تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

کودک افسرده

کودک افسرده

 

کودک افسرده

 

گرچه باید گفت که دنیای کودکان تفاوت های بسیاری با دنیای بزرگسالان دارد اما به هر حال آن ها نیز در مواردی دچار ناراحتی و در مواردی خوشحال می شوند و از نظر احساسات درونی تقریبا مشابه بزرگسالان می باشند. لذا ممکن است که یک کودک نیز به دلیل ناراحتی ها و مشکلاتی که دارد دچار غمگینی شدید شده و پس از مدتی به افسردگی مبتلا شود که البته باید گفت از نظر علائم و نشانه ها کودک افسرده با یک بزرگسال تفاوت هایی دارد که نیاز است تا والدین با شناخت و فهم درست آن ها در صورت مشاهده کودک مبتلا به افسردگی سریعا اقدامات لازم برای بهبود او را انجام دهند. افسردگی در کودکان هم زمینه محیطی دارد و هم ژنتیکی و کودک افسرده در واقع به عنوان اولین نشانه به خوبی از کارهای گذشته خود لذت نمی برند و ممکن است در دوستیابی با اختلال رو به رو شود و به هر دلیلی برای موارد خیلی جزیی گریه کنند.

برخی از نشانه های کودک افسرده به راحتی قابل شناسایی نیستند مثلا مواردی مثل غر زدن در  کودک، عصبانیت و پرخاشگری و مواردی از این قبیل نیز می توانند نشانه ای برای افسردگی در فرد باشند. برای درمان کودکان مبتلا به افسردگی راه های زیادی وجود دارد که مانند بزرگسالان دارو درمانی در مواردی که کودک به حدی افسرده باشد که در خواب غذا و زندگی او اختلال وارد شده باشد به کار گرفته می شود اما به هر حال این روش عوارض شدیدی مانند اعتیاد به دارو برای کودک افسرده دارد ولی روش های روان درمانی و روان شناسی می تواند بدون عوارض جانبی کودک را با استفاده از تکنیک های خاص دیگری درمان نموده و به بهبود افسردگی کودک کمک نماید. به هر حال کودک زمان زیادی را در خانه و به همراه والدین خود می گذارند لذا والدین باید نکاتی را برای بهبود کودک افسرده خود مد نظر قرار دهند که در زیر به برخی از مهم ترین ان ها اشاره می کنیم.

اولین نکته این است که همواره باید کودک را برای برخی از شکست های اجتماعی و تحصیلی و کاری در آینده اماده کرد و او نباید این گونه حس کند که هر آنچه بخواهد محقق خواهد شد و این نکته به او می آموزد که زندگی فراز و نشیب های بسیاری دارد و نباید با اولین شکست نامید شد و به قول معروف جا زد.

دومین نکته این است که گرچه همواره باید به کودک خود محبت نموده و به عنوان پشوانه ای محکم و حامی و یاور او باشید اما باید دقت کنید که این حمایت ها نباید باعث ایجاد  وابستگی های شدید در او شود و در عین حامی بودن باید استقلال را نیز به او یاد بدهید.

باید یاد بگیرید که مواردی که توسط روان شناس و روان درمان مطرح شده است را کاملا جدی بگیرید و از خوراندن و مصرف داروهای افسردگی به صورت خود سر در کودک خود به شدت پرهیز نموده و جلوگیری کنید که این موارد می تواند صدمات برگشت ناپذیری به فرزند افسرده شما وارد کند. والدین باید با مطالعه مناسب نیازها و دغدغه های دوران های مختلف سنی را در کودک فهمیده تا بدین ترتیب بهترین واکنش ها را در هر کدام از موقعیت ها داشته باشند و با این کار به کودک خود بیش از پیش نزدیک شوند.

کودک افسرده می تواند نتیجه تنش و تعارضات زناشویی میان والدین نیز باشد لذا باید این گونه تعارضات را به حداقل رسانده و یا اگر به هر دلیل قصد صحبت کردن در مورد موضوعی را دارید که حس می کنید شاید به تنش منجر شود نباید آن را در حضور کودک انجام دهید چرا که او ممکن است حس تنهایی را در این مواقع تجربه نموده و بر الگوهای رفتاری او نیز  تاثیر بد برجای می ماند. همواره والدین باید امیدوار باشند و امیدواری و مثبت اندیشی را به کودکان خود القا نمایند مثلا همیشه باید نکات و توانایی های مثبت کودک مد نظر قرار بگیرد تا با این کار حس اعتماد به نفس در او تقویت گردد و  از صحبت کردن در مورد موارد منفی و تنش های موجود در محیط و یا جامعه پرهیز نمایید چرا که این کار نیز باعث بروز مشکلات رفتاری و استرس و اضطراب در او خواهد شد. اگر کودکی افسرده دارید دقت کنید که تغییر سبک های فرزند پروری در شما می تواند بسیار در افسردگی کودک تاثیر بگذارد مثلا اگر والدینی خشن و بدرفتار به والدینی مقتدر و در عین حال مهربان تبدیل شوند می توانند نقش مهمی در کاهش افسردگی کودک خود بازی نمایند. ریشه یابی دلایل ارثی  یا محیطی برای ابتلای کودک به افسردگی نیز می تواند بسیار راه گشا و مفید باشد.

