کودک افسرده

کودک افسرده

 

کودک افسرده

 

گرچه باید گفت که دنیای کودکان تفاوت های بسیاری با دنیای بزرگسالان دارد اما به هر حال آن ها نیز در مواردی دچار ناراحتی و در مواردی خوشحال می شوند و از نظر احساسات درونی تقریبا مشابه بزرگسالان می باشند. لذا ممکن است که یک کودک نیز به دلیل ناراحتی ها و مشکلاتی که دارد دچار غمگینی شدید شده و پس از مدتی به افسردگی مبتلا شود که البته باید گفت از نظر علائم و نشانه ها کودک افسرده با یک بزرگسال تفاوت هایی دارد که نیاز است تا والدین با شناخت و فهم درست آن ها در صورت مشاهده کودک مبتلا به افسردگی سریعا اقدامات لازم برای بهبود او را انجام دهند. افسردگی در کودکان هم زمینه محیطی دارد و هم ژنتیکی و کودک افسرده در واقع به عنوان اولین نشانه به خوبی از کارهای گذشته خود لذت نمی برند و ممکن است در دوستیابی با اختلال رو به رو شود و به هر دلیلی برای موارد خیلی جزیی گریه کنند.

برخی از نشانه های کودک افسرده به راحتی قابل شناسایی نیستند مثلا مواردی مثل غر زدن در  کودک، عصبانیت و پرخاشگری و مواردی از این قبیل نیز می توانند نشانه ای برای افسردگی در فرد باشند. برای درمان کودکان مبتلا به افسردگی راه های زیادی وجود دارد که مانند بزرگسالان دارو درمانی در مواردی که کودک به حدی افسرده باشد که در خواب غذا و زندگی او اختلال وارد شده باشد به کار گرفته می شود اما به هر حال این روش عوارض شدیدی مانند اعتیاد به دارو برای کودک افسرده دارد ولی روش های روان درمانی و روان شناسی می تواند بدون عوارض جانبی کودک را با استفاده از تکنیک های خاص دیگری درمان نموده و به بهبود افسردگی کودک کمک نماید. به هر حال کودک زمان زیادی را در خانه و به همراه والدین خود می گذارند لذا والدین باید نکاتی را برای بهبود کودک افسرده خود مد نظر قرار دهند که در زیر به برخی از مهم ترین ان ها اشاره می کنیم.

اولین نکته این است که همواره باید کودک را برای برخی از شکست های اجتماعی و تحصیلی و کاری در آینده اماده کرد و او نباید این گونه حس کند که هر آنچه بخواهد محقق خواهد شد و این نکته به او می آموزد که زندگی فراز و نشیب های بسیاری دارد و نباید با اولین شکست نامید شد و به قول معروف جا زد.

دومین نکته این است که گرچه همواره باید به کودک خود محبت نموده و به عنوان پشوانه ای محکم و حامی و یاور او باشید اما باید دقت کنید که این حمایت ها نباید باعث ایجاد  وابستگی های شدید در او شود و در عین حامی بودن باید استقلال را نیز به او یاد بدهید.

باید یاد بگیرید که مواردی که توسط روان شناس و روان درمان مطرح شده است را کاملا جدی بگیرید و از خوراندن و مصرف داروهای افسردگی به صورت خود سر در کودک خود به شدت پرهیز نموده و جلوگیری کنید که این موارد می تواند صدمات برگشت ناپذیری به فرزند افسرده شما وارد کند. والدین باید با مطالعه مناسب نیازها و دغدغه های دوران های مختلف سنی را در کودک فهمیده تا بدین ترتیب بهترین واکنش ها را در هر کدام از موقعیت ها داشته باشند و با این کار به کودک خود بیش از پیش نزدیک شوند.

