تلفن تماس جهت رزرو یا کسب اطلاعات بیشتر : شعبه سعادت آباد ۲۲۳۵۴۲۸۲ - ۰۲۱ | شعبه قیطریه ۲۲۶۸۹۵۵۸ - ۰۲۱ | شعبه شریعتی ۸۸۴۲۲۴۹۵ - ۰۲۱

روانشناسی کودک ۸ سالگی

روانشناسی کودک ۸ سالگی

آنچه باید در مورد کودک هشت ساله خود بدانید:

زمانیکه مشاهده می کنید فرزندتان از بچه ای کوچک و ناتوان به دختر یا پسری تبدیل شده که می تواند به هر سو بدود ممکن است احساس کنید پدر و مادر باتجربه و ماهری هستید، او ویژگی هایی دارد که می تواند اورا آماده کند زودتر از موعد با دنیای بزرگسالی روبه رو شود و همچنان به حمایت شما نیاز دارد.

مهارت های حرکتی ظریف اوهر روز بهتر از قبل می شود و ممکن است ورزش های خاصی را ترجیج دهد. بطور حتم قدرت ریسک پذیری بیشتری دارد، به ویژه زمانیکه از دیدرس خارج می‌شود بنابراین صحبت با او درموردمصون ماندن از خطرات بسیار ضروری است. مهارت های حرکتی ظریف او به کمک نقاشی کشیدن بهبود یافته و مدل سازی هایش واقعی تر وهمراه باجزئیات بیشتری است. تمرین هردو مهارت حرکت ظریف و درشت به فرزندتان کمک می کند بیشترو بیشتر پیشرفت کند.

کودک پیشرفت هایی عالی درمهارت های شناختی کسب کرده است و تمایل دارد قبل ازاینکه دیگران به او کمک کنند خودش با مسائل درگیر شود. او درخواندن مهارت واعتماد به نفس بیشتری دارد و هدفش از کتاب خواندن کسب اطلاعات است  و نه فقط لذت  بردن از یک داستان خوب. او می تواند به کمک اطلاعاتی که از منابع مختلف به دست  آورده است داستان هایی جذاب و با جزئیات زیاد خلق کند. اگر در خواندن تقلا می کند برایش شرایطی فراهم کنید تا موضوعات مورد علاقه اش را مطالعه کند و با حمایت و قوت قلب دادن به رشد او کمک کنید. نوشته های او خوانا تر است و بهتر هم خواهد شد. مهارت شمارش او در حال حاضر در سطحی  است  که می تواند به آسانی تناظر را مشخص کند، مسائل گفتاری ساده را به عبارات عددی ترجمه کند و از با استفاده از راهبردهای متنوعی مسائل سه رقمی وکمتر را حل کند. همچنین می تواند تا ۱۰۰۰ بشمارد.

اعتماد به نفس او رشد زیادی داشته تا این حد که ممکن است فکر کند توانایی خیلی زیادی دارد بنابراین اگر شکست بخورد دچار غم واندوه زیادی می‌شود. راه حل این مشکل این است که چالش هایی واقعی برای او ایجاد کنید، روی دست آورد هایش تمرکز کنید و به او قوت قلب دهید تا بداند هیچ کس کامل نیست و نمی تواند همه کارها را درست انجام بدهد. او در مورد آینده فکر می کند و جایگاهش در جهان را بیشتر درک می کند، حتی ممکن است بداند وقتی بزرگتر شد می خواهد چه کاری انجام بدهد. گفتگو در مورد چگونگی رسیدن به اهداف، کسب  شایستگی و پیشرفت در مهارت های خاص، به او کمک می کند تمرکز بیشتری روی فعالیت هایش داشته باشد. ممکن است شروع ایجاد وجدان اجتماعی را در او بیبنید که ممکن است در حد نگرانی در باره محیط زیست، مشکلات پناهندگان و یا فقردر جهان  باشد . شما می توانید او را تشویق کنید و به او فرصت دهید به دیگران کمک کند.

