تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

مشاوره و تربیت کودک 2 ساله تا 3 ساله

مشاوره و تربیت کودک 2 ساله تا 3 ساله


 

 

در این مقاله ده نکته تربیتی و فرزندپروری در ارتباط با کودک دو تا سه سال شما ارائه شده است:

کودک شما در حالی که به در یخچال می کوبد جیغ می زند و می گوید: “آب میوه می خوام”.

“متاسفم عزیزم، آب میوه نداریم، نظرت چیه شیر بخوری…. یا ….”

“نههههههههه، من آب میوه می خوام!!” فریاد می زند در حالیکه خود را روی زمین می کشد و می غلتد…

نبودن آب میوه مطمئنا برای شما مشکل بزرگی نیست، اما به نظر برای کودک شما انگار دنیا به اخر رسیده…

قبل از رفتن به سوپر مارکت برای خرید آبمیوه یا چیزی مشابه، یا گفتن این جمله که “گریه کردنو تموم کن، فقط یه آبمیوست”…

بیاین با هم وارد دنیای کودک دو ساله شویم..

چه چیزی انتظار می رود؟

هر کودکی متفاوت است، برخی سر سخت تر و حساس ترند و برخی نیز آرام و راحت. برخی کودکان نقاط عطف رشدی را به صورت تدریجی طی می کنند و برخی نیز ناگهانی.

به صورت کلی شما می توانید این رفتارها را از کودک دو ساله انتظار داشته باشید:

 • از کوره در رفتن و جیغ و داد غیر قابل کنترل
 • نشان دادن احساسات به صورت بسیار غلو شده
 • هر چیزی را از آن خود می دانند (حتی اگر مال انها نباشد).
 • در خواست اینکه “خودم انجامش میدم”
 • می خواهند مثل نوزادان رفتار کنند.
 • تصور می کنند بزرگ هستند و زمانی کهمی فهمند اینجور نیست احساس سرخوردگی، غم و ناراحتی می کنند.
 • مشکل در شریک شدن با دیگران، صبر کردن، نوبت کرفتن، کنترل تکانه و …
 • مشکل با تغییرات
 • تغییر در عادات غذا خوردن و خوابیدن

 

چه کار باید کرد؟

مانند اغلب موارد در فرزندپروری، هیچ فرآیند سه قدمی مستقیمی برای فرونشاندن تمام رفتارهای ناخواسته کودک شما وجود ندارد. بیشتر والدین از بینش های سریع استفاده می کنند، مانند نادیده گرفتن یا مهلت دادن.

کودک شما برای تنظیم هیجانات قوی خودش به کمکتان نیاز دارد، و بدین منظور، شما نیازمند استفاده از راهبردهای، نکات و روش های مختلف هستید.

 

این ده نکته به شما کمک می کنند تا حمایت، تشویق و امنیت را در این دوره از رشد برای فرزندتان به ارمغان آورید:

 

 • همدلی کردن: ممکن است به کثیف بودن بشقاب آبی اهمیت ندهید، اما کودک شما اهمیت می دهد. خود را جای انها بگذارید و نشان دهید که مشکل انها را درک می کنید (حتی اگر موافق نیستید). “می دونم خیلی دوست داشتی با بشقاب ابی غذا بخوری اما شرمنده کثیف شده”… یا “می دونم که این بشقاب مورد علاقه توست!”
 • محدود کردن نه گفتن: کلمه نه را برای موقعیت های خطرناک و خیلی جدی نگه دارید. به جای آن از جملات غیر مستقیم استفاده کنید: مثلا زمانی که کودک خودکار شما را می خواد؛ بگویید: “اینا خودکارای مامان هستند بذار برای تو مداد شمعی هارو بیارم”. یا به جای نه بله بگویید با پیشنهاد یک وضعیت دیگر مثلا: “وقتی کهنت رو عوض کردم می تونی بری بیرون بازی کنی”.
 • تجربه های مشاهده ای برای کودک بسازید: کودکان با عمل کردن می آموزند. به جای پاداش دادن کودک بعد از اموختن یک فعالیت، در مورد انچه رخ داده با او صحبت کنید. “وای اینجا رو ببین همه توپ ها درست توی سبد رفتن وقتی اونا رو با دقت پرتاب کردی”. یا مثلا بگوئید: “وای ببین همه کتاب هارو بخوبی توی قفسه گذاشتی”.
 • آموزش دهید: با وقت گذاشتن برای جستجو و تمرین روش های جدید در مدیریت موقعیت های سخت، به عنوان راهنمای کودک خود به بهتر شدن رفتار وی کمک کنید. “تو هر دو تا توپ رو می خوای، من توپم رو به سمت تو پرتاپ می کنم، می تونی به من برش گردونی؟” با یکدیگر تمرین و نقش بازی کنید، از اسباب بازی هایش استفاده کنید، داستان بگویید یا نقاشی بکشید و …
 • کودک باشید!: با کارهای لذت بخش، کودکانه و گاها احمقانه کودک درون خود را نشان دهید. از صدای ربات گونه برای درخواست های خود استفاده کنید، مثل یک گوریل تو اتاق دنبال کودک بدوید، یا یک جفت شلوارش را روی سر خود بگذارید. دنبال راه هایی باشید که با چیزهای غیر قابل استفاده یا خسته کننده بازی بسازید.
 • به آنها در نامگذاری احساسات کمک کنید: کودک شما در این سن در نامگذاری احساساتش به صورت منطقی و یا مرتبط مشکل دارد. روش های جایگزین را برای بیان احساساتش به وی نشان دهید. “کفشت خیلی تنگه، و یا “می خوای مامانو یک بار دیگه قبل از بای بای بغل کنی”.
 • محدودیت ها را مشخص کنید: با مشخص کردن محدودیت ها در زندگی کودکان به کودک خود کمک کنید که احساس امنیت کند. تو می تونی عصبانی بشی اما به کسی آسیب نمی زنی. انتظار مقاومت از سوی کودک داشته باشید، ثابت قدم باشید و با احساساتشان همدلی کنید.
 • ارام و صبور باشید: کودکان کار خود را می کنند (گاهی این کارها نیازمند صبر و تحمل زیادی از سوی شما هست). راه هایی را پیدا کنید که با فرایند طبیعی انها همگام باشد. به جای مجبور کردن وی به عجله کردن و یا سریع تر بودن، به او زمان بدهید تا بتواند مشکل را مثلا در اسباب بازیش یا در ماشین بیابد.
 •  محیط را تغییر دهید: از موانع کودک یاا قفل های کابینت استفاده کنید و یا دسترسی کودک را به اشیای شکستنی و ناایمن محدود کنید. بگذارید به چیزهایی که مناسب سنش هستند دسترسی داشته باشد. قسمت هایی از خانه را برای کودک قرار دهید که در انجا بتواند شلوغ و پر انرژی باشد.
 • استقلال را تشویق کنید: ممکن است کودک شما قادر باشد بیشتر از شما بفهمد! اولین تمایل شما اینست که به وی همه چیز را بیاموزید، اما انها خیلی چیزها را از طریق چالش و درگیر شدن با موضوعات می آموزند. با فرصت دادن به انها کمک کنید تا تکلیفی را انجام دهند یا کار جدیدی را انجام دهند قبل از انکه شما مداخله کنید…

و یک چیز دیگر….

از این دوره سنی کودکتان لذت ببرید. به زودی کودک شما دیگر به قطارها هوهوچی چی نخواهد گفت، و به گربه ها نیز پیشی و میو میو نمی گوید. تا یکی دو سال دیگر کودک دیگر از شما نمی خواهد که به عروسکش غذا بدهید و یا روی کول خود بگذارید…

ممکن است الان باورتان نشود اما روزی دلتان برای فریادهای کودکتان و روی زمین غلتیدن و گریه کردن وی تنگ خواهد شد.

هنوز هم سوالاتی در مورد کودک دو ساله خود دارید؟؟

در دیگر مطالب سایت کودک و نوجوان نکاتی که باید در مورد کودک دو ساله خود مورد توجه قرار دهید ذکر شده اند…

“تا نوجوانی فرزندتان ما در کنار شما هستیم”