کودک افسرده می تواند نتیجه تنش و تعارضات زناشویی میان والدین نیز باشد لذا باید این گونه تعارضات را به حداقل رسانده و یا اگر به هر دلیل قصد صحبت کردن در مورد موضوعی را دارید که حس می کنید شاید به تنش منجر شود نباید آن را در حضور کودک انجام دهید چرا که او ممکن است حس تنهایی را در این مواقع تجربه نموده و بر الگوهای رفتاری او نیز  تاثیر بد برجای می ماند. همواره والدین باید امیدوار باشند و امیدواری و مثبت اندیشی را به کودکان خود القا نمایند مثلا همیشه باید نکات و توانایی های مثبت کودک مد نظر قرار بگیرد تا با این کار حس اعتماد به نفس در او تقویت گردد و  از صحبت کردن در مورد موارد منفی و تنش های موجود در محیط و یا جامعه پرهیز نمایید چرا که این کار نیز باعث بروز مشکلات رفتاری و استرس و اضطراب در او خواهد شد. اگر کودکی افسرده دارید دقت کنید که تغییر سبک های فرزند پروری در شما می تواند بسیار در افسردگی کودک تاثیر بگذارد مثلا اگر والدینی خشن و بدرفتار به والدینی مقتدر و در عین حال مهربان تبدیل شوند می توانند نقش مهمی در کاهش افسردگی کودک خود بازی نمایند. ریشه یابی دلایل ارثی  یا محیطی برای ابتلای کودک به افسردگی نیز می تواند بسیار راه گشا و مفید باشد.