مهارت های اجتماعی او به حدی رشد یافته است  که می تواند از شخصیتی مطمئن و مستقل و احساس خود ارزشی بالا به فردی حساس، بیش از حد هیجانی و منتقد از خود تغییر جهت دهد. مزاج او بسیار متغیر است  و ممکن است در یک روز بی ادب، پر رو و پر ادعا، فضول، پرتوقع، مضحک و احمق  جلوه کند. باید اجازه دهید رفتارهای منفی بروز داده شود ولی  وضع محدودیت روی رفتارهای بد  به بچه یاد می دهد در درازمدت رفتارش را مدیریت کند. او اکنون فرا تر از یک بازیکن تیم است حتی درحالیکه با خودش کلنجار میرود بازنده خوبی باشد. مورد قبول دوستان واقع شدن بسیار مهم است و به راحتی دوستان بیشتری پیدا می کند، با این حال این موضوع می تواند به سختی با سیاست‌های روابط او تطبیق داده شود. ممکن است نسبت به فعالیت های خانوادگی که شاید لازمه زندگی شما باشد علاقه‌مندی کمتری داشته باشد.

او شروع به درک بعضی از احساسات برجسته مثل پشیمانی، گناه و شرم می کند واز سوی دیگر درباره تفکرات واحساساتش صحبت می کند. اکنون فرصت مناسبی است که به کودک آموزش دهید خودش را ارزیابی کند. به او راه کارهایی ارائه دهید تا اشتباهاتش را تصحیح کند و خودش را ببخشد. اودر ۸ سالگی دیگر نقطه نظرات دیگران و مفهوم مخفی کردن احساسات را درک می کند. او همچنان زمانی که احساساتی می شود  به دنبال حمایت شما است ولی محتاط تر است و احتمالا کمتر دلش می خواهد برای نوازش  در آغوش شما قرار بگیرد.

والدین کودکی به این سن  بودن  چالش های جدیدی را پیش روی شما می گذارد که حفظ  عادت هایی که طی این چندسال در او پیشرفت داده اید مثل ابراز احساسات، شناسایی تلاش ها و موفقیت ها، ایجاد و تعهد به خط قرمزهای مشخص، تشویق به صبر و احترام به دیگران، به فرزند شما اجازه می دهد زیرساختی  که برای ادامه رشد و پیشرفت به سمت بزرگسالی شاد و سلامت نیار دارد، ایجاد کند.

 بیشتر بخوانید:

