تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

مشاوره و تربیت کودک 2 ساله تا 3 ساله

مشاوره و تربیت کودک 2 ساله تا 3 ساله


 

 

در این مقاله ده نکته تربیتی و فرزندپروری در ارتباط با کودک دو تا سه سال شما ارائه شده است:

کودک شما در حالی که به در یخچال می کوبد جیغ می زند و می گوید: “آب میوه می خوام”.

“متاسفم عزیزم، آب میوه نداریم، نظرت چیه شیر بخوری…. یا ….”

“نههههههههه، من آب میوه می خوام!!” فریاد می زند در حالیکه خود را روی زمین می کشد و می غلتد…

نبودن آب میوه مطمئنا برای شما مشکل بزرگی نیست، اما به نظر برای کودک شما انگار دنیا به اخر رسیده…

قبل از رفتن به سوپر مارکت برای خرید آبمیوه یا چیزی مشابه، یا گفتن این جمله که “گریه کردنو تموم کن، فقط یه آبمیوست”…

بیاین با هم وارد دنیای کودک دو ساله شویم..

چه چیزی انتظار می رود؟

هر کودکی متفاوت است، برخی سر سخت تر و حساس ترند و برخی نیز آرام و راحت. برخی کودکان نقاط عطف رشدی را به صورت تدریجی طی می کنند و برخی نیز ناگهانی.

به صورت کلی شما می توانید این رفتارها را از کودک دو ساله انتظار داشته باشید:

 • از کوره در رفتن و جیغ و داد غیر قابل کنترل
 • نشان دادن احساسات به صورت بسیار غلو شده
 • هر چیزی را از آن خود می دانند (حتی اگر مال انها نباشد).
 • در خواست اینکه “خودم انجامش میدم”
 • می خواهند مثل نوزادان رفتار کنند.
 • تصور می کنند بزرگ هستند و زمانی کهمی فهمند اینجور نیست احساس سرخوردگی، غم و ناراحتی می کنند.
 • مشکل در شریک شدن با دیگران، صبر کردن، نوبت کرفتن، کنترل تکانه و …
 • مشکل با تغییرات
 • تغییر در عادات غذا خوردن و خوابیدن

 

چه کار باید کرد؟

مانند اغلب موارد در فرزندپروری، هیچ فرآیند سه قدمی مستقیمی برای فرونشاندن تمام رفتارهای ناخواسته کودک شما وجود ندارد. بیشتر والدین از بینش های سریع استفاده می کنند، مانند نادیده گرفتن یا مهلت دادن.

کودک شما برای تنظیم هیجانات قوی خودش به کمکتان نیاز دارد، و بدین منظور، شما نیازمند استفاده از راهبردهای، نکات و روش های مختلف هستید.

 

این ده نکته به شما کمک می کنند تا حمایت، تشویق و امنیت را در این دوره از رشد برای فرزندتان به ارمغان آورید:

 

 • همدلی کردن: ممکن است به کثیف بودن بشقاب آبی اهمیت ندهید، اما کودک شما اهمیت می دهد. خود را جای انها بگذارید و نشان دهید که مشکل انها را درک می کنید (حتی اگر موافق نیستید). “می دونم خیلی دوست داشتی با بشقاب ابی غذا بخوری اما شرمنده کثیف شده”… یا “می دونم که این بشقاب مورد علاقه توست!”
 • محدود کردن نه گفتن: کلمه نه را برای موقعیت های خطرناک و خیلی جدی نگه دارید. به جای آن از جملات غیر مستقیم استفاده کنید: مثلا زمانی که کودک خودکار شما را می خواد؛ بگویید: “اینا خودکارای مامان هستند بذار برای تو مداد شمعی هارو بیارم”. یا به جای نه بله بگویید با پیشنهاد یک وضعیت دیگر مثلا: “وقتی کهنت رو عوض کردم می تونی بری بیرون بازی کنی”.
 • تجربه های مشاهده ای برای کودک بسازید: کودکان با عمل کردن می آموزند. به جای پاداش دادن کودک بعد از اموختن یک فعالیت، در مورد انچه رخ داده با او صحبت کنید. “وای اینجا رو ببین همه توپ ها درست توی سبد رفتن وقتی اونا رو با دقت پرتاب کردی”. یا مثلا بگوئید: “وای ببین همه کتاب هارو بخوبی توی قفسه گذاشتی”.
 • آموزش دهید: با وقت گذاشتن برای جستجو و تمرین روش های جدید در مدیریت موقعیت های سخت، به عنوان راهنمای کودک خود به بهتر شدن رفتار وی کمک کنید. “تو هر دو تا توپ رو می خوای، من توپم رو به سمت تو پرتاپ می کنم، می تونی به من برش گردونی؟” با یکدیگر تمرین و نقش بازی کنید، از اسباب بازی هایش استفاده کنید، داستان بگویید یا نقاشی بکشید و …
 • کودک باشید!: با کارهای لذت بخش، کودکانه و گاها احمقانه کودک درون خود را نشان دهید. از صدای ربات گونه برای درخواست های خود استفاده کنید، مثل یک گوریل تو اتاق دنبال کودک بدوید، یا یک جفت شلوارش را روی سر خود بگذارید. دنبال راه هایی باشید که با چیزهای غیر قابل استفاده یا خسته کننده بازی بسازید.
 • به آنها در نامگذاری احساسات کمک کنید: کودک شما در این سن در نامگذاری احساساتش به صورت منطقی و یا مرتبط مشکل دارد. روش های جایگزین را برای بیان احساساتش به وی نشان دهید. “کفشت خیلی تنگه، و یا “می خوای مامانو یک بار دیگه قبل از بای بای بغل کنی”.
 • محدودیت ها را مشخص کنید: با مشخص کردن محدودیت ها در زندگی کودکان به کودک خود کمک کنید که احساس امنیت کند. تو می تونی عصبانی بشی اما به کسی آسیب نمی زنی. انتظار مقاومت از سوی کودک داشته باشید، ثابت قدم باشید و با احساساتشان همدلی کنید.
 • ارام و صبور باشید: کودکان کار خود را می کنند (گاهی این کارها نیازمند صبر و تحمل زیادی از سوی شما هست). راه هایی را پیدا کنید که با فرایند طبیعی انها همگام باشد. به جای مجبور کردن وی به عجله کردن و یا سریع تر بودن، به او زمان بدهید تا بتواند مشکل را مثلا در اسباب بازیش یا در ماشین بیابد.
 •  محیط را تغییر دهید: از موانع کودک یاا قفل های کابینت استفاده کنید و یا دسترسی کودک را به اشیای شکستنی و ناایمن محدود کنید. بگذارید به چیزهایی که مناسب سنش هستند دسترسی داشته باشد. قسمت هایی از خانه را برای کودک قرار دهید که در انجا بتواند شلوغ و پر انرژی باشد.
 • استقلال را تشویق کنید: ممکن است کودک شما قادر باشد بیشتر از شما بفهمد! اولین تمایل شما اینست که به وی همه چیز را بیاموزید، اما انها خیلی چیزها را از طریق چالش و درگیر شدن با موضوعات می آموزند. با فرصت دادن به انها کمک کنید تا تکلیفی را انجام دهند یا کار جدیدی را انجام دهند قبل از انکه شما مداخله کنید…

و یک چیز دیگر….

از این دوره سنی کودکتان لذت ببرید. به زودی کودک شما دیگر به قطارها هوهوچی چی نخواهد گفت، و به گربه ها نیز پیشی و میو میو نمی گوید. تا یکی دو سال دیگر کودک دیگر از شما نمی خواهد که به عروسکش غذا بدهید و یا روی کول خود بگذارید…

ممکن است الان باورتان نشود اما روزی دلتان برای فریادهای کودکتان و روی زمین غلتیدن و گریه کردن وی تنگ خواهد شد.