منبع:مشاورانه

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه تربیت کودک دو ساله می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۱۰۶ نظر
 1. حسنا
  دخترم تو این ماه سه سالش تموم میشه بسیار زود جوشه و با بچه های دیگه نمی سازه و همیشه سر آنها داد می کشه و تمایلی هم به بازی به آنها نداره به نظر شما چکار باید کرد؟
  پاسخ نوامبر 22, 2016 در 4:14 ب.ظ
 2. زاهد
  معمولا کودکان در پایان سه سالگی اجتماعی می شوند و با بچه های دیگر به بازی می پردازند.اینکه کودکی در سه سالگی زود جوش و عصبی باشد عادی نیست.او حتما این حالت و رفتار را از اطرافیان یعنی والدین یا دیگرانی که به اونزدیک اند یاد گرفته .بنابراین لازم است که اطرافیان رفتار خود را اصلاح کنند.صبر و تحمل خود را زیادتر کنند و زود از کوره در نروند وگرنه کودک همین را یاد می گیرد و در او تثبیت می شود.اگر اطرافیان کودک عصبی نیستند و پرخاش نمی کنند حتما لازم است کودک خود را به روانشناس کودک نشان بدهید.
  پاسخ نوامبر 22, 2016 در 7:08 ب.ظ
 3. شیدا
  سلام دخترم 3 سالشه و کلا دختر لجباز و فوق العاده پر انرژی حاضر جوابه.اما مشکل اصلی من اینه که 4 ماه از پوشک گرفتمش روزای اول به دلیل ناشی بودن خودن خیلی بد و پرخاشگرانه باهاش رفتار میکردم برای اینکه دستشویش رو بگه اما بعد از دو سه روز فهمیدم باید باهاش چطور برخورد کنم ماه اول خوب بود و کاملا دستشوییش رو میگفت اما یه دفعه شروع کرد به لجبازی کردن و نگفتن دستشویی به حدی که جلو من میخنده و جیش میکنه با بازی التماس دعوا قهر هیچ جوره نتونستم راضیش کنم تو خونه دستشویش رو بگه اما مهمونی و بیرون قشنگ میاد میگه جیش داره برای دستشویی بردنم اصلا تو خونه باهام نمیاد کلا دختر غد و لجبازیه و هر حرفی بهش بزنی عکسشو انجام میده شبا هم خیلی دیر میخوابه با وجود اینکه تو روز خیلی فعالیت کم داره کمکم کنید.
  پاسخ دسامبر 3, 2016 در 11:41 ق.ظ
 4. جوادیان
  به نظر من براش یه داستان واقعی تعریف کن اونم تو به فرصت مناسب وقت خواب و یا وقتی که با بچه های دیگه ای هست.یا مثلا قصه یه بچه همسایه رو بگو که این کار رو کرده و فرشته مهربون باهاش قهر کرده.وقتهایی که این کار رو درس انجام میده زیر متکاش یه چیزی بزار و بگو فرشته مهربون اس داده که دختر گلم بره کادوش رو از زیر متکا بگیره.پسر من خیلی به خدا و اینکه خدا دوستش داشته باشه حساسه من همیشه از این مسئله که خدا بچه های تمیز رو دوست داره استفاده می کنم.
  پاسخ دسامبر 4, 2016 در 2:51 ب.ظ
 5. shadi2
  دوست عزیز از هر روشی برای اصلاح رفتار کوچولوت استفاده کن غیر از پرخاشگری و تنبیه و کتک و ... چون این روش فقط استرس بچه رو زیاد میکنه و در بزرگسالی دچار مشکل میشه.تشویق و پاداش دادن برای وقت هایی که کارهاش رو درست انجام میده بهترین انتخابه.از کتاب هایی که برای تربیت کودک هست هم میتونی کمک بگیری
  پاسخ دسامبر 5, 2016 در 9:20 ق.ظ
 6. تارا
  سلام من یه دختر سه ساله دارم که خیلی بد عادت و لوس شده وقتی میبرمش خیابون همه چیز رو میخواد تا جایی که میشینه زمین و راه نمیره باید حتما بغلش کنم خیلی کم با بچه ها دوست میشه اگه با کسی بازی کنه باید چند سال از خودش بزرگتر باشه وقتی میبریمش.بیرون بعد از یک کم راه رفتن خسته میشه و شروع میکنه به بهانه گرفتن خیلی هم نق هم میزنه لطفا کمکم کنید باهاش چطوری رفتار کنم؟
  پاسخ دسامبر 6, 2016 در 6:45 ق.ظ
  • مژگان ن
   برای کودک دو تا سه ساله لجبازی کردن ها عادی است و تنها شیوه درست مقابله با این رفتارها انها را تعدیل می کند. مهم ترین گام در مقابله با نق زدن بچه ها اینست که اصلا به انها توجهی نکند و طوری رفتار کنید که انگار نمی بینید. فراموش نکنید هر رفتاری می تواند باعث تشدید لجبازی شود. زیرا کودک تا زمانی که از اطرافیان بازخورد می گیرد این رفتارها را ادامه می دهد.
   پاسخ دسامبر 6, 2016 در 8:39 ب.ظ
 7. زهرا صالحی
  سلام واسه بچه سه ساله خیلی طبیعی است که بیرون خسته و گرسنه بشه و نق بزنه ، وقتی به مدت طولانی خرید یا جایی دیگه میرید باید فرصت استراحت بهش بدید و نزارید گرسنه بمونه. در مورد اینکه تو خیابون همه چی میخواد وقتی با گریه و زای یه چیزی را میخواد نباید به حرفش گوش کنید تا بد عادت نشه که همه چی رو با گریه به دست بیاره درسته که سخته ولی باید تحمل کنید تا بچه یاد بگیره هر چیزی که لازم است خریده میشه اون هم نه با گریه
  پاسخ دسامبر 6, 2016 در 7:23 ق.ظ
 8. مشاور
  درباره درخواست های دختر کوچولوتون بهتره اصلا براش سخت گیری نکنین.شاید یه عروسک یا چیپسی که بچه میخواد از نظر مادر بزرگ ها خواسته های ساده و قابل صرف نظر کردنی باشن ولی تو دنیای کوچیک اونا ارزش و اهمیت فوق العاده زیادی دارن و با ندید گرفتن یا اهمیت ندادن به بهانه اینکه بچه لوس یا بد عادت میشه لطمه بزرگی به اونها زدیم.اگه بچه شما به گریه و زمین نشستن خواسته هاشو مطرح میکنه برای اینه که شیوه های دیگه ای رو بلد نیست در واقع هنوز مسلط به راههای ارتباط یا بیان صحیح درخواستهاش نیست.به مرور که بزرگتر میشه دایره لغاتش تکمیلتر میشه رفتارهی بیشتری رو پیرامونش میبینه و با تقلید کردن یادشون میگیره، خودش این شیوه های ناپخته رو کنار میذاره... از طرف دیگه اجبار بچه برای اینکه همین الان چیزی رو میخواد به خاطر تفکر عینی بچه ست که نمیتونه چیزی جز الان و اینجا رو تصور و درک کنه.قول فردا و ماه بعد براش معنی نداره... و این نوع تفکر هم از سن 7 سالگی بهتر و از حدود 11 سالگی کلا برطرف میشه. برای بچه های 4 سال به بالا دفتر آروز ها خیلی کمک کننده ست شمام یه امتحانی بکنین شاید برای بچه شمام قابل درک باشه.یه دفتر کوچیکی که مامان همیشه همراهش داره و وقتی کوچولوش ازش خواسته ای داره مامان تو اون مینویسه و در برابر رفتارها و کارهای خوب بچه و البته گاهی هم بی دلیل به تربیت یکی از موارد اون لیست رو برای بچه تهیه میکنه و با کمک بچه تو لیست خطش میزنه.اینجوری بچه متوجه میشه تمام خواسته هاش برای والدینش اهمیت داره و اینکه صبر برای رسیدن به خواسته هاش براش عینی تر و قابل درک تر میشه میدونه هر چی که بخواد فورا وارد دفتر آرزو هاش میشه و یکی یکی برآورده میشه و خط میخوره، و اینکه در برابر خواسته هاش هم یه رفتار خوب رو درونش شکل دادین.«گاهی بی دلیل بودن» هم برای اینه که بچه درک کنه برای والدینش بی قید و شرط دوست داشتنی و مهم هست
  پاسخ دسامبر 7, 2016 در 11:18 ق.ظ
 9. مشاور
  در مورد اینکه اشاره کردین کم با بچه های دیگه دوست میشه و اگه بشه با بزرگتر از خودش بازی میکنه.احتمالا دلیلش برمیگرده به همین تنها بودنش و اینکه بیشتر تو خونه پیش شما و پدرشه چون تجربه ی بودن میون بچه های هم سن و سالش رو کمتر داشته تو بازی کردن هم سعی میکنه همبازیهاش از خودش بزرگتر و حمایت کننده باشن.به نظرم مهد کودک برای دختر شما بسیار مناسب باشه الان سنش اوج تقلید و یادگیریه و بیشترین یادگیری از طریق بازی ودیدین رفتارهای همسن و سالاشون انجام میگیره.
  پاسخ دسامبر 7, 2016 در 11:52 ق.ظ
 10. تارا
  با تشکر فراوان از مشاور عزیزم
  پاسخ دسامبر 8, 2016 در 6:46 ق.ظ
 11. jesus
  سلام و خسته نباشید.اگه کسی پزشک برای درمان بیش فعالی و عصبی بودن کودک میشناسه لطفا آدرس مطب یا شمارشو برام بنویسه.
  پاسخ دسامبر 14, 2016 در 3:03 ب.ظ
 12. زاهد
  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید. 021-22689558خط ویژه
  پاسخ دسامبر 14, 2016 در 3:06 ب.ظ
 13. السا
  سلام پسرم دو سال و هشت ماهشه باید برای بار دوم جراحی بشه یه مشکل مادر زادی داره و چون از روز اولی که به دنیا اومد تو مطب دکترا و محیط بیمارستان بود وحشت عجیبی از دکتر و بیمارستان داره به همین خاطر میترسم که مرحله دوم عملشو انجام بدن میترسم اتفاقی براش بیفته خیلی مضطربم لطفا اگر کسی تجربه مشترکی داره کمکم کنه.ممنون میشم.
  پاسخ دسامبر 21, 2016 در 4:14 ب.ظ
  • مژگان ن
   با توجه به تجاربی که داشته ترس کودک شما غیر عادی نیست. یکی از مهم ترین مسائل برای کنار امدن با محیط بیمارستان و عمل جراحی نوع رفتار کادر بیمارستانی است. بعد از ان حتما سعی کنید هنگام جدا شدن از اون و رفتن به اتاق عمل به او بگویید که در کنارش هستید... در حالت عادی در محیط خانه زیاد با کودک خود بازی کنید و حضور متناسب و با کیفیت داشته باشید.
   پاسخ دسامبر 21, 2016 در 8:31 ب.ظ
 14. زهرا صالحی
  ببینید تا قبل عمل مدام باید کنارش باشید، همینطور که احسان گفت باید با پدرش یا مادرش ، هر کدومتون که خودش آروم میشد تماس فیزیکی داشته باشه، حتما باهاش حرف بزنید با خنده و با انرژی واسه این میگم با خنده چون با خودش فکر میکنه حتما اتفاق بدی نمیخواد بیفته که بابا یا مامان داره میخنده و شاده اونم انرژی میگیره حتما باهاش حرف بزنید ازهر چی که دوست داره بگید مثلا وای چقدر اینجا خوبه همه بچه ها میان پیش آقای دکتر خوب میشن بعد میزن بازی میکنن، پارک میرن، همه ی این حرفا رو باید با انرژی با خنده بگید. بعد عمل اگه خودشو تو اون وضعیت ببینه بازم باهاش حرف بزنید بگید نگاه کن الان یه خورده ی دیگه خوب میشی با هم میریم ماشین سواری ، دور میخوریم، برات فلان اسباب بازیو میگریم.سرمی چیزی بهش وصل بود اگه میترسید براش باخنده توضیح بدید که این چیه مثلا بگید این واسه اینه که زودتر خوب بشی، یا اگه باندی چسبی داشت در مورد همه چیز واسش حرف بزنید.بچه ها با حرف زدن آروم میشن اگه هم خنده ی رو لب شمار و ببینن متوجه میشن که اتفاق بدی نیفتاده که بابا یا مامان خیالش راحته اونم ارامش میگیره.
  پاسخ دسامبر 21, 2016 در 6:28 ب.ظ
 15. محسن
  سلام دختری 32 ماهه دارمم فعالیت بیش از حد داره کارهای خطرناک میکنه و بزرگ و کوچیک رو چنگ میندازه ودندان میگیره من و مامانش دیگه زله شدیم واقعیتش با وجود اینکه کاملا واقفیم نباید تنبیه بدنی کنیم ولی چند بار تنبیه شده بچه ای است بسیار مهاجم پهلوی مشاور هم بردیم ولی فایده و نتیجه ای نداشت
  پاسخ ژانویه 4, 2017 در 11:24 ق.ظ
  • روانشناس سایت کودک
   با سلام. رفتارهای کودک شما می تواند علل مختلف داشته باشد. از شما خواهش دارم ذهنتان به سمت اختلال نقص توجه و بیش فعالی نرود، زیرا این اختلال نیازمند ابعاد تشخیصی دیگری نیز هست. یکی از دلائل عمده رفتار کودکان در این سنین لجبازی های خاص کودکان در این سن می باشد. اگر درست با انها برخورد نشود مانند تنبیه کردن این لجبازی ها بدتر می شوند. برای مقابله با لجبازی هم مقالات بسیاری در این سایت موجود می باشند. دلیل دیگر می تواند ترس و یا اضطراب باشد. کودکان اضطراب را نمی شناسند و طبیعتا هم نمی دانند چگونه با آن برخورد کنند. گاهی این اضطراب از احساس نا ایمنی در ارتباط با والدین یا همان دلبستگی نا ایمن می آیند. علت دیگر می تواند ناشی از توجه کردن به رفتارهای نادرست باشد. حواستان باشد که با تذکر دادن و تنبیه کردن رفتارهای نادرست شما ناخواسته رفتارها منفی را بزرگ کرده و به انها توجه می کنید. کودک شما چه نیازی دارد؟؟؟ توجه شما را جلب کردن. بنابراین شما ناخواسته رفتارها را تقویت می کنید.
   پاسخ ژانویه 6, 2017 در 4:58 ب.ظ
 16. مشاور
  با سلام .اختلال بیش فعالی دارای سه علامت عمده است که شامل پرفعالیتی ، کمبود توجه و تمرکز و بروز اعمال تکانه ای ناگهانی و غیر قابل پیش بینی است. این اختلال دارای سه نوع است: در نوع اول کودک فقط مشکل در نگهداری توجه و تمرکز دارد در نوع دوم فقط پرتحرکی و بیش فعالی دیده می شود. و بلاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک بوده و همش مشکل توجه و تمرکز دارد. این اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود کودکان مبتلا در دوره شیرخواری پرتحرک بوده و دستها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند.کم خواب و کم غذا بوده زیاد گریه می کنند و عکس العمل نشان می دهند.از نظر سبب شناسی عامل اصلی ناشناخته است اما فاکتور های متعدد ژنتیک رشدی، صدمات مغزی ، عوامل عصبی شیمیایی ، فاکتورهای عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روانشناختی را موثر می دانند.قبلا نقش رژیم های غذایی حاوی مواد رنگی خوراکی مواد نگهدارنده که به مواد غذایی اضافه می شود شکر را موثر دانستند که در حال حاضر از نظر علمی ثابت نشده است. تعدادی از علائم مربوط به بیش فعالی شامل موارد زیر می باشد: - کودک غالبا با دستهایش بازی می کند ودر جایش می لولد. - کودک معمولا کلاس را ترک می کند. - غالبا می دود یا می پرد. - غالبا بازی یا فعالیت هایش پر سر و صدا است. - چنین کودکانی معمولا زیاد صحبت می کند. علائم مربوط به اختلال توجه و تمرکز نیز شامل موارد زیر هست : کودک از توجه به جزئیات ناتوان است. در نگهداری توجه هنگام فعالیت و بازی مشکل دارد. هنگام صحبت مستقیم با او به نظر می رسد که گوش نمی کند. اغلب قادر به پیگیری دستورات و تمام کارها نمی باشد. به هرحال کودکی که تعداد زیادی از این علائم را داراست حتما باید از نظر وجود این اختلال توسط روانپزشک کودک و یا متخصص اصفال بررسی گردد.
  پاسخ ژانویه 4, 2017 در 11:40 ق.ظ
 17. د
  من یه دختر دو سال و نه ماهه دارم که هنوز حرف زدنش در حد کلمه ست. از ابتدای تولد بچه ی سختی بود ولی چیزی که منو نگران کرده که اینه که متوجه شدم حرکاتی شبیه خود ارضایی انجام میده. این حرکات رو از یک سالگی قبل از خواب انجام می داد و خودش رو به تخت می مالید ولی الان با شدت بیشتری و به دفعات در روز انجام میده و من به تازگی فهمیدم که یه جورایی خود ارضایی هست. چند جا خوندم که نباید عکس العمل نشون بدم و باید حواسشو پرت کنم ولی اصلا حواسش پرت نمیشه و تکرار می کنه. می ترسم توی جمع هم اینکارو بکنه و دیگران فکر کنن چنبن صحنه هایی رو دیده در صورتیکه چنین چیزی نبوده. من واقعا ناراحت و تحت فشارم. تقریبا دیگه عاجز و تسلیم شدم چون در هر برحه ای از عمر دو سال و نیمه اش درگیر یک سری مشکل بودم باهاش واقعا خسته ام و به کمک نیاز دارم.
  پاسخ آوریل 7, 2017 در 8:25 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. در مورد اینکه دختر کوچولوتون در این سن کلمات کمی می گوید باید نگران باشید و اگر تا سه سالگی به همین صورت بود حتما گفتار درمانی بروید. در مورد خودارضایی هم باید بگم خیر اصلا نگران نباشید. کودک شما هورمون جنسی ندارد و هیچ لذت جنسی ای وجود ندارد. بلکه اکثر کودکان این دوره رو طی می کنند و جزئی از مراحل رشدی است. بعلاوه اگر به صورت عادت باشد و زیاد تکرار شود می تواند ناشی از اضطراب باشد و باید اضطراب کم شود تا رفع بشه.
   پاسخ آوریل 11, 2017 در 7:49 ب.ظ
 18. سمیه
  باسلام خواهرزاده من دوسال وپنج ماهشه ،یه پسر پرانرژی و فوق العاده اهل جیغ وداد وحشتناک ،فوق العاده وابسته اس هرکاری میکنه یا هربازی و تماشای کارتون وسرگرمی دیگه باید کنارش باشی و توهم همون کارارو انجام بدی اهل کوتاه اومدن هم نیس به هیچ وجه.چون از وقتی بیدار میشه صبح تا شب همینطوریه ونمیزاره به کاروزندگی خودت برسی حتی یک ساعت.این رفتارش میدونم که به تنهایی وترس مربوطه تاحدودی (چون دور ازماهستند وتویه شهرغریب )اما واقعا خسته کننده اس برای من بااینکه خیلی دوسش دارم .ازنظر مادرش مشکلی نداره اما ازنظر من خیلی هم طبیعی نیست .چون واقعا بعضی رفتاراش غیرقابل تحمله،لطفا دلیل وراه حل رو به من بگید
  پاسخ می 9, 2017 در 11:19 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. برای اینکه به شما علاقه داره دوست داره وقتی که حضور دارید وقت زیادی رو با وی بذارید به همین دلیل هم مدام اصرار داره که در کنارش باشید. اگر میزان روزهایی که در کنار کودک هست خیلی محدوده این رفتارها رو تحمل کنید چون کم کم از بین می روند اگر این طور نیست باید پیش از انکه کودک اصرار کند که به وی توجه کنید خود شما به سمت کودک رفته و با او بازی کنید مخصوصا بازی هایی که ساختنی باشند مثل لگو، خونه سازی، نقاشی و ... و تعامل هم در بر داشته باشند.