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه درمان افسردگی کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۶۶ نظر
 1. مریم
  سلام پسر 5 ساله ای دارم که به تازگی احساس میکنم دچار افسردگی شده اگر ممکنه نشانه دقیق افسردگی رو توضیح بدین.ممنون
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 4:50 ب.ظ
 2. مشاور
  نشانه های افسردگی کودکان عبارتند از: 1- نشانه های عاطفی : نا امیدی ، خشم، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی ، احساس گناه و غگین بودن 2- نشانه های جسمی : به هم خوردن ساعات خواب ، بی اشتهایی و یا خوردن افراطی ، یبوست ، افزایش و کاهش وزن 3- نشانه های رفتاری : بدون دلیل گریه کردن، کناره گیری از دوستان، سریع خشمگین شدن و کاهش انگیزه 4- نشانه های تخریب گرایانه: خود را سرزنش کردن ، احساس بازنده بودن ، امیدوار نبودن به آینده و بلاتکلیفی شناخت درمانی رفتاری برای کودکان افسرده ، نوید بخش می باشد اما در مورد کودکان و نوجوانان با فسردگی و استرس ن ، احتمال بهبودی با این روش ، کم تر است و باید با مشورت پزشک ، از دارو استفاده نمود
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 5:38 ب.ظ
 3. شاهد
  سلام آیا افسردگی در کودکان با افسردگی بزرگسالان متفاوت است؟
  پاسخ ژوئن 7, 2016 در 8:19 ب.ظ
 4. زاهد
  افسردگی در کودک و بزرگسال معنای مشابهی ندارد و نشانه های هر کدام متفاوت است .به طور کلی افسردگی عبارت است از احساس درماندگی و به بن بست رسیدن گاهی این اختلال علائم جسمانی دارد و گاهی علائم روانی.گاهی اوقات هر دو علائم با هم دیده می شوند. پژوهش ها نشان داده است که افسردگی می تواند از آغاز زندگی یعنی دوران نوزادی هم پدید آید.برای مثال زمانی که نوزاد به مرحله ای از رشد می رسد که مادر خود را می شناسد جدا شدن از مادر موجب بروز حالات افسردگی در طفل می شود.
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 7:10 ق.ظ
 5. ناشناس
  سلام آیا نشانه های افسردگی در سنین مختلف کودکی متفاوت است ؟؟؟
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 9:05 ق.ظ
 6. زاهد
  کودک افسرده فاقد انرزی لازم است و احساس خستگی می کند.از لحاظ ظاهر نیز رنگی پریده دارد.تمرکز حواس پایین است.چنانچه قادر به توجه کردن و تمرکز داشتن نیست و خود را فردی بی ارزش و بی کفایت احساس می کند.افکار مربوط به مرگ هم در او بروز می کند.حتی فکر خودکشی در برخی کودکان افسرده دیده می شود. اغلب آنها به لحاظ پایین بودن سطح توجه تمرکز ، اغلب قادر به درس خواندن نیستند.یادگیری آنها کند می شود و علاقه ای به درس و مدرسه نشان نمی دهند.در این شرایط معمولا والدین علت را در مدرسه جست و جو می کنند ؛ در حالی که اغلب ، علت این نوع ترس افسردگی کودک است و از آن جا که کودکان افسرده بسیار به مادر وابسته می شوند نگران از دست دادن مادر هستند و به این ترتیب از مدرسه دوری می کنند.سردرد ، دل درد، سرگیجه و حالت تهوع از دیگر نشانه های جسمانی افسردگی است.از علائم رفتاری نیز می توان به ین موارد اشاره کرد : کودکان افسرده معمولا دروغ می گویند، گاهی دزدی می کنند و بعضا تمایل به کار خلاف دارند
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 2:14 ب.ظ
 7. ناشناس
  برای من خیلی جالبه که کودکان هم دچار افسردگی می شوند آیا علت و عوامل خاصی برای افسردگی کودکان وجود دارد؟
  پاسخ ژوئن 8, 2016 در 2:59 ب.ظ
 8. مشاور
  افسردگی یک بیماری است که علت های آن می تواند ژنتیکی ، روانشناختی ، زیستی یا محیطی باشد.هر یک از عوامل ذکر شده می تواند ، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان به بروز افسردگی بینجامد .در صورتی که علت ژنتیکی باشد بایستی به اختلاف سطح هورمون ها و مواد بیوشیمیایی بدن توجه کرد و در عوامل روانشناختی به رابطه ی والدین و کودک و همین طور به حالات روحی و روانی پدر و مادر. افسردگی به معنای فقدان یا از دست دادن است.کودکان افسرده فرد،محیط یا چیزی را از دست داده اند و یا آن را هرکز به دست نیاورده اند، حتی بعضی از روانکاوان افسردگی را معادل عزاداری دانسته و عنوان کرده اند که کودک افسرده برای از دست دادن شخص یا چیزی عزیز و دوست داشتنی ، گویی عزاداری می کند.شاید در پاره ای از موارد به نظر برسد که کودک چیزی را از دست نداده ، اما مسلما در بین چیزهایی که دارد، فقدان چیزی را احساس می کند. برای مثال : کودک مادر دارد ولی مادر دلخواهش نیست؛ پدر دارد ولی پدر دلخواهش نیست.این گونه مضامین هم به عنوان فقدان سمبولیک مطرح هستند و موجب افسردگی می شوند. به طور کلی چنانچه محیط زندگی کودک ، مطلوب نباشد ( از نظر محبت، توجه و...) و نیازهایش ارضا نشود خطر افسردگی برای او وجود دارد.