پیش به سوی سه سالگی: انچه باید در مورد کودک سه ساله بدانید

پیش به سوی چهار سالگی: آنچه باید در مورد کودک چهار ساله بدانید

پیش بسوی پنج سالگی: آنچه باید در مورد کودک ۵ ساله بدانید

پیش بسوی شش سالگی: آنچه باید در مورد کودک ۶ ساله بدانید

پیش به سوی هفت سالگی:  انچه باید در مورد کودک ۷ ساله بدانید

منبع:مرکزمشاوره.com

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه رشد کودک می توانید با متخصصان ما با شماره های 02122247100و 02122354282تماس بگیرید.
۴۴ نظر
 1. فهیمه
  پسر 8 ساله ای دارم بسیار عصبانی صحبت می کند.حتی صبح ها بعد از خواب.در ضمن با اصرار من همیشه درس هایش را می خواند و مدام حالت دفاعی به خود می گیرد.غذا هم که به زور می خورد با او چیکار کنم؟
  پاسخ آبان ۱۷, ۱۳۹۵ در ۴:۱۶ ب.ظ
 2. همیار
  در درجه اول باید بگویم مراجعه شما و پسرتان به روانشناس کودک ضرورت دارد و شما نمی توانید به پاسخ ما اکتفا کنید.چرا که مولفه های زیادی درباره پسرتان ، شما و همسرتان ، روابط هر سه شما و بسیاری نکات ریز و درشت دیگر هست که باید توسط متخصص بررسی شود تا علت رفتار پسرتان مشخص و سپس درمان شود. اما جا دارد بگویم به رفتار خودتان و همسرتان بیشتر دقت کنید.بسیاری مواقع این رفتارهای فرزندان ما نوعی همانند سازی با والدین است.در این صورت در گام اول خود والدین اند که باید تغییر رفتار دهند.گاهی هم رفتار ما با فرزندمان به گونه ای است که او از ما خشم دارد و این خشم را با لجبازی یا با رفتار پرخاشگرانه بروز می دهد.مادر یا پدری که بسیار فرزند خود را تحت فشار می گذارند ، به حریم او تعرض می کنند، او را می زنند یا توهین و تحقیر می کنند باید منتظر چنین رفتار هایی از فرزند خود باشند.گاهی هم معنای رفتار کودک شما اعتراض است .اعتراض به چیزی که در زندگی و در خانواده وجود دارد و او راناراحت می کند.حتی این امکان هم هست که کودکتان با ایجاد ناخود آکاه شرایط ناراحت کنند ، دارد شما و پدرش را به خود مشغول می کند تا از بروز چیز دیگر به طور غیر مستقیم ممانعت کند.به هر حال همانظور که اشاره شد مراجعه شما به روانشناس کودک و ارزیابی وضعیت کودک و خانواده برای شما ضرورت دارد تا انشاالله این رفتار ها در نوجوانی ادامه پیدا نکند.
  پاسخ آبان ۱۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۵ ق.ظ
 3. madar
  کودکم مدام در حال بازی های رایانه ای است به طوری که چشم هایش همیشه قرمز است.وقتی می گویم زیاد بازی نکند می گوید حوصله ام سر می رود و باید بازی کنم با او چه کنم؟
  پاسخ آبان ۲۲, ۱۳۹۵ در ۵:۴۸ ق.ظ
 4. همیار
  اول اینکه باید بتوانید علائق کودکتان را بشناسید و برای او تنوع هایی در بازی و گردش ایجاد کنید تا حوصله اش خصوصا در تابستان سر نرود و بتواند بازی کامپیوتری را کمتر انجام بدهد.پارک رفتن ، رفتن به منزل اقوام و دوستان حتی بازی های نوشتنی در منزل می تواند جایگزین های مناسبی باشند.لازم است برای فرزندتان بیشتر وقت بگذارید و با او بیشتر بازی کنید.یا لااقل کودکان دیگر با به منزل دعوت کنید تا با او بازی کنند.اگر به انداره کافی به کودکتان توجه نکنید و نیاز های او را نشناسید در رشد سالم او اختلال ایجاد کرده اید خصوصا رشد اخلاقی و اجتماعی او .بنابراین از همین حالا شروع کنید.
  پاسخ آبان ۲۳, ۱۳۹۵ در ۳:۵۳ ب.ظ
 5. حامد
  دختر 8ساله من بسیار وسواس است با او چیکار کنم؟
  پاسخ آبان ۳۰, ۱۳۹۵ در ۳:۱۴ ب.ظ
 6. مریم