   پاسخ می 25, 2017 در 4:29 ب.ظ
 19. اعظم ساکت
  سلام پسر من تازه سه سالش رو تموم کرده و من هم تصمیم گرفتم دوباره به کار برگردم برای همین پسرم رو تویک مهد کودک نزدیک محل کارم ثبت نام کردم با تمام سختی هاش بعد از یک هفته پذیرفت که بدون من بمونه چون خیلی بهم وابسته بودیم ، چون نمی خواستم از خودم دور باشه ولی متاسفانه بعد از گذشت یک ماه به خاطر مسافت و اینکه باید با مترو ببرمش و بیارمش و زمان طولانی باید تو مهد باشه می خوام که مهدش رو عوض کنم که نزدیک محل زندگی مادرم باشه که ظهرها بره اونجا و دیگه مجبور نباشه شلوغی مترو و خستگی راه رو تحمل کنه . اول نمی پذیرفت که مهد رو عوض کنم و می گفت مهد خودم رو می خوام و مربی خودم رو دوست دارم ولی من بهش گفتم که مهدشون تعطیله و ما بایدبه یه مهد جدید بریم . مهدی که خودم مد نظرم بود یه مهد یک ستاره است و تعداد بچه ها کمتر هستند ولی اصلا از در مهد تو نرفت به پیشنهاد خواهرم به مهد دیگه ای که سه ستاره ست و ظاهر بهتری داره بردمش و پذیرفت ولی تعداد بچه ها دو برابر مهد یک ستاره است یعنی چهارده پانزده نفر در یک کلاس با همون دو مربی . البته فقط یک ساعت بردمش و بازی کرد و بردمش خانه مادرم تا بپذیره که فعلا مهد خودش تعطیله . لطفا راهنمایی کنید که آیا تعداد بچه ها در روند و عملکرد مربی و مهد تاثیر داره یا نه و اینکه چطور علاقه مندش کنم به مهد جدید و به تازگی خیلی لجباز شده و اصلا به حرف من گوش نمی ده و دوست داره کاری که خودش می خواد رو انجام بده .
  پاسخ ژوئن 10, 2017 در 7:45 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. ویژکی های مهم برای یک مهد مربیان آموزش دیده، فضای مناسب برای کودک، و در نظر گرفتن امکان آموزش ازاد و سایر راهبردهای افزایش خلاقیت برای کودک است. این مسئله با تعداد زیاد یا کم کودک تحت تاثیر قرار نمی گیرد. چه بسا کودک در سنین بالاتر باید در مدرسه با کودکان بیشتری در ارتباط باشد و یکی از اهداف مهم در مهدها اماده کردن کودک برای قرارگیری در موقعیت های اجتماعی مختلف است. بنابراین نگران نباشید و بیشتر کیفیت مهد رو بررسی کنید مخصوصا دید تخصصی به کودک و ویژگی های وی.
   پاسخ ژوئن 28, 2017 در 4:55 ب.ظ
 20. فریبرز
  با سلام یه پسر 2 ساله و نیمه ای دارم که هر وقت کاری را ازش می خواهیم انجام دهداز انجامش پرهیز می کند مثلا از جمع آوری اسباب باری هایش پرهیز می کند و سوال بعدی اینکه باید چیکار انجام دهم که بتواند خودش را مشغول کند زیرا تحت هیچ شرایطی حاضر نیست به تنهایی با وسایل بازیش سرگرم شود باید من بازی کنم و او نظاره گر باشد.
  پاسخ جولای 7, 2017 در 5:27 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. به صورت طبیعی کودکان در سنین کودکی و زیر پنج سال فرمانبرداری کمی دارند و گاها لجبازی هم می کنند. بهترین روش اینست که رفتارها و کارهای مثبتی که می خواهید ببینید را زمان انجام دادن تشویق کنید . رفتارهای منفی را نادیده بگیرید تا رفتارها شکل بگیرند. در مورد بازی کردن هم بستگی داره لوازمی که برای بازی کودک فراهم کردید چه هستند؟ شاید مناسب سن وی نیستند و ..
   پاسخ جولای 14, 2017 در 4:16 ب.ظ
 21. ج رستمي
  سلام و خسته نباشيد ممنونم از مطالب مفيد سايت و تشكر ميكنم ، پسر من دو سال و نيم سنشه و مدتي هست كه از پوشك گرفتيمش متاسفانه يه عادت بدي پيدا كرده و همش به آلت تناسليش دست ميزنه و مدام دستشو بايد بكشيم و نذاريم اينكارو بكنه نميدونم چكار بايد بكنيم كه اين كارو ترك كنه با مهرباني بهش تذكر ميديم دعواش ميكنيم بعضا" ميزنم رودستش حواسشو پرت ميكنيم ولي جواب نميده آخه خيلي باهوشه يادتش نميره احساس ميكنم متوجه حساسيتمون شده و ميترسم اثر بدي روش بذاره انگار اين عادتش از سرش نميفته، لطفا راهنمايي بفرماييد ممنونم ...
  پاسخ آگوست 18, 2017 در 10:17 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام...... بازی کردن با آلت تناسلی هرگز هرگز برای کودک معنای بدی نداره و هرگز لذت جنسی رو بهمراه نداره. زمانیکه شما به وی تذکر می دین در واقع احساس گناه ایجاد می کنید و ممکنه این رفتار بدتر بشه... این رفتار می تونه ناشی از اضطراب باشه و عادت شده.... اولین قدم اینه که بی توجه باشید. بعد از این باید با روش هایی مثل بیزاری درمانی رفع کنید رفتارو... مثلا زمانی که بچه داره دست می زنه به آلت شما با یک صدای نامناسب همراه کنید و این تداعی کم کم منجر به خاموشی رفتار میشه.
   پاسخ آگوست 27, 2017 در 6:45 ب.ظ
 22. حنا
  سلام دختر دو سال و چهار ماهه ای دارم چند ماهه مهد میره.جدیدا کلمات نامناسب مثل بی ادب و بچه پرو رو تکرار میکنه.واقعا دختر مودب و خوبیه اما این مساله نگرانم میکنه.راه حل پیشنهادی شما برای حل این مشکل و ادامه دار نشدنش چیه؟
  پاسخ اکتبر 14, 2017 در 10:25 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام دوست عزیز. کودکان معمولا یادگیری زیادی از هم سن و سالان خود دارند و یاد گرفتن کلمات نامناسب هم بخشی از این یادگیری ناخواسته اس. بهترین کار این است که با کودک خود صحبت کرده و به او توضیح دهید واژگانی که بکار می برد نابجا و دور از ادب است. بهتر است به کودک خود یاد دهید تا قبل از استفاده از هر واژه ای معنی آن را سوال کرده و در صورت تایید ادامه دهد.
   پاسخ اکتبر 15, 2017 در 10:17 ب.ظ
 23. جعفری
  سلام دختر من ۱۹ ماهشه و روزی چند بار بهونه بیرون رفتن رو میگیره و بقول خودشون دَدَ میخواد بره من اولا دلم میسوخت میبردمش ولی الان دیگه خیلی زیاد شده خواستش، طوری که کسی جرات نداره خونه ما بیاد چون دخترم با اونا میخواد بره اصلا هم با حرف و گول زدن حواسش پرت نمیشه و بعد چند دقیقه باز شروع میکنه حتی گریه هم میکنه از هیچی هم نمیترسه تو رو خدا راهنمایی کنید
  پاسخ اکتبر 17, 2017 در 10:00 ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. این رفتار کودک بیشتر بازتاب رفتار شما هست. باید نسبت به بی قراری کودک برای بیرون رفتن بی اعتنا باشید و انقدر نادیده بگیرید تا کودک خودش ساکت شود و بدون واکنش شما خودش ارام شود و متوجه بشود که رفتار گریه کردن تاثیری روی شما نداره و این طور نیست که هر کاری انجام بدید تا کودک رو ساکت نگه دارید. به مدت یک ماه باید این رفتار ادامه پیدا کند.
   پاسخ ژانویه 2, 2018 در 12:37 ب.ظ
 24. ا.توسلی
  سلام.پسرم بشدت وابسته عمه اش هست با اینکه هفته ای یکبار بیشتر نمیبینتش.هربار پشت سرش کلی گریه میکنه و حتی میخواد باهاشون بره هیچوقت نذاشتیم با عمه اش بره خونشون.گاهی سرگرمش میکنیم و عمه اش یواشکی میره که پسرم نبینتش وگرنه شییون راه میندازه و هیچ جوره آروم نمیشه.پسرم ۲۵ ماهشه .گاهی اوغات نصف شب بیدار میشه و گریه میکنه و اسم عمش رو صدا میزنه.نمیدونیم چجوری رفتار کنیم.قبلا پشت همه گریه میکرد الان فقط درگیر عمه اش هست.
  پاسخ اکتبر 22, 2017 در 12:53 ب.ظ
  • روانشناس کودک
   سلام... این رفتار پسرتون خیلی غیر عادی نیست و معمولا با افزایش سن و دریافت اینکه نمی تونه همیشه همه افرادی که دوست داره کنارش داشته باشه حل خواهد شد.
   پاسخ فوریه 5, 2018 در 4:45 ب.ظ
 25. زهرا
  سلام پسر من ۲سالشه از وقتی از شیر گرفتمش رفتارش به شدت عوض شده اصلا غذا نمی خوره که باعث لاغری زیاد شده خیلی زیاد بهونه میگیره .با اسباب بازیاش بازی نمی کنه و همیشه دوست داره که با وسایل آشپزخونه بازی کنه که براش خطرناک هستن(می خوای کارهایی که من انجام میدم رو انجام بده) و اگر چیزی بخواد با گریه کردن ازم درخواست می کنه
  پاسخ جولای 8, 2018 در 3:11 ق.ظ
  • wpadmin
   توصیه های برای گرفتن از شیر مادر 1- از شیر گرفتن بچه، وقت و صبر می‌خواهد؛ او از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. طبیعی است که به راحتی نمی‌تواند از آن دل بکند. پس بهتر است یک بازه زمانی چند هفته‌ای را برای ترک شیر، برای او در نظر بگیرید. در این دوران باید برنامه‌های ویژه‌ای تدارک ببینید، زیرا بچه‌ها معمولاً پرخاشگر می‌شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد. در این مدت به هیچ عنوان در برابر بهانه های کودک از تنبیه استفاده نکنید. 2- پیش از آن که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید؛ این موضوع باعث می‌شود . که برای ترک شیر مادر مجبور به تحمل سختی‌های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. برای او سرویس غذاخوری جداگانه‌ای، با طرح‌های کودکانه و رنگ‌های شاد و تند بخرید. به جای لیوان‌های شیشه‌ای که برای بچه‌ها خطرناک است، می‌توانید از قمقمه‌های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه‌ها را پرت و به دلیل جذابیت‌هایی که دارد، آن‌ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می‌کند. 3- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن‌ها را بیشتر کنید؛ صبح‌ها وقتی کودک از خواب بیدار شد به او شیر دهید. و نوبت بعدی را تا جایی که امکان دارد به تأخیر بیندازید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می‌شود. البته باید این زمان را با خوراکی‌های مقوی و میوه‌ها پُر کنید. اگر گرسنه بماند حتماً باز هم به سراغ شما می‌آید. 4- در برنامه‌های روزانه‌ او تغییراتی به وجود آورید؛ اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید. زمینه یاد آوری را در زندگی او کاهش دهید؛ تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید. در این روش چون از شیر گرفتن آرام آرام است، مشکلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یکباره از شیر گرفتن اتفاق می افتد بوجود نمی آید. و کودک نیز دچار ضربه روانی نمی شود. به این ترتیب کودک کم کم علاقه به شیر خوردن را از دست می دهد و ممکن است خودش یکباره آن را کنار بگذارد. بنابراین لازم است او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌ آیند؛ پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید. 5- مرتب تکرار کنید که او در حال بزرگ شدن است و باید بعضی از عادت‌هایش را ترک کند. در این حالت کمتر ضربه روحی می‌خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشکل نمی‌شود. 6- در روش‌های سنتی، مادران موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می‌زدند تا کودک از خوردن شیر امتناع کند. بعضی از بچه‌ها چنان به شیر مادر وابسته‌اند که حاضرند تندی و تلخی را به جان بخرند اما دست از شیر خوردن برندارند. برای انجام این کار حتماً با متخصص اطفال مشورت کنید. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارند که ممکن است برای کودک شما مضر باشد. 7- سعی نکنید خود را بیمار و سینه‌تان را زخمی نشان دهید با این کار کودک ناراحت می‌شود و ممکن است از وضعیت پیش‌آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کرده‌اید. بچه‌ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، وابستگی‌های عاطفی شدیدی پیدا می‌کنند و این رفتار شما به آن‌ها صدمه می‌زند. 8- اگر شاغل هستید و کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواستان به زمان باشد. در ساعت‌های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. بهتر است برای این کار نوشیدنی مورد علاقه او را انتخاب کنید تا با رغبت آن را بنوشد. اگر بیشتر اوقات در جای خاصی از خانه به او شیر می‌دادید، سعی کنید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. با این کار چیزهایی که او را یاد شیر خوردن می‌اندازد از خاطرش می‌رود. 9- زمانی را برای قطع شیردهی انتخاب کنید که حوادث تنش زای دیگری برای کودک در شرف وقوع نباشد . برای نمونه قطع کردن شیر قبل از زمان بازگشت مادر به محل کار ، رفتن به مسافرت و یا همزمانی آن با آموزش کنترل ادرار نباشد. 10- بهتر است اطرافیان مادر در خلال دوره از شیرگیری کودک پیشرفت های او را در این کار ، هرچند جزیی باشد ، گوشزد کنند و با این عمل ، به اعتماد به نفس مادر کمک کنند. 11- در هنگام از شیر گرفتن کودک و تا مدتها بعد از آن ، بهتر است مادر با لباس کودک را استحمام کند تا کودک دوباره به شیر خوردن تشویق نشود. 12- از تجارب اطرافیان خود در این زمینه استفاده کنید. 13- می‌دانیم که خوردن شیر مادر برای کودک فقط تامین نیاز غذایی او نیست. بلکه در آغوش مادر بودن، تماس بدنی با او و ... بسیاری از نیازهای روحی و عاطفی کودک را نیز ارضاء می‌کند. پس باید توجه داشت که با گرفتن شیر مادر، کودک از نظر عاطفی و روحی دچار کمبود نشود. با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید، از او بخواهید در کارهای خانه به شما کمک کند. 14- بهتر است از روش تدریجی و کم کردن وعده ‌های شیر دهی استفاده کنید تا کودک هم به این ترتیب کم‌ کم با این قضیه کنار بیاید و عادت کند. وعده‌ های قبل از خواب و شبانه آخرین وعده‌ هایی هستند که باید حذف شوند. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد. 15- ممکن است کودک بعد از مدتی مجددا به سمت سینه مادر گرایش پیدا کرده و احساس نیاز کند این مساله هیچ مشکلی نداشت. زیرا کودک به تدریج و با رشد شناختی خود متوجه می‌شود که دیگر این رفتار را تکرار نکند و این ارتباط قطع می‌شود. در چنین مواقعی با روش های مختلف کودک را سرگرم کنید و خیلی زیرکانه سعی کنید توجه او را از کار به سمت دیگری معطوف کنید. 16- بعضی از کودکان عادت دارند که با شیر خوردن به خواب می ‌روند. برای این کودکان حذف وعده قبل از خواب ممکن است به قیمت بر هم زدن خواب آنها تمام شود. بنابر این بهتر است قبل از حذف وعده قبل از خواب، روشهایی برای آرام کردن و خواباندن کودک قبل از خواب را یاد بگیرید. مثلا خواندن کتاب و بغل کردن یک عروسک نرم و خرس پشمالو یا گوش دادن به آهنگی ملایم و لالایی می ‌توانند روشهای خوبی باشند. با این حال ممکن است بعضی از کودکان با این چیزها هم به خواب نروند و لازم شود از تکانهای ملایم روی پا و گهواره برای خواباندن آنها استفاده کنید. بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ و رفتاری آگاهانه در برابر آن ‌ها داشته باشید. 17- از همسرتان کمک بگیرید؛ از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید. از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.
   پاسخ آگوست 18, 2018 در 9:04 ق.ظ
 26. هلیا
  سلام دخترم ۲سال و۴ماهه هست وقتی میریم بیرون موقع برگشت به خونه همش نق میزنه و بهونه میگیره که خونه نریم وخصوصا وقتی خونه پدربزرگش میریم وقتی از اونجا میخایم بیایم خونه خیلی گریه میکنه و جیغ میزنه که خونه نریم برگردیم من تا ۱ماه میش تقریبا هر شب ۲ ۳ ساعت خونه مدر بزرگش میرفتیم ولی الان بخاطر وابستگیش کم کردم و ۱روز یا ۲روز درمیون میرم نمیدونم کارم درسته یا نه پدر بزرگ و مادر یزرگش خیلی به حرفاس گوش میکنند و هرکاری میخاد تقریبا انجام میده اونجا
  پاسخ جولای 28, 2018 در 12:37 ب.ظ
  • wpadmin