  پاسخ ژوئن 9, 2016 در 9:46 ق.ظ
 9. ناشناس
  در این صورت آیا پیشگیری و درمانی هم برای آن وجود دارد؟
  پاسخ ژوئن 9, 2016 در 10:18 ق.ظ
 10. زاهد
  بله پس از اینکه افسردگی در کودک تشخیص داده شد همچنین علل و دلایل افسردگی او را نیز فهمیدند راحت تر می توان به درمان او پرداخت.ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی ، برآورده کردن نیازهای او به ا ندازه مناسب ، گفتگو با فرزند به نحوی که خوب به حرف هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی که باعث افسردگی کودک شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر و مادر با هم و یا با فرزندان دیگرهمه و همه می تواند از راهکارهای درمان افسردگی در کودک باشد. اما اگر علائم افسردگی در کودک ادامه داشت یا به گونه ای بود که به سلامت او ضربه می زد، مانند کم خوابی یا کم اشتهایی و یا اگر ریشه افسردگی کودک شما ژنتیکی بود حتما از یک متخصص کمک بخواهید و نگذارید وضعیت کودکتان وخامت پیدکندچرا که افسردگی میتواند لطمه های زیادی به کودک بزند و هر چه سریع تر باید درصد درمان آن برآیید.
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 4:49 ق.ظ
 11. ناشناس
  سلام خیلی از روانشناسان علت اصلی افسردگی کودکان را خود والدین آنها می دانند تا چه اندازه این نظر درست است؟
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 6:16 ق.ظ
 12. مشاور
  بله امروزه مهم ترین دلیل برای افسردگی کودکان رفتار والدین است چرا که بچه ها در سنین کم به والدین خود وابسته اند و رفتار والدین می تواند در روحیه آنها بسیار تاثیر گذار باشد.رفتارهای مانند تبعیض بین فرزندان ، به رخ کشیدن نکات منفی کودک و ابراز نکردن صفات مثبت او و کلا رفتارهای نسنجیده به طوری که روحیه او را تضعیف کند و اعتماد به نفس او را کاهش دهد می تواند زمینه ساز ابتلا به افسردگی در کودک باشد.غیر از رفتار والدین با کودک ، رفتار والدین با هم نیز می تواند در بروز افسردگی نقش داشته باشد.مانند دعواهای زناشویی مداوم و مقصردانستن کودک در اختلافات خانوادگی ، مطرح کردن مسائل اقتصادی در حضور کودک ، آگاهی کودک از بیماری والدین به طوری نگران از دست دادن والدینش می شود و خود را در بیماری آنها مقصر بداند و در نهایت جدایی والدین... البته گاهی برخی دلایل ساده مانند تعویض مدرسه یا مهد کودک ، اسباب کشی و مهاجرت که از نظر شما ممکن است متنوع و خوشحال کنند باشد، می تواند کودک شما را افسرده کند جرا که تغییر ناگهانی و بدون مقدمه و از دست دادن دوستان برای کودک ناراحت کننده اشت و اگر با او همراه نباشید و به گفتگو با و نپردازید ممکن است برایش مشکلات روحی پیش آید.
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 7:42 ق.ظ
 13. مشاور
  پس از اینکه افسردگی در کودک شما تشخیص داده شد و همچنین دلیل یا دلایل افسردگی او را نیز فهمیدید حال راحت تر می توانید به درمان او بپردازیم.ایجاد یک فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی ، برآرده کردن نیازهای او به اندازه مناسب گفتگو با فرزند به نحوی که خوب به حرف هایش گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید و گاهی تغییر فضایی که باعث افسردگی کودک شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده مانند رابطه پدر مادر با هم و با فرزندان دیگر همه و همه می تواند از راهکارهای درمان افسردگی باشد ودر عین حال رعایت تمام نکات می تواند از بروز افسردگی نیز پیشگیری کند.اما اگر علائم افسردگی در کودک شما ادامه داشت و یا به گونه ای بود که به سلامت او می زد ، مانند کم خوابی یا کم اشتهایی و اگر ریشه افسردگی کودک شما ژنتیکی بود حتما از یک متخصص کمک بخواید و نگذارید وضعیت کودکتان وخامت پیدا کند، چرا که افسردگی می تواند لطمه های زیادیبه فرزندتان بزند و هر چه سریع تر در صدد درمان آن برآیید ، به نفع شما خواهد بود.
  پاسخ ژوئن 11, 2016 در 9:20 ق.ظ
 14. ناشناس
  سلام پسر من دایم در حال اخم، ناراحتی و گلایه و اعتراض است بیشتر وقتها به خاطر همه چیز شاکیه ...به نظر شما افسرده است؟
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 8:30 ق.ظ
 15. مشاور
  نشانه های افسردگی در کودکان : 1- نشانه های عاطفی : ناامیدی ، خشم ، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی، احساس گناه و غمگین بودن 2- نشانه های جسمی : به هم خوردن ساعات خواب، بی اشتهایی و یا خوردن افراطی ، یبوست، افزایش و کاهش وزن 3- نشانه های رفتاری : بدون دلیل گریه کردن ، کناره گیری از دوستان ، سریع خشمگین شدن و کاهش انگیزه 4- نشانه های تخریب گرایانه : خود را سرزنش کردن، احساس بازنده بودن ، امیدوار نبودن به آینده و بلاتکلیفی
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 9:52 ق.ظ
 16. fazel
  سلام چطور میشه تو خونه بدون استفاده از دارو و یا مراجعه به روانشناس افسردگی کودکان را درمان کنیم؟
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 10:48 ق.ظ
 17. زاهد
  برای فراهم کردن یک محیط خانوادگی گرم و حمایت کننده، هر کاری که می توانید انجام دهید .عشق و محبت، درک و داشتن روابط منظم، بخشی از کارهای مهمی هستند که می توانید به منظور کمک به کودکتان برای مقابله با افسردگی انجام دهید.علاوه بر فراهم کردم محیط خانواده ، مشاوره ی منظم با پزشک، مصرف داروها طبق دستور پزشک، داشتن عادت های خوب در زندگی می تواند به کاهش علائم افسردگی در کودکتان کمک کند.سعی کنید کودکتان را به انجام موارد زیر تشویق کنید : - دربرنامه ی روزانه ی کودکتان انجام ورزشهایی مانند شما، پیاده روی و یا انجام بازی های پر شور و نشاط را به صورت منظم بگنجانید. - مطمئن شوید که کودکتان خواب کافی دارد.اگر کودکتان با مشکل خواب مواجه است،ممکن است موارد زیر برای بهبود این وضعیت مفید باشد. - هر شب راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید. - اگر کودک شما برای خوردن غذا اشتها ندارد سعی کنید به جای وعده های غذایی سنگین ، به کودکتان میان وعده های سبک بدهید.