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

۶۶ دیدگاه ها

 1. مریم
  سلام پسر 5 ساله ای دارم که به تازگی احساس میکنم دچار افسردگی شده اگر ممکنه نشانه دقیق افسردگی رو توضیح بدین.ممنون
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 4:50 ب.ظ
 2. مشاور
  نشانه های افسردگی کودکان عبارتند از: 1- نشانه های عاطفی : نا امیدی ، خشم، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی ، احساس گناه و غگین بودن 2- نشانه های جسمی : به هم خوردن ساعات خواب ، بی اشتهایی و یا خوردن افراطی ، یبوست ، افزایش و کاهش وزن 3- نشانه های رفتاری : بدون دلیل گریه کردن، کناره گیری از دوستان، سریع خشمگین شدن و کاهش انگیزه 4- نشانه های تخریب گرایانه: خود را سرزنش کردن ، احساس بازنده بودن ، امیدوار نبودن به آینده و بلاتکلیفی شناخت درمانی رفتاری برای کودکان افسرده ، نوید بخش می باشد اما در مورد کودکان و نوجوانان با فسردگی و استرس ن ، احتمال بهبودی با این روش ، کم تر است و باید با مشورت پزشک ، از دارو استفاده نمود
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 5:38 ب.ظ
 3. شاهد
  سلام آیا افسردگی در کودکان با افسردگی بزرگسالان متفاوت است؟
  پاسخ خرداد 18, 1395 at 8:19 ب.ظ
 4. زاهد
  افسردگی در کودک و بزرگسال معنای مشابهی ندارد و نشانه های هر کدام متفاوت است .به طور کلی افسردگی عبارت است از احساس درماندگی و به بن بست رسیدن گاهی این اختلال علائم جسمانی دارد و گاهی علائم روانی.گاهی اوقات هر دو علائم با هم دیده می شوند. پژوهش ها نشان داده است که افسردگی می تواند از آغاز زندگی یعنی دوران نوزادی هم پدید آید.برای مثال زمانی که نوزاد به مرحله ای از رشد می رسد که مادر خود را می شناسد جدا شدن از مادر موجب بروز حالات افسردگی در طفل می شود.
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 7:10 ق.ظ
 5. ناشناس
  سلام آیا نشانه های افسردگی در سنین مختلف کودکی متفاوت است ؟؟؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 9:05 ق.ظ
 6. زاهد
  کودک افسرده فاقد انرزی لازم است و احساس خستگی می کند.از لحاظ ظاهر نیز رنگی پریده دارد.تمرکز حواس پایین است.چنانچه قادر به توجه کردن و تمرکز داشتن نیست و خود را فردی بی ارزش و بی کفایت احساس می کند.افکار مربوط به مرگ هم در او بروز می کند.حتی فکر خودکشی در برخی کودکان افسرده دیده می شود. اغلب آنها به لحاظ پایین بودن سطح توجه تمرکز ، اغلب قادر به درس خواندن نیستند.یادگیری آنها کند می شود و علاقه ای به درس و مدرسه نشان نمی دهند.در این شرایط معمولا والدین علت را در مدرسه جست و جو می کنند ؛ در حالی که اغلب ، علت این نوع ترس افسردگی کودک است و از آن جا که کودکان افسرده بسیار به مادر وابسته می شوند نگران از دست دادن مادر هستند و به این ترتیب از مدرسه دوری می کنند.سردرد ، دل درد، سرگیجه و حالت تهوع از دیگر نشانه های جسمانی افسردگی است.از علائم رفتاری نیز می توان به ین موارد اشاره کرد : کودکان افسرده معمولا دروغ می گویند، گاهی دزدی می کنند و بعضا تمایل به کار خلاف دارند
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 2:14 ب.ظ
 7. ناشناس
  برای من خیلی جالبه که کودکان هم دچار افسردگی می شوند آیا علت و عوامل خاصی برای افسردگی کودکان وجود دارد؟
  پاسخ خرداد 19, 1395 at 2:59 ب.ظ
 8. مشاور