   وابستگی کودکان وقتی پدر و مادر ارتباط اجتماعی خوب و مثبتی با بچه برقرار نمی کنند، طبیعی است به بستگان نزدیک مثل خاله، مادربزرگ، عمو، دایی و... گرایش پیدا کند. و آنها را حتی گاهی بیشتر از پدر و مادر دوست داشته باشد. متاسفانه برخی از والدین به دلیل کارهای روزمره و شغلشان دیگر حوصله ندارند وقت بگذارند و با بچه در طول روز بازی کنن یا سروکله بزنند. از طرف دیگر، بسیاری از بچه ها تک فرزند هستند و سرگرمی شان در خانه تلویزیون تماشاکردن و کارتون دیدن یا بازی با اسباب بازی شان است. آن هم به تنهایی؛ یعنی خودشان تنهایی با اسباب بازی هایشان بازی می کنند و ساعت هایی را پای تلویزیون می گذرانند. همین مساله باعث ایجاد فاصله بین پدر و مادر و فرزند می شود. بیشتر والدین معتقدند به بچه هایشان محبت دارند و عشق می ورزند و از هر لحاظ آنها را تامین می کنند. ولی یادمان باشد همه محبت به بچه ها در خریدن انواع لباس، خوراکی و اسباب بازی خلاصه نمی شود. لازم است در طول روز با کودک حرف بزنیم و با او بازی کنیم. شاید برخی مادرها بگویند ما با بچه حرف می زنیم؛ اما این صحبت ها به چه شکل است؟ در حد بیا غذاتو بخور، مراقب باش زمین چیزی نریزی، یه گوشه بشین بازی کن، بیا کارتون مورد علاقه ات رو گذاشتم ببینی و... آیا این مادرها زمانی که با کودک به پارک می روند، با او همبازی می شوند؟ با او نقاشی می کشند؟ چقدر در طول روز در خانه با فرزندشان وقت می گذرانند، بازی می کنند، قصه می خوانند و...؟ پدر و مادر باید رابطه خود و فرزندشان را زیر ذره بین بگذارند و ببینند کدام روش تربیتی شان باعث شده که کودک ترجیح دهد بیشتر وقت خود را با دیگران بگذارند؟ گاهی هم والدین به این نکته ها توجه دارند ولی باز چنین وابستگی نگران کننده ای ایجاد می شود. بله، اما والدین با رعایت برخی مسائل نباید نگران این وابستگی کودک باشند. اغلب مادرانی که به این قضیه واکنش نشان می دهند. نگرانند مبادا رابطه عاطفی با فرزندشان کمرنگ شود یا دیگر برای کودک اهمیتی نداشته باشند و فرزندشان دیگران را بیشتر دوست داشته باشد. بنابراین سعی می کنند با دعواکردن کودک یا تحریک احساسات او، تمام توجه اش را به خود اختصاص دهند. در حالی که باید در مرحله اول سعی کنند جایگاه اقوام را برای کودک مشخص و نقش آنها را تعریف کنند. در مرحله بعد، کمی درباره شیوه های تربیتی خود تجدیدنظر و پل عاطفی که بینشان وجود دارد، بیشتر از پیش قوی تر کنند. هرچه اعتماد و فضای امن بین والدین و کودک بیشتر باشد، شدت وابستگی به دیگران کمتر خواهد شد و تربیت کودک ها، بهتر شکل خواهدگرفت. وقتی بچه از دیگران تبعیت می کند، دچار چندتربیتی و تضادفرهنگی می شود و در نتیجه رشد و تربیت خوبی نخواهدداشت. اگر رابطه پدر یا مادر یا مادربزرگ یا عمه و خاله خوب نباشد و والدین صرفا به این دلیل که مبادا این وابستگی باعث بی توجهی کودک به آنها می شود. مانع شکل گیری این رابطه شوند، هم رابطه ها تیره خواهدشد و هم اگر کودک در سنین پایین مثلا 5-4 سالگی باشد، دچار سردرگمی و درک نشدن شرایط می شود. با گفتن چنین جمله هایی درواقع مادر می خواهد احساسات کودک را برانگیزد که این رفتار اشتباه است. وقتی والدین مانع بیان صریح احساسات کودک می شوند، کودک فکر می کند نباید احساسش را بیان کند. در حالی که با بیان نکردن احساسات، هیجان کودک تخلیه نمی شود و بعدها در بزرگسالی دچار آسیب های روانی خواهندشد. گاهی همین مساله باعث کمرویی، خجالتی شدن و اعتماد به نفس پایین کودک خواهدشد. وقتی کودکی نتواند در مورد احساسش به خاله بگوید، مسلما نمی تواند احساسش را به والدین هم بیان کند. بیان احساسات برای تخلیه هیجانی کودک مفید است. بچه ها باید از همان سنین کودکی مهرورزی را یاد بگیرند. تا در بزرگسالی زندگی خوبی داشته باشند در غیر این صورت به دلیل اینکه مهارت های گفتاری و عاطفی را یاد نگرفته اند، قطعا دچار مشکل خواهندشد. اگر مادری بخواهد با گفتن جمله هایی مثل اینکه «من دیگه مامانت نیستم چون تو عمه یا خاله رو بیشتر دوست داری. توجه کودک را به خود جلب کند، ممکن است چه آسیب هایی از نظر روانی به او بزند؟ به هبچ وجه مادر نباید احساساتی رفتار کند و چنین کارهایی انجام دهد زیرا این رفتارها روی کودک تاثیر منفی می گذارد. متاسفانه گاهی برخی از مادران برای کمرنگ کردن این وابستگی، با کودک درددل و مشکلات ارتباطی شان با خانواده شوهر را بیان می کنند . یا به تخریب خانواده و طرف مقابل می پردازند، در حالی که این رفتار اثر منفی دارد. یک توصیه به والدین نگران تنها توصیه ام به این والدین نگران، توجه و صرف زمان بیشتر و تقویت رابطه با کودک است. زمان بیشتری را با فرزندتان بگذرانید و به پارک، سینما و... بروید. این زمان، بهترین فرصتی است که می توانید در آن در مورد جایگاه افراد با بچه ها صحبت کنید و آنها را متقاعد کنید که جایگاه این افراد کجاست. هرچه رابطه عاطفی والدین با فرزندشان صمیمی تر باشد، میزان گرایش بچه ها به دیگران کمتر خواهدشد. و فقط به عنوان پایگاه های عاطفی و احساسی به اقوام درجه یک خود نگاه می کنند و دیگر آنها را به والدین شان ترجیح نمی دهند.
   پاسخ آگوست 16, 2018 در 7:26 ق.ظ
 27. ملیکا
  ببخشید من یه خواهرزاده دارم که دو سال و ۵ ماهش هست حدود یک هفته هست که به قدری لجباز شده و جیغ میزنه که غیرقابل کنترله ساعت ۴ صبح پا میشه میگه آب میخوام‌وقتی آب میاریم براش میگه نمیخوام دوباره درخواست آب میکنه ولی دوباره جیغ میزنه و شروع میکنه گریه کردن به قدری که ما میگفتیم حنجره اش شاید پاره شه همش دوست داره ببریمش بیرون و خواهرم چون میره سر کار ولی با جیغ زدنای بچه اش مجبور میشه ببرتش بیرون دیگه نمیدونیم باید چیکار کنیم که این لجبازی و جیغ زدناش درست بشه لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ فوریه 1, 2019 در 9:33 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به اینکه شما بیان کردید حدود یک هفته است می باشد که رفتارهای خواهرزادیتان تغییر کرده است به نظر می رسد که موضوع خاصی باعث تغییر رفتار کودکتان شده است . ممکن است دوری در تایم زیاد از مادرشان باعث این رفتار شده باشد و بخواهند با این رفتار توجه شما و مخصوصا مادرشان را به خودشان جلب کنند . در صورتی که این رفتار تداوم ایجاد کرد بهتر است برای بررسی دقیق به صورت حضوری به روانشناس کودک مراجعه کنید . دقت کنید که با توجه بهشاغل بودن مادرشان بهتر است زمانی که در منزل هستند به فرزندشان توجه بیشتری کنند و با بازی و قصه و... نبودشان در طول روز را جبران کنند . و افرادی که در طول روز از این کودک نگهداری می کنند بهتر است وسایل یا بازی هایی برای سرگرمی او ایجاد کنند تا کودک احساس تنهایی نکند . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ فوریه 2, 2019 در 6:02 ق.ظ
 28. سعید
  سلام برادرزادم یه پسره تقریبا دوسال و چندماهشه، بسیار پرخاشگره و از کنار هرکسی رد میشه میزندش بعدم لجوجه و هرچیو بخواد اینقد گریه میکنه تا همه عاصی بشن شبا تا ساعت دو شب نمیخابه و وقت بیداریم همش تو کارهای بزرگا دخالت میکنه، لطفا کمک کنید
  پاسخ فوریه 3, 2019 در 12:37 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز بهتر است در اول از بیان بعضی موضوعات در جلوی کودک خوداری کنید چون این موضوع باعث می شود کودک فکر کند در هر بحثی اجازه شرکت کردن دارد. در مورد وضعیت خواب نیز بهتر است زمانی را برای خواب مشخص کنید و او را به اتاق خودش ببرید و برای او قصه بگوید مخصوصا قصه هایی که به مشکلات رفتاری خودش ربط دارد و از او بخواهید نظر بدهد که قهرمان قصه می تواند چه کاری انجام بدهد او را درگیر قصه کنید تا بتواند راحل حله مسئله را آموزش ببیند و بجای گریه از راحل های دیگر استفاده کند . بهتر است برای رفتارهای اشتباه او و خوابیدن از ستاره استفاده کنید مثلا به او بگوید اگر ساعت مشخص مثلا 9 به رختخواب برود و بخوابد و در طول روز گریه نکند صبح می تواند از شما یک ستاره دریافت کند و در قبال پنج ستاره در اول مثلا فلان جایزه را از شما دریافت کند جایزه ای را انتخاب کنید که برای او جذابیت داشته باشد. دقت کنید که اگر در زمان خواب کودک شما در خانه مشغول کار جذابی باشید ممکن است کودک در رفتن به رختخواب مقاومت کند . سعی کنید از داد زدن و تنبیه بدنی خوداری کنید چون کودک رفتار شما را الگو قرار می دهد و تکرار می کند و ممکن است در کوتاه مدت این رفتار جواب بدهد اما بعد کودک در مقابل این رفتارها واکنش مثبتی نشان نمی دهد. در صورتی که رفتار کودک با موارد بالا نیز تغییر نکرد بهتر است برای بررسی دقیق به صورت حضوری به یک روانشناس کودک مراجعه کنید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ فوریه 3, 2019 در 1:53 ب.ظ
 29. آرام
  سلام من یه پسر 23 ماهه دارم که واقعا خیلی شیطونه و هر چیزی رو که بسیار خطرناکه مثل پیچ گوشتی و انبر دستو . .. رو میخواد هر چقدر سعی میکنم ذهنش رو منحرف کنم نمیشه دوباره برمیگرده و اینقدر گریه میکنه و کارای خطرناک انجام میده که علی الرغم میلمون مجبور میشیم سرش داد بزنیم .من واقعا خیلی ناراحت میشم که این اتفاق می افته بهتره بگم دلم میخواد بمیرم باباش میگه تو زیادی بهش رو دادی و هر چی خواسته رو بهش دادی لطفا کمک کنید که چطوری بدون اینکه دعوا بشه اجازه ندم زیاده خواه بشه یا اصلا برام روشن کنید بچه ها تو این سن باید منعیات داشته باشن ؟
  پاسخ فوریه 17, 2019 در 9:17 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز کودکان در این سن به سمت اسباب های منزل می روند و سعی دارند با آنها بازی کنند . بهتر است موارد خطرناک از دسترس او خارج شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود . دقت کنید که هر فردی ممکن است در این مواقع کنترل خود را از دست بدهد و فریاد بزنند این رفتار کاملا اشتباه می باشد اما نیازی نیس خودتان را سرزنش کنید . داد زدن می تواند باعث شود این رفتار توسط کودکتان آموزش دیده شود و به مرور زمان دیگر تاثیری بر او نداشته باشد و بعضی کارها را مخفیانه انجام بدهد. بهتر است با خواندن داستان در این مواقع این رفتار را او حذف کنید سعی کنید او را در گفتن داستان مشارکت بدهید و از او بخواهید مثلا بگوید خطر دست گرفتن کبریت چیست یا اگه بچه قصه ما پیچ گوشتی دست بگیرد چه اتفاقی رخ می دهد . دقت کنید که در ذهن بچه ها خطر به گونه ای که در ذهن ما وجود دارد درکی وجود ندارد و بهتر است به او آموزش داده شود . در این مواقع بهتر است اگر چیز خطرناکی می خواهد به او بگوید که این وسیله چه خطراتی دارد و مال شما است و او اجازه دست زدن ندارد . در صورتی که با این بازی ها و آموزش ها بازهم رفتارهای خطرناک در او وجود داشت بهتر است به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنید تا با بازی درمانی رفتارهای او تصیح شود . اینگونه رفتارها در بیشتر کودکان در این سن که قدرت راه رفتن دارند بیشتر می شود و نیاز است که مقدار مراقبت شما کمی بیشتر باشد. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 02122354783 شاد باشید
   پاسخ فوریه 18, 2019 در 6:08 ق.ظ
 30. زهرا
  سلام یه برادر کوچیک دارم که خرداد سه سالش میشه به شدت اذیتمون میکنه غذا نمیخوره تا الان هم موفق نشدیم پوشک و بگیریم ازش خیلی هم لجباز شده با من یا پدر و مادرم دعوا میکنه و میگه میزنمتون! در هر زمینه ای لجبازی میکنه طوری که داریم از دستش دیوونه میشیم وقتایی که فقط من کنارشم و پدر و مادر نیستن خیلی رفتارش بهتره وقتایی که با مامانم تنهاست و ما نیستیم هم آروم تره تو مهمونی هم باز میشه همون بچه ی لجباز چطوری باهاش رفتار کنیم تا این اخلاقش و کنار بزاره؟ ممنون از سایت خوبتون.
  پاسخ آوریل 13, 2019 در 4:53 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز احساسات شماها قابل درک می باشد اما نیاز است که رفتارهای هر سه شما نیز مورد بررسی قرار گیرد اینکه شما در مقابل درخواست ها و خواسته های او چگونه واکنش نشان می دهید آیا شرایط سنی او را درک می کنید به استقلال او احترام یم گذارید کودکان در انی سن به دنبال به دست آوردن استقلال هستند و گاهی اگر به كلمات، جملات و صحبت‌هاي كودكان 3ساله دقت كنيم، مي‌بينيم از كلمات من يا خودم استفاده مي‌كنند؛ مثلا مادر مي‌خواهد لباس كودك را عوض كند يا كفش او را ببندد، مي‌گويد خودم، می‌خواهد به او غذا بدهد، مي‌گويد خودم، درواقع حرف "م" كه بعد از خود مي‌آيد، خيلي اهميت دارد. او به‌لحاظ روان‌شناختی مي‌خواهد بگويد كه خودم مي‌توانم اين كار را انجام دهم و مي‌خواهم خودم تصميم بگيرم. بعضی‌اوقات مادران کم‌حوصله و كساني‌كه از شكيبايي كافي برخوردار نيستند، ممكن است كودك را به‌دليل همين لجبازي‌ها در اين سنين تنبيه كنند كه اين امر نوعي تثبيت را در اين مرحله برجاي خواهد گذاشت و همنین این گونه تنبیهات مخصوصا تنبیهات بدنی و یا بلند صحبت کردن و... می تواند به عنوان یک الگو باشد که او نیز از آنها شروع به استفاده می کند. كودكان در اين سنين از كارهايي كه ریخت‌وپاش دارند لذت مي‌برند؛ مثلا از بازي‌كردن با چيزهايي كه ظاهر كثيفي دارند یا موقع غذا خوردن مسلما نمي‌تواند مانند بزرگسال غذا بخورد و آن را روي لباسش يا روي زمين مي‌ريزد یا به اطراف دهان و صورتش می‌مالد يا موقع بازي با خمير يا آب رنگ مي‌بينيم كه خيلي اطرافش را كثيف مي‌كند و از اين كار لذت مي‌برد بهتر است دقت کنید که اینها بخاطر لجبازی با شما ها نیست . بهتر است زمان های لجبازی و دلیل لجبازی او را شناسایی کنید تا بتوانید بهتر تغییر ایجاد کنید . کودکان هم سن برادر شما اين كودكان از نگهداري ادرار و مدفوع‌شان لذت مي‌برند و به‌موقع به دستشويي نمي‌روند و مادران از اين بابت بسيار ناراحت مي‌شوند و ممکن است با رفتار پرخاشگرانه نسبت به این موضوع روبرو شوند از سمت شما پس بهتر است بدانید که گرفتن کودک از پوشک نیاز به صبر و حوصله دارد و نیاز است از تایم های کم شروع کنید و یا اینکه این مسئولیت را تنها مادر و یا درکنارشان پدرشان انجام بدهند تا هم نسبت به شما حریم خصوصی را یاد بگیرد و اینکه در چند وعده مشخص مثلا بعد از خواب شبانه، بعد از نهار ، و... او را به دستشویی ببرند دقت کنید که از آنها بخواهید که آرامش خود را در این کار حفظ کنند . ابتدا قبل از شروع برنامه آموزش توالت ، آمادگی برادر خود را بسنجید و بررسی کنید آیا برادرتان بعد از هر بار دستشویی برای 2 ساعت یا بیشتر خشک می ماند یا خیر ، و اینکه بعد از این 2 ساعت دوست ندارد پوشکش کنید و از شما می خواهد که به توالت برود، در روزساعات مشخصی را مدفوع می کند.این نشانه ها بیشتر در کودکان 28 ماهه نمود پیدا می کند و هر اندازه سن کودک بیشتر از 28 ماه و نزدیک تر به 3 سالگی باشد، در این روش موفقیت بیشتری حاصل می شود. بهتر است از قصبی استفاده کنید و یا محیط دستشوی را برای او جذاب کنید تا از میزان ترس او کاهش یابد یا بهتر است از دستشویی های کوچک مخصوص کودکان استفاده کنید . البته بهتر است به صورت حضوری بهر وانشاس کودک مراجعه کنید تا با بررسی های دقیق تر رفتارهای برادرتان و شما ها در منزل این موضوع بهتر بررسی شود. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741 شاد باشید
   پاسخ آوریل 14, 2019 در 7:02 ق.ظ
 31. محدثه
  سلام. ما یه دختر بچه ی ۲ ساله داریم که یک برادر ۷ ماهه هم داره.دختر اصلا با برادرش سازگاری نداره و مدام صورتشو چنگ میزنه یا بالا سرش داد و فریاد میکنه. ما نمیتونیم حتی چند دیقه به اون توجه کنیم. خیلی حساسهچکار باید کرد؟؟؟
  پاسخ ژوئن 16, 2019 در 9:31 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز اینگونه رفتارها در بین کودکان کم سنی که یک خواهر یا برادر جدید به زندگیشان وارد می شود دیده می شود و آنها با این رفتار سعی می کنند توجه شما را به خودشان جلب کنند . دقت کنید که او در مرکز توجه شما و پدر و دیگران بوده است و در 7 ماه اخیر جایگاهش را با فرد دیگر تقسیم کرده است و این باعث می شود که احساسات خوشایندی را تجربه نکند. 1. فرزند اول شما چند مدت است از شیر گرفته شده است؟ 2. واکنش شما به رفتارهای او با برادرش چیست؟ 3. در زمان بارداری او را برای این موضوع آماده کردید؟ 4. دخترتان برای دستشویی مستقل می باشد؟ 5. بیشترین تایم شما برای چه موضوعات و توجه به برادر او صرف می شود ؟ لطفا ب این سوالات پاسخ بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم
   پاسخ ژوئن 17, 2019 در 6:24 ق.ظ
 32. سمانه
  ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم. من چند ماهی هست که دارم آرام آرام دوقلوهام را از شیر با شیشه میگیرم. دو ماه میشه که در طول ساعت بیداریشون فقط شبها موقع خوابوندنشون شیر میخورند اما تا صبح که حدود ۱۱ تا ۱۲ ساعت میخوابند حدود ۵ تا ۶ بار هر کدومشون برای شیر خوردن بیدار میشند (با اینکه شبها با غذا هم سیر میشوند و میخوابند). چکار کنم که دیگه نصف شبها شیر نخورند؟ آیا حتما باید آن وعده آخر شب را هم بهشون ندم تا دیگه وسط شب شیر نخواهند؟ ممنون و سپاس بابت مطالب و راهنمایی های خیلی خوبتون.
  پاسخ اکتبر 14, 2019 در 2:19 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد به نظر می رسد که دوقلوهای شما هنوز گرسنه می باشند و این دوازده ساعت مقداری از ان در اول صبح قرار می گیرد که کاملا طبیعی می باشد که بلند شود ودرخواست شیر داشته باشد اما بهتر است در طول شب یک غذای مناسب به او بدهید و در صورتی که از شیر پاستوریزه می خورند به آنها شیر بدهید چون هم به خواب بهتر کمک می کند هم میزان بیداری انها را کاهش می دهد به مرور زمان خواب انها تنظیم بیشتری می شود و میزان بیداری آنها کاهش می یابد بهتر است آنها به خوردن شیر گاو و غذا تشویق کنید و به انها بگوید می خواهیم یک سری غذاهای خوشمره را جایگزین شیر انها کنید و به مرور این میزان را کاهش بدهید و می توانید از شیر پاستوریزه بجای شیر خشک استفاده کنید و در شیشه شیر در اول به آنها بدهید و بعد با لیوان های جذاب آنها را به خوردن شیر و غذا تشویق کنید .
   پاسخ اکتبر 14, 2019 در 11:46 ق.ظ
 33. مها
  سلام خسته نباشید ما یک دختر2 ساله داریم که کامل حرف میزنه و همه چیز رو کامل متوجه میشه ولی در چندین مورد خیلی اذیت میکنه یکی از اونا اینه که اصلا حاظر نیست لباس بپوشه و بیشتر زمانی که میخوایم بیرون بریم ینی دیگه کار به جایی میرسه که سرش داد میزنیم و در نهایت شروع میکنه به گریه کردن یا میگه من این لباسو دوست ندارم یا فرار میکنه و مجبور میشیم بگیم دیگه بیرون نمیریم و... بعدش با گریه و ناراحتی مجبور میشه بپوشه من سر این موضوع خیلی اذیت میشم چون تقریبا در طول روز حتی برای لباس پوشیدن معمولی هم همین مسئله رو داریم و بعدش که سرش داد میزنم عذاب وجدان میگیرم و خودم گریه ام میگیره مورد دوم اینه که اگه چیزیو که میخواد بهش ندیم شروع به گریه کردن میکنه توروخدا کمکم کنید شبا همش با عذاب وجدان و گریه میخوابم چجوری میتونم نسبت به این موضوع ها حساسیتم رو کمتر کنم یا اون رفتارش بهتر بشه
  پاسخ اکتبر 14, 2019 در 7:53 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که در اول اینکه شما نیز یک انسان هستید و می توانید احساساتی مانند عصبانی شدن ، خستگی و.. را تجربه کنید و بخاطر این احساسات خودتان را سرزنش نکند اما بهتر است سعی کنید احساسات خودتان را مدیریت کنید و با پرخاش و یا تنبیه بدنی با فرزندتان برخورد نکنید چون ممکن است رفتارهای اشتباه او را افزایش بدهد . 1. دلیل کودکتان برای نپوشیدن لباس چیست و آیا در خانه بدون لباس می گردد و از چه زمانی این رفتار را داشته است؟ 2. چه میزان از مسئولیت کارهایش بر عهده خودش می باشد؟ 3. در زمان هایی که او گریه نمی کند چون از شما درخواست دارد و شما چگونه به او توجه می کنید و اینکه رابطه او با پدرش چگونه می باشد؟
   پاسخ اکتبر 14, 2019 در 11:35 ق.ظ
 34. مها
  خیلی ممنون بابت پاسخ دهیتون تقریبا از وقتی که راه افتاد موقع لباس پوشیدن فرار میکنه یا گریه میکنه بدون اینکه دلیلی داشته باشه البته جدیدا میگه مثلا اینو دوست ندارم یکی دیگه بیار که منم چندتا لباس میزارم میگم انتخاب کن و فکر کنم داره نتیجه میده،از طرفی تقریبا دختر مستقلی ینی غذاشو خودش میخوره و خودش دستشویی میره تا حدودی و استقلال رو خیلی دوست داره و برای بیان خواسته هاش حرف میزنه میگه فلان چیزو میخوام یا فلان کار رو بکنید که اگه چند بار بگه و انجام ندیم گریه میکنه رابطه اش با پدرش هم خوبه ولی بعضی وقتا هم با پدرش لج میکنه چکار کنم که خودش مشتاق بشه واسه لباس پوشیدن
  پاسخ اکتبر 15, 2019 در 10:25 ق.ظ
  • مشاور
   دوست عزیز مسیری که دنبال می کنید مسیر درستی می باشد و بهتر است با توجه به سن کودکتان که به دنبال استقلال می باشد اجازه انتخاب را به خود او بدهید تا برای او لباس پوشیدن جذابیت بیشتری پیدا کند . برای بیرون رفتن بهتر است از قبل به او اطلاع بدهید حتی اگر معنی زمان را نمی داند مثلا بیان کنید بعد زا نهار ، بعد از خواب ، بعد از آمدن بابا و... بیرون می رویم و حداقل نیم ساعت قبل به او بگوید برو یک لباس مناسب بیرون رفتن برای خودت انتخاب کن اگر انتخاب مناسبی نداشت بهتر است به او پیشنهاد بدهید که مثلا به نظر می رسد هوا سرد شده و باید کمی لباس بیشتر و یا لباس گرم تری بپوشیم تا سرمانخوریم . اگر اصرار زیادی بازهم به پوشیدن لباس خاصی داشت اجازه بدهید تجربه کند و شما یک لباس مناسب تر را به همراه ببرید به عنوان مثال اگر سردش شد به او بگوید که من یک دست لباس دیگر برایت آروده ام گفتم شاید احتیاجت شود و... از این مسیر می توانید جذابیت لباس پوشیدن را برای او بیشتر کنید . میازنی لجبازی برای جلب توجه در کودکان طبیعی می باشد و بهرت است سعی کنید توجه لازم را در مکان لازم به او بدهید تا از تکرار و لجبازی و گریه خوداری کند وقتی خواسته خود را بیان می کند به او توجه کنید و اگر خواسته اش قابل اجرا نسیت می توانید در آرامش با او صحبت کنید و زمان دیگری را بیان کنید.
   پاسخ اکتبر 15, 2019 در 12:20 ب.ظ
 35. شاهین
  سلام خسته نباشید من یک پسر سال و نه ماه دارم که حدود یک دو هفته است که از شیر گرفته ام و تعریبا تک کلمات را بیان میکند ولی حالا دو مشکل ایجاد شده: 1- شب ها مثلا ساعت 4 ششب بیدار میشه و فقط حدود 1 ساعت گریه میکنه یا ظهر ها و اصلا هیج شکلی ارام نمیشه. 2- خیلی لجباز و شده و همه کار را می خواهد خود اش انجام بده و دائما داره گریه میکنه و جیغ میکشه بطوری که دیگه کلافه می کنه ما را. میشه راهنمای کنید چیکار باید بکنم در قبال حراکات اش
  پاسخ اکتبر 16, 2019 در 11:15 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و مدت زمانی که طول کشید او را از شیر بگیرید در اختیار ما قرار بدهید و اینکه از چه زمانی این رفتاها شروع شده است و اینکه واکنش شما نسبت به او چگونه می باشد؟
   پاسخ اکتبر 16, 2019 در 2:05 ب.ظ
 36. م. شریفی
  سلام. دختر دوساله و نیمه دارم. باخواهرشش ساله ش بازی میکنه، اما یه وقتایی که کم هم پیش نمیاد خیلی تنش دارن. هموزیادمیزنن. که خیلی جیغ میزنه، یوقتایی حتی خودشم میزنه. لجبازهست. به همه چیز خونه کارداره و بازی میکنه، یوقتایی جوری رفتارمیکنه که انگارمیخوادخرابش کنه. منم عصبانی میشم یاتهدیدبه زدن میکنم یاواقعا میزنم. نمیتونم بیتفاوت باشم درمقابل کارهاش، ک اگه باشم اطرافیان برچسب بیخیالی بهم میزنن، درصورتی که خودم عذاب وجدان دارم بخاطر حرکات خودمودخترام. لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ اکتبر 20, 2019 در 7:44 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که دو کودک شما در دو سن متفاوت می باشند که نمی توانند به درستی یکدیگر را درک کنند و بودن تنش بین آنها کاملا طبیعی می باشد اما بهتر است سعی کنید که شما در این بحث ها وارد نشوید و در صورت جدا کردنشان هم از سعی کنید از واکنش های تند و تنبیه خوداری کنید . اینکه شما بخاطر پرچسب های دیگران رفتار اشتباهی را ادامه بدهید هم از نظر روحی به خودتان آسیب وارد می کنید و هم به فرزندانتان نیاز است که تفاوت ها و شرایط سنی آنها را درک کنید. اینکه فرزند کوچک شما به دنبال جست و جو بهم ریختن وسایل و یا باز کردن انها می باشد برای شناخت بیشتر از مسیر تجربه می باشد بهتر است سعی کنید وسایل ارزشمند را از دسترس او خارج کنید و علایق او را بشناسید و سعی کنید وسایل مورد نیاز را در دستری او قرار بدهید تا از آنها استفاده کند .
   پاسخ اکتبر 20, 2019 در 1:47 ب.ظ
 37. اریس
  سلام به دختر داریم دو و نیم ساله، خیلی شیطون و لجبازه، از اول تا حالا بد غذا میخوره، حتما باید دنبالش بدویم یا کلی سرگرمش کنیم تا یه قاشق غذا بخوره، الان جدیدا لجباز و یه دنده شده، حرف حرف خودشه کلمه اول نباید دوم بشه، مثلا آب میخواد باید در عرض دو ثانیه فراهم بشه یا عروسک یا دکوری خونه یا چیزی که به اون مربوط نیست، اصلا همه چی رو میخواد سریعا باید براش آماده کنیم، وگرنه داد میکشه گریه میکنه تا حالش بد میشه و استفراغ میکنه، تا حرفش رو به کرسی ننشونه ولکن نیست، مثلا چند روز پیش بیرون بودیم هر چیزی که تو بازار میدید میخواست حرف هم گوش نمیداد، کنار فست فود بستنی میخواست، گریه گریه که حتما از فست فود، بستنی بخریم، هر چی هم گفتم نداره گفت داره بگیر، یا مثلا میوه میخواست وسط اتوبان، گریه گریه که همین الان میوه میخوام، بایدهم بریم بخریم از مغازه، اصلا من و مامانش رو کلافه کرده، دو تامون از لج بازی هاش کلافه شدیم، حرف هم گوش نمیده، مثلا لباس هاش رو پر از آب میکنه کنار ظرفشویی اصلا هم گوش نمیده عوض کنیم، ما هم بهش میگیم عوض کن مریض میشی یا این قشنگ تره، یا بپوش بریم بیرون شهربازی، چه کار کنیم
  پاسخ اکتبر 31, 2019 در 8:02 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که کودک شما نیاز به استقلال بیشتری در اسن سن دارد اما این استقلال تا جایی باید مورد توجه قرار بگیرد که برای او آسیبی به همراه نداشته باشد. بهتر است سعی کنید در کنار احترام به استقلال او سعی کنید به رفتارهای منفی او پاسخمثبت ندهید مثلا اگر در وسط خیابان گریه می کند که فلان چیز را می دهد به او توضیح بدهید که در زمان فعلی امکان آن وجود ندارد و در زمان مناسب برای او تهیه می کنید و از ترس نگاهای دیگران و یا تحمل نداشتن برای گریه او به اینگونه خواسته ها پاسخ ندهید در این مسیر نیاز است شما و همسرتان یک نظر مشترک داشته باشید تا او از مخالفت هریک از شما استفاده نکند و سعی کنید از مسیر بهتری برای رسیدن به خواسته هایش اقدام کند . سعی کنید در منزل اگر رفتار مناسبی برای درخواست چیزی ندارد بدون هیچ گونه توجه یعین حتی زیر چشمی نیز به او توجه نکنید و مسیر کاری خودتان را ادامه بدهید و به او بیان کنید در زمان فعلی کار دراید و باید صبر کند تا کارتان تمام شود و در زمان هایی که رفتار مناسب دارد به او توجه کنید البته افراط در کار نباشد .
   پاسخ اکتبر 31, 2019 در 8:39 ب.ظ
 38. شادی
  سلام،ببخشید بچه تا چند سالگی خاطره بدویاخوب یادش میونه
  پاسخ نوامبر 12, 2019 در 10:40 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز این یک سوال کلی می باشد و یاداوری خاطرات بسته به میزان شدن آن برای کودکان فرق می کند و ممکن است خاطره ای به یاد کودک و یا در بطرگسالی بزرگ سال آن را به یاد نیاورد اما ممکن است عوارض آن در زندگی فرد قابل مشاهده باشد چون در ناهشیار او وجود دارد . عموما افراد خاطرات قبل از 3 و نیم سالگی خود را به خاطر ندارند و یاداوری آن برایشان سخت می باشد و در بیشتر تحقیقان در زیر این سال خاطرات به ندرت به یاد افراد آمده اند .
   پاسخ نوامبر 13, 2019 در 10:18 ق.ظ
 39. نوشین
  با سلام و سپاس بابت مشاوره های خوبتان. پسر دوساله من حدود هفت ماه هست که از شیر مادر با رعایت همه نکات از شیرگرفتمش. از وقتی از شیر گرفتمش شبها حدود دوساعت بعد از خوابیدن از خواب بلند میشه و شدیدا گریه میکنه که بغلش میکنیم قبل از دو سالگیش شیر با شیشه بهش میدادیم و اروم می شد و میخوابید. ولی الان که دوسالش شده هر یک ساعت از خواب بیدار میشه و گریه اش اروم نمیشه باید حتما یک اهنگ تصویری از مجموعه توت فرنگی و فقط این اهنگ رو دهها بار براش بذاریم تا بخوابه. دوباره یک ساعت بعد بیدار میشه و وضع به همین صورت تا صبحه. بعد صبح که پرستارش میاد تا ساعت یازده دوازده میخوابه. از اونجایی که من و پدرش کارمند هستیم این اختلال خوابش خیلی مشکل ساز شده است. یک موضوع دیگر هم اینکه خیلی چنگ میندازه توی صورت نه ، ولی اگر من یا پدرش لباس استین کوتاه بپوشیم روی بازویمان چنگ میندازه.
  پاسخ نوامبر 30, 2019 در 9:17 ق.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز دقت کنید که کودکان بعد از شیر گرفته شدن مخصوصا اگر با کاهش مرحله ای انجام نشود ممکن است رفتارهای متفاوتی را از خود نشان بدهند که بسته به شرایط و روابطی که کودک تجربه می کند متفاوت می باشد . اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. از شیر گرفتن او به صورت مرحله ای رخ داده است و در آن زمان شما در کنار او حضور داشته اید؟ 2. در زول روز چند ساعت شما و پدرش را کنار خود دارد و در این ساعات با یکدیگر بازی و ابراز دوست داشتن دارید؟ 3. تایم اخری که به او غذا می دهید چه زمانی می باشد ؟ 4. زمانی که با پرستار خود می باشد می تواند با اد ارتباط برقرار کند و تایم خود را چگونه می گذارند؟
   پاسخ نوامبر 30, 2019 در 11:45 ق.ظ
 40. انیتا
  سلام. پسر ۲۳ماهه ای دارم که تا شش ماهگی شیر مادر خورد بعد خود به خود شیر مادر دوست نداشت و شسر خشکی شد تا یه ماه پیش. دوباره خود به خود هر کاری کردیم شیر خشک هم نخورد. حتی شیرش و‌عوض هم کردیم. موضوع‌اصلی اینه که از وقتی شیر نمیخوره اخلاقش به شدت عوض شده. شبا از خواب میپره. جیغ میکشه حدود نیم ساعت گریه میکنه بعضی موقعها اصلا خوابه خوابه ولی گریه ش قطع نمیشه. حرف نمیزنه حدود ۲۰ کلمه میگه به زبون خودش،یه چیزی و نیخواد هی تکرار میکنه ماشین ماشین ماشین عصبانی میشه اگه زود ندیم دستش. امروز تاب میخواست گفتیم خراب شده گریه کرد باباش گفت یه دیقه اروم باش گریه ش بیشتر شد و بدون اینکه ما کاری کنیم وسط گریه به باباش میگه سلام میخنده. خیلی نگرانم. لطفا کمکم کنین.
  پاسخ دسامبر 8, 2019 در 10:48 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز کودک شما در زمان فعلی با توجه به اینکه نزدیک به دو سال سن دارد اینکه نخواهد شیر خشک مصرف کند و یا شیر شما را بخورد مشکلی ایجاد نمی کند و با توجه به اینکه او غذا می خورد و وقت از شیر گرفتن او نیز می باشد بهتر است زا این موقعیت استفاده کنید و شیر خوردن را از او بگیرید و رد کنار آن سعی کنید از غذاهای مقوی و شیر گاو اگر دوست دارد استفاده کنید . در مورد جیغ کشیدن و گریه در خواب نیز دقت داشته باشید که این جدایی هرچند خود او انتخابش کرده باشد می تواند برایش سخت باشد و نیاز دارد که شما صبور تر باشید و در کنرا آن به بازی های او نیز توجه داشته باشید و قبل از خواب از بازی های خشن و پر هیجان خوداری کنید و در طول روز به میازن کافی به او توجه مثبت و اعلام دوست داشتن داشته باشید . در مورد صحبت کردن او نیز به نظر روند طبیعی را طی می کند و در این مسیر آموزش و صحبت کردن و گوش دادن او می تواند تاثیر زیادی داشته باشد بیشتر از بیان کلمات که 20 کلمه نرمال می باشد اینکه او معنای صحبت های شما را بفهمد اهمیت بیشتری دارد . اینکه نام خود را بشناسد وقت او را دا می کنید واکنش نشان بدهد ، اشیاء در دسترسش را بشناسد ، نام و معنای مامان و بابا را درک کند ، و... در مسیر رشد زیانی می توانید از این مقاله استفاده کنید https://kodakonojavan.com/%d9%85%db%8c%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d8%b3%d9%86-1-%d8%aa%d8%a7-5-%d8%b3%d8%a7%d9%84/
   پاسخ دسامبر 9, 2019 در 11:36 ق.ظ
 41. مجید