  سلام اول این که باید ببینید وسواس دختر شما از چه نوعی است.گاهی کودکان کارهایی انجام می دهند که وسواس نیست بلکه توسط بزرگتر ها وسواس تلقی می شود.مثلا کودکی شب حتما حتما باید کارهای مشخصی قبل از خواب انجام بدهد لزوما به معنای داشتن وسواس نیست.اگر واقعا وسواس در کار باشد علت اصلی اش اضطراب است .گاهی مشاجرات اطرافیان ، مدرسه و تکالیف و محیط جدید یا هر موضوع دیگری ممکن است برای یک کودک ایجاد اضطراب کند و این اضطراب به شکل وسواس خودش را نشان بدهد. در این صورت لازم است با کودکتان صحبت کنید و به او در ارتباط با موضوعی که اضطرابزا است آکاهی بدهید و او را آرام کنید.برای مشکل او راه حل پیدا کنید تا دچار اضطراب نشود.اگر نتوانستید حتما به سرعت به روانشناس کودک مراجعه کنید.
  پاسخ آذر ۱, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۷ ق.ظ
 7. نرگس
  با سلام دو پسر 8 و 2 ساله دارم. تا چند ماه پیش رابطه خیلی خوبی با هم داشتند. ولی چندماهی است که پسر بزرگ ترم مدام با کوچک تره کلنجار می رن. سر همه چیز اختلاف دارند. در هر زمینه ای که به پسر بزرگترم گوشزد می کنم می گه تقصیر اونه. اون به من گفت. در همه موارد لجبازی می کنه رفتارش غیرقابل کنترل شده. بچه های کوچک تر رو اذیت می کنه. واقعا نمی دونم باهاش چی کار کنم. لطفا راهنمایی کنید.
  پاسخ آذر ۸, ۱۳۹۵ در ۳:۵۳ ق.ظ
 8. mersedes62
  سلام.ما در اقواممون یک دختر بچه 8 ساله داریم که زیاد سردرد میگیره و وقتی هم سرش درد میگیره برقا رو خاموش میکنه. و میگه باید برقا خاموش باشه و سعی میکنه همه رو از خودش دور کنه.البته پدرش هم یکم دو قطبیه و درصد کمی به تشخیص روانپزشک دو قطبی هستن.نمیدونم بجث به کار بردن درصد اصلا درست هست یا نه .البته زمانی که عصبی و حرص میخوره سردرد میگره ولی در مواقه دیگه طبق چیزایی که ازش پرسیدم اکثرا بدون دلیل هم سردرد میگره.با توجه به علائمی که گفتن نظرتون چیه و مشکل در چه حدی هست؟
  پاسخ آذر ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۵ ق.ظ
  • مژگان ن
   این مسئله می تواند یک وضعیت طبی باشد که منشا فیزیکی دارد و یا یک اختلال روان-تنی که ناشی از اضطراب و یا دیگر مسکلات روانی بوده و علائم انها به صورت تنی بروز می کنند.
   پاسخ آذر ۱۶, ۱۳۹۵ در ۸:۴۷ ب.ظ
 9. آرزو م
  با سلام دختر 8 ساله ای دارم که تو درساش خیلی خوبه اما خیلی پرخاشگره وقتی کاری ازش میخوای توش خیلی بی دقته در واقع دست و پا چلفته دکتر هم بردمش میگفت دختر تون اضطراب داره بیش فعال نیست اما اصلا یه جا آروم نمیگره البته دکتر میگفت علتش عصبی بودن پدرش هم هست چون خیلی بابا ش بهش گیر میده میگه اینطوری بشین اینطوری غذا بخور خیلی باهاش کنتاک داره در عینی که سعی میکنه خیلی باهاش دوست باشه دخترم تا شش سالگی ناخن هاش رو به شدت میخورد .خداروشکر الان نمیخوره اما خیلی پرخاش میکنه سر من داد میزنه چیزایی که بهش میگم فراموش میکنه.خواستم راهنمایی کنید.که من و پدرش چیکار کنیم؟
  پاسخ آذر ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۴ ق.ظ
  • مژگان ن
   طبق گفته روانشناس دختر شما به احتمال زیاد اضطراب دارد و حتما پدر باید روش های فرزندپروری خود را تغییر دهد بویژه میزان سرکوب کردن ها و دستور دادن ها. رفتار کودک شما با توجه به نوع تعاملاتی که وجود داشته غیر قابل انتظار نیست. اضطراب بالایی در مورد اینکه انچه هست پدیرفتنی نیست را دارد که حتما برمیگردد به روش های فرزندپروری شما و همسرتان.
   پاسخ آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۸ ق.ظ
 10. جوادیان
  سلام کسانی که میگرن دارن به نور حساس هستن و تو نور سردرد میگیرن.ایشون رو باید ببرین نزد پزشک و فکر نکنم مشکل روانشناسی باشه.کسانی که میگرن دارن با کنترل تغذیه و رفتار تا حدودی می توانند این بیماری را کنترل کنند.