  افسردگی یک بیماری است که علت های آن می تواند ژنتیکی ، روانشناختی ، زیستی یا محیطی باشد.هر یک از عوامل ذکر شده می تواند ، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان به بروز افسردگی بینجامد .در صورتی که علت ژنتیکی باشد بایستی به اختلاف سطح هورمون ها و مواد بیوشیمیایی بدن توجه کرد و در عوامل روانشناختی به رابطه ی والدین و کودک و همین طور به حالات روحی و روانی پدر و مادر. افسردگی به معنای فقدان یا از دست دادن است.کودکان افسرده فرد،محیط یا چیزی را از دست داده اند و یا آن را هرکز به دست نیاورده اند، حتی بعضی از روانکاوان افسردگی را معادل عزاداری دانسته و عنوان کرده اند که کودک افسرده برای از دست دادن شخص یا چیزی عزیز و دوست داشتنی ، گویی عزاداری می کند.شاید در پاره ای از موارد به نظر برسد که کودک چیزی را از دست نداده ، اما مسلما در بین چیزهایی که دارد، فقدان چیزی را احساس می کند. برای مثال : کودک مادر دارد ولی مادر دلخواهش نیست؛ پدر دارد ولی پدر دلخواهش نیست.این گونه مضامین هم به عنوان فقدان سمبولیک مطرح هستند و موجب افسردگی می شوند. به طور کلی چنانچه محیط زندگی کودک ، مطلوب نباشد ( از نظر محبت، توجه و...) و نیازهایش ارضا نشود خطر افسردگی برای او وجود دارد.
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 9:46 ق.ظ
 9. ناشناس
  در این صورت آیا پیشگیری و درمانی هم برای آن وجود دارد؟
  پاسخ خرداد 20, 1395 at 10:18 ق.ظ
 10. زاهد
  بله پس از اینکه افسردگی در کودک تشخیص داده شد همچنین علل و دلایل افسردگی او را نیز فهمیدند راحت تر می توان به درمان او پرداخت.ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی ، برآورده کردن نیازهای او به ا ندازه مناسب ، گفتگو با فرزند به نحوی که خوب به حرف هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی که باعث افسردگی کودک شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر و مادر با هم و یا با فرزندان دیگرهمه و همه می تواند از راهکارهای درمان افسردگی در کودک باشد. اما اگر علائم افسردگی در کودک ادامه داشت یا به گونه ای بود که به سلامت او ضربه می زد، مانند کم خوابی یا کم اشتهایی و یا اگر ریشه افسردگی کودک شما ژنتیکی بود حتما از یک متخصص کمک بخواهید و نگذارید وضعیت کودکتان وخامت پیدکندچرا که افسردگی میتواند لطمه های زیادی به کودک بزند و هر چه سریع تر باید درصد درمان آن برآیید.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 4:49 ق.ظ
 11. ناشناس
  سلام خیلی از روانشناسان علت اصلی افسردگی کودکان را خود والدین آنها می دانند تا چه اندازه این نظر درست است؟
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 6:16 ق.ظ
 12. مشاور
  بله امروزه مهم ترین دلیل برای افسردگی کودکان رفتار والدین است چرا که بچه ها در سنین کم به والدین خود وابسته اند و رفتار والدین می تواند در روحیه آنها بسیار تاثیر گذار باشد.رفتارهای مانند تبعیض بین فرزندان ، به رخ کشیدن نکات منفی کودک و ابراز نکردن صفات مثبت او و کلا رفتارهای نسنجیده به طوری که روحیه او را تضعیف کند و اعتماد به نفس او را کاهش دهد می تواند زمینه ساز ابتلا به افسردگی در کودک باشد.غیر از رفتار والدین با کودک ، رفتار والدین با هم نیز می تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد.مانند دعواهای زناشویی مداوم و مقصردانستن کودک در اختلافات خانوادگی ، مطرح کردن مسائل اقتصادی در حضور کودک ، آگاهی کودک از بیماری والدین به طوری نگران از دست دادن والدینش می شود و خود را در بیماری آنها مقصر بداند و در نهایت جدایی والدین... البته گاهی برخی دلایل ساده مانند تعویض مدرسه یا مهد کودک ، اسباب کشی و مهاجرت که از نظر شما ممکن است متنوع و خوشحال کنند باشد، می تواند کودک شما را افسرده کند جرا که تغییر ناگهانی و بدون مقدمه و از دست دادن دوستان برای کودک ناراحت کننده اشت و اگر با او همراه نباشید و به گفتگو با و نپردازید ممکن است برایش مشکلات روحی پیش آید.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 7:42 ق.ظ
 13. مشاور
