشکل در فهم درخواست های کلامی ساده و انجام آنها.
  قبل از ۱۲ ماهگی، کودک باید به صداها هم توجه نشان دهد کودکانی که نسبت به صداها عکس العمل نشان نمی دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند.
  اگر کودک بزرگتر از ۲ سال مشکلات زیر را داشت، حتما او را توسط متخصص مورد سنجش و بررسی قرار دهید:
  – اگر او فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید کند و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست.
  – اگراو فقط می تواند کلمات و عکس العمل را تقلید و خود قادر به تولید کلمات یا اصطلاحات به طور خود آگاهانه نیست.
  – اگر فقط قادر به بیان صداها و کلمات خاصی که تکرار می شوند می باشد و نمی تواند از گفتار برای ارتباط بیشتر استفاده کند.
  – نمی تواند دستورات ساده را بفهمد و اجرا کند.
  – اگر تن صدای نامتعارفی دارد( مقلا صدای خشن و گوشخراشی یا صدای تو دماغی دارد ).
  – اگر گفتار کودک نسبت به سنش ، قابل فهم نباشد.والدین باید حدود نیمی از گفتار کودک خود را در ۲ سالگی متوجه شوند و در ۳ سالگی حدود سه چهارم آن را بفهمند. تا ۴ سالگی کلام کودک باید تقریبا به طور کامل فهمیده شود حتی به وسیله افرادی که او را نمی شناسد.

 11. fateme می‌گه:

  دلایل تاخیر کلامی و زبانی کودکان چیست؟

 12. مشاور می‌گه:

  عوامل زیادی می تواند موجب تاخیر کلامی و زبانی کودک شود.مثلا یکی از آن عوامل ، معیوب بودن سیستم تلکم کودک مثل مشکل در زبان یا سقف دهانش است.تا خوردن زیر زبان می تواند حرکت زبان را در تولید کلام، محدود کند.
  بیشتر کودکانی که تاخیر کلامی دارند ممکن است مشکلاتی در مغز داشته باشند.به طوری که ارتباط کافی در مغز برای ایجاد و تولید کلام وجود نداشته باشد.این نوع کودکان مشکل در استفاده از لب ها ، زبان و فک برای تولید اوا مواجه هستند.
  مشکلات گفتاری می تواند تنها مشکل حاصله باشد یا شاید با مشکلات دیگری مثل مشکل در بلع هم همراه باشدوتاخیر در گفتار همچنین می تواند نشان دهنده یک تاخیر کلی در همه ی زمینه های رشد کودک باشد.
  مشکلات شنیداری نیز معمولا به تاخیر در سخن گفتن ارتباط دارد.پس اگر کودکی دچار مشکل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود.چنین کودکانی احتمالا در فهم ، تقلید و گفتار مشکل دارند.
  عفونت گوش خصوصا عفونت های مزمن می تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد.باید به عفونت های ساده گوش ( که می تواند یک تهدید باشد) اهمیت داد اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.

 13. fateme می‌گه:

  گفتار درمانی برای این کودکانی که تاخیر زبانی دارند به چه صورت انجام می شود؟

 14. زهرا صالحی می‌گه:

  متخصص گفتار درمانی ابتدا به مهارتهای کلامی و زبانی کودک توجه کرده و آن را با توجه به حنبه های دیگر رشد کودک بررسی می کند.او تست های استانداردی انجام می دهد و به دنبال نکته برجسته ای در خصوص پیشرفت گفتاری و زبانی کودک می گردد.او بررسی می کند که کودک چقدر می فهمد ، جه می تواند بگوید، آیا کودک سعی در برقراری ارتباط به روش های دیگر مثل اشاره کردن و تکان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد.او وضوح کلام را بررسی می کند ، وضعیت دهان و عملکردهای بخش های مختلف دهان برای صحبت کردن و حتی غذا خوردن و بلع را مورد بررسی قرار می دهد.اگر او تشخیص داد که کودکتان نیاز به درمان دارد، نقش شما در این زمینه بسیار حیاتی است.او به شما می آموزد که چگونه در خانه با کودک خود تمرین کنید تا مهارتهای گفتاری او را بهبود ببخشید.

 15. برادر زاده من دو سال ۵ ماهشه (پسر)
  فقط به ندرت برخی کلمات رو میگه
  چیکار باید بکنیم
  البته من فکر میکنم به خاطر شاغل بودن مادرش هم هست چون زیاد کسی باهاش صحبت نمیکنه
  به نظرتون حضور والدین مخصوصا مادر در کنار فرزند تاثیر داره؟!