هنوز هم سوالاتی در مورد کودک دو ساله خود دارید؟؟

در دیگر مطالب سایت کودک و نوجوان نکاتی که باید در مورد کودک دو ساله خود مورد توجه قرار دهید ذکر شده اند…

“تا نوجوانی فرزندتان ما در کنار شما هستیم”

منبع:مشاورانه

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه تربیت کودک دو ساله می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۵۳ نظر
 1. حسنا
  دخترم تو این ماه سه سالش تموم میشه بسیار زود جوشه و با بچه های دیگه نمی سازه و همیشه سر آنها داد می کشه و تمایلی هم به بازی به آنها نداره به نظر شما چکار باید کرد؟
  پاسخ آذر 2, 1395 در 4:14 ب.ظ
 2. زاهد
  معمولا کودکان در پایان سه سالگی اجتماعی می شوند و با بچه های دیگر به بازی می پردازند.اینکه کودکی در سه سالگی زود جوش و عصبی باشد عادی نیست.او حتما این حالت و رفتار را از اطرافیان یعنی والدین یا دیگرانی که به اونزدیک اند یاد گرفته .بنابراین لازم است که اطرافیان رفتار خود را اصلاح کنند.صبر و تحمل خود را زیادتر کنند و زود از کوره در نروند وگرنه کودک همین را یاد می گیرد و در او تثبیت می شود.اگر اطرافیان کودک عصبی نیستند و پرخاش نمی کنند حتما لازم است کودک خود را به روانشناس کودک نشان بدهید.
  پاسخ آذر 2, 1395 در 7:08 ب.ظ
 3. شیدا
  سلام دخترم 3 سالشه و کلا دختر لجباز و فوق العاده پر انرژی حاضر جوابه.اما مشکل اصلی من اینه که 4 ماه از پوشک گرفتمش روزای اول به دلیل ناشی بودن خودن خیلی بد و پرخاشگرانه باهاش رفتار میکردم برای اینکه دستشویش رو بگه اما بعد از دو سه روز فهمیدم باید باهاش چطور برخورد کنم ماه اول خوب بود و کاملا دستشوییش رو میگفت اما یه دفعه شروع کرد به لجبازی کردن و نگفتن دستشویی به حدی که جلو من میخنده و جیش میکنه با بازی التماس دعوا قهر هیچ جوره نتونستم راضیش کنم تو خونه دستشویش رو بگه اما مهمونی و بیرون قشنگ میاد میگه جیش داره برای دستشویی بردنم اصلا تو خونه باهام نمیاد کلا دختر غد و لجبازیه و هر حرفی بهش بزنی عکسشو انجام میده شبا هم خیلی دیر میخوابه با وجود اینکه تو روز خیلی فعالیت کم داره کمکم کنید.
  پاسخ آذر 13, 1395 در 11:41 ق.ظ
 4. جوادیان
  به نظر من براش یه داستان واقعی تعریف کن اونم تو به فرصت مناسب وقت خواب و یا وقتی که با بچه های دیگه ای هست.یا مثلا قصه یه بچه همسایه رو بگو که این کار رو کرده و فرشته مهربون باهاش قهر کرده.وقتهایی که این کار رو درس انجام میده زیر متکاش یه چیزی بزار و بگو فرشته مهربون اس داده که دختر گلم بره کادوش رو از زیر متکا بگیره.پسر من خیلی به خدا و اینکه خدا دوستش داشته باشه حساسه من همیشه از این مسئله که خدا بچه های تمیز رو دوست داره استفاده می کنم.
  پاسخ آذر 14, 1395 در 2:51 ب.ظ
 5. shadi2
  دوست عزیز از هر روشی برای اصلاح رفتار کوچولوت استفاده کن غیر از پرخاشگری و تنبیه و کتک و ... چون این روش فقط استرس بچه رو زیاد میکنه و در بزرگسالی دچار مشکل میشه.تشویق و پاداش دادن برای وقت هایی که کارهاش رو درست انجام میده بهترین انتخابه.از کتاب هایی که برای تربیت کودک هست هم میتونی کمک بگیری
  پاسخ آذر 15, 1395 در 9:20 ق.ظ
 6. تارا
  سلام من یه دختر سه ساله دارم که خیلی بد عادت و لوس شده وقتی میبرمش خیابون همه چیز رو میخواد تا جایی که میشینه زمین و راه نمیره باید حتما بغلش کنم خیلی کم با بچه ها دوست میشه اگه با کسی بازی کنه باید چند سال از خودش بزرگتر باشه وقتی میبریمش.بیرون بعد از یک کم راه رفتن خسته میشه و شروع میکنه به بهانه گرفتن خیلی هم نق هم میزنه لطفا کمکم کنید باهاش چطوری رفتار کنم؟
  پاسخ آذر 16, 1395 در 6:45 ق.ظ
  • مژگان ن
   برای کودک دو تا سه ساله لجبازی کردن ها عادی است و تنها شیوه درست مقابله با این رفتارها انها را تعدیل می کند. مهم ترین گام در مقابله با نق زدن بچه ها اینست که اصلا به انها توجهی نکند و طوری رفتار کنید که انگار نمی بینید. فراموش نکنید هر رفتاری می تواند باعث تشدید لجبازی شود. زیرا کودک تا زمانی که از اطرافیان بازخورد می گیرد این رفتارها را ادامه می دهد.
   پاسخ آذر 16, 1395 در 8:39 ب.ظ
 7. زهرا صالحی
  سلام واسه بچه سه ساله خیلی طبیعی است که بیرون خسته و گرسنه بشه و نق بزنه ، وقتی به مدت طولانی خرید یا جایی دیگه میرید باید فرصت استراحت بهش بدید و نزارید گرسنه بمونه. در مورد اینکه تو خیابون همه چی میخواد وقتی با گریه و زای یه چیزی را میخواد نباید به حرفش گوش کنید تا بد عادت نشه که همه چی رو با گریه به دست بیاره درسته که سخته ولی باید تحمل کنید تا بچه یاد بگیره هر چیزی که لازم است خریده میشه اون هم نه با گریه
  پاسخ آذر 16, 1395 در 7:23 ق.ظ
 8. مشاور
  درباره درخواست های دختر کوچولوتون بهتره اصلا براش سخت گیری نکنین.شاید یه عروسک یا چیپسی که بچه میخواد از نظر مادر بزرگ ها خواسته های ساده و قابل صرف نظر کردنی باشن ولی تو دنیای کوچیک اونا ارزش و اهمیت فوق العاده زیادی دارن و با ندید گرفتن یا اهمیت ندادن به بهانه اینکه بچه لوس یا بد عادت میشه لطمه بزرگی به اونها زدیم.اگه بچه شما به گریه و زمین نشستن خواسته هاشو مطرح میکنه برای اینه که شیوه های دیگه ای رو بلد نیست در واقع هنوز مسلط به راههای ارتباط یا بیان صحیح درخواستهاش نیست.به مرور که بزرگتر میشه دایره لغاتش تکمیلتر میشه رفتارهی بیشتری رو پیرامونش میبینه و با تقلید کردن یادشون میگیره، خودش این شیوه های ناپخته رو کنار میذاره... از طرف دیگه اجبار بچه برای اینکه همین الان چیزی رو میخواد به خاطر تفکر عینی بچه ست که نمیتونه چیزی جز الان و اینجا رو تصور و درک کنه.قول فردا و ماه بعد براش معنی نداره... و این نوع تفکر هم از سن 7 سالگی بهتر و از حدود 11 سالگی کلا برطرف میشه. برای بچه های 4 سال به بالا دفتر آروز ها خیلی کمک کننده ست شمام یه امتحانی بکنین شاید برای بچه شمام قابل درک باشه.یه دفتر کوچیکی که مامان همیشه همراهش داره و وقتی کوچولوش ازش خواسته ای داره مامان تو اون مینویسه و در برابر رفتارها و کارهای خوب بچه و البته گاهی هم بی دلیل به تربیت یکی از موارد اون لیست رو برای بچه تهیه میکنه و با کمک بچه تو لیست خطش میزنه.اینجوری بچه متوجه میشه تمام خواسته هاش برای والدینش اهمیت داره و اینکه صبر برای رسیدن به خواسته هاش براش عینی تر و قابل درک تر میشه میدونه هر چی که بخواد فورا وارد دفتر آرزو هاش میشه و یکی یکی برآورده میشه و خط میخوره، و اینکه در برابر خواسته هاش هم یه رفتار خوب رو درونش شکل دادین.«گاهی بی دلیل بودن» هم برای اینه که بچه درک کنه برای والدینش بی قید و شرط دوست داشتنی و مهم هست
  پاسخ آذر 17, 1395 در 11:18 ق.ظ
 9. مشاور
  در مورد اینکه اشاره کردین کم با بچه های دیگه دوست میشه و اگه بشه با بزرگتر از خودش بازی میکنه.احتمالا دلیلش برمیگرده به همین تنها بودنش و اینکه بیشتر تو خونه پیش شما و پدرشه چون تجربه ی بودن میون بچه های هم سن و سالش رو کمتر داشته تو بازی کردن هم سعی میکنه همبازیهاش از خودش بزرگتر و حمایت کننده باشن.به نظرم مهد کودک برای دختر شما بسیار مناسب باشه الان سنش اوج تقلید و یادگیریه و بیشترین یادگیری از طریق بازی ودیدین رفتارهای همسن و سالاشون انجام میگیره.
  پاسخ آذر 17, 1395 در 11:52 ق.ظ
 10. تارا