  پس از اینکه افسردگی در کودک شما تشخیص داده شد و همچنین دلیل یا دلایل افسردگی او را نیز فهمیدید حال راحت تر می توانید به درمان او بپردازیم.ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی ، برآرده کردن نیازهای او به اندازه مناسب گفتگو با فرزند به نحوی که خوب به حرف هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی که باعث افسردگی کودک شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر مادر با هم و با فرزندان دیگر همه و همه می تواند از راهکارهای درمان افسردگی باشد ودر عین حال رعایت تمام نکات می تواند از بروز افسردگی نیز پیشگیری کند.اما اگر علائم افسردگی در کودک شما ادامه داشت و یا به گونه ای بود که به سلامت او می زد ، مانند کم خوابی یا کم اشتهایی و اگر ریشه افسردگی کودک شما ژنتیکی بود حتما از یک متخصص کمک بخواید و نگذارید وضعیت کودکتان وخامت پیدا کند، چرا که افسردگی می تواند لطمه های زیادیبه فرزندتان بزند و هر چه سریع تر در صدد درمان آن برآیید ، به نفع شما خواهد بود.
  پاسخ خرداد 22, 1395 at 9:20 ق.ظ
 14. ناشناس
  سلام پسر من دایم در حال اخم، ناراحتی و گلایه و اعتراض است بیشتر وقتها به خاطر همه چیز شاکیه ...به نظر شما افسرده است؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 8:30 ق.ظ
 15. مشاور
  نشانه های افسردگی در کودکان : 1- نشانه های عاطفی : ناامیدی ، خشم ، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی، احساس گناه و غمگین بودن 2- نشانه های جسمی : به هم خوردن ساعات خواب، بی اشتهایی و یا خوردن افراطی ، یبوست، افزایش و کاهش وزن 3- نشانه های رفتاری : بدون دلیل گریه کردن ، کناره گیری از دوستان ، سریع خشمگین شدن و کاهش انگیزه 4- نشانه های تخریب گرایانه : خود را سرزنش کردن، احساس بازنده بودن ، امیدوار نبودن به آینده و بلاتکلیفی
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 9:52 ق.ظ
 16. fazel
  سلام چطور میشه تو خونه بدون استفاده از دارو و یا مراجعه به روانشناس افسردگی کودکان را درمان کنیم؟
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 10:48 ق.ظ
 17. زاهد
  برای فراهم کردن یک محیط خانوادگی گرم و حمایت کننده، هر کاری که می توانید انجام دهید .عشق و محبت، درک و داشتن روابط منظم، بخشی از کارهای مهمی هستند که می توانید به منظور کمک به کودکتان برای مقابله با افسردگی انجام دهید.علاوه بر فراهم کردم محیط خانواده ، مشاوره ی منظم با پزشک، مصرف داروها طبق دستور پزشک، داشتن عادت های خوب در زندگی می تواند به کاهش علائم افسردگی در کودکتان کمک کند.سعی کنید کودکتان را به انجام موارد زیر تشویق کنید : - دربرنامه ی روزانه ی کودکتان انجام ورزشهایی مانند شما، پیاده روی و یا انجام بازی های پر شور و نشاط را به صورت منظم بگنجانید. - مطمئن شوید که کودکتان خواب کافی دارد.اگر کودکتان با مشکل خواب مواجه است،ممکن است موارد زیر برای بهبود این وضعیت مفید باشد. - هر شب راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید. - اگر کودک شما برای خوردن غذا اشتها ندارد سعی کنید به جای وعده های غذایی سنگین ، به کودکتان میان وعده های سبک بدهید.
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 11:35 ق.ظ
 18. fazel
  بسیار کامل و دقیق بود .ممنون
  پاسخ خرداد 23, 1395 at 11:40 ق.ظ
 19. آیدا ایران
  با سلام واقعا شناخت دنیای کودکان بسیار سخت است هر چه قدر تلاش میکنی باز نمیتونی راضیشون کنی و گاهی احساس میکنی کم آوردی و موضع عذابت میده ولی خنده و شادابی دختر بچه ها زیباترین چیزی که میتونی با تمام وجودت احساس کنی انشاالله غم از بچه ها به دور باشد.
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 9:26 ق.ظ
 20. ناشناس
  آیا کودکان هم از افسردگی رنج می برند؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 10:46 ق.ظ
 21. مشاور