  سلام تعهد شما در پاسخگویی به کامنت ها بسیار جالب و تحسین برانگیز بود. پیشاپیش از لطف تون ممنونم. دختر من 2 و سال 2 ماهش هست. حدود 4 ماهه که از پوشک گرفتیمش ولی به ندرت خودش دستشویی شو اعلام می کنه و برای پیشگیری از خیس کردن خودش سعی می کنیم در فواصل زمانی مرتب اونو به دستشویی ببریم. اگه این فاصله زیاد بشه خودشو خیس می کنه و نمی دونیم باید چه واکنشی نشون بدیم؟ مقالات هم ضد و نقیض هستند. از طرفی نباید احساس گناه کنه و از طرفی تذکر خالی ما هم اثری نداشته و براش طبیعی تر شده. البته مواردی هم بوده که خودش گفته دستشویی داره که با تشویق زیاد ما مواجه شده ولی نتیجه دلچسب نیست طوری که هفته پیش تمام فرش ها رو دادیم قالی شویی. تخت و صندلی غذاخوری و مبل و فرش و تاکسی و خونه بقیه و خلاصه همه جا تابحال خرابکاری کرده. الان تو مهمونی پوشکش می کنیم ولی 98درصد خشک می مونه. خیلی هم ناز و آروم و دوست داشتنیه. حسابی شیرین زبونی می کنه و اصلا اهل لجبازی و جیغ و داد نیست. امشب که خودشو خیس کرد بهش گفتم به خاطر این کارش امشب باهاش بازی نمی کنم. خدا میدونه چقدر سخت بود برام. دستمو گرفته بود و گریه می کرد و می گفت بابا لطفا بیا با من بازی کن. سوال من نحوه واکنش درست به خیس شدن شلوارش هست طوری که بهش لطمه عاطفی نزنه. بینهایت ممنونم.
  پاسخ دسامبر 8, 2019 در 10:55 ب.ظ
  • مشاور
   با سلام خدمت شما دوست عزیز قابل درک می باشد که مقداری با بهم ریختگی زندگی در این مسیر مواجهه خواهید شد اما نیاز است که صبور باشید و سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید تا بتوانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید اینکه در تایم های مشخصی او را به دستشویی می برید کافی می باشد و حتی زمانی که پوشک نیز می باشد بهتر است این مسیر ادامه پیدا کند . دقت کنید که هنوز فرزند شما برای کنترل ادرار و مدفوع زمان دارد و نیاز دارد شما به او این زمان را بدهید سعی کنید در دستشویی از صندلی مخصوص به کودکان استفاده کنید و به او صبر بدهید تا تامی را در آنجا بگذراند تا بتواند رودهای خود را تخلیه کند . نیاز است با توجه به زمان هایی که بیشتر اوقات فرزندتان دستشویی می کند و از ان اطلاع دارید او را به دستشویی ببرید و یا زا او بخواهید که روی صندلی مخوصص خود بنشیند و دستشویی کند . بهتر است در این مسیر از تنبیه استفاده نشود مخصوصا به صورت بدنی و تحقیر کردن در هرصوتر او یک کودک است و شرایط سنی او هنوز برای کنترل زمان می خواهند . سعی کنید به عنوان مثال برای او جایزه قرار بدهید که اگر امروز خودش دستشویی رفتن را گزارش بدهد برای او یک جایزه تهیه می کنید که دوست دارد و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد این جایزه دیگر دریافت نمی شود . از قصه می توانید استفاده کنید قصه هایی که در آن از حیوانات استفاده شود و در این مسیر باشد که حیوانات مشغول بازی هستند اما مثلا خرگوشه احساس دستشویی دارد و در این مسیر با بازی از فرزندتان بخواهید که به خرگوش کمک کند که چه تصمیمی باید بگیرد .
   پاسخ دسامبر 9, 2019 در 11:03 ق.ظ
 42. سمیرا
  با سلام و تشکر از مشاوره های خوبتان. پسر ۲ سال و شیش ماهه ای دارم که حدود چند هفته هست به شدت علاقه به بهم ریختگی و خراب کردن وسایل پیدا کرده.همه کمد لباسها و اسباب بازی ها را بیرون می ریزه.یخچال را خالی میکنه.میوه ها را داخل سطل زباله میندازه.حتی بشقاب و لیوان هم شده داخل سطل زباله بیاندازه، حتی وقتی میخوایم غذا بخوریم تو یک دقیقه همچی را با هم‌ قاطی و کثیف میکنه که دیگه قابل خوردن نیس.به زور باید لباس تنش کنم ببرمش بیرون.بیرون هم‌همش میخواد بغل بشه.اگر چیزی را بخواد و همون لحظه بهش ندیم به شدت شروع به جیغ و داد و فریاد میکنه.قبل از یکسالگی تا الان وقتی لج‌میکنه سرش را محکم‌به زمین‌ میکوبه تا حالا ۴ مرتبه تونستم این رفتار را از سرش بندازم ولی دوباره بعد یک‌ماه شروع میکنه و به شدت سرش را میکوبه.خیلی از شب ها تو خواب بی قراره جیغ میزنه و گریه میکنه.و ساعت ها طول می کشه اروم‌بشه. توی خواب آب میخواد وقتی بهش آب میدم با زور آب را خالی میکنه رو تشکش و دوباره شروع به جیغ و داد میکنه.چند ماه پیش متاسفانه چند باری کتکش زدم.الان هم خیلی کنترل میکنم بتونم با حرف زدن و محبت قانع بشه ولی بعضی وقتا دست خودم نیس و یک‌مرتبه صدام میره بالا. گذشته از این رفتارها و حرفها مسئله دیگه این هست که۳ هفته دیگه بچه دومم داره به دنیا میاد ولی من هیچ آمادگی ندارم.یه مادر خسته ام که حوصله هیچ چیزی را ندارم.
  پاسخ ژانویه 21, 2020 در 12:05 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز دقت کنید که در مورد رفتارهایی چون کوبیدن سر به دیوار و یا جیغ زدن مکرر در خواب که می تواند نشانه تنش در طول روز باشد و .. نیاز به مراجعه حضوری کودکتان می باشد تا بتوانیم در طول جلسه مشاوره با بازی و نقااشی و... مشکلات او را شناسایی کنیم و در عملکرد بهتر رفتاری به او کمک کنیم. دقت داشته باشید که فرزند شما شرایط روحی شما و منتظر فرزندی دیگر بودن را درک می کند و این موضوع می تواند تاثیر زیادی بر رفتارهای او داشته باشد و با توجه به شرایط فعلی خودتان قابل درک می باشد که با فشار روحی بیشتری مواجهه باشید . بهتر است سعی کنید که درطول روز در زمان هایی که فرزندتان رفتار مناسبی دارد به او توجه بدون قید و شرط داشته باشید و سعی کنید قبل از خواب از دعوا کردن ، تنبیه ، بازی های هیجانی خوداری کنید و در طول روز نیز به نیاز او به توجه و مراقبت پاسخ بدهید تا او بتواند ارامش بیشتری کسب کند و مشکلات او در خواب کاهش یابد و در کنار این موارد سعی کنید که ب او در رفتارها و انجام کارها استقلال بیشتری بدهید و سعی کنید که روحی همکاری را به او یاد بدهید و به عنوان مثال برای مرتب کردن اتاقش به او بیان کنید که حاضری با همکاری هم این اتاق و مرتب کنیم و بعد باهم بازی کنیم و... البته این ها یک سری اصلاحات رفتاری می باشد اما برای بررسی دقیق نیاز است که بدانیم که کودکتان با این سبک رفتاری می خواهد در کنار توجه چه مشکلاتی را به شما نشان بدهد تا بتوانیم در این زمینه به هردوی شما در بهبود شرایط کمک کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354304
   پاسخ ژانویه 21, 2020 در 9:35 ق.ظ
 43. ریحانه
  با سلام وخسته نباشید... دختر۲سال ونیمه دارم که جدیدن بد غذاشده وخیلی اخلاقیاتش عوض شده ،خیلی خوش خوراک بود همه غذاها رو دوست داشت و یه دختر باادب و اروم ودوست داشتنی بود .قبلن خونه ی مامانم میرفت اونجا راحت بود وخیلی پدرو مادرمودوست داشت ولی الان اون احساس ذوق دلبستگی انگار کم شده ومن چون بابام رو خیلی دوست دارم، میخام مثل قبل باشه .وقتی منو دخترم تنها باشیم خیلی خوبه ،البته من خیلی سختگیری میکنم ونمیزارم به چیزی دست بزنه و اذیت کنه وتلاشم اینه که باادب باشه و با احترام حرف بزنه. در طول روز بیشتر برنامه کودک میبینه و یا باگوشی(برنامه اموزشی)سرگرمه.اماقتی بیرون میریم جلوی بقیه اصلن به حرفم گوش نمیکنه ویکم بچه های دیگه رو اذیت میکنه ومنو اصلن نمیبینه وکسی بهش حرف بزنه جواب میده.همبازی هم سن خودش نداره که خیلی ببینتش همه از خودش کوچیکترن. وقتی خونه هستیم اگه بگم دیگه دوست ندارم وباهات حرف نمیزنم سریع حرف گوش میکنه (منم این جمله رو خیلی استفاده میکنم) خیلی روش حساس شدم خیلی بهش فکر میکنم ....شیر گرفتن وپوشک گرفتنش خیلی راحت بود .با پدرش هم رابطش خوبه ولی بعضی اوقات لج میکنه ومیگه دوستت ندارم.به من خیلی وابسته شده وهر نیم ساعت میاد بغلم ومیگه مامان دوستت دارم ودلم برات تنگ شده خیلییییی
  پاسخ فوریه 6, 2020 در 12:53 ق.ظ
  • مشاور
   سلام ریحانه جان نگرانی شما برای تربیت فرزندتان قابل درک می باشد اما دقت کنید که او در سنی قرار دارد که به استقلال بیشتری نیاز دارد و بهتر است شما نیز به استقلال او احترام بگذارید و سعی کنید که یک سری کارها مانند غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، انتخاب بازی و... را به خودش واگذار کنید و اجازه بدهید تا او متوجه شود که با شما یکی نیست و او یک شخصیت مستقل از شما نیز دارد در کنار این موارد دقت کنید که اگر شما بخواهید مداوم او را کنترل کنید و او را از از رفتارهای مختلف به دلیل با ادب بودن منع کنید او ممکن است در بیرون واکنش متفاوتی نشان بدهد همانطور که مشاهده می کنید اما اگر وسایل آسیب زا را کنار بگذارید و به او اجازه بدهید مسیر رشدی خود را طی کند و رد صورت نیاز به کمک شما به او کمک کنید می توانید نتیجه گیری بهتری داشته باشید . دقت کنید که او شخصیتی جدا از شما دارد علاقه شما به پدرتان و دیگران قابل احترام می باشد اما بهتر است از اجبار فرزندتان به تقلید از رفتارهای خودتان خوداری کند چون ممکن است با مقاومت او روبرو شوید شما می توانید به عنوان یک الگو سبک رفتاری مناسب با دیگران و خود فرزندتان داشته باشید تا او بتواند از طریق رفتار الگوی مناسب را دریافت کند. در کنار این موراد بهتر است از سرزنش کردن او خوداری کنید و اگر کار اشتباهی انجام می دهد به او بجای اینکه بیان کنید او را دوست ندارید از این جمله استفاده کنید که می دانید ناراحت هست و یا عصبانی و... ولی بهتر است از رفتار بهتری استفاده کند و یا احساسات خودتان را بیان کنید که شما از او ناراحت شده اید و بهتر است به او نیز اجازه صحبت بدهید و به سن او نیز توجه داشته باشید . با بهبود این مسیر می توانید نتایج بهتری را مشاهده کنید .
   پاسخ فوریه 6, 2020 در 2:54 ب.ظ
 44. شیلا
  سلام ، من شخصا خیییلی استفاده مفیدی کردم از مطالب شما و یه سوالی دارم پسرم دو سال و سه ماهشه و خیلی مهربونه من و پدرشم خدارو شکر درین دو سال و چند ماه اصلا از تنبیه و پرخاش استفاده نکردیم ..فقط در چند مورد نمیدونیم چه رفتاری نشون بدیم چه کنیم وقتی: ۱. مثلا در خیابون شخصی گیتار میزنه ، پسرم میخواد به گیتار دست بزنه ،بهش با اجازه ی صاحب گیتار اجازه میدیم اما اون به یک بار دست زدن اکتفا نمیکنه و خوب بیشتر ازاون هم موجب بهم خوردن برنامه ی اون شخص میشه ۲. یه کودک میبینه و میخواد محکم بغلش کنه ، مثلا در مورد نوزاد ممکن نیست خطرناکه یا والدین یه کودک شاید مایل نباشند ۳. برای ابراز علاقه بعد از بوسیدن یه گاز کوچولو میگیره(اگر طرف مقابل کودک باشه خیلی بد میشه) عکس العمل ما چه باید باشه؟؟؟؟
  پاسخ فوریه 7, 2020 در 9:27 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما برای تربیت کودکتان قابل درک می باشد دقت کنید که او از این طریق می خواهد احساسات و کنجکاوی های ذهنی خود را پاسخ بدهد و ممکن است هنوز تفاوت زیادی بین وساسیل خود و دیگران قائل نباشد با حضور بیشتر در بین جمع همسالان و بازی های جمعی می تواند قوانین را بیشتر آموزش ببیند و همچنین شما رد بازی های خودتان با او بهتر است به نوبت چه کسی بودن و بیان احساسات استفاده کنید و سعی کنید که از ضمیر مالکیت نیز بیشتر استفاده کنید مثلا می توانید بیان کنید این شی تو می باشد من می توانم به آن دست بزنم و یا اگر دارد به وسایل شما دست می زند می توانید بیان کنید که این وسیله مال شما می باشد و می توانید برای مدت زمانی به او بدهید . البته با رشد سنی او می توانید نتیجه بهتری بدست بیاورید و با رشد شناختی می تواند به نتیجه گیری بهتری برسید.
   پاسخ فوریه 8, 2020 در 1:52 ب.ظ
 45. حمیده
  سلام خسته نباشید پسر دوساله من خیلی عصبی وقتی به حرفشگوش نمیدیم همش چیزی پرت میکنه شیشه میز رو میندازه در یخچال رو میکوبه به هم اسباب بازی هاشو پرت میکنه چه. راهکاری به من پیشنهاد میدید. در صمن من خیاطی میکنم گاهی میاد رو پارچم راه میره نمیزاره کار کنم ظرف بشورم غذا درست کنم
  پاسخ مارس 2, 2020 در 1:24 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. 1. چند مدت است این رفتار را دارد؟ 2. واکنش شما نسبت به او چگونه هست؟ 3. در طول روز چه میزان وقت برای بازی و توجه کلامی و بازی ومحبت به او اختصاص می دهید ؟ 4. سرگرمی های او در طول روز چگونه می باشد؟ 5. در منزل بین شما و همسرتان روابط چگونه می باشد و با یکدیگر و یا با او در زمان بحث پرت کردن اشیاء و ... را دارید؟
   پاسخ مارس 2, 2020 در 2:07 ب.ظ
 46. سما
  سلام خیلی مطالب عالی بود واقعا من ک خیلی استفاده کردم.فقط یه سوال داشتم من یه پسر دو ساله دارم و مدام درحال مشت کوبیدنه حتی هیجاناتشم با مشت زدن نشون میده مدام دندون قروچه مزکنه وقتی هیجان زدس.فکر کنم ۴ با ۵ ماه میشه.جدیدا خیلی عصبی میشه لج میکنه هر چی میگیم برعکسشو میکنه غذا نمیخوره فقط شیر با شبسه میخواد.شبا خواب درست نداره.کلافه شدیم دیگه چیکار باید بکنیم؟
  پاسخ مارس 10, 2020 در 6:20 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما سما جان اجازه بده در این مورد باهم بیشتر صحبت کنیم تا بتونیم نتیجه گیری بهتری داشته باشیم. 1. در این 5 ماه تغییری در زندگی شما و یا روابط شما با او و یا همسرتان ایجاد شده است؟ 2. او پروسه دستشویی رفتن را طی می کند؟ 3. او چه میزان رشد زبانی دارد و می تواند نیازهای خود را با شما در میان بگذارد؟ 4. واکنش شما و یا همسرتان نسبت به او چگونه هست؟
   پاسخ مارس 10, 2020 در 10:22 ق.ظ
 47. آیناز
  سلام ببخشید من یک پسر 30 ماهه دارم از 13 ماهگی میتونست صحبت کنه اما الان فقط مامان و بابا میگه و اونم ب زور و فقط جیغ و گریه میکنه با بچها بازی نمیکنه فقط تو خونه میخواد باشه و کارتون ببینه نسبت به هم سن و سالاش از لحاظ هوشی پایین تره و خیلی ناراحتم تنها استعدادی ک داره ورزشه مخصوصا ژیمناستیک
  پاسخ مارس 14, 2020 در 3:58 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما آیناز جان قابل درک هست که شرایط فرزندتان برای شما نگرانی زیادی را به وجود آورده است اما دقت کنید که بهتر است در همین سنین با بررسی دقیق مشکلات او و بازگشت و پس روی که در رشد زبانی داشته است سعی کنید که با کمک روانشناس در اول با تشخیص گذاری دقیق و بعد با برنامه هایی که می توانید دریافت کنید شرایط رشدی بهتری را برای او ایجاد کنید . دقت کنید که کودکانی که نمی توانند نیازها ، احساسات و... خود را به دیگران با زبان انتقال بدهند از جیغ زدن و گریه بیشتری برای ایجاد یک راه ارتباطی استفاده می کنند بهتر است سعی کنید خودنسردی خود را حفظ کنید و به او کمک کنید تا با آرامش نیاز خود را به شما بیان کند و شما می توانید به صورت ارام کلمات و حدسیات خود را بیان کنید تا او به شما پاسخ بدهد . اما در مورد بهره هوشی و این بازگشت و کاهش رشد زبانی و همچنین روابط اجتماعی او نیاز به بررسی دقیق می باشد و اینها مورادی نییستند که تنها با رشد سنی برطرف شوند و بهتر است آنها را جدی در نظر بگیرید . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88472864
   پاسخ مارس 14, 2020 در 5:08 ب.ظ
 48. سمیرا
  سلام‌ من یه پسردوسال و ۴ماهه دارم و یه دختردوماهه ک پسرم خیلی حسودی میکنه ب دخترم و نمیتونه باحضورش توخونه کناربیاد، هی دست و پاشو میکشه یاخودشو میندازه رو دخترمو و میترسوندش نمیدونم چیکارکنم ک این حسودیاش کم شه چون خودشم خیلی اذیت میشه دوس ندارم افسردگی بگیره ولی خیلی زودعصبی میشم وقتی دخترمو میزنه یامیترسوندش دست خودم نیس هرچقد با خودم میگم این بترعصبی نشو ولی میشم چون واقعا اذیت میکنه دخترمو اونم میترسه ، میترسم این همه ترسیدنه کاربده دستش لطفا راهنماییم کنین
  پاسخ مارس 25, 2020 در 3:29 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما سمیرا جان این سبک واکنش ها از فرزند اول وقتی در سنی کمی قرار دارد کاملا طبیعی می باشد وبا امدن فرزند دوم او مجبور شده است شما و پدر را با او تقسیم کند و این موضوع برای او خوشایند نمی باشد بهتر است سعی کنید توجه بیشتری نسبت به او داشته باشید و از سرزنش کردن او خوداری کنید چون واکنش های شدید شما و رفتن به سمت فرزند کوچک ترتان تایید احساسات او می باشد . سعی کنید در طول روز زمان کافی خودتان و همسرتان برای او قرار بدهید و سعی کنید که او را در کارهای خواهر کوچک تر شریک کنید مثلا دوست داری ببینی چطوری دستاشو میشوریم و یا دوست داری کمک کنی بهش شیر بدیم و... به او بیان کنید که دوستش دارید و او را در آغوش بگیرید و بیان کنید که می دانید که ناراحت است و زمان زیادی می خواهد و شما نیز سعی می کنید که تایم بیشتری را اختصاص بدهید .