  با تشکر فراوان از مشاور عزیزم
  پاسخ آذر 18, 1395 در 6:46 ق.ظ
 11. jesus
  سلام و خسته نباشید.اگه کسی پزشک برای درمان بیش فعالی و عصبی بودن کودک میشناسه لطفا آدرس مطب یا شمارشو برام بنویسه.
  پاسخ آذر 24, 1395 در 3:03 ب.ظ
 12. زاهد
  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید. 021-22689558خط ویژه
  پاسخ آذر 24, 1395 در 3:06 ب.ظ
 13. السا
  سلام پسرم دو سال و هشت ماهشه باید برای بار دوم جراحی بشه یه مشکل مادر زادی داره و چون از روز اولی که به دنیا اومد تو مطب دکترا و محیط بیمارستان بود وحشت عجیبی از دکتر و بیمارستان داره به همین خاطر میترسم که مرحله دوم عملشو انجام بدن میترسم اتفاقی براش بیفته خیلی مضطربم لطفا اگر کسی تجربه مشترکی داره کمکم کنه.ممنون میشم.
  پاسخ دی 1, 1395 در 4:14 ب.ظ
  • مژگان ن
   با توجه به تجاربی که داشته ترس کودک شما غیر عادی نیست. یکی از مهم ترین مسائل برای کنار امدن با محیط بیمارستان و عمل جراحی نوع رفتار کادر بیمارستانی است. بعد از ان حتما سعی کنید هنگام جدا شدن از اون و رفتن به اتاق عمل به او بگویید که در کنارش هستید... در حالت عادی در محیط خانه زیاد با کودک خود بازی کنید و حضور متناسب و با کیفیت داشته باشید.
   پاسخ دی 1, 1395 در 8:31 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  ببینید تا قبل عمل مدام باید کنارش باشید، همینطور که احسان گفت باید با پدرش یا مادرش ، هر کدومتون که خودش آروم میشد تماس فیزیکی داشته باشه، حتما باهاش حرف بزنید با خنده و با انرژی واسه این میگم با خنده چون با خودش فکر میکنه حتما اتفاق بدی نمیخواد بیفته که بابا یا مامان داره میخنده و شاده اونم انرژی میگیره حتما باهاش حرف بزنید ازهر چی که دوست داره بگید مثلا وای چقدر اینجا خوبه همه بچه ها میان پیش آقای دکتر خوب میشن بعد میزن بازی میکنن، پارک میرن، همه ی این حرفا رو باید با انرژی با خنده بگید. بعد عمل اگه خودشو تو اون وضعیت ببینه بازم باهاش حرف بزنید بگید نگاه کن الان یه خورده ی دیگه خوب میشی با هم میریم ماشین سواری ، دور میخوریم، برات فلان اسباب بازیو میگریم.سرمی چیزی بهش وصل بود اگه میترسید براش باخنده توضیح بدید که این چیه مثلا بگید این واسه اینه که زودتر خوب بشی، یا اگه باندی چسبی داشت در مورد همه چیز واسش حرف بزنید.بچه ها با حرف زدن آروم میشن اگه هم خنده ی رو لب شمار و ببینن متوجه میشن که اتفاق بدی نیفتاده که بابا یا مامان خیالش راحته اونم ارامش میگیره.
  پاسخ دی 1, 1395 در 6:28 ب.ظ
 15. محسن
  سلام دختری 32 ماهه دارمم فعالیت بیش از حد داره کارهای خطرناک میکنه و بزرگ و کوچیک رو چنگ میندازه ودندان میگیره من و مامانش دیگه زله شدیم واقعیتش با وجود اینکه کاملا واقفیم نباید تنبیه بدنی کنیم ولی چند بار تنبیه شده بچه ای است بسیار مهاجم پهلوی مشاور هم بردیم ولی فایده و نتیجه ای نداشت
  پاسخ دی 15, 1395 در 11:24 ق.ظ
  • روانشناس سایت کودک
   با سلام. رفتارهای کودک شما می تواند علل مختلف داشته باشد. از شما خواهش دارم ذهنتان به سمت اختلال نقص توجه و بیش فعالی نرود، زیرا این اختلال نیازمند ابعاد تشخیصی دیگری نیز هست. یکی از دلائل عمده رفتار کودکان در این سنین لجبازی های خاص کودکان در این سن می باشد. اگر درست با انها برخورد نشود مانند تنبیه کردن این لجبازی ها بدتر می شوند. برای مقابله با لجبازی هم مقالات بسیاری در این سایت موجود می باشند. دلیل دیگر می تواند ترس و یا اضطراب باشد. کودکان اضطراب را نمی شناسند و طبیعتا هم نمی دانند چگونه با آن برخورد کنند. گاهی این اضطراب از احساس نا ایمنی در ارتباط با والدین یا همان دلبستگی نا ایمن می آیند. علت دیگر می تواند ناشی از توجه کردن به رفتارهای نادرست باشد. حواستان باشد که با تذکر دادن و تنبیه کردن رفتارهای نادرست شما ناخواسته رفتارها منفی را بزرگ کرده و به انها توجه می کنید. کودک شما چه نیازی دارد؟؟؟ توجه شما را جلب کردن. بنابراین شما ناخواسته رفتارها را تقویت می کنید.
   پاسخ دی 17, 1395 در 4:58 ب.ظ
 16. مشاور
  با سلام .اختلال بیش فعالی دارای سه علامت عمده است که شامل پرفعالیتی ، کمبود توجه و تمرکز و بروز اعمال تکانه ای ناگهانی و غیر قابل پیش بینی است. این اختلال دارای سه نوع است: در نوع اول کودک فقط مشکل در نگهداری توجه و تمرکز دارد در نوع دوم فقط پرتحرکی و بیش فعالی دیده می شود. و بلاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک بوده و همش مشکل توجه و تمرکز دارد. این اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود کودکان مبتلا در دوره شیرخواری پرتحرک بوده و دستها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند.کم خواب و کم غذا بوده زیاد گریه می کنند و عکس العمل نشان می دهند.از نظر سبب شناسی عامل اصلی ناشناخته است اما فاکتور های متعدد ژنتیک رشدی، صدمات مغزی ، عوامل عصبی شیمیایی ، فاکتورهای عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روانشناختی را موثر می دانند.قبلا نقش رژیم های غذایی حاوی مواد رنگی خوراکی مواد نگهدارنده که به مواد غذایی اضافه می شود شکر را موثر دانستند که در حال حاضر از نظر علمی ثابت نشده است. تعدادی از علائم مربوط به بیش فعالی شامل موارد زیر می باشد: - کودک غالبا با دستهایش بازی می کند ودر جایش می لولد. - کودک معمولا کلاس را ترک می کند. - غالبا می دود یا می پرد. - غالبا بازی یا فعالیت هایش پر سر و صدا است. - چنین کودکانی معمولا زیاد صحبت می کند. علائم مربوط به اختلال توجه و تمرکز نیز شامل موارد زیر هست : کودک از توجه به جزئیات ناتوان است. در نگهداری توجه هنگام فعالیت و بازی مشکل دارد. هنگام صحبت مستقیم با او به نظر می رسد که گوش نمی کند. اغلب قادر به پیگیری دستورات و تمام کارها نمی باشد. به هرحال کودکی که تعداد زیادی از این علائم را داراست حتما باید از نظر وجود این اختلال توسط روانپزشک کودک و یا متخصص اصفال بررسی گردد.
  پاسخ دی 15, 1395 در 11:40 ق.ظ
 17. د
  من یه دختر دو سال و نه ماهه دارم که هنوز حرف زدنش در حد کلمه ست. از ابتدای تولد بچه ی سختی بود ولی چیزی که منو نگران کرده که اینه که متوجه شدم حرکاتی شبیه خود ارضایی انجام میده. این حرکات رو از یک سالگی قبل از خواب انجام می داد و خودش رو به تخت می مالید ولی الان با شدت بیشتری و به دفعات در روز انجام میده و من به تازگی فهمیدم که یه جورایی خود ارضایی هست. چند جا خوندم که نباید عکس العمل نشون بدم و باید حواسشو پرت کنم ولی اصلا حواسش پرت نمیشه و تکرار می کنه. می ترسم توی جمع هم اینکارو بکنه و دیگران فکر کنن چنبن صحنه هایی رو دیده در صورتیکه چنین چیزی نبوده. من واقعا ناراحت و تحت فشارم. تقریبا دیگه عاجز و تسلیم شدم چون در هر برحه ای از عمر دو سال و نیمه اش درگیر یک سری مشکل بودم باهاش واقعا خسته ام و به کمک نیاز دارم.
  پاسخ فروردین 18, 1396 در 8:25 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. در مورد اینکه دختر کوچولوتون در این سن کلمات کمی می گوید باید نگران باشید و اگر تا سه سالگی به همین صورت بود حتما گفتار درمانی بروید. در مورد خودارضایی هم باید بگم خیر اصلا نگران نباشید. کودک شما هورمون جنسی ندارد و هیچ لذت جنسی ای وجود ندارد. بلکه اکثر کودکان این دوره رو طی می کنند و جزئی از مراحل رشدی است. بعلاوه اگر به صورت عادت باشد و زیاد تکرار شود می تواند ناشی از اضطراب باشد و باید اضطراب کم شود تا رفع بشه.