  بله .افسردگی دوران کودکی با غم و اندوه های روزانه و طبیعی دوران رشد متفاوت است.فقط به این علت که کودک غمگین به نظر می رسد به این معنی نیست که او افسرده است.افسردگی قابل توجه شبیه ناراحتی های عادی نیست.اگر غمگینی کودک دوام پیدا کند یا و در فعالیت های روزمره، تکالیف مدرسه و سایر ابعاد رشدش دچار مشکل شود و رفتارهای مخرب داشته باشد به این معنی خاصی ندارد.حتما باید ناراحتی و رفتار مخرب او در ابعاد مختلف زندگیش وارد شود.یادتان باشد که افسردگی همان قدر که به عنوان بیماری در نظر گرفته می شود همان قدر هم قابل درمان است.
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 2:52 ب.ظ
 22. ساحل
  دقیقا چه زمانی میتونیم بگیم که فرزندمون افسرده است؟
  پاسخ خرداد 24, 1395 at 4:46 ب.ظ
 23. مشاور
  نشانه ها و علایم افسردگی کودکان متنوع است.در اغلب موارد افسردگی کودکان تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود زیرا خانواده ها به عنوان روند رشد طبیعی کودک در نظر میگیرند و تصور می کنند که تغییرات روانشناختی طبیعی کودک است. تحقیقات اولیه پزشکی که بر روی افسردگی کودکان انجام می شد، بر رفتارهای تکانشی (بدون فکر) و عصبانیت های کودک تمرکز می کردند و همین عث می شد که به خلق پایین و افسردگی کودک توجه نکنند.در واقع کودکان گاهی علایمی شبیه بزرگسالان دارند.آن ها تصور می کردند که افسردگی در کودکان خودش را با عصبانیت نشان می دهد در حالی که میشه این گونه نیست.علایم اولیه ی افسردگی متغیر است.یعنی اینکه احساس غم، ناچاری یا استیصال و تغییرات خلقی را به صورت متغیر مشاهده خواهیم کرد.
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 7:27 ق.ظ
 24. ناشناس
  ای کاش راجب سبک بازیه بچه های افسرده اشاره ای میکردین
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 8:23 ق.ظ
 25. ناشناس
  سلام عالی بود من فهمیدم دختر 9 ساله من افسرده نیست ولی به محبت بیشتری نیاز دارد مخصوصا از طرف پدرش
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 9:45 ق.ظ
 26. raha
  باسلام و خسته نباشید کدام دسته از کودکان بیشتر دچار افسردگی می شوند؟
  پاسخ خرداد 25, 1395 at 10:51 ق.ظ
 27. زاهد
  حدود دو و نیم درصد کودکان امریکایی دچار افسردگی هستند البته این مقاله ای که ترجمه کرده ایم مربوط به سال 2014 هست یعنی یک سال قبل.در ایران هم روانپزشک محترم فوق تخصص کودک و نوجوانی گفته بودن که طبق تحقیقات ایشان بین دو و نیم تا پنج درصد افسردگی بین کودکان رایج است.افسردگی در کودکان زیر ده سال پسر است.در سن 16 سالگی و بالاتر دختران بیشتر افسرده اند.
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 10:39 ق.ظ
 28. raha
  چه چیزی باعث افسردگی در کودکان می شود؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:06 ق.ظ
 29. مشاور
  مانند بزرگسالان ، افسردگی در کودکان هم می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.به عنوان مثال عوامل مربوط به سلامتی جسمی، حوادث زندگی، تاریخچه خانواده، محیط زندگی، آمادگی ژنتیکی، اختلال هورمون یا انتقال دهنده های عصبی و ... افسردگی حالت خلقی گذار نیست و حتما به درمان نیاز دارد.
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 11:56 ق.ظ
 30. ناشناس
  خب ِآیا می توان از افسردگی کودکان جلوگیری کرد؟به چه صورت؟
  پاسخ خرداد 26, 1395 at 12:44 ب.ظ
 31. زاهد
  کودکانی که والدین افسرده دارند بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند .فرزندان والدینی که از افسردگی رنج میبرند ، افسردگی زودرسی دارند نسبت به کودکانی که والدین افسرده ندارند.کودکانی که خانواده های بحران زده ای دارند یا کودکانی که سوء مصرف الکل یا مخدر داشته باشند در معرض ریسک بزرگی برای افسردگی قرار دارند.
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 9:29 ق.ظ
 32. fateme