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 11:35 ق.ظ
 18. fazel
  بسیار کامل و دقیق بود .ممنون
  پاسخ ژوئن 12, 2016 در 11:40 ق.ظ
 19. آیدا ایران
  با سلام واقعا شناخت دنیای کودکان بسیار سخت است هر چه قدر تلاش میکنی باز نمیتونی راضیشون کنی و گاهی احساس میکنی کم آوردی و موضع عذابت میده ولی خنده و شادابی دختر بچه ها زیباترین چیزی که میتونی با تمام وجودت احساس کنی انشاالله غم از بچه ها به دور باشد.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 9:26 ق.ظ
 20. ناشناس
  آیا کودکان هم از افسردگی رنج می برند؟
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 10:46 ق.ظ
 21. مشاور
  بله .افسردگی دوران کودکی با غم و اندوه های روزانه و طبیعی دوران رشد متفاوت است.فقط به این علت که کودک غمگین به نظر می رسد به این معنی نیست که او افسرده است.افسردگی قابل توجه شبیه ناراحتی های عادی نیست.اگر غمگینی کودک دوام پیدا کند یا و در فعالیت های روزمره، تکالیف مدرسه و سایر ابعاد رشدش دچار مشکل شود و رفتارهای مخرب داشته باشد به این معنی خاصی ندارد.حتما باید ناراحتی و رفتار مخرب او در ابعاد مختلف زندگیش وارد شود.یادتان باشد که افسردگی همان قدر که به عنوان بیماری در نظر گرفته می شود همان قدر هم قابل درمان است.
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 2:52 ب.ظ
 22. ساحل
  دقیقا چه زمانی میتونیم بگیم که فرزندمون افسرده است؟
  پاسخ ژوئن 13, 2016 در 4:46 ب.ظ
 23. مشاور
  نشانه ها و علایم افسردگی کودکان متنوع است.در اغلب موارد افسردگی کودکان تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود زیرا خانواده ها به عنوان روند رشد طبیعی کودک در نظر میگیرند و تصور می کنند که تغییرات روانشناختی طبیعی کودک است. تحقیقات اولیه پزشکی که بر روی افسردگی کودکان انجام می شد، بر رفتارهای تکانشی (بدون فکر) و عصبانیت های کودک تمرکز می کردند و همین عث می شد که به خلق پایین و افسردگی کودک توجه نکنند.در واقع کودکان گاهی علایمی شبیه بزرگسالان دارند.آن ها تصور می کردند که افسردگی در کودکان خودش را با عصبانیت نشان می دهد در حالی که میشه این گونه نیست.علایم اولیه ی افسردگی متغیر است.یعنی اینکه احساس غم، ناچاری یا استیصال و تغییرات خلقی را به صورت متغیر مشاهده خواهیم کرد.
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 7:27 ق.ظ
 24. ناشناس
  ای کاش راجب سبک بازیه بچه های افسرده اشاره ای میکردین
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 8:23 ق.ظ
 25. ناشناس
  سلام عالی بود من فهمیدم دختر 9 ساله من افسرده نیست ولی به محبت بیشتری نیاز دارد مخصوصا از طرف پدرش
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 9:45 ق.ظ
 26. raha
  باسلام و خسته نباشید کدام دسته از کودکان بیشتر دچار افسردگی می شوند؟
  پاسخ ژوئن 14, 2016 در 10:51 ق.ظ
 27. زاهد
  حدود دو و نیم درصد کودکان امریکایی دچار افسردگی هستند البته این مقاله ای که ترجمه کرده ایم مربوط به سال 2014 هست یعنی یک سال قبل.در ایران هم روانپزشک محترم فوق تخصص کودک و نوجوانی گفته بودن که طبق تحقیقات ایشان بین دو و نیم تا پنج درصد افسردگی بین کودکان رایج است.افسردگی در کودکان زیر ده سال پسر است.در سن 16 سالگی و بالاتر دختران بیشتر افسرده اند.
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 10:39 ق.ظ
 28. raha
  چه چیزی باعث افسردگی در کودکان می شود؟
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 11:06 ق.ظ
 29. مشاور
  مانند بزرگسالان ، افسردگی در کودکان هم می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.به عنوان مثال عوامل مربوط به سلامتی جسمی، حوادث زندگی، تاریخچه خانواده، محیط زندگی، آمادگی ژنتیکی، اختلال هورمون یا انتقال دهنده های عصبی و ... افسردگی حالت خلقی گذار نیست و حتما به درمان نیاز دارد.