   پاسخ فروردین 22, 1396 در 7:49 ب.ظ
 18. سمیه
  باسلام خواهرزاده من دوسال وپنج ماهشه ،یه پسر پرانرژی و فوق العاده اهل جیغ وداد وحشتناک ،فوق العاده وابسته اس هرکاری میکنه یا هربازی و تماشای کارتون وسرگرمی دیگه باید کنارش باشی و توهم همون کارارو انجام بدی اهل کوتاه اومدن هم نیس به هیچ وجه.چون از وقتی بیدار میشه صبح تا شب همینطوریه ونمیزاره به کاروزندگی خودت برسی حتی یک ساعت.این رفتارش میدونم که به تنهایی وترس مربوطه تاحدودی (چون دور ازماهستند وتویه شهرغریب )اما واقعا خسته کننده اس برای من بااینکه خیلی دوسش دارم .ازنظر مادرش مشکلی نداره اما ازنظر من خیلی هم طبیعی نیست .چون واقعا بعضی رفتاراش غیرقابل تحمله،لطفا دلیل وراه حل رو به من بگید
  پاسخ اردیبهشت 19, 1396 در 11:19 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. برای اینکه به شما علاقه داره دوست داره وقتی که حضور دارید وقت زیادی رو با وی بذارید به همین دلیل هم مدام اصرار داره که در کنارش باشید. اگر میزان روزهایی که در کنار کودک هست خیلی محدوده این رفتارها رو تحمل کنید چون کم کم از بین می روند اگر این طور نیست باید پیش از انکه کودک اصرار کند که به وی توجه کنید خود شما به سمت کودک رفته و با او بازی کنید مخصوصا بازی هایی که ساختنی باشند مثل لگو، خونه سازی، نقاشی و ... و تعامل هم در بر داشته باشند.
   پاسخ خرداد 4, 1396 در 4:29 ب.ظ
 19. اعظم ساکت
  سلام پسر من تازه سه سالش رو تموم کرده و من هم تصمیم گرفتم دوباره به کار برگردم برای همین پسرم رو تویک مهد کودک نزدیک محل کارم ثبت نام کردم با تمام سختی هاش بعد از یک هفته پذیرفت که بدون من بمونه چون خیلی بهم وابسته بودیم ، چون نمی خواستم از خودم دور باشه ولی متاسفانه بعد از گذشت یک ماه به خاطر مسافت و اینکه باید با مترو ببرمش و بیارمش و زمان طولانی باید تو مهد باشه می خوام که مهدش رو عوض کنم که نزدیک محل زندگی مادرم باشه که ظهرها بره اونجا و دیگه مجبور نباشه شلوغی مترو و خستگی راه رو تحمل کنه . اول نمی پذیرفت که مهد رو عوض کنم و می گفت مهد خودم رو می خوام و مربی خودم رو دوست دارم ولی من بهش گفتم که مهدشون تعطیله و ما بایدبه یه مهد جدید بریم . مهدی که خودم مد نظرم بود یه مهد یک ستاره است و تعداد بچه ها کمتر هستند ولی اصلا از در مهد تو نرفت به پیشنهاد خواهرم به مهد دیگه ای که سه ستاره ست و ظاهر بهتری داره بردمش و پذیرفت ولی تعداد بچه ها دو برابر مهد یک ستاره است یعنی چهارده پانزده نفر در یک کلاس با همون دو مربی . البته فقط یک ساعت بردمش و بازی کرد و بردمش خانه مادرم تا بپذیره که فعلا مهد خودش تعطیله . لطفا راهنمایی کنید که آیا تعداد بچه ها در روند و عملکرد مربی و مهد تاثیر داره یا نه و اینکه چطور علاقه مندش کنم به مهد جدید و به تازگی خیلی لجباز شده و اصلا به حرف من گوش نمی ده و دوست داره کاری که خودش می خواد رو انجام بده .
  پاسخ خرداد 20, 1396 در 7:45 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. ویژکی های مهم برای یک مهد مربیان آموزش دیده، فضای مناسب برای کودک، و در نظر گرفتن امکان آموزش ازاد و سایر راهبردهای افزایش خلاقیت برای کودک است. این مسئله با تعداد زیاد یا کم کودک تحت تاثیر قرار نمی گیرد. چه بسا کودک در سنین بالاتر باید در مدرسه با کودکان بیشتری در ارتباط باشد و یکی از اهداف مهم در مهدها اماده کردن کودک برای قرارگیری در موقعیت های اجتماعی مختلف است. بنابراین نگران نباشید و بیشتر کیفیت مهد رو بررسی کنید مخصوصا دید تخصصی به کودک و ویژگی های وی.
   پاسخ تیر 7, 1396 در 4:55 ب.ظ
 20. فریبرز
  با سلام یه پسر 2 ساله و نیمه ای دارم که هر وقت کاری را ازش می خواهیم انجام دهداز انجامش پرهیز می کند مثلا از جمع آوری اسباب باری هایش پرهیز می کند و سوال بعدی اینکه باید چیکار انجام دهم که بتواند خودش را مشغول کند زیرا تحت هیچ شرایطی حاضر نیست به تنهایی با وسایل بازیش سرگرم شود باید من بازی کنم و او نظاره گر باشد.
  پاسخ تیر 16, 1396 در 5:27 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. به صورت طبیعی کودکان در سنین کودکی و زیر پنج سال فرمانبرداری کمی دارند و گاها لجبازی هم می کنند. بهترین روش اینست که رفتارها و کارهای مثبتی که می خواهید ببینید را زمان انجام دادن تشویق کنید . رفتارهای منفی را نادیده بگیرید تا رفتارها شکل بگیرند. در مورد بازی کردن هم بستگی داره لوازمی که برای بازی کودک فراهم کردید چه هستند؟ شاید مناسب سن وی نیستند و ..
   پاسخ تیر 23, 1396 در 4:16 ب.ظ
 21. ج رستمي
  سلام و خسته نباشيد ممنونم از مطالب مفيد سايت و تشكر ميكنم ، پسر من دو سال و نيم سنشه و مدتي هست كه از پوشك گرفتيمش متاسفانه يه عادت بدي پيدا كرده و همش به آلت تناسليش دست ميزنه و مدام دستشو بايد بكشيم و نذاريم اينكارو بكنه نميدونم چكار بايد بكنيم كه اين كارو ترك كنه با مهرباني بهش تذكر ميديم دعواش ميكنيم بعضا" ميزنم رودستش حواسشو پرت ميكنيم ولي جواب نميده آخه خيلي باهوشه يادتش نميره احساس ميكنم متوجه حساسيتمون شده و ميترسم اثر بدي روش بذاره انگار اين عادتش از سرش نميفته، لطفا راهنمايي بفرماييد ممنونم ...
  پاسخ مرداد 27, 1396 در 10:17 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام...... بازی کردن با آلت تناسلی هرگز هرگز برای کودک معنای بدی نداره و هرگز لذت جنسی رو بهمراه نداره. زمانیکه شما به وی تذکر می دین در واقع احساس گناه ایجاد می کنید و ممکنه این رفتار بدتر بشه... این رفتار می تونه ناشی از اضطراب باشه و عادت شده.... اولین قدم اینه که بی توجه باشید. بعد از این باید با روش هایی مثل بیزاری درمانی رفع کنید رفتارو... مثلا زمانی که بچه داره دست می زنه به آلت شما با یک صدای نامناسب همراه کنید و این تداعی کم کم منجر به خاموشی رفتار میشه.
   پاسخ شهریور 5, 1396 در 6:45 ب.ظ
 22. حنا
  سلام دختر دو سال و چهار ماهه ای دارم چند ماهه مهد میره.جدیدا کلمات نامناسب مثل بی ادب و بچه پرو رو تکرار میکنه.واقعا دختر مودب و خوبیه اما این مساله نگرانم میکنه.راه حل پیشنهادی شما برای حل این مشکل و ادامه دار نشدنش چیه؟
  پاسخ مهر 22, 1396 در 10:25 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام دوست عزیز. کودکان معمولا یادگیری زیادی از هم سن و سالان خود دارند و یاد گرفتن کلمات نامناسب هم بخشی از این یادگیری ناخواسته اس. بهترین کار این است که با کودک خود صحبت کرده و به او توضیح دهید واژگانی که بکار می برد نابجا و دور از ادب است. بهتر است به کودک خود یاد دهید تا قبل از استفاده از هر واژه ای معنی آن را سوال کرده و در صورت تایید ادامه دهد.
   پاسخ مهر 23, 1396 در 10:17 ب.ظ
 23. جعفری
  سلام دختر من ۱۹ ماهشه و روزی چند بار بهونه بیرون رفتن رو میگیره و بقول خودشون دَدَ میخواد بره من اولا دلم میسوخت میبردمش ولی الان دیگه خیلی زیاد شده خواستش، طوری که کسی جرات نداره خونه ما بیاد چون دخترم با اونا میخواد بره اصلا هم با حرف و گول زدن حواسش پرت نمیشه و بعد چند دقیقه باز شروع میکنه حتی گریه هم میکنه از هیچی هم نمیترسه تو رو خدا راهنمایی کنید