  پاسخ آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۲:۴۹ ب.ظ
 11. زهرا صالحی
  تمایل عجیبی در خانواده های ایرانی وجود داره که هر کاری بچه شون انجام میده ربطش میدن به بیش فعالی.به نظر میرسه تشخیص دکتر درست بوده ، چون علت اصلی ناخن جویدن هم معمولا اضطراب و تنش هست.در سنین 7 تا حدود 12 سالگی بچه ها معمولا بیشترین حرف شنوی رو از والدین دارند و کم دردسرترین دوران تربیتی برای والدین ، میشه گفت همین دوره سنی هست.بنابراین به نظر میرسه که نوع تعامل شما و همسرتون با فرزند ، نیازمند تغییراتی هست.
  پاسخ آذر ۱۴, ۱۳۹۵ در ۲:۵۶ ب.ظ
  • محسن عزتی
   رفتار بچه ها به نوعی آیینه رفتار والدین هست. خب زمانی که میبینه پدر و مادرش همش بکن نکنش می کنند ، سرش داد می زنند، پرخاش می کنند، با هم دعوا می کنند و... آیا واقعا این انتظار بجاست که این کودک بتونه با آرامش با والدینش رفتار کنه.
   پاسخ آذر ۱۵, ۱۳۹۵ در ۹:۲۲ ق.ظ
 12. لیلا
  من دنشجوی رشته پزشکی هستم به احتمال90 درصد میگرن داره.البته این بیماری تو بچه ها کمه ولی این علایمی که میگین خیلی شبیه میگرنه.علائم چشمی یا سوت گوش نداره؟
  پاسخ آذر ۱۵, ۱۳۹۵ در ۹:۱۲ ق.ظ
  • mersedes62
   علائم چشمی ندارن تا جایی که من دیدم و ندیدم تا به حال.فقط میگن ازم دور شید و حرف نزنید و برقا رو خاموش میکنه.علائم دیگه اش هم اینه که اگرموزیکی چیزی پخش شه حتما باید موزیک قطع بشه.میگرن ارتباطی با عصابی شدن هم داره؟ وقتی عصبانی میشه میگرن فعال بشه؟
   پاسخ آذر ۱۵, ۱۳۹۵ در ۹:۱۷ ق.ظ
 13. ملیح
  با سلام خدمت مشاورین محترم پسری دارم 8 ساله که تک فرزند است و پسر بسیار باهوش و زیرکی هست اما احساس میکنم که آنقدر که باید در روابط اجتماعی اش جرات و جسارت لازم را ندارد.نمیدانم چطور باید با او برخورد کنم.تا جراتمند شود؟اگر مرا راهنمایی کنید ممنون میشم
  پاسخ آذر ۱۵, ۱۳۹۵ در ۹:۲۵ ق.ظ
  • مژگان ن
   دوست عزیز آنچه احساس مادران می گوید معمولا خیلی با واقعیت فاصله دارد. اگر با جزئیات بیشتر توضیح دهید بهتر می توانیم به شما کمک کنیم. بهترین راه حل برای قاطعیت کودکان تقویت اعتماد به نفس است.
   پاسخ آذر ۱۷, ۱۳۹۵ در ۷:۳۶ ق.ظ
 14. زهرا صالحی
  دوست عزیز متاسفانه در خیلی از خانواده ها به دلیل نا آشنا بودن با روشهای فرزند پروری و شیوه نادرست فرزند پروری بیشترین آسیب را به فرزندان وارد می کنند.عواملی که باعث میشه فرزندان دچار آسیب شوند و احساس حقارت کنند عبارتند از : 1- سرزنش کردن 2- مقایسه کردن با دیکران 3- کتک کاری 4- گفتن جملات من دیگه مامانت نمیشم- من دیگه دوست ندارم و... به فرزندان در خانه بها دهید و از ایشان در مسائل مختلف نظر خواهی کنید و از اجبارها و فشار ها و باید و نباید ها کمتر استفاده کنید.ضمنا از شوهرتان بخواهید روابط صمیمی تری با فرزندتان داشته باشند و با هم به پارک و جاهای تفریحی بروند.
  پاسخ آذر ۱۵, ۱۳۹۵ در ۹:۳۵ ق.ظ
 15. فاطمه
  باسلاپسر من هشت وسال ونیم داره تک فرزند است از کودکی عصبی ولجباز است وخیلی هم حسودی میکنه 9ماهه که بود باباش فوت شده وقتی کسی فوت شدن باباش را میدونه خجالت می کشه حالا من چکار کنم
  پاسخ آذر ۱۸, ۱۳۹۵ در ۷:۱۸ ب.ظ
 16. elham
  پسر 8 ساله ای دارم که فوق العاده باهوش هم از نظر درسی و هم از نظر رفتار اجتماعی و درک اطرافیان.تنها مشکل من اینه که خیلی به تلویزیون علاقه داره و اصلا هم از دیدن تلویزیون خسته نمیشه.حتی زمانی هم که مهمون داریم برای بچه ها سی دی میگذاره تا سرگرمشون کنه.چکار کنم عادت تلویزیون را ترک کنه میترسم عارضه ای بشه براش.مشاوره سایت لطفا کمکم کنید
  پاسخ دی ۸, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۹ ق.ظ