  • مژگان ن می‌گه:

   یکی از مهم ترین فاکتور های رشد زبان کودک مناطق مجاور رشدی یعنی محیط اطراف کودک است. با این وجود حضور فعال و مداوم مادر با تشویق های مکرر وی می تواند بیش از بقیه روی کودک تاثیر بگذارد. اما اگر مادر حضور ندارد در هر صورت باید نقش مراقب اولیه غیر از مادر را نیز در نظر گرفت. مراقب کودک (در خانه یا در مهد) می تواند با توجه به پیشرفت کلامی کودک و نقاط عطف رشد کلامی، گفتار کودک را پرورش دهد.
   گفتاردرمانی برای کودک نامبرده می تواند مفید باشد، به یاد داشته باشید گفتاردرمانی تنها برای افراد با شرایط خاص نیست بلکه یک تاخیر کلامی ساده را بهبود بخشیده و سرعت رشد کلامی کودک را بالا می برد که می تواند در نهایت به رسد کلی عملکرد کودک بیانجامد.

 16. آرمین می‌گه:

  سلام پسر من پنج سال و هفت ماهشه هنوزنمیتونه ل.ر. رو تلفظ کنه به جاش ی میگه لازمه گفتار درمانی ببرم.ش رو هم واضح نمیگه

  • روان شناس کودک و نوجوان می‌گه:

   سلام، بله در این شرایط و با توجه به سن بهتر است این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که وقتی صحبت از گفتار درمانی می شود صرفا کودکی با مشکلات حاد کلامی نیست، همین مشکلات مفصل بندی ساده نیز بهتر است زودتر حل شوند تا اعتماد به نفس کودک صدمه نبیند. مخصوصا زمانی که در میان همسالان قرار می گیرد و برای رساندن پیام خود با مشکل مواجه می شود که حتی در مواردی ممکن است منجر به اضطراب اجتماعی در کودک شود.

 17. زهرا صالحی می‌گه:

  صدای ر و ل حتی تا ۸ سالگی هم جای تشکیل داره ولی توی صدای ش قبل از سن مورد نظر باید تشکیل میشد در کل برای پیش گیری از عواقب بعدی از جمله اختلالات یادگیری و خواندن و نوشتن قبل از مدرسه گفتار درمانی توصیه می شود.

 18. milad می‌گه:

  سلام
  ببخشید پسر من از وختی یه حادثه تلخ زلزله رو تجربه کرده یکم لکنت زبان گرفته
  چطور میشه این مشکلو حل کرد
  لطفا راهنماییم کنید

  • مژگان ن می‌گه:

   سلام، آسیب روانی بعد از یک تروما و حادثه ناگوار واکنشی قابل انتظار در کودک است. حتما به یک روان شناس متخصص کودک و گفتاردرمانگر مراجعه کنید. جای نگرانی ندارد یک روان شناس متخصص در کنار گفتار درمانگر به راحتی به کودک شما کمک خواهند کرد.

 19. milad می‌گه:

  با عرض سلام
  پسرم لکنت زبان داره میشه این لکنت زبانو با رفتار درمانی یا گفتار درمانی حل کرد

  • روان شناس کودک و نوجوان می‌گه:

   بله بهترین و موثرترین روش برای درمان لکنت گفتاردرمانی هست و اگر درکنار روان درمانی و رفتاردرمانی صورت گیرد نتیجه سریع تر و بهتری خواهید گرفت.

 20. عزیز می‌گه:

  با سلام پسر من ۲۵ ماهه است وحرف نمی زند فقط در حد کلمات خیلی نا مفهوم مثل جه جه ها ها به به همه مرا حل رشد او طبیعی بوده وهست نزد متخصص مغز واعصاب هم بردم وهمه ازمایشات لازمه را گرفتیم تست شنوایی هم همینطور هیچ مشکلی نداشت از لحاظ ارثی بودن هم چیزی سراغ ندارم خواسته هایش را با اشاره دست وبا جیغ وداد اظهار میکنداحساس میکنم مخی خواهد حرف بزند ولی نمی تواند وعصبانی میشود چه کار کنم ممنون

 21. بندهءخدا می‌گه:

  باسلام و خسته نباشیدخدمت مشاور گرامی.
  آیا گفتار درمانی در سنین بالا نیز تأثیرگذار است یا خیر؟
  کسی را سراغ دارم که حدودأ ۲۰سال سن دارد و هوش و زکاوتش خیلی بیشتر از یک انسان سالم است،ولی قادر به حرف زدن نیست،چون در کودکی دچار تشنج شده بود.با اینکه بیست سال دارد،اما از آنجاییکه کسی را ندارد در کودکی درمان نشده است/آیا الان که بیست سال دارد امکان درمانش هست؟ اگر بله،چقدر زمان نیاز دارد؟؟

نظر دهید

سوال امنیتی *