  پاسخ مهر 25, 1396 در 10:00 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این رفتار کودک بیشتر بازتاب رفتار شما هست. باید نسبت به بی قراری کودک برای بیرون رفتن بی اعتنا باشید و انقدر نادیده بگیرید تا کودک خودش ساکت شود و بدون واکنش شما خودش ارام شود و متوجه بشود که رفتار گریه کردن تاثیری روی شما نداره و این طور نیست که هر کاری انجام بدید تا کودک رو ساکت نگه دارید. به مدت یک ماه باید این رفتار ادامه پیدا کند.
   پاسخ دی 12, 1396 در 12:37 ب.ظ
 24. ا.توسلی
  سلام.پسرم بشدت وابسته عمه اش هست با اینکه هفته ای یکبار بیشتر نمیبینتش.هربار پشت سرش کلی گریه میکنه و حتی میخواد باهاشون بره هیچوقت نذاشتیم با عمه اش بره خونشون.گاهی سرگرمش میکنیم و عمه اش یواشکی میره که پسرم نبینتش وگرنه شییون راه میندازه و هیچ جوره آروم نمیشه.پسرم ۲۵ ماهشه .گاهی اوغات نصف شب بیدار میشه و گریه میکنه و اسم عمش رو صدا میزنه.نمیدونیم چجوری رفتار کنیم.قبلا پشت همه گریه میکرد الان فقط درگیر عمه اش هست.
  پاسخ مهر 30, 1396 در 12:53 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام... این رفتار پسرتون خیلی غیر عادی نیست و معمولا با افزایش سن و دریافت اینکه نمی تونه همیشه همه افرادی که دوست داره کنارش داشته باشه حل خواهد شد.
   پاسخ بهمن 16, 1396 در 4:45 ب.ظ
 25. زهرا
  سلام پسر من ۲سالشه از وقتی از شیر گرفتمش رفتارش به شدت عوض شده اصلا غذا نمی خوره که باعث لاغری زیاد شده خیلی زیاد بهونه میگیره .با اسباب بازیاش بازی نمی کنه و همیشه دوست داره که با وسایل آشپزخونه بازی کنه که براش خطرناک هستن(می خوای کارهایی که من انجام میدم رو انجام بده) و اگر چیزی بخواد با گریه کردن ازم درخواست می کنه
  پاسخ تیر 17, 1397 در 3:11 ق.ظ
  • wpadmin
   توصیه های برای گرفتن از شیر مادر 1- از شیر گرفتن بچه، وقت و صبر می‌خواهد؛ او از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. طبیعی است که به راحتی نمی‌تواند از آن دل بکند. پس بهتر است یک بازه زمانی چند هفته‌ای را برای ترک شیر، برای او در نظر بگیرید. در این دوران باید برنامه‌های ویژه‌ای تدارک ببینید، زیرا بچه‌ها معمولاً پرخاشگر می‌شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد. در این مدت به هیچ عنوان در برابر بهانه های کودک از تنبیه استفاده نکنید. 2- پیش از آن که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید؛ این موضوع باعث می‌شود . که برای ترک شیر مادر مجبور به تحمل سختی‌های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. برای او سرویس غذاخوری جداگانه‌ای، با طرح‌های کودکانه و رنگ‌های شاد و تند بخرید. به جای لیوان‌های شیشه‌ای که برای بچه‌ها خطرناک است، می‌توانید از قمقمه‌های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه‌ها را پرت و به دلیل جذابیت‌هایی که دارد، آن‌ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می‌کند. 3- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن‌ها را بیشتر کنید؛ صبح‌ها وقتی کودک از خواب بیدار شد به او شیر دهید. و نوبت بعدی را تا جایی که امکان دارد به تأخیر بیندازید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می‌شود. البته باید این زمان را با خوراکی‌های مقوی و میوه‌ها پُر کنید. اگر گرسنه بماند حتماً باز هم به سراغ شما می‌آید. 4- در برنامه‌های روزانه‌ او تغییراتی به وجود آورید؛ اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید. زمینه یاد آوری را در زندگی او کاهش دهید؛ تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید. در این روش چون از شیر گرفتن آرام آرام است، مشکلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یکباره از شیر گرفتن اتفاق می افتد بوجود نمی آید. و کودک نیز دچار ضربه روانی نمی شود. به این ترتیب کودک کم کم علاقه به شیر خوردن را از دست می دهد و ممکن است خودش یکباره آن را کنار بگذارد. بنابراین لازم است او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌ آیند؛ پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید. 5- مرتب تکرار کنید که او در حال بزرگ شدن است و باید بعضی از عادت‌هایش را ترک کند. در این حالت کمتر ضربه روحی می‌خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشکل نمی‌شود. 6- در روش‌های سنتی، مادران موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می‌زدند تا کودک از خوردن شیر امتناع کند. بعضی از بچه‌ها چنان به شیر مادر وابسته‌اند که حاضرند تندی و تلخی را به جان بخرند اما دست از شیر خوردن برندارند. برای انجام این کار حتماً با متخصص اطفال مشورت کنید. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارند که ممکن است برای کودک شما مضر باشد. 7- سعی نکنید خود را بیمار و سینه‌تان را زخمی نشان دهید با این کار کودک ناراحت می‌شود و ممکن است از وضعیت پیش‌آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کرده‌اید. بچه‌ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، وابستگی‌های عاطفی شدیدی پیدا می‌کنند و این رفتار شما به آن‌ها صدمه می‌زند. 8- اگر شاغل هستید و کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواستان به زمان باشد. در ساعت‌های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. بهتر است برای این کار نوشیدنی مورد علاقه او را انتخاب کنید تا با رغبت آن را بنوشد. اگر بیشتر اوقات در جای خاصی از خانه به او شیر می‌دادید، سعی کنید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. با این کار چیزهایی که او را یاد شیر خوردن می‌اندازد از خاطرش می‌رود. 9- زمانی را برای قطع شیردهی انتخاب کنید که حوادث تنش زای دیگری برای کودک در شرف وقوع نباشد . برای نمونه قطع کردن شیر قبل از زمان بازگشت مادر به محل کار ، رفتن به مسافرت و یا همزمانی آن با آموزش کنترل ادرار نباشد. 10- بهتر است اطرافیان مادر در خلال دوره از شیرگیری کودک پیشرفت های او را در این کار ، هرچند جزیی باشد ، گوشزد کنند و با این عمل ، به اعتماد به نفس مادر کمک کنند. 11- در هنگام از شیر گرفتن کودک و تا مدتها بعد از آن ، بهتر است مادر با لباس کودک را استحمام کند تا کودک دوباره به شیر خوردن تشویق نشود. 12- از تجارب اطرافیان خود در این زمینه استفاده کنید. 13- می‌دانیم که خوردن شیر مادر برای کودک فقط تامین نیاز غذایی او نیست. بلکه در آغوش مادر بودن، تماس بدنی با او و ... بسیاری از نیازهای روحی و عاطفی کودک را نیز ارضاء می‌کند. پس باید توجه داشت که با گرفتن شیر مادر، کودک از نظر عاطفی و روحی دچار کمبود نشود. با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید، از او بخواهید در کارهای خانه به شما کمک کند. 14- بهتر است از روش تدریجی و کم کردن وعده ‌های شیر دهی استفاده کنید تا کودک هم به این ترتیب کم‌ کم با این قضیه کنار بیاید و عادت کند. وعده‌ های قبل از خواب و شبانه آخرین وعده‌ هایی هستند که باید حذف شوند. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد. 15- ممکن است کودک بعد از مدتی مجددا به سمت سینه مادر گرایش پیدا کرده و احساس نیاز کند این مساله هیچ مشکلی نداشت. زیرا کودک به تدریج و با رشد شناختی خود متوجه می‌شود که دیگر این رفتار را تکرار نکند و این ارتباط قطع می‌شود. در چنین مواقعی با روش های مختلف کودک را سرگرم کنید و خیلی زیرکانه سعی کنید توجه او را از کار به سمت دیگری معطوف کنید. 16- بعضی از کودکان عادت دارند که با شیر خوردن به خواب می ‌روند. برای این کودکان حذف وعده قبل از خواب ممکن است به قیمت بر هم زدن خواب آنها تمام شود. بنابر این بهتر است قبل از حذف وعده قبل از خواب، روشهایی برای آرام کردن و خواباندن کودک قبل از خواب را یاد بگیرید. مثلا خواندن کتاب و بغل کردن یک عروسک نرم و خرس پشمالو یا گوش دادن به آهنگی ملایم و لالایی می ‌توانند روشهای خوبی باشند. با این حال ممکن است بعضی از کودکان با این چیزها هم به خواب نروند و لازم شود از تکانهای ملایم روی پا و گهواره برای خواباندن آنها استفاده کنید. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ و رفتاری آگاهانه در برابر آن ‌ها داشته باشید. 17- از همسرتان کمک بگیرید؛ از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید. از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.
   پاسخ مرداد 27, 1397 در 9:04 ق.ظ
 26. هلیا
  سلام دخترم ۲سال و۴ماهه هست وقتی میریم بیرون موقع برگشت به خونه همش نق میزنه و بهونه میگیره که خونه نریم وخصوصا وقتی خونه پدربزرگش میریم وقتی از اونجا میخایم بیایم خونه خیلی گریه میکنه و جیغ میزنه که خونه نریم برگردیم من تا ۱ماه میش تقریبا هر شب ۲ ۳ ساعت خونه مدر بزرگش میرفتیم ولی الان بخاطر وابستگیش کم کردم و ۱روز یا ۲روز درمیون میرم نمیدونم کارم درسته یا نه پدر بزرگ و مادر یزرگش خیلی به حرفاس گوش میکنند و هرکاری میخاد تقریبا انجام میده اونجا
  پاسخ مرداد 6, 1397 در 12:37 ب.ظ
  • wpadmin
   وابستگی کودکان وقتی پدر و مادر ارتباط اجتماعی خوب و مثبتی با بچه برقرار نمی کنند، طبیعی است به بستگان نزدیک مثل خاله، مادربزرگ، عمو، دایی و... گرایش پیدا کند. و آنها را حتی گاهی بیشتر از پدر و مادر دوست داشته باشد. متاسفانه برخی از والدین به دلیل کارهای روزمره و شغلشان دیگر حوصله ندارند وقت بگذارند و با بچه در طول روز بازی کنن یا سروکله بزنند. از طرف دیگر، بسیاری از بچه ها تک فرزند هستند و سرگرمی شان در خانه تلویزیون تماشاکردن و کارتون دیدن یا بازی با اسباب بازی شان است. آن هم به تنهایی؛ یعنی خودشان تنهایی با اسباب بازی هایشان بازی می کنند و ساعت هایی را پای تلویزیون می گذرانند. همین مساله باعث ایجاد فاصله بین پدر و مادر و فرزند می شود. بیشتر والدین معتقدند به بچه هایشان محبت دارند و عشق می ورزند و از هر لحاظ آنها را تامین می کنند. ولی یادمان باشد همه محبت به بچه ها در خریدن انواع لباس، خوراکی و اسباب بازی خلاصه نمی شود. لازم است در طول روز با کودک حرف بزنیم و با او بازی کنیم. شاید برخی مادرها بگویند ما با بچه حرف می زنیم؛ اما این صحبت ها به چه شکل است؟ در حد بیا غذاتو بخور، مراقب باش زمین چیزی نریزی، یه گوشه بشین بازی کن، بیا کارتون مورد علاقه ات رو گذاشتم ببینی و... آیا این مادرها زمانی که با کودک به پارک می روند، با او همبازی می شوند؟ با او نقاشی می کشند؟ چقدر در طول روز در خانه با فرزندشان وقت می گذرانند، بازی می کنند، قصه می خوانند و...؟ پدر و مادر باید رابطه خود و فرزندشان را زیر ذره بین بگذارند و ببینند کدام روش تربیتی شان باعث شده که کودک ترجیح دهد بیشتر وقت خود را با دیگران بگذارند؟ گاهی هم والدین به این نکته ها توجه دارند ولی باز چنین وابستگی نگران کننده ای ایجاد می شود. بله، اما والدین با رعایت برخی مسائل نباید نگران این وابستگی کودک باشند. اغلب مادرانی که به این قضیه واکنش نشان می دهند. نگرانند مبادا رابطه عاطفی با فرزندشان کمرنگ شود یا دیگر برای کودک اهمیتی نداشته باشند و فرزندشان دیگران را بیشتر دوست داشته باشد. بنابراین سعی می کنند با دعواکردن کودک یا تحریک احساسات او، تمام توجه اش را به خود اختصاص دهند. در حالی که باید در مرحله اول سعی کنند جایگاه اقوام را برای کودک مشخص و نقش آنها را تعریف کنند. در مرحله بعد، کمی درباره شیوه های تربیتی خود تجدیدنظر و پل عاطفی که بینشان وجود دارد، بیشتر از پیش قوی تر کنند. هرچه اعتماد و فضای امن بین والدین و کودک بیشتر باشد، شدت وابستگی به دیگران کمتر خواهد شد و تربیت کودک ها، بهتر شکل خواهدگرفت. وقتی بچه از دیگران تبعیت می کند، دچار چندتربیتی و تضادفرهنگی می شود و در نتیجه رشد و تربیت خوبی نخواهدداشت. اگر رابطه پدر یا مادر یا مادربزرگ یا عمه و خاله خوب نباشد و والدین صرفا به این دلیل که مبادا این وابستگی باعث بی توجهی کودک به آنها می شود. مانع شکل گیری این رابطه شوند، هم رابطه ها تیره خواهدشد و هم اگر کودک در سنین پایین مثلا 5-4 سالگی باشد، دچار سردرگمی و درک نشدن شرایط می شود. با گفتن چنین جمله هایی درواقع مادر می خواهد احساسات کودک را برانگیزد که این رفتار اشتباه است. وقتی والدین مانع بیان صریح احساسات کودک می شوند، کودک فکر می کند نباید احساسش را بیان کند. در حالی که با بیان نکردن احساسات، هیجان کودک تخلیه نمی شود و بعدها در بزرگسالی دچار آسیب های روانی خواهندشد. گاهی همین مساله باعث کمرویی، خجالتی شدن و اعتماد به نفس پایین کودک خواهدشد. وقتی کودکی نتواند در مورد احساسش به خاله بگوید، مسلما نمی تواند احساسش را به والدین هم بیان کند. بیان احساسات برای تخلیه هیجانی کودک مفید است. بچه ها باید از همان سنین کودکی مهرورزی را یاد بگیرند. تا در بزرگسالی زندگی خوبی داشته باشند در غیر این صورت به دلیل اینکه مهارت های گفتاری و عاطفی را یاد نگرفته اند، قطعا دچار مشکل خواهندشد. اگر مادری بخواهد با گفتن جمله هایی مثل اینکه «من دیگه مامانت نیستم چون تو عمه یا خاله رو بیشتر دوست داری. توجه کودک را به خود جلب کند، ممکن است چه آسیب هایی از نظر روانی به او بزند؟ به هبچ وجه مادر نباید احساساتی رفتار کند و چنین کارهایی انجام دهد زیرا این رفتارها روی کودک تاثیر منفی می گذارد. متاسفانه گاهی برخی از مادران برای کمرنگ کردن این وابستگی، با کودک درددل و مشکلات ارتباطی شان با خانواده شوهر را بیان می کنند . یا به تخریب خانواده و طرف مقابل می پردازند، در حالی که این رفتار اثر منفی دارد. یک توصیه به والدین نگران تنها توصیه ام به این والدین نگران، توجه و صرف زمان بیشتر و تقویت رابطه با کودک است. زمان بیشتری را با فرزندتان بگذرانید و به پارک، سینما و... بروید. این زمان، بهترین فرصتی است که می توانید در آن در مورد جایگاه افراد با بچه ها صحبت کنید و آنها را متقاعد کنید که جایگاه این افراد کجاست. هرچه رابطه عاطفی والدین با فرزندشان صمیمی تر باشد، میزان گرایش بچه ها به دیگران کمتر خواهدشد. و فقط به عنوان پایگاه های عاطفی و احساسی به اقوام درجه یک خود نگاه می کنند و دیگر آنها را به والدین شان ترجیح نمی دهند.
   پاسخ مرداد 25, 1397 در 7:26 ق.ظ
 27. ملیکا