  ذقیقا چطور میتونیم افسردگی در کودکان را تشخیص بدهیم و این تشخیص چگونه انجام می شود؟
  پاسخ خرداد 27, 1395 at 10:35 ق.ظ
 33. مشاور
  اگر علایم ذکر شده در مورد افسردگی در کودک شما بیش از دو هفته دوام داشت بهتر است که فرزندتان را برای ویزیت پیش متخصص سلامت روان ببرید تا مطمئن شوید که علل جسمانی باعث این علایم نیست.مثلا علایم خستگی و بی انرژی بودن ممکن است به خاطر سرماخوردگی و بیماری جسمی باشد.اگر نبود باید روانپزشک فوق تخصص کودک و نوجوان درمان مناسب برای کودک شما تشخیص دهد.یادتان باشد که درمان ممکن است فقط دارویی نباشد.اگر کودک شما به انواع رواندرمانی نیاز داشت باید در کنار مصرف دارو از رواندرمانی هم بهره ببرد.
  پاسخ خرداد 29, 1395 at 8:14 ق.ظ
 34. fateme
  گزینه های درمانی افسردگی کودکان چیست؟
  پاسخ خرداد 29, 1395 at 9:00 ق.ظ
  • مشاور
   درمان افسردگی کودکان شبیه درمان افسردگی بزرگسالان است.درمان شامل درمان دارویی و رواندرمانی است.ولی نقش خانواده و محیط کودک در طول درمان از درمان افسردگی بزرگسالان ، متفاوت است.یعنی در درمان افسردگی کودکان محیط زندگی آن ها ، مدرسه و برخورد خانواده بسیار مهم است.روانپزشک کودک شما به احتمال زیاد رواندرمانی را در اولویت قرار می دهد و سپس داروهای ضد افسردگی را پیشنهاد می کند.اگر رواندرمانی جواب ندهد ، متخصص به درمان دارویی فکر می کند مگر اینکه علایم موجود فقط به دارو درمانی پاسخ دهند. بهترین روش درمان افسردگی ترکیب دارو و رواندرمانی است.
   پاسخ خرداد 30, 1395 at 12:46 ب.ظ
 35. الف.ج
  با سلام لطفا من را راهنمایی کنید که بتوانم جلوی افسردگی پسرم رو بگیرم.از دیدن رنجش پسرم اذیت میشم و منم دارم افسردگی میگیرم.من دارای فرزند پسر 4 ساله هستم که به تازگی یه نوزاد به جمعمون اضافه شده، متاسفانه با وجود اینکه قبل از زایمانم تا جایی که امکان داشت به پسرم یاد دادم که وجود یه فرد دیگه در خانواده چه جوریه و چگونه باید رفتار کنیم، اما از زمانی که پسر دومم به جمعمون اضافه شده 11 روزه پسر اولم داره اذیت میشه.وقتی کسی میاد قصد داره جلب توجه کنه غذت نمیخوره، خوابش خیلی کم شده، البته خداروشکر با داداشش کاری نداره، اما اخلاقش عوض شده.
  پاسخ خرداد 30, 1395 at 1:38 ب.ظ
  • زاهد
   فرزند شما مبتلا به افسردکی نیست بلکه مساله این است که ایشان با یک تغییر اساسی مواجه شده است و لذا بروز این دست رفتار های خیلی طبیعی است.لذا : - سعی کنید فرزند بزرگتر را در نگهداری و مراقبت از فرزند کوچک تر مشارکت دهید. - مراقب باشبد نحوه رفتار و برخورد شما با هر دو فرزندان یکسان بوده و تبعیض آمیز نباشد از همسرتان بخواهید حتما اوقات خاصی را صرف فرزند بزرگتر کند مثلا ایشان را به پارک و گردش ببرید.خود شما هم اوقاتی را صرفا صرف فرزندتان کنید.شب موقع خوابیدن برایش کتاب بخوانید یا با او بازی کنید.کلا در این دوران که فرزندتان با شرایطی جدید مواجه شده است بیشتر از او حمایت کنید تااین دوران را با موفقیت و شادی پشت سر بگذارد.
   پاسخ خرداد 31, 1395 at 8:28 ق.ظ
 36. mansoor
  سلام آِیا لجبازی کودکان از علائم ابتلای آنها به افسردگی ست؟
  پاسخ خرداد 31, 1395 at 12:51 ب.ظ
 37. زاهد
  تشخیص افسردگی کودکان به خصوص در سنین زیر 3 سال کمی مشکل است زیرا با دوره های بد قلقی و لجبازی آنان اشتباه گرفته می شود.به طور طبیعی کودک از 15 ماهگی تا 3- 5 سالگی رفتارهای لجبازانه و قشقرقهایی برای رسیدن به خواسته هایش دارد که شامل پا کوبیدن ، سر کوبیدن و جیغ و داد کردن و ... است.بروز این رفتارها در این سنین کاملا طبیعی است، نه نشان دهنده افسردگی .به همین دلیل تشخیص علائم افسردگی معمولا از حدود 3 سالگی به بعد راحتتر است.
  پاسخ تیر 2, 1395 at 7:12 ق.ظ
 38. mansoor
  با لجبازی کودک چطور باید رفتار کرد که از نظر روانی لطمه هایی به او وارد نشود؟
  پاسخ تیر 2, 1395 at 8:50 ق.ظ