   پاسخ مارس 25, 2020 در 2:05 ب.ظ
 49. ایمان
  سلام ممنونم از بابت راهنمایهاتون. من یک دختر دو سال و چهار ماهه دارم . خیلی دختر خوبی بود .ولی جدیدا باهاش به مشکل برخوردم یکی اینکه اصلا حاضر نیست موقع بیرون رفتن یا از مهمونی بر میگردیم لباس بپوشه خیلی سعی میکنم آرامشم رو حفظ کنم و سرش داد نزنم ولی خیلی اذیت میکنه .حتی تو خونه هم لباس مناسب نمی پوشه و مجبوریم درجه اتاق رو گرمتر کنیم . مسئله دیگه هم اینکه برای خوابیدن خیلی مشکل داریم در اوج خستگی که من مطمئن هستم خوابش میاد مقاومت میکنه که نخوابه و اگه خوابید ممکنه در طول شب چند بار بیدار بشه انگار از خواب سیر شده . کلا از نوزادی جزو بچه‌ها ی کم خواب بود ولی این مسئله دو هفته هست خیلی زیاد شده لطفا راهنمایی بفرمایید
  پاسخ آوریل 2, 2020 در 10:42 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز دقت کنید که کودکان در سنین مختلف به میزان خواب های متفاوتی احتیاج دارند که در اینجا تا سن فرزند شما را بیان می کنم تا در صورتی که میزان خواب و کیفیت آن تا این سن از زمان های بیان شده پایین تر بود و یا شدت بیشتری داشت و یا در کیفت ان مشکلاتی وجود داشت برای بررسی بیشتر اقدام کنید . 1-4 هفتگی– نوزادان تقریباً 16 تا 17 ساعت در روز می خوابند و دوره های بیداری 1-3 ساعت به طول می انجامند. با این حال، اکثر نوزادان چرخه خواب شبانه و روز در بدن آن ها هنوز ایجاد نشده است، بنابراین دوره خواب و بیداری آنها می تواند در ساعات روز، متفاوت باشد. بیشتر والدین برای همراه شدن با نوزادان ناچارند برنامه خواب خود را تنظیم کنند. 1-4 ماهگی – نوزادان در این سن هنوز هم به همان میزان 1-4 هفتگی می خوابند، اما چرخه خواب شبانه / روز آنها شروع می شود، و خواب آنها در شب طولانی تر است، اگرچه برای تغذیه و تغییرات دیگر نیز، گاهی بیدار می شوند. 4 ماه – 1 سال – نوزادان در این سن هنوز بین 14-15 ساعت خواب روزانه نیاز دارند. بسیاری از آنها قادر هستند بیشتر شب را بخوابند و در طول روز و عصر حداکثر 3 ساعت خواب را داشته باشند. در این دوره، مهم است که واقعاً شروع به ایجاد عادات خواب سالم برای فرزند خود کنید. 1-3 سال- بیشتر کودکان نوپا به حدود 12-14 ساعت خواب نیاز دارند، اما اغلب به دلیل برنامه والدین و فرزندان بزرگتر در خانه، کمتر می توانند بخوابند. کودکان در خواب می توانند با مشکلات زیادی مواجهه شوند از کم خوابیدن تا زیادی خوابیدن و یا مکرر بیدار شدن و.. با توجه به توضیحات شما کودک شما غالباً در خوابیدن مشکل دارد، یا اغلب خیلی زودتر از حد معمول از خواب بیدار می شود، می تواند نشانه بی خوابی باشد. بی خوابی در کودکان ناشی از عوامل مختلفی از جمله: استرس، درد ، افسردگی ، محرک های محیطی یا اختلالات روانی است. استرس می تواند از عوامل مختلفی به وجود آید از جمله مشکل در انجام تکالیف مدرسه اگر مهد می رود، مسائل اجتماعی و روابط او با همسالان ، مسائل خانوادگی مانند درگیری های بین شما و همسرتان و یا با خود او یا تغییر در الگوهای زندگی معمولی مانند نقل مکان به یک محیط جدید و...همه این موارد می تواند در کنار استرسی که برای کودک ایجاد می کند مشکلات خواب نیز ایجاد کند. در مورد لباس نپوشیدن نیز دقت کنید که بهتر است شما سعی کنید از تمرکز بر این موضوع خوداری کنید و سعی کنید که به سن او احترام بگذارید در این سن من کودکان رشد بیشتری کرده است و باع می شود که بخواهند استقلال بیشتری داشته باشند سعی کنید که به این اسقلال تا جایی که برای او آسیب زا نمی باشد احترام بگذارید و سعی کنید برای تشویق او به لباس پوشیدن از او در مورد رنگ لباسهایش ، انتخاب نوع آن و... مشورت بگیرید به او بیان کنید که لباس خود را انتخاب کند تا شما در صورت نیاز به او کمک کنید تا لباسش را بپوشد . از داستان استفاده کنید تا او به شخصت داستان کمک کند به مهمانی برود و برگردد و بخوابد . در این مسیر بهتر است برای بررسی دقیق تر شرایط خوابی و رفتاری کودکان به صورت حضوری او را به متخصص کودکان و روانشناس بالینی کودک ارجاع بدهید تا بتوانیم در این زمینه به او کمک کنیم تا شرایط بهتری را تجربه کند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741
   پاسخ آوریل 2, 2020 در 11:06 ق.ظ
 50. روناک
  سلام من دخترم 2 سال و 5 ماهه هست تقریبا ده روزه بر خلاف قبل که با خوابیدن تو اتاق و تختش هیچ مشکلی نداشت از، 10 ماهگیش عادت کرده بود یکشبه بخاطر ترس عجیب از اینکه مورچه میاد تو تختش دیگه حاضر نیست تو تختش بخوابه، هر راهی بلد بودم رفتم، فرداش با خودش متکا و روتختیشو تکوندیم و جارو کشیدیم که قبول کنه دیگه مورچه ای نیست میپذیره ولی بازم شب میترسه، بهش گفتم فرشته اگه تو تختت بخوابی برات زیر بالشت کادو میذاره، باهاش رفتم تو تختش کنارش خوابیدم به جایی رسیده بود که شبا اگه بیدار میشد میدید تو تختشه با وحشت و بلند بلند شروع به گریه میکرد یک ساعت دوساعتی طول میکشید آروم بشه بخوابه خوابش عمیق نمیشد ترسیدم تو رشد و اعصابش تاثیر بذاره منم صبحا از بی خوابی گیج بودم مجبور شدم بیارمش تو اتاقم رو تخت خودم برای اولین بار راحت خوابید نمیدونم چکار درستتره واقعا میترسم عادت کنه دیگه تنها نخوابه میشه راهنماییم کنید
  پاسخ می 16, 2020 در 1:15 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما روناک جان نگرانی شما قابل احترام می باشد اما بهتر است سعی کنید که در کنار خود مورچه که می تواند یک نماد باشد شرایط این ده روزه را نیز مورد بررسی قرار بدهید به این معنا که در این 10 روز که این به رختخواب نرفتن شروع شده است در منزل و روابط بین شما و همسرتان و یا هریک از شما دو نفر با دخترتان چه تغییراتی ایجاد شده است چون این موراد می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد خواب و واکنش های کودکان داشته باشد . بهتر است در داستان مشابه اتفاقی را که برای خود او رخ داده شده است را بیان کنید و از شخصیت های حیوانی استفاده کنید و به او به عنوان مثال بیان کنید که حالا که خرگوشه میترسه بره توی رختخوابش به نظرت باید چیکار کنیم براش به او فرصت صحبت بدهید به او بیان کنید که به خرگوش کمک کند تصمیم بگیرد و... در این مسیر شما بهتر می توانید متوجه نیازها و صحبت های کودتان شوید . به او اطمینان بدهید که هر زمان که از خواب بیدار شود شما در کنار او هستید ، کارتون هایی را که تماشا می کند را بررسی کنید ، از او بپرسید که به نظرش مورچه می تواند چه کارهایی انجام بدهد و با سرچ در اینترنت و یا با تماشا کردن آنها در حیاط و... سعی کنید که این ترس را کاهش بدهید . در کنار این موراد بهتر است او در رختخواب خود بماند ولی شما در کنار او باشید تا بخوابد و به او اطمینان بدهید که هر زمانی شما را صدا بزند کنار او خواهید بود و همچنین اینکه مثلا در اتاق را باز می گذارید که اطمینان کند صدای او را می شنوید ، چراغ خواب برای او روشن بگذارید و... اگر با انجام این کارها بازهم این ترس و واکنش ها ادامه داشت بهتر است به صورت حضوری با کودکتان برای بررسی دقیق و صحبت با خود او به روانشناس مراجعه داشته باشید تا بتوانیم در این مسیر به شما کمک کنیم. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685741
   پاسخ می 16, 2020 در 10:57 ق.ظ
 51. زهرا
  بإسلام و وقت بخير پسرم ٢٧ماهشه خَيلي بهانه گيره هر چيزي رو كه دوست دارهً رو ميگه بهم بديد اگه بهش نداديم گريه ميكنه جيغ ميزنه مثلا أسباب بازي هاشو ميخواد بهش ميدم بازي ميكنه بعد خسته ميشه پرتاب ميكنه خلاصه وقتي حوصله نداره موهاي من وخالشو ميكشه
  پاسخ جولای 9, 2020 در 1:19 ق.ظ
 52. زهرا
  درضمن اينم بگم فرزند من نميتونه صحبت كنه فقط پاي برنامه هاي جيم كيدز و نگاه ميكنه واز شخصيت هاي كارتوني الگوبرداري هم ميكنه و حروف انگليسي رو هم تكرار ميكنه لطفا راهنماييم كنيد ممنون
  پاسخ جولای 9, 2020 در 1:27 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما زهرا جان اینکه کودک شما در این سن می تواند کلمات انگلیسی را تکرار کنند به این معنا می باشد که از نظر هوشی و فیزیولوژیک و همچنین یادگیری مشکلی در زمینه رشد زبانی ندارند اما ممکن است محرک های لازم را دریافت نمی کنند و در این مسیر نیاز است که این موضوع توسط گفتار درمانگر مورد بررسی دقیق قرار بگیرد چون کودکی که نتواند صحبت کند واکنش های رفتاری بیشتر در زمان ناراحتی ، عصبانیت و حتی خوشحالی و هرنوع تجربه احساسی نشان می دهد که شما منظور او را متوجه شوید و در این مسیر برای ایجاد این رابطه از گریه و یا جیغ زدن و... اینگونه کودکان بیشتر استفاده می کنند . فرزندتان باید تا دو سالگی بتواند منظور خود را با زبان بیان کند. شما باید از پاسخی که به کلامتان می دهد متوجه شوید که سوال ها و دستورات ساده را می فهمد. گرچه دایره ی لغات او محدود است اما کلماتش باید آنقدر واضح بیان شود که حداقل نیمی از آنها را افراد بزرگسالی که عضو خانواده نیستند متوجه شوند. در ابتدای دو سالگی چنین گفتاری از کودک انتظار می رود. اگر کودکتان در ابتدای دو سالگی به هیچ وجه صحبت نمیکند بایستی قوای شنوایی و گفتاری او مورد سنجش قرار گیرد. او را نزد متخصصی ببرید که معمولا با بچه هایی کار میکن که از نظر گفتار و زبان تاخیر دارند. کودک دو ساله از طریق ارتباط کلامی با دیگران می آموزد و اگر کودک شما نتواند به خوبی کودکان هم سن خود بشنود درک کند یا منظور خود را بیان کند در زمینه های دیگر نیز نمیتواند پیشرفت کند. در این زمینه در کنار بررسی دقیق به صورت حضوری و در صوت نیاز گذراندن یک دوره گفتار درمانی برای کودک شما می تواند کمک کننده باشد می توانید از مسیرهای پایین نیز برای رشد زبانی کودکتان استفاده کنید چون این رشد برای کودک از اهمیت زیادی برخودار می باشد و در تعامل او با بزرگسالان و همسالان تاثیر زیادی دارد . درباره ی کارهایی که با هم انجام می دهید درباره ی آنچه در اطراف خود می بینید و می شنوید و درباره ی برنامه ریزی که در طول روز میکنید با فرزندتان صحبت کنید و سعی کنید که از کلمات بجای ایما و اشاره استفاده کنید و حتی در صورت اشاره کردن او شما نام شی و ... را بیان کنید مثلا آها پس تو آب می خواهی و یا حتی چیزی را پرتاب می کند و شماها را می زند بیان کنید که به نظر ناراحت یا عصبانی هستی . باهم کتاب های شکل دار بخوانید.بدین ترتیب به فرزندتان کمک کنید دایره ی لغات و درک خود را از الگوهای زبانی افزایش دهد. گاهی متن را بخوانید و گاهی فقط درباره ی تصاویر و درباره ی داستان صحبت کنید و او را نیز تشویق به صحبت کنید البته اجبار خیر ... با ساختن شعرهای ساده و کلمات خنده دار و با استفاده از تصاویر و بازیهای مختلف برای آموزش مفاهیمی مانند ضدها ، مشابه ها و متفاوت ها زبان را برای فرزندتان لذت بخش کنید دقت کنید با توجه به اینکه او زبانی مادری را هنوز آموزش ندیده است بهتر است از کارتون های زیان فارسی استفاده کنید برای اینکه زبان فرزندتان را پربارتر کنید به سوالات ساده ی او با جملاتی پاسخ دهید که کمی طولانی تر و پیچیده تر باشد. اگر گفت : (( فیل بزرگ را ببین!)) شما میتوانید بگویید: (( بله او یک فیل بزرگ قهوه ای است. دوست داری بریم ببینیمش؟)) البته این موفقیت ها نیاز به صبر و حوصله مراقب های او و طی کردن جلسات درمانی دارد مهمترین فعالیت برای والدینی که میخواهند رشد زبانی فرزندشان را تشویق کنند این است که نشان بدهند خود در گفت و گو و در شنیدن مهارت خوبی دارند. وقتی با خانواده ی خود هستید سعی کنید به آنچه دیگران می گویند یا انجام میدهند توجه کنید شنونده خوب بودن باعث می شود که کودک نیز سعی کند این ارتباط را حفظ کند . صدای موسیقی و تلویزیون را به حداقل برسانید زیرا این صداهای زمینه ای میتواند حواس فرزندتان را پرت کند و هنگامی که او میخواهد گوش دادن به شما را بیاموزد و با شما ارتباط کلامی برقرار کند ممکن است این صداها مزاحمش باشد. اگر به طور طبیعی آدم ساکتی هستید تلاش کنید که به هر صورت با فرزند دو ساله تان صحبت کنید حتی اگر گاهی عجیب یا سخت است. اگر بدون وقفه یا با صدای بلند صحبت میکنید سعی کنید کمی کمتر سخن بگویید تا فرزند دو ساله تان نیز بتواند منظور خود را بیان کند.در طول امسال که فرزندتان می آموزد صحبت کند و گفتار را درک کند بسیاری از آنچه را که می آموزد آینه الگوهای ارتباط کلامی خود شما خواهد بود و پس هر سبک رفتاری و سبک صحبت کردن شما و اطرافیان نزدیک را تقلید می کند . از بازی هایی چون حباب درست کردن و یا فوت کردن شمع و یا کاغذ و... استفاده کنید تا ماهیچه های زبانی او تقویت شود . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22247100
   پاسخ جولای 9, 2020 در 10:42 ق.ظ
 53. مادر امیرمحمد
  سلام.وقت بخیر.پسرمن ۳سال و ۱۰ماهشه.پسر شیطونیه.جدیدا اصلا حرف گوش نمیده.خیلی اذیت میکنه.امروز بهم گفت که دوست ندارم.خیلی غذا کم میخوره.سرسفره نمیشینه به زور میگیم میشینه‌.جدیدا ی جایی میریم گریه میکنه میگه نریم خونه.خیلی ناراحت و نگرانم.به سختی میشینه چیزی بهش یاد بدم.همش درحال ورجه ورجه و بازیه.صبح تاشبم بهش چیزی ندی نمیگه غذا میخوام یا گشنمه.برای هرچیزی زود اشکش درمیاد.حرفش با بغض وناراحتی میگه.خیلی زیاد هم بابچه ها نمیسازه که باهم بازی کنن.یوقتایب بچه ها هستن ولی تنها واسه خودش بازی میکنه.چکارکنم راهنماییم کنید.
  پاسخ آگوست 9, 2020 در 7:01 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز اینگونه رفتارهای کودکان می تواند دلایل مختلفی از نشان دادن نارضایتی ، رشد نامناسب ، داشتن شرایط روحی نامناسب و... داشته باشد و نمی توان براساس یک سری کلیات یک نظر دقیق بیان کرد . ببین عزیزم شما از کلمه جدیدا استفاده کردی و این مشخص نیست که کودک شما از چه زمانی دیگر به درستی غذا نمی خورد ، روابط او با همسالانش کاهش یافته است و همچنین اینکه میزان تحریک های حرکتی او به چه میزان می باشد و فکر می کنید برای یک کودک 3 ساله زیاد می باشد ؟ در کنار این موارد در این مورد نیز برای ما توضیح بدهید که شما زایمان نرمالی داشته اید و همچنین اینکه او رشد زبانی و حرکتی و عقلی نرمالی را طی می کند؟ در مورد سادگیری او نیز توضیح بیشتری در اختیار ما قرار بدهید و همچنین اینکه آیا یک بازی و یا فیلم و نقاشی و... را می تواند با 5 دقیقه نشستن انجام بدهد و یا ببیند ؟ در این موراد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم در کنار همه این موراد بیان کنید سبک رفتاری شما و همسرتان با او چگونه می باشد؟
   پاسخ آگوست 9, 2020 در 10:13 ق.ظ
 54. مامان امیرمحمد
  ببخشید منظور شما از زایمان نرمال چیه؟رشدحرکتی وزبانی و عقلیش خوبه.حرف زدنش کامل همه چی بلد بگه.درمورد یادگیری هم نمیشینه که بهش یادبدم مثلا نمیشینه نقاشی بکشه انگار علاقه ای نداره ومیگه خسته شدم.ولی شعر ویاچیزای دیکه رو بعدا میبینم یادگرفته و داره میخونه یا بهم میگه.فیلم بازی خیلی خوب بیشتر از ۵دقیقه هم میشینه.انیمیشنهای مناسب سنش میذارم براش کامل میشینه میبینه.درموردغذا خوردن تا۳سالگی خوب بود.ولی بعدش کم غذا شده بیشتر به بازی وتحرک اهمیت‌میده تا غذا.یعنی هیچوقت نمیاد بگه من گرسنمه.من و همسرم هردو تاحدودی عصبی هستیم وخیلی هم حساس.مخصوصاپدرش خیلی حساسه که بچه مودبی باشه.۷۰درصد خودم میدونم که علت رفتارش به خودمون برمیگرده.چون واقعا یوقتایی کم میاریم که حرف گوش نمیده.تواین اوضاع کرونایی زیاد بیرون‌نمیریم ونمیتونه زیاد بابچه ها بازی کنه.فقط درحد اینکه غروب بره پارکینگ وحیاط با دوستش بازی کنه.اونم دختره و۶ماه ازش بزرگتره.بازم زیاد باهم نمیسازن.بیشتر سر وسایل بازی باهم دعوا میکنن.وخیلی حساس شده.زود خسته میشه بایکی داره بازی مبکنه کم کم خسته میشه میاد پیش ما.ببخشید شما مشاوره تلفنی ندارید؟