  ببخشید من یه خواهرزاده دارم که دو سال و ۵ ماهش هست حدود یک هفته هست که به قدری لجباز شده و جیغ میزنه که غیرقابل کنترله ساعت ۴ صبح پا میشه میگه آب میخوام‌وقتی آب میاریم براش میگه نمیخوام دوباره درخواست آب میکنه ولی دوباره جیغ میزنه و شروع میکنه گریه کردن به قدری که ما میگفتیم حنجره اش شاید پاره شه همش دوست داره ببریمش بیرون و خواهرم چون میره سر کار ولی با جیغ زدنای بچه اش مجبور میشه ببرتش بیرون دیگه نمیدونیم باید چیکار کنیم که این لجبازی و جیغ زدناش درست بشه لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ بهمن 12, 1397 در 9:33 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به اینکه شما بیان کردید حدود یک هفته است می باشد که رفتارهای خواهرزادیتان تغییر کرده است به نظر می رسد که موضوع خاصی باعث تغییر رفتار کودکتان شده است . ممکن است دوری در تایم زیاد از مادرشان باعث این رفتار شده باشد و بخواهند با این رفتار توجه شما و مخصوصا مادرشان را به خودشان جلب کنند . در صورتی که این رفتار تداوم ایجاد کرد بهتر است برای بررسی دقیق به صورت حضوری به روانشناس کودک مراجعه کنید . دقت کنید که با توجه بهشاغل بودن مادرشان بهتر است زمانی که در منزل هستند به فرزندشان توجه بیشتری کنند و با بازی و قصه و... نبودشان در طول روز را جبران کنند . و افرادی که در طول روز از این کودک نگهداری می کنند بهتر است وسایل یا بازی هایی برای سرگرمی او ایجاد کنند تا کودک احساس تنهایی نکند . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ بهمن 13, 1397 در 6:02 ق.ظ
 28. سعید
  سلام برادرزادم یه پسره تقریبا دوسال و چندماهشه، بسیار پرخاشگره و از کنار هرکسی رد میشه میزندش بعدم لجوجه و هرچیو بخواد اینقد گریه میکنه تا همه عاصی بشن شبا تا ساعت دو شب نمیخابه و وقت بیداریم همش تو کارهای بزرگا دخالت میکنه، لطفا کمک کنید
  پاسخ بهمن 14, 1397 در 12:37 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز بهتر است در اول از بیان بعضی موضوعات در جلوی کودک خوداری کنید چون این موضوع باعث می شود کودک فکر کند در هر بحثی اجازه شرکت کردن دارد. در مورد وضعیت خواب نیز بهتر است زمانی را برای خواب مشخص کنید و او را به اتاق خودش ببرید و برای او قصه بگوید مخصوصا قصه هایی که به مشکلات رفتاری خودش ربط دارد و از او بخواهید نظر بدهد که قهرمان قصه می تواند چه کاری انجام بدهد او را درگیر قصه کنید تا بتواند راحل حله مسئله را آموزش ببیند و بجای گریه از راحل های دیگر استفاده کند . بهتر است برای رفتارهای اشتباه او و خوابیدن از ستاره استفاده کنید مثلا به او بگوید اگر ساعت مشخص مثلا 9 به رختخواب برود و بخوابد و در طول روز گریه نکند صبح می تواند از شما یک ستاره دریافت کند و در قبال پنج ستاره در اول مثلا فلان جایزه را از شما دریافت کند جایزه ای را انتخاب کنید که برای او جذابیت داشته باشد. دقت کنید که اگر در زمان خواب کودک شما در خانه مشغول کار جذابی باشید ممکن است کودک در رفتن به رختخواب مقاومت کند . سعی کنید از داد زدن و تنبیه بدنی خوداری کنید چون کودک رفتار شما را الگو قرار می دهد و تکرار می کند و ممکن است در کوتاه مدت این رفتار جواب بدهد اما بعد کودک در مقابل این رفتارها واکنش مثبتی نشان نمی دهد. در صورتی که رفتار کودک با موارد بالا نیز تغییر نکرد بهتر است برای بررسی دقیق به صورت حضوری به یک روانشناس کودک مراجعه کنید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ بهمن 14, 1397 در 1:53 ب.ظ
 29. آرام
  سلام من یه پسر 23 ماهه دارم که واقعا خیلی شیطونه و هر چیزی رو که بسیار خطرناکه مثل پیچ گوشتی و انبر دستو . .. رو میخواد هر چقدر سعی میکنم ذهنش رو منحرف کنم نمیشه دوباره برمیگرده و اینقدر گریه میکنه و کارای خطرناک انجام میده که علی الرغم میلمون مجبور میشیم سرش داد بزنیم .من واقعا خیلی ناراحت میشم که این اتفاق می افته بهتره بگم دلم میخواد بمیرم باباش میگه تو زیادی بهش رو دادی و هر چی خواسته رو بهش دادی لطفا کمک کنید که چطوری بدون اینکه دعوا بشه اجازه ندم زیاده خواه بشه یا اصلا برام روشن کنید بچه ها تو این سن باید منعیات داشته باشن ؟
  پاسخ بهمن 28, 1397 در 9:17 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز کودکان در این سن به سمت اسباب های منزل می روند و سعی دارند با آنها بازی کنند . بهتر است موارد خطرناک از دسترس او خارج شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود . دقت کنید که هر فردی ممکن است در این مواقع کنترل خود را از دست بدهد و فریاد بزنند این رفتار کاملا اشتباه می باشد اما نیازی نیس خودتان را سرزنش کنید . داد زدن می تواند باعث شود این رفتار توسط کودکتان آموزش دیده شود و به مرور زمان دیگر تاثیری بر او نداشته باشد و بعضی کارها را مخفیانه انجام بدهد. بهتر است با خواندن داستان در این مواقع این رفتار را او حذف کنید سعی کنید او را در گفتن داستان مشارکت بدهید و از او بخواهید مثلا بگوید خطر دست گرفتن کبریت چیست یا اگه بچه قصه ما پیچ گوشتی دست بگیرد چه اتفاقی رخ می دهد . دقت کنید که در ذهن بچه ها خطر به گونه ای که در ذهن ما وجود دارد درکی وجود ندارد و بهتر است به او آموزش داده شود . در این مواقع بهتر است اگر چیز خطرناکی می خواهد به او بگوید که این وسیله چه خطراتی دارد و مال شما است و او اجازه دست زدن ندارد . در صورتی که با این بازی ها و آموزش ها بازهم رفتارهای خطرناک در او وجود داشت بهتر است به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا با بازی درمانی رفتارهای او تصیح شود . اینگونه رفتارها در بیشتر کودکان در این سن که قدرت راه رفتن دارند بیشتر می شود و نیاز است که مقدار مراقبت شما کمی بیشتر باشد. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ بهمن 29, 1397 در 6:08 ق.ظ
 30. زهرا
  سلام یه برادر کوچیک دارم که خرداد سه سالش میشه به شدت اذیتمون میکنه غذا نمیخوره تا الان هم موفق نشدیم پوشک و بگیریم ازش خیلی هم لجباز شده با من یا پدر و مادرم دعوا میکنه و میگه میزنمتون! در هر زمینه ای لجبازی میکنه طوری که داریم از دستش دیوونه میشیم وقتایی که فقط من کنارشم و پدر و مادر نیستن خیلی رفتارش بهتره وقتایی که با مامانم تنهاست و ما نیستیم هم آروم تره تو مهمونی هم باز میشه همون بچه ی لجباز چطوری باهاش رفتار کنیم تا این اخلاقش و کنار بزاره؟ ممنون از سایت خوبتون.