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 11:56 ق.ظ
 30. ناشناس
  خب ِآیا می توان از افسردگی کودکان جلوگیری کرد؟به چه صورت؟
  پاسخ ژوئن 15, 2016 در 12:44 ب.ظ
 31. زاهد
  کودکانی که والدین افسرده دارند بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند .فرزندان والدینی که از افسردگی رنج میبرند ، افسردگی زودرسی دارند نسبت به کودکانی که والدین افسرده ندارند.کودکانی که خانواده های بحران زده ای دارند یا کودکانی که سوء مصرف الکل یا مخدر داشته باشند در معرض ریسک بزرگی برای افسردگی قرار دارند.
  پاسخ ژوئن 16, 2016 در 9:29 ق.ظ
 32. fateme
  ذقیقا چطور میتونیم افسردگی در کودکان را تشخیص بدهیم و این تشخیص چگونه انجام می شود؟
  پاسخ ژوئن 16, 2016 در 10:35 ق.ظ
 33. مشاور
  اگر علایم ذکر شده در مورد افسردگی در کودک شما بیش از دو هفته دوام داشت بهتر است که فرزندتان را برای ویزیت پیش متخصص سلامت روان ببرید تا مطمئن شوید که علل جسمانی باعث این علایم نیست.مثلا علایم خستگی و بی انرژی بودن ممکن است به خاطر سرماخوردگی و بیماری جسمی باشد.اگر نبود باید روانپزشک فوق تخصص کودک و نوجوان درمان مناسب برای کودک شما تشخیص دهد.یادتان باشد که درمان ممکن است فقط دارویی نباشد.اگر کودک شما به انواع رواندرمانی نیاز داشت باید در کنار مصرف دارو از رواندرمانی هم بهره ببرد.
  پاسخ ژوئن 18, 2016 در 8:14 ق.ظ
 34. fateme
  گزینه های درمانی افسردگی کودکان چیست؟
  پاسخ ژوئن 18, 2016 در 9:00 ق.ظ
  • مشاور
   درمان افسردگی کودکان شبیه درمان افسردگی بزرگسالان است.درمان شامل درمان دارویی و رواندرمانی است.ولی نقش خانواده و محیط کودک در طول درمان از درمان افسردگی بزرگسالان ، متفاوت است.یعنی در درمان افسردگی کودکان محیط زندگی آن ها ، مدرسه و برخورد خانواده بسیار مهم است.روانپزشک کودک شما به احتمال زیاد رواندرمانی را در اولویت قرار می دهد و سپس داروهای ضد افسردگی را پیشنهاد می کند.اگر رواندرمانی جواب ندهد ، متخصص به درمان دارویی فکر می کند مگر اینکه علایم موجود فقط به دارو درمانی پاسخ دهند. بهترین روش درمان افسردگی ترکیب دارو و رواندرمانی است.
   پاسخ ژوئن 19, 2016 در 12:46 ب.ظ
 35. الف.ج
  با سلام لطفا من را راهنمایی کنید که بتوانم جلوی افسردگی پسرم رو بگیرم.از دیدن رنجش پسرم اذیت میشم و منم دارم افسردگی میگیرم.من دارای فرزند پسر 4 ساله هستم که به تازگی یه نوزاد به جمعمون اضافه شده، متاسفانه با وجود اینکه قبل از زایمانم تا جایی که امکان داشت به پسرم یاد دادم که وجود یه فرد دیگه در خانواده چه جوریه و چگونه باید رفتار کنیم، اما از زمانی که پسر دومم به جمعمون اضافه شده 11 روزه پسر اولم داره اذیت میشه.وقتی کسی میاد قصد داره جلب توجه کنه غذت نمیخوره، خوابش خیلی کم شده، البته خداروشکر با داداشش کاری نداره، اما اخلاقش عوض شده.
  پاسخ ژوئن 19, 2016 در 1:38 ب.ظ
  • زاهد
   فرزند شما مبتلا به افسردکی نیست بلکه مساله این است که ایشان با یک تغییر اساسی مواجه شده است و لذا بروز این دست رفتار های خیلی طبیعی است.لذا : - سعی کنید فرزند بزرگتر را در نگهداری و مراقبت از فرزند کوچک تر مشارکت دهید. - مراقب باشبد نحوه رفتار و برخورد شما با هر دو فرزندان یکسان بوده و تبعیض آمیز نباشد از همسرتان بخواهید حتما اوقات خاصی را صرف فرزند بزرگتر کند مثلا ایشان را به پارک و گردش ببرید.خود شما هم اوقاتی را صرفا صرف فرزندتان کنید.شب موقع خوابیدن برایش کتاب بخوانید یا با او بازی کنید.کلا در این دوران که فرزندتان با شرایطی جدید مواجه شده است بیشتر از او حمایت کنید تااین دوران را با موفقیت و شادی پشت سر بگذارد.
   پاسخ ژوئن 20, 2016 در 8:28 ق.ظ
 36. mansoor
  سلام آِیا لجبازی کودکان از علائم ابتلای آنها به افسردگی ست؟
  پاسخ ژوئن 20, 2016 در 12:51 ب.ظ
 37. زاهد
  تشخیص افسردگی کودکان به خصوص در سنین زیر 3 سال کمی مشکل است زیرا با دوره های بد قلقی و لجبازی آنان اشتباه گرفته می شود.به طور طبیعی کودک از 15 ماهگی تا 3- 5 سالگی رفتارهای لجبازانه و قشقرقهایی برای رسیدن به خواسته هایش دارد که شامل پا کوبیدن ، سر کوبیدن و جیغ و داد کردن و ... است.بروز این رفتارها در این سنین کاملا طبیعی است، نه نشان دهنده افسردگی .به همین دلیل تشخیص علائم افسردگی معمولا از حدود 3 سالگی به بعد راحتتر است.