 17. مرحمت
  بهتره خودمون رو گول نزنیم.تلویزیون و کامپیوتر در زندگی امروزه نقش بسیار زیادی داره.پس به جای پاک کردن صورت سوال از این فرصت برای استفاده درست بردن سود ببرید.شما میتونید با استفاده درست از این وسایل ارتباطی باعث رشد و خلاقیت در فرزندتون باشید.
  پاسخ دی ۸, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۱ ق.ظ
 18. ناشناس
  تلویزیون بر سلول های مغز تاثیر بدی داره کسانی که در روز 2 ساعت بیشتر تلویزیون تماشا می کنند از حرکات و عمس العمل های چشم برخوردارن و در تصمیم گیری های سریع دهنی تاخیر شدید دارن.سعی کنید محاسبات ذهنی زیاد انجام بده فرقی نداره جمع و تفریق ساده هم میشه.یه صفحه جمع و تفریق بنویسید روی کاغذ بعد بگید با کمترین زمان حلش کنه و سعی کنه غلط کمتر باشه.این تمرینات ذهنی باعث پرورش ذهن و مغز میشه.
  پاسخ دی ۸, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۵ ق.ظ
 19. مریم
  خب نمیشه یک دفعه رادیکالی برخورد کرد و از دیدن محرومش کنید.باید هر روز ده دقیقه از وقت دیدن کم کنید و همزمان سرگرمی جایگزین رو براش مطرح کنید ک ه جذابیت داشته باشه.تکرار میکنم به مرور انجام بشه تا عادت کنه.بچه ها از عدم سرگرمی مناسب به تلویزیون پناه می برن باید یه سرگرمی جایگزین پیدا کنید.
  پاسخ دی ۸, ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۳ ق.ظ
 20. رضا123
  سلام مدتیه دختر 8 ساله ام دچار توهم شده همش فکر میکنه یکی را زده یا یکی رو کشته.همش تو فکر و خیاله میگه نکنه من کار بدی کرده باشم
  پاسخ دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۶:۴۶ ب.ظ
  • مژگان ن
   با سلام. توهمات معمولا ناشی از خطهای ادراکی هستند که به صورت دیداری یا شنوایی بروز می کنند مانند دیدن شخص دیگری، یا شنیدن صدایی که دیگران نمی بینند و نمی شنوند. بنابراین تصوراتی که کودک شما دارد جزو توهمات نیست اما در دسته افکار وسواسی قرار می گیرند. در این افکار وسواسی هم محتوای فکر بسیار مهم هستند. اینکه تصور ازر رساندن یا کشتن کسی را دارد می تواند ناشی از این باشد که احتمالا کودک شما احساس گناه و اضطراب بالایی دارد. احساس گناه در كودك به اين معنی است كه من بد هستم و ديگران خوب، و اين احساس “من بد هستم” باعث ايجاد اضطراب و تضعيف حرمت نفس در كودك خواهد شد. احساس گناه در انسان باعث گرفتن تصميمات اشتباه خواهد شد. احساس گناه اساسا به منزله ی رشد عاطفیِ بیش از حدِ وجدان است. این حس در ساده ترین شکل ممکن رفتارهای ناپسند را تقبیح می کند. در حقیقت حس می کنیم کار اشتباهی انجام داده ایم ؛ به طوری که حتی اگر شدت آن ناچیز باشد ، باز هم حس ناخوشایندی گریبانگیرمان می شود و در صورتی که شدتش زیاد باشد ، میتواند چون تنبیه بدنی دردناک جلوه کند. بنابراین والدینی که بیش از حد کودک را سرزنش می کنند و یا کمال گرایی را در کودک تشویق می کنند می توانند این احساس ها را ایجاد کنند. مسئله دیگر بررسی اضطراب های کودک در خانه و مدرسه و کاهش منابع اضطراب است.
   پاسخ دی ۱۷, ۱۳۹۵ در ۴:۱۶ ب.ظ
 21. میترا
  ببخشید میخوام بدونم فیلم جنایی زیاد نگاه میکنه.؟ بازی با بچه ها میکنه بازی هایی جنایی؟ این ها میتونه دلیلاش باشه.از این مسئله ها دورش کنید این چیزا رو میبینه تو خواب هم صد در صد میبینه تو خیالاتش آنقدر میپردازه که فکر میکنه براش واقعی شده.حتما تا دیر نشده چیش یه مشاور ببرینش.کلاس زیاد بزاریدش .کلاس های ورزشی عالیه.
  پاسخ دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۶:۵۲ ب.ظ
 22. ali