  پاسخ آگوست 9, 2020 در 12:32 ب.ظ
  • مشاور
   ببین عزیزم این رفتارهایی که بیان می کنید کاملا برای کودکی در سن فرزند شما طبیعی هست اما بهتر هست که دقت کنید که تنبیه بدنی و یا سرزنش کردن مداوم کودک و یا بکن و نکن ها می تواند باعث لجبازی و مخالفت بیشتر کودکتان شود . کودک شما به استقلال بیشتری نیاز دارد نگران غذا خوردن او نباشید می توانید برای او غذاهایی که دوست دارد را تهیه کنید و یا از او بخواهید که در پخت غذای امروز به شما کمک کند تا هیجان بیشتری داشته باشد که خودش نیز آن غذا را بخورد و یا در تزیین غذای خودش با سبزیجات از او کمک بگیرید و.. دقت داشته باش عزیزم که اجازه بده کارهای شخصی مثل غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، انتخاب بازی را خودش انجان بدهد و به او استقلال بدهید او نیاز دارد که بفهمد فردی جدا از شما و پدرش می باشد و این استقلال و جدایی مورد تایید شماها قرار گیرد . بله مشاوره تلفنی هم داریم می تونید با شماره زیر برای درخواست وقت برای مشاوره تلفنی تماس بگیرید همکاران ما شما را راهنمایی می کنند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354790
   پاسخ آگوست 9, 2020 در 1:15 ب.ظ
 55. عاطفه
  سلام خسته نباشید،من یه پسر دو سالو نیمه دارم،از روزی که بدنیا اومد به شدددت نق نقو بوده،یعنی حتی از توی خواب هم نق میزد،الان تمام اون نق ها تبدیل شدن به گریه،کلا برای هر چیزی گریه میکنه،واقعا عصبیم کرده،جدیدا یاد گرفته که به شدددددت در برابر تعویض پوشکش مقاومت میکنه،البته جالبیش اینحاست که مثلا اگه من در طول روز،چهار بار عوضش میکنم،فقط یکبارشو اینجوری میکنه،به طرز وحشتناااااکی گریه میکنه،جوری که باباش دستاشو محکم میگیره تا من بتونم پوشکش کنم،بعدشم میاد بغلم میکنه،سرشو میزاره روی شونم و آروم میشه،منم قیافمو ناراحت میگیرم،اونم سعی میکنه که خوشحالم کنه،مثلا هی بهم میگه مامان اینجا رو نیگا کن،تا مجبورم کنه لبخند بزنم،و خیالش راحت بشه که دیکه مامانش خوشحاله،ممنون میشم راهنماییم کنید،که در برابر گریه های وحشتناکش،چه واکنشی نشونش بدم؟و همینطور در برابر مقاومتش،موقع تعویض پوشک
  پاسخ آگوست 10, 2020 در 2:47 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما عاطفه جان قابل درک هست که این شرایط برای شما سخت باشد اما عزیزم بهتر است از اجبار کدرن او خوداری کنید او به شرایط سنی رسیده است که می توانید به مرور او را با آموزش مناسب از پوشک بگیرید در کنار اینکه به نظر می رسد او از این مسیر برای توجه شما ها استفاده می کند بهتر است شما از قهر کردن استفاده نکنید و به او بیان کنید که از این رفتارش ناراحت هستید و دلیل این رفتار را نمی دانید و اگر او خواست مقاومت نشان بدهد در مقابل پوشاک شدن به او بیان کنید باش پس خواستی بری دستشویی بهم بگو و سعی کنید که با جذاب کردن محیط و آگاهی به اینکه خوبه از این به بعد دیگه بریم دستشویی تا اونجا جیش کنی این مسیر را برای او جذاب کنید . دقت کنید که هرچقدر که رفتارهای اشتباه او با توجه کردن تایید شود احتمال تکرار آن بیشتر می شود . در کنار همه این موراد بهتر است شرایط رشدی او از نظر رشد زبانی ، حرکتی ، عقلی و... نیز مورد بررسی قرار گیرد در کنار سبک تربیتی و رفتاری شما و همسرتان تا بتوانیم در این مسیر به شما کمک بیشتری کنیم. اگر به او یاد بدهید با الگو بودن خودتان و یا پرسیدن و گفتن احساسات که او احساسات و نیازهایش را بیان کند میزان گریه کمتر می شود و او می تواند ارتباط بیشتری و بهتری برقرار کند. مثلا به او بگوید که می دانید ناراحت هست اما دلیل آن را نمی دانید آیا دوست ندارد پوشک شود و می خواهد خودش به دستشویی برود و یا دوست دارد مثلا بابا این کار را انجام بدهد و... سعی کنید که او را مشتاق به صحبت و تعامل کنید.
   پاسخ آگوست 10, 2020 در 12:35 ب.ظ
 56. علوی
  سلام من یک پسر دو ساله دارم که مدت ۱۰ روز که ناخن دستش و میخوره یا مژه هاش میکشه بیشتر هم وقت های که میخواد بخوابه یا کارتن تماشا کن این کارها رو میکنه؛معمولا سعی میکنم حواسش پرت کنم یا به طور نا محسوسی دستش مشغول یک اسباب بازی کنم یکی دو بار هم گفتم که دستت اوف میشه نکن این کار ولی متاسفانه هنوز هم تکرار میشه؛دفعاتش کم ولی من میترسم تبدیل به عادت بشه؛تقریبا تمام روز باید نگاهم بهش باشه تا این کار نکنه.تو بقیه کارهاش هم زیاد هیجان زده میشه ولی جزء ویژگی های عادی سنش به نظر میاد نمیدونم مشکل چیه واقعا.
  پاسخ آگوست 16, 2020 در 2:08 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز ممکن است این رفتارهای او نشان از اضطراب در او باشد و نیاز است که در این مسیر اضطراب های او که می تواند به دلیل دیدن یک فیلم و یا آموزش دستشویی رفتن ، یا بحث هایی در منزل و... باشد بررسی شود تا بتوانیم به او کمک کنیم بهتر است در این مسیر به صورت حضوری و یا تلفنی وارد پروسه مشاوره شوید تا بتوانیم ریز رفتارهای کودکتان و مسیر رشدی او و نوع ارتباط و تعامل شما ها با او را مورد بررسی قرار بدهیم و دراین مورد به شما و او کمک کنیم تا بتوایند مسیر بهتری را تجربه کنید. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22685895
   پاسخ آگوست 16, 2020 در 11:31 ق.ظ
 57. جهان
  با عرض سلام و خسته نباشید؛ چگونه می‌توانیم با کودک و نوجوان به شما کمک کنیم؟سلام من یه پسر 23 ماهه داریم ..از نظر شنوایی هم مشکلی نداره...حرف نمی زنه در حد بابا و ماما فقط...تا خودش نخواد به حرفای ما توجه نمی کنه ..خواسته خودش رو بیشتر اوقات با جیغ زدن درخواست میکنه ..دندان قروچه هم داره ...ولی بیشتر کلام و بی توجهیش ما رو ناراحت کرده ..ممنون
  پاسخ آگوست 26, 2020 در 12:06 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز نگرانی شما برای فرزندتان قابل درک می باشد اما دقت داشته باشید که کودکان تا زمانی که نتوانند به درستی از کلمات استفاده کنند ممکن است از جیغ زدن و یا گریه برای نشان دادن درخواست هایشان بیشتر استفاده کنند. در این مسیر برای اینکه بتوانیم به فرزند شما کمک کنیم نیاز است که مسیر رشدی او بررسی شود و عوامل محیطی و محرک های او نیز بررسی شود تا بتوانیم در این مورد نظری را بیان کنیم. در سن کودک شما تعداد لغاتی که کودک شما استفاده می کند کم می باشد و نیاز به بررسی دارد بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی یا همان دو سالگی، کودکان ممکن است برای اهداف جدیدتر عبارات و جمله‌های دو کلمه‌ای مثل «بابا بیرون» یا «شیر دوست» می‌سازند و از انها برای تعامل استفاده می کنند. در این مسیر بهتر است میزان درک او نیز مورد بررسی قرار گیرد اینکه او چه میزان حرف های شما را متوجه می شود و مفهوم آن را درک می کند چون این موضوع از اهمیت زیادی برخودار می باشد . در این مسیر بهتر است برای اینکه بتوانیم به شما کمک کنیم و در مورد کودکتان اطلاعات بهتری در اختیار شما قرار بدهیم بهتر است به صورت حضوری به روانشناس بالینی کودک مراجعه کنید تا بتوانیم به شما کمک کنیم. در این مسیر نحوه ارتباط گیری کودک شما با بزرگسالان و همسن ها و همچنین نوع ارتباط و میزان یادگیری و تمرکز نیز از اهمیت زیادی برخودار می باشد . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354282
   پاسخ آگوست 26, 2020 در 2:02 ب.ظ
 58. ازاديا
  سلام دختر من دو سال و دو ماهش هست و ما تصميم گرفتيم بزاريمش مهدكودك. اينكار عواقبى هم داشته از جمله بروز پرخاشگرى و لجبازى در اون البته از قبل ميدونستم با توجه به وابستگى شديدى كه به من داره و اينكه ما تو شهرى كه هستيم كاملا غريبيم و رابطه اجتمعاى زيادى نداريم و اون بازى با بقيه رو ياد نگرفته براش مرحله سختى خواهد بود، اما دقيقا به همين خاطر خواستم كه تنها نباشه. بعد از گذشت سه هفته كه من هر روز باهاش مهد رفتم و اونجا موندم هنوز اصلا قبول نميكنه كه تنها بمونه. خيلى در اينمورد قصه و كتاب خوندم و بازى باهاش كردم اما ديگه حتى پيش پدرش هم سخت تنها ميمونه. ممنون ميشم راهنماييم كنيد تا اين تغيير بزرگ رو براش راحت تر كنم
  پاسخ سپتامبر 8, 2020 در 12:47 ب.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز قالب درک هست که شما می خواهید به او کمک کند تا روابط اجتماعی بهتری را آموزش ببیند اما دقت کنید که شما در مورد یک کودک دوساله صحبت می کنید که تا به زمان فعلی بجز شما و پدر ارتباط زیادی با افراد دیگری نداشته است و این موضوع باعث می شود که تغییر این شرایط و رفتن و ماندن در مهد به مدت زمان طولانی برای او سخت باشد . سعی کنید که در این مسیر از کلاس های هر روز و یا در ساعت های طولانی استفاده نکنید در تایم کمتری او را به مهد بگذارید ، برای بازی او را به پارک ببرید و خودتان را مشغول کنید ، متناسب با شرایط سنیش از او توقع داشته باشید ، محیط بودن با پدر و یا معلم و... باید برای او جذاب باشد و با اطمینان به بازگشت شما و خوش قولی شما در بازگشت در کنار این موراد میزان استقلالی که شما به او در انجام کارها در منزل می دهید نیز اهمیت دارد سعی کنید که از بکن و نکن خوداری کنید و اجازه بدهید او کارهایی مانند غذا خوردن و لباس پوشیدن و.. را تا جایی که برایش امکان دارد خودش انجام بدهد ، از چک کردن مداوم او در هنگام بازی و یا تماشای تی وی و... خوداری کنید . نیاز است که او بپذیرد فردی جدای از شما می باشد تا بتواند به مرور با دیگران نیز ارتباط برقرار کند در این مسیر نیاز است که نوع تعامل هر سه نفر شما در منزل و بازی ها و میزان وابستگی فرزندتان به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم در این مسیر به شما دقیقا کمک کنیم که چه رفتارهایی را ادامه بدهید و چه رفتارهایی را حذف و یا اصلاح کنید در این مسیر در کنار استفاده از راحل های بالا بهتر است به صورت حضوری وی ا تلفنی نیز وارد پروسه مشاوره شوی تا بتوانیم با بررسی دقیق به این نگرانی شما پاسخ بدهیم . درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354282
   پاسخ سپتامبر 8, 2020 در 3:06 ب.ظ
 59. مهلا
  با عرض سلام و خسته نباشیدو تشکر بابت زمانی که می گذارید. من یک پسر دو سال 4 ماهه دارم که حرف زدنش در حد گفتن کلمات هست و جمله نمیسازه بیشتر مواقع لج میکنه و گریه میکنه شبها خیلی دیر میخوابه و علاقه شدیدی به نقاشی کردن داره ولی خب نقاشیش فقط خط خطی کردن هشت تمام دیوارها مبل روی تلوزیون رو خط خطی کرده حتی دیوارهای کوچه رو هم اونروز از بیرون میومدیم خط خطی کرد حتی یک سری با باباش داشتند میرفنتد بیرون دم در خودکار دید ورداشت دیوار رو خط خطی کرد و بعد رفت بیرون به رانندگی علاقه خیلیییییییییی زیادی داره جوری که همیشه از بیرون که میایم این یک مدت باید بشینه جای راننده مثلا رانندگی کنه پیاده هیج جا نمیره همش میگه باید سوار ماشین بشیم و سر این بیشتر مواقع دعوا داریم چونهمیش هتو راه میگه من باید رانندگی کنم یا وقتی باباش یک دقیقه پیاده میشه زود میشینه جای اون همیشه سر برگشتن به خونه گریه میکنه همش میگه ماشین ماشین.من شاغل هستم و پسرم اول پرستار داشت بعد رفت مهدکودک و متاسفانه بخاطر کرونا که مهدها تعطیل شد دو ماه مجبور شدم خونه مادر تو یک شهر دیگه بذارم که تند تند هم بهش سر میزدیم و الان دوباره پرستار داره و اینکه همه اطرافیان با گفتن اینکه وای خیلی شلوغ خیلی خرابکار چرا اینجوری میکنین چرا هیچی بهش نمیگین و اینا واااااااقعا من رو خسته کردن نمیدونم چیکار کنم.
  پاسخ سپتامبر 27, 2020 در 8:58 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما مهلا جان ببین عزیزم احساسات شما قابل احترام هست اما فرزند شما نیاز به یک مراقب مداوم دارد و این عوض شدن مراقب ها و یا گذاشتن برای مدت زیادی در شهر دیگر بدون حضور خودتان می تواند برای او آسیب زا باشد و مشکلات رفتاری بیشتری را برای او ایجاد کند در کنار اینکه کودک شما می تواند در محیط منزل خودتان یک سری رفتارها را داشته باشد بدون اینکه برپسب بخورد اما مشکلاتی که برای دیگران ممکن است ایجاد شود و این برچسب زدن های مداوم می تواند برای او نیز احساسات ناخوشایند زیادی را ب دنبال داشته باشد . بهتر است سک مراقب مناسب برای او تهیه کنید تا در تایمی که سرکار هستید او بتواند با یک مراقب و در یک محیط سالم رشد کند . در این مسیر شرایط رشدی کودک شما به صورت دقیق از نظر رشد حرکتی ، زبانی ، عقلی ، هیجانی و... باید بررسی دقیق شود تا بتوانیم در این مسیر نظر دقیقی را بیان کنیم و به رشد بهتر او کمک کنیم. در رشد زبانی او نیاز به محرک های محیطی دارد سی دی های شعر ، حرف زدن های اطرافیان ، بازی با همسالان و... زمانی که مراقب حوصله صحبت و تعامل لازم را نداشته باشد می تواند در رشد زبانی کودک شما تاثیر بگذارد . سعی کنید که قسمتی از دیوار اتاق خودش را کاغذ بزنید و به او توضیح بدهید که تنها می توانیم در اینجا و در دفتر نقاشی نقاشی کنیم در غیر این صورت من ناراحت می شوم . سعی کنید که در مورد رانندگی نیز بیشتر خونسرد باشید در زمان روشن بودن ماشین به هچ وجه او را در بغل همسرتان قرار ندهید حتی اگر گریه می کند به او بیان کنید بزرگ که شد می تواند بعدا رانندگی کند در زمان خاموش بودن ماشین و با توضیح به اینکه ماشین خاموش است می توانید او را در صندلی راننده قرار بدهد . برای او ماشین مخوص کودکان تهیه کنید اگر شرایط ان را دارید و به او بیان کنید که فعلا می تواند از این ماشین ها استفاده کند . از تنبیه بدنی خوداری کنید و سعی کنید که در احترام و استقلال به نیازهای او پیش بروید و همچنین شناخت شرایط کودکتان و بررسی سبک مراقبتی او به صورت دقیق می تواند کمک زیادی به شما در این مسیر کند. درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-22354762
   پاسخ سپتامبر 27, 2020 در 10:14 ق.ظ
 60. حنا.حسام
  سلام دختر ۲۲ ماهه دارم که جدیدا یه جمله یاد گرفته و به هر کی میرسه میگه ساکت شو من اولا میگفتم نگو ولی فایده نداشت بعد روش بی محلی کردن به حرفشو انجام دادم باز هم فایده نداره خیلی تکرارش میکنه و دیگه اینکه هر چیزی به دستش میاد میریزه زمین حتا غذا که دهنش میزارم از دهنش میریزه بیرون و خوب غذا نمیخوره و شب ها تا صبح چند بار بیدار میشه و گریه میکنه و در طول روز هم نمیخوابه کلا خوابش خیلی کمه میشه راهنمابیم کنید
  پاسخ ژانویه 23, 2021 در 3:33 ق.ظ
  • مشاور
   سلام به شما دوست عزیز قابل درک هست که این سبک صحبت کردن و یا رفتارهای که کودکتان دارد برای شما با فشار روحی زیادی همراه هست اما با توجه به ناسازگاری هایی که بیان می کنید در مورد خوابیدن ، غدا خوردن و... نیاز است که به صورت حضوری کودکتان را به روانشناس ارجاع بدهید تا سبک رفتاری او ارزیابی شود ، با بازی و نقاشی و... افکار و احساسات او ارزیابی شود در کنار اینکه مسیر رشد زبانی ، حرکتی ، عقلی و... نیز مورد بررسی قرار گیرد و همچنین سبک تربیتی شما و همسرتان نیز بررسی شود و در این مسیر بتوانیم به شما کمک کنیم تا بتوانید در مسیر رشدی کودکتان با شناخت بیشتر گام بردارید و اصلاحات رفتاری نیز برای کودکتان با جایگزینی رفتارهای دیگر صورت گیرد . در کنار اینکه در اتاق درمان به او کمک شود تا بتواند از مسیر بهتری احساساتش را بیان کند .
   پاسخ ژانویه 23, 2021 در 12:04 ب.ظ
نظر دهید