  پاسخ ژوئن 22, 2016 در 7:12 ق.ظ
 38. mansoor
  با لجبازی کودک چطور باید رفتار کرد که از نظر روانی لطمه هایی به او وارد نشود؟
  پاسخ ژوئن 22, 2016 در 8:50 ق.ظ
 39. مشاور
  مهم ترین کار ، مطالعه و افزایش آگاهی والدین از خصوصیات و ویژگی های روانشناختی کودکان در دوره های مختلف سنی است که می تواند در کنترل رفتارهای آنها موثر باشد .مثلا برای پرت کردن حواس کودک از خواسته های که می تواند او رابه سمت لجبازی سوق دهد ، یکی از راههای کنترل لجبازی او است.در واقع مادر باید همواره در فکر پیشگیری از بروز لجبازی و قشقرق باشد زیرا مدیریت رفتار کودک وقتی در فاز قشقرق می افتد بسیار دشوارتر است.گاهی هم لازم است به خواسته کودک «نه» گفته شود.در این صورت والدین باید جدیت لازم را در رفتار خود داشته باشند و با مشاهده لجبازی کودک مستاصل نشوند، کوتاه نیایند،و نکران افسرده شدن او نباشند.زیرا همانطوری که گفته شد این رفتارها در سنین نوپایی کاملا طبیعی است البته مشابه این رفتار را در دوره نوجوانی هم تا حدی طبیعی می دانیم .چون طبق تعریف کنوانسیون کودک، دوره کودکی تا سن 18 سالگی است.
  پاسخ ژوئن 29, 2016 در 8:20 ق.ظ
 40. kamran
  آیا عصبانیت کودک هم میتواند نشانه افسردگی باشد؟
  پاسخ ژوئن 29, 2016 در 8:54 ق.ظ
 41. مشاور
  بله اما اگر این علائم از دود 3-4 سالگی به بعد مداوم و حداقل 2 تا 3 هفته در کودک وجود داشته باشد ، به افسردگی اش شک می کنیم.یکی از علائم مهم افسردگی کودکان، تحریک پذیری و عصبانیت است.مثلا می بینید کودکی تا چندی قبل خوش اخلاق بوده و مشکلی نداشته ، حالا علاوه بر اینکه غمگین است خیلی زود عصبانی می شود و اکنش نشان می دهد.
  پاسخ ژوئن 30, 2016 در 1:21 ب.ظ
 42. ماهدخت
  سلام دختر من بی دلیل گریه می کنند آیا بی دلیل گریه کردن کودکان نشانه افسردگی است؟
  پاسخ ژوئن 30, 2016 در 1:41 ب.ظ
 43. مشاور
  کودک در طول دوره افسردگی حساس تر و زودرنج تر می شود.سریع تر بغض میکند و گریه کردن هایش افزایش می یاند اما هر گریه ای نشانه افسردگی نیست.در افسردگی گاهی حتی کودک برای موارد بسیار بی اهمیت تا یکی دو ساعت گریه می کند و این در کنار سایر علامت های افسردگی می تواند خانواده را به افسرده بودن فرزند مشکوک کند.به عبارتی در دوران افسردگی ، کودک دچار افت کیفی در زندگی می شود، کمتر سراغ دوستانش می رود ، در بازی های گروهی شرکت نمی کند و از زندگی اش لذت نمیبرد.والدین نباید گریه کردن بچه ها را به افسردگی ارتباط دهند چون در بیشتر موارد این طور نیست.
  پاسخ جولای 2, 2016 در 6:38 ق.ظ
 44. ماهدخت
  پس به راحتی نمیتوان مشکلات رفتاری کودک را از افسردکی افتراق داد؟
  پاسخ جولای 2, 2016 در 7:08 ق.ظ
  • مشاور
   خیلی هم سخت نیست چون مشکلات رفتاری کودک معمولا کیفیت زندگی او را مختل نمی کند کودک بازی میکند،میخندد با دوستان ارتباط برقرار میکند ولی افسردگی اختلالی است که روی کیفیت زندگی طبیعی کودک اثر چشمگیری می گذارد در این زمان است که والدین باید به ابتلای فرزندشان به افسردگی شک کنند و او را تزد روان پزشک ببرند.
   پاسخ جولای 3, 2016 در 8:04 ق.ظ
 45. ahmad
  سلام به نظر والدین تا چه انداره در بروز افسردگی کودکشان نقش دارند؟
  پاسخ جولای 3, 2016 در 8:33 ق.ظ
 46. مشاور
  در صورتی که کودک در محیط خانواده در مورد بی توجهی و غفلت کودک آزاری جسمی،تنبیه سخت و ...قرار بگیرد قطعا در معرض ابتلا به افسردگی قرار خواهد گرفت.احتمال ابتلا به افسردگی در کودکانی که یکی از والدین آنها افسرده است ، 2 برابر و در کودکانی که هر دو والد آنها افسردگی را در زندگی تجربه کرده اند 4 برابر بیشتر از سایر کودکان است.علاوه بر ژنتیک ، عوامل هورمونی ، استرس های روزمره زندگی، فشار والدین و ... هم میتواند در ایجاد و بروز افسردگی کودک نقش داشته باشد.