  پاسخ فروردین 24, 1398 در 4:53 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز احساسات شماها قابل درک می باشد اما نیاز است که رفتارهای هر سه شما نیز مورد بررسی قرار گیرد اینکه شما در مقابل درخواست ها و خواسته های او چگونه واکنش نشان می دهید آیا شرایط سنی او را درک می کنید به استقلال او احترام یم گذارید کودکان در انی سن به دنبال به دست آوردن استقلال هستند و گاهی اگر به كلمات، جملات و صحبت‌هاي كودكان 3ساله دقت كنيم، مي‌بينيم از كلمات من يا خودم استفاده مي‌كنند؛ مثلا مادر مي‌خواهد لباس كودك را عوض كند يا كفش او را ببندد، مي‌گويد خودم، می‌خواهد به او غذا بدهد، مي‌گويد خودم، درواقع حرف "م" كه بعد از خود مي‌آيد، خيلي اهميت دارد. او به‌لحاظ روان‌شناختی مي‌خواهد بگويد كه خودم مي‌توانم اين كار را انجام دهم و مي‌خواهم خودم تصميم بگيرم. بعضی‌اوقات مادران کم‌حوصله و كساني‌كه از شكيبايي كافي برخوردار نيستند، ممكن است كودك را به‌دليل همين لجبازي‌ها در اين سنين تنبيه كنند كه اين امر نوعي تثبيت را در اين مرحله برجاي خواهد گذاشت و همنین این گونه تنبیهات مخصوصا تنبیهات بدنی و یا بلند صحبت کردن و... می تواند به عنوان یک الگو باشد که او نیز از آنها شروع به استفاده می کند. كودكان در اين سنين از كارهايي كه ریخت‌وپاش دارند لذت مي‌برند؛ مثلا از بازي‌كردن با چيزهايي كه ظاهر كثيفي دارند یا موقع غذا خوردن مسلما نمي‌تواند مانند بزرگسال غذا بخورد و آن را روي لباسش يا روي زمين مي‌ريزد یا به اطراف دهان و صورتش می‌مالد يا موقع بازي با خمير يا آب رنگ مي‌بينيم كه خيلي اطرافش را كثيف مي‌كند و از اين كار لذت مي‌برد بهتر است دقت کنید که اینها بخاطر لجبازی با شما ها نیست . بهتر است زمان های لجبازی و دلیل لجبازی او را شناسایی کنید تا بتوانید بهتر تغییر ایجاد کنید . کودکان هم سن برادر شما اين كودكان از نگهداري ادرار و مدفوع‌شان لذت مي‌برند و به‌موقع به دستشويي نمي‌روند و مادران از اين بابت بسيار ناراحت مي‌شوند و ممکن است با رفتار پرخاشگرانه نسبت به این موضوع روبرو شوند از سمت شما پس بهتر است بدانید که گرفتن کودک از پوشک نیاز به صبر و حوصله دارد و نیاز است از تایم های کم شروع کنید و یا اینکه این مسئولیت را تنها مادر و یا درکنارشان پدرشان انجام بدهند تا هم نسبت به شما حریم خصوصی را یاد بگیرد و اینکه در چند وعده مشخص مثلا بعد از خواب شبانه، بعد از نهار ، و... او را به دستشویی ببرند دقت کنید که از آنها بخواهید که آرامش خود را در این کار حفظ کنند . ابتدا قبل از شروع برنامه آموزش توالت ، آمادگی برادر خود را بسنجید و بررسی کنید آیا برادرتان بعد از هر بار دستشویی برای 2 ساعت یا بیشتر خشک می ماند یا خیر ، و اینکه بعد از این 2 ساعت دوست ندارد پوشکش کنید و از شما می خواهد که به توالت برود، در روزساعات مشخصی را مدفوع می کند.این نشانه ها بیشتر در کودکان 28 ماهه نمود پیدا می کند و هر اندازه سن کودک بیشتر از 28 ماه و نزدیک تر به 3 سالگی باشد، در این روش موفقیت بیشتری حاصل می شود. بهتر است از قصبی استفاده کنید و یا محیط دستشوی را برای او جذاب کنید تا از میزان ترس او کاهش یابد یا بهتر است از دستشویی های کوچک مخصوص کودکان استفاده کنید . البته بهتر است به صورت حضوری بهر وانشاس کودک مراجعه کنید تا با بررسی های دقیق تر رفتارهای برادرتان و شما ها در منزل این موضوع بهتر بررسی شود. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741 شاد باشید
   پاسخ فروردین 25, 1398 در 7:02 ق.ظ
 31. محدثه
  سلام. ما یه دختر بچه ی ۲ ساله داریم که یک برادر ۷ ماهه هم داره.دختر اصلا با برادرش سازگاری نداره و مدام صورتشو چنگ میزنه یا بالا سرش داد و فریاد میکنه. ما نمیتونیم حتی چند دیقه به اون توجه کنیم. خیلی حساسهچکار باید کرد؟؟؟
  پاسخ خرداد 26, 1398 در 9:31 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز اینگونه رفتارها در بین کودکان کم سنی که یک خواهر یا برادر جدید به زندگیشان وارد می شود دیده می شود و آنها با این رفتار سعی می کنند توجه شما را به خودشان جلب کنند . دقت کنید که او در مرکز توجه شما و پدر و دیگران بوده است و در 7 ماه اخیر جایگاهش را با فرد دیگر تقسیم کرده است و این باعث می شود که احساسات خوشایندی را تجربه نکند. 1. فرزند اول شما چند مدت است از شیر گرفته شده است؟ 2. واکنش شما به رفتارهای او با برادرش چیست؟ 3. در زمان بارداری او را برای این موضوع آماده کردید؟ 4. دخترتان برای دستشویی مستقل می باشد؟ 5. بیشترین تایم شما برای چه موضوعات و توجه به برادر او صرف می شود ؟ لطفا ب این سوالات پاسخ بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم
   پاسخ خرداد 27, 1398 در 6:24 ق.ظ
 32. سمانه
  ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم. من چند ماهی هست که دارم آرام آرام دوقلوهام را از شیر با شیشه میگیرم. دو ماه میشه که در طول ساعت بیداریشون فقط شبها موقع خوابوندنشون شیر میخورند اما تا صبح که حدود ۱۱ تا ۱۲ ساعت میخوابند حدود ۵ تا ۶ بار هر کدومشون برای شیر خوردن بیدار میشند (با اینکه شبها با غذا هم سیر میشوند و میخوابند). چکار کنم که دیگه نصف شبها شیر نخورند؟ آیا حتما باید آن وعده آخر شب را هم بهشون ندم تا دیگه وسط شب شیر نخواهند؟ ممنون و سپاس بابت مطالب و راهنمایی های خیلی خوبتون.
  پاسخ مهر 22, 1398 در 2:19 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد به نظر می رسد که دوقلوهای شما هنوز گرسنه می باشند و این دوازده ساعت مقداری از ان در اول صبح قرار می گیرد که کاملا طبیعی می باشد که بلند شود ودرخواست شیر داشته باشد اما بهتر است در طول شب یک غذای مناسب به او بدهید و در صورتی که از شیر پاستوریزه می خورند به آنها شیر بدهید چون هم به خواب بهتر کمک می کند هم میزان بیداری انها را کاهش می دهد به مرور زمان خواب انها تنظیم بیشتری می شود و میزان بیداری آنها کاهش می یابد بهتر است آنها به خوردن شیر گاو و غذا تشویق کنید و به انها بگوید می خواهیم یک سری غذاهای خوشمره را جایگزین شیر انها کنید و به مرور این میزان را کاهش بدهید و می توانید از شیر پاستوریزه بجای شیر خشک استفاده کنید و در شیشه شیر در اول به آنها بدهید و بعد با لیوان های جذاب آنها را به خوردن شیر و غذا تشویق کنید .
   پاسخ مهر 22, 1398 در 11:46 ق.ظ
 33. مها
  سلام خسته نباشید ما یک دختر2 ساله داریم که کامل حرف میزنه و همه چیز رو کامل متوجه میشه ولی در چندین مورد خیلی اذیت میکنه یکی از اونا اینه که اصلا حاظر نیست لباس بپوشه و بیشتر زمانی که میخوایم بیرون بریم ینی دیگه کار به جایی میرسه که سرش داد میزنیم و در نهایت شروع میکنه به گریه کردن یا میگه من این لباسو دوست ندارم یا فرار میکنه و مجبور میشیم بگیم دیگه بیرون نمیریم و... بعدش با گریه و ناراحتی مجبور میشه بپوشه من سر این موضوع خیلی اذیت میشم چون تقریبا در طول روز حتی برای لباس پوشیدن معمولی هم همین مسئله رو داریم و بعدش که سرش داد میزنم عذاب وجدان میگیرم و خودم گریه ام میگیره مورد دوم اینه که اگه چیزیو که میخواد بهش ندیم شروع به گریه کردن میکنه توروخدا کمکم کنید شبا همش با عذاب وجدان و گریه میخوابم چجوری میتونم نسبت به این موضوع ها حساسیتم رو کمتر کنم یا اون رفتارش بهتر بشه
  پاسخ مهر 22, 1398 در 7:53 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که در اول اینکه شما نیز یک انسان هستید و می توانید احساساتی مانند عصبانی شدن ، خستگی و.. را تجربه کنید و بخاطر این احساسات خودتان را سرزنش نکند اما بهتر است سعی کنید احساسات خودتان را مدیریت کنید و با پرخاش و یا تنبیه بدنی با فرزندتان برخورد نکنید چون ممکن است رفتارهای اشتباه او را افزایش بدهد . 1. دلیل کودکتان برای نپوشیدن لباس چیست و آیا در خانه بدون لباس می گردد و از چه زمانی این رفتار را داشته است؟ 2. چه میزان از مسئولیت کارهایش بر عهده خودش می باشد؟ 3. در زمان هایی که او گریه نمی کند چون از شما درخواست دارد و شما چگونه به او توجه می کنید و اینکه رابطه او با پدرش چگونه می باشد؟
   پاسخ مهر 22, 1398 در 11:35 ق.ظ
نظر دهید