  پاسخ جولای 4, 2016 در 1:59 ب.ظ
 47. علی
  سلام من دختر 5 ساله دارم و چون هم همسرم و هم خودم تک فرزند به حساب می آییم هیچ فامیل نزدیکی هم نداریم که با دختر من همبازی بشه و مدتی هست احساس میکنم دخترم پژمرده شده و دیگه مثل چند سال قبل نمیخنده البته آپارتمان نشینی هم باعث شده تنهایی اون صد برابر بشه یا بازی کردن در یکی دوست خسته نمیشه و ما خسته میشیم و نمیتونیم باهاش بازی رو ادامه بدیم.محیط ما جوری نیست که بزارم تو محوطه بازی کنه از دوستان عزیز خواهشمندم من رو راهنمایی کنید خیلی نگرانش هستم
  پاسخ جولای 4, 2016 در 8:44 ب.ظ
 48. ناشناس
  ببریدش پارک که با هم سن و سال هاش بازی کنه انرژیش تخلیه بشه.اگر به لحاظ مالی براتون مقدوره کلاس رقص با ورزش شاد و مفرح ثبت نامش کنید .تئاتر عروسکی ببریدش کلا ببریدش جاهایی که دوست پیدا کنه.اگه 5 ساله هست که امسال میره پیش دبستانی احتمالا اونجا دوست پیدا میکنه بقیه روز هم یک ساعت شما یک ساعت خانومتون وقت بذارن خوبه دیگه.انشاالله مشکلتون حل بشه.
  پاسخ جولای 5, 2016 در 9:37 ق.ظ
 49. علی
  مشکل همینجاست هر روز میبریم اش پارک تا بازی کنه که بعضی وقتها چند ساعت پشت سر هم بازی میکنه ولی وقتی میاد یک روز تو خونه میمونه شادی و نشاط از چهره اش محو میشه علاقه شدیدی به بازی کردن با هم سن های خودش داره جوری که هم سن های خودش خسته میشن و میان میشینن ولی این بازی هم میگه باید ادامه بدیم.مرسی که لطف کردید و جواب دادید.
  پاسخ جولای 5, 2016 در 11:37 ق.ظ
 50. ناشناس
  خب شاید بهتره ببریدش دکترشاید بیش فعال باشه البته مطمئن نیستم.معنی بیش فعالی همین باشه ولی دوست عزیز ببریدش چکش میکنید .باید انرژیش مهار و هدایت کنید به صورت صحیح وگرنه بزرگه که بشه از پس اش برنمیاید .
  پاسخ جولای 7, 2016 در 4:59 ب.ظ
 51. ساناز اصلانی
  سلام افسردگی در دوران بارداری چه تاثیری بر روی جنین دارد و آیا موجب به دنیا آمدن نوزادی افسرده می شود؟
  پاسخ جولای 10, 2016 در 5:56 ب.ظ
 52. مشاور
  خانمی که در دوران بارداری دچار افسردگی است، شاید تصور کند تنها چیزی که ممکن است به کودکش آسیب برساند ، غذایی است که می خورد .مطالعات امراض مسری و تحقیق بر روی حیوانات حاکی از آن است که هنگام افسردگی ، بدن مواد شیمیایی سمی مانند هورمون استرس کورتیزول تولید می کند.ظاهرا میزان سقط جنین در زنانی که در دروان اول بارداریشان دچار افسردگی شدیدی هستند ، بیشتر است.استرس در یک خانم باردار ، ممکن است بر زندگی کودک در آینده نیز تاثیر بگذار؛به عنوان مثال ممکن است کودک بیشتر مستعد استرس شود.تحقیقاتی که روی موش های باردار دچار استرس انجام شده است، تفوات هایی رفتاری را در فرزندان آن ها نشان می دهد.در ضمن به یاد داشته باشید که عوامل ژنتیکی و همچنین محیطی ، بر روی کودکتان تاثیر گذار هستند.حتی اگر او در یک خانواده ی صمیمی و حمایت کنند بزرگ شود.از آنجایی که مغز کودک بعد از تولد به رشد خود ادامه می دهد ممکن است برای جبرات تاثیرات پیش از تولد ، رفتارهای جدیدی را بیاموزد.بله افسردگی می تواند بر کودکتان تاثیر بگذارد ، حتما راجع به این مشکل با پزشکان صحبت کنید.اگر افسردگیتان خفیف یا متوسط است دوران را با روان درمانی شروع کنید.به یاد داشته باشید که عدم درمان افسردگی، خطرات جدی را به دنبال خواهد داشت.خطراتی که بعد از تولد کودک ادامه یافته و ایجاد رابطه صمیمانه با کودکتان ، لذت بردن از او،لبخند زدن به او را مشکل کرده و شما را از لذت مادر بودن محروم می کند.
  پاسخ جولای 10, 2016 در 6:51 ب.ظ
 53. ناشناس
  آیا شیر مادر از افسردگی کودک در آینده جلوگیری میکند؟
  پاسخ جولای 11, 2016 در 7:44 ق.ظ
 54. زاهد
  تحقیقات نشان می دهد : کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند، خطرابتلا به افسردگی در آن ها در سن رشد کاهش می یابد.ارتباط بین شیر مادر و کاهش خطر ابتلا به افسردگی در سن رشد را شاید بتوان اینگونه تفسیر کرد که شیر مادر به طور کلی کیفیت رابطه بین مادر و نوزاد باز می گردد و جنبه های دیگرای از این ارتباط می تواند فرد را از ابتلا به افسردگی محافظت کند.ترکیبات شیر مادر می تواند باعث تحریک رشد مغز به شیوه ای شود که به جلوگیری از افسردگی کمک می کند.
  پاسخ جولای 11, 2016 در 8:41 ق.ظ
 55. hassan
  در کل با کودک افسرده چه باید کرد؟
  پاسخ جولای 12, 2016 در 7:57 ق.ظ
 56. مشاور
  معمولا بیمار شدن کودک برای والدین او بسیار دشوار است و تمام تلاش خود را می کنند تا کودک از درد و رنج ها رها شود اما در این میان روحیه بالای کودک نیز اهمیت بالایی دارد.و به طور قابل ملاحظه ای می تواند و ضعیت روحی او را بهبود ببخشد.در این میان انجام برخی راهکارها می تواند به کودکان مبتلا به افسردگی کمک کند. اولین گام ، پذیرش بیماری کودک است و این که بپذیرد بروز این بیماری تقصر هیچکس نیست و نباید به دنبال مقصر بود.صبور باشید،افسردکی بالینی را می تواند تا بیش از 80 درصد درمان کرد تا زمانی که کودک مبتلا به افسردگی والدین و پزشک خوب داشته باشد که حامی او باشند ، شانس بهبودی او بالا می رود. کودکان معمولا عادت دارند بعضی چیزها را که باعث ناراحتی والدین می شود ، از آنها پنهان کنند.اما شما سعی کنید به عنوان پدر و مادر به کودک اطمینان دهید که آنها می توانند با گفتن برخی مسائل از آنها کمک بگیرند. والدین با فرزندان خود حرف بزنند ، برای کودکی که افسرده است حرف زدن یکی از دشوارترین کارهای ممکن است.سعی کنید با برقراری محیط و شرایطی آرام و به دور از استرس فرصتی را برای کودک فراهم کنید تا حرفهای دلش را بزند و از برنامه های طول روز خود بگوید. با فرزندتان درباره درمان صحبت کنید .درمان به ویژه درمان شناختی در کودکان مبتلا به افسردگی می تواند الگوهای فکری کودک را تغییر بدهد تا بتواند افسردگی به مرور کاهش دهد.
  پاسخ جولای 13, 2016 در 5:20 ب.ظ
 57. shamim
  پسر من 10 سالشه تازگیا خیلی گوشه گیر شده و تمایلی به بازی با دوستانش نداره و گاهی اوقات بی دلیل گریه میکنه .لطفا بگین چطور میتوان افسردگی فرزندان را تشخیص دهیم؟
  پاسخ جولای 14, 2016 در 6:48 ق.ظ
 58. مشاور
  معمولا علائم افسردگی در کودکان متفاوت است و همین امر باعث می شود اغلب با طبیعی ام=نگاشتن علائم و تغییرات روحی و روانی ، تشخیص و درمان آن به تاخیر بیفتد.گاهی کودک ، افسردگی خود را با عصبانیت و رفتار های ناهنجار نشان می دهد به ویژه در کودکان کم سن و سال تر، افسردگی در بسیاری از کودکان با ناراحتی شدید ، احساس نا امیدی و تغییرات خلق و خویی بروز می کند.اما به طور کلی ، علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از : - تند مزاجی _ناراحتی و ناامیدی مداوم - کناره گرفتن از اجتماع - حساسیت بالا نسبت به طرد شدن - فریاد کشیدن - درد های جسمانی مانند درد معده و سردرد که به درمان پاسخ نمی دهند. - عدم تمرکز و اختلال در فکر کردن - فکر کردن مدام به مرگ یا خودکشی البته ممکن است کودکان علائم متفاوتی نسبت به هم نشان دهند، اما در اغلب موارد با کاهش علاقه به مدرسه،حاضر نشدن سر کلاس و تغییر قابل توجه در فعالیت های اجتماعی بروز می کند.
  پاسخ جولای 14, 2016 در 7:33 ق.ظ
 59. سهیلا
  به نظر شما چه کودکانی بیشتر در معرض افسردگی هستند؟
  پاسخ جولای 16, 2016 در 1:38 ب.ظ
 60. مشاور
  افسردگی در پسران ریز 10 سال شایع است اما تا 16 سالگی، دختران بیشتر دچار افسردگی می شوند.اختلال دو قطبی در نوجوانان شایع تر از کودکان است.با وجود این، اختلال دو قطبی در کودکان نیز می تواند شایع باشد.همچنین در کودکان مبتلا به اختلال تمرکزی و بیش فعالی ، اختلال وسواس فکری - عملی و نیز اختلال رفتاری ، ابتلا به افسردگی افزایش می یابد.
  پاسخ جولای 16, 2016 در 2:28 ب.ظ
 61. مجید بابایی
  افسردگی در کودکان چگونه رخ می دهد؟
  پاسخ جولای 17, 2016 در 3:35 ب.ظ
 62. زاهد
  افسردگی در کودکان نیز مانند بزرگسالان به دلیل ترکیبی از عوامل مرتبط با سلامت بدنی ، اتفاقات زندگی، تاریخچه خانواده ، محیط ، عوامل ژنتیکی و نوسانات زیستی شیمیایی ایجاد می شود.افسردگی یک حالت گذرا نیست و معمولا بدون درمان های مناسب درمان پذیر نیست.
  پاسخ جولای 17, 2016 در 4:15 ب.ظ
 63. مجید بابایی
  چگونه از افسردگی کودکان جلوگیری کنیم؟
  پاسخ جولای 18, 2016 در 9:45 ق.ظ
نظر دهید