  به نظر من پهلوی یک مشاور خانم که بهتر است خودشان هم مادر باشند ببرید ومسئله زیاد حاد نیست ولی زمان خیلی مهمه پس سریع تر دست به کار شید. و لطفا و حتما بهش نگید که خیال میکنی یا داری چرت میگی چون اینها حالش رو بدتر میکنه.
  پاسخ دی ۱۴, ۱۳۹۵ در ۷:۰۴ ب.ظ
 23. زهره
  پسر 8 سال ونیمه من در محیط هایی مثل مدرسه و اجتماع یا مهمونی های غریبه خیلی با ادب و ارام هست . حتی در مدرسه اگر کسی اذیتش هم بکنه از خودش عکس العمل بد یا حتی دفاعی نداره . حدود 1ماهی هست که رفتارهای بد و فحش هایی که تا قبل از این از همکلاسی ها برای ما در خانه تعریف میکرد را در خانه پیاده میکند . از کتک کاری و کلمات زشت و داد وبیداد پرت کردن وسایل ... کلا هنگ میکنم که چکار کنم چه بگویم . علاقه زیادی به تلوزیون دارد وقتی تلوزیون رو محدود میکنم عکس العمل شدید از خودش نشان میدهد .
  پاسخ اسفند ۱, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۱ ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام، تقلید کردن بچه ها از رفتار هم سالان رفتاری قابل انتظار است. بخصوص هر چقدر به سمت نوجوانی می رود این رفتارها بیشتر می شوند. سعی کنید در مقابل این رفتارها پاسخ منفی مقابل ندهید. سعی کنید بیشتر علت عصبانیت وی را جویا شوید و اغلب وی به او اجازه دهید که در مورد ناراحتی هایش و غصه هایش صحبت کند. از اینکه وقتی فحش می دهد و احساس تخلیه هیجانی دارد باید صحبت کند و متوجه شود که تاثیر این کلمات چگونه هستند.
   پاسخ اسفند ۳, ۱۳۹۵ در ۹:۲۹ ب.ظ
 24. امیر حسین
  با سلام.اگه ممکنه کمکم کنید.دختر من 8 سالشه.جدیدا اطلاع پیدا کردم که با یکی از دوستان خود در مورد اینکه پسر همسایه خوشگل و خوشتیپه و اینکه عاشق او شده صحبت کرده که 5 سال از دختر من بزرگتره.البته از بچگی به جنس مخالف علاقه داشت و با رها میگفت من دوس دارم با پدرم ازدواج کنم.لطفا بهم بگید من و همسرم با این مسئله چگونه برخورد کنیم که بتونیم از بلوغ زود رس و این جور داستانها تا سن مناسبش پیشگیری کنیم.ممنون از لطف شما
  پاسخ تیر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۲:۳۵ ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام. بلوغ علائم جسمانی خاص خودش رو داره که کاملا مشهود هستند. اینکه فرزند شما صرفا با جنس مخالف درگیری ذهنی پیدا کنه و یا نظراتی رو ارائه بده نشونه اینکه ممکنه بلوغ زودرس داشته باشه نیست. بعلاوه شناخت هویت جنسی و اشنایی با بدن خودش کاملا طبیعی هست. اگر علائمی از بلوغ جسمانی در فرزندتون نمی بینید نگران نباشید و لزومی نداره حتما برخوردی صورت بگیره چون روی هویت جنسی، رفتارهای جنسی و دیگر مسائل در نوجوانی تاثیر خواهد گذاشت.
   پاسخ تیر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۸:۱۴ ب.ظ
 25. Saeedeh
  باسلام پسرمن ۸سالشه خیلی بد حرف میزنه مثلا حرفهای زشتی روازهمه میشنونه یاد میگیره وبه کارمیبره یابعضی کارهای زشت مثل آروق زدن پیش مانمیکنه ولی وقتی یه مهمون میاد آبروبرام نمیذاره هرچه قدرهم بامحبت یابادعوابهش میگم همونه موندم چیکار کنم
  پاسخ شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۰۹ ق.ظ
  • روانشناس کودک
   سعیده جان این رفتارهای پسرت ناخودآگاه تقویت شدن و تبدیل به عادت شدند. برای از بین بردن این عادت باید یک مدت نادیده گرفته بشن. بعلاوه سعی کنید دیگه از روش های تنبیهی و باید و نباید استفاده نکنید... وقتی کار بدی می کنه و همه واکنش نشون می دن خوشش میاد و بیشتر این کارو می کنه.
   پاسخ مهر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۷:۱۵ ب.ظ
 26. fahi,e
  سلام پسر 8 ساله ی من حاضر به شرکت در هیچ کلاس آموزشی با محیط جدیدی نیست استعداد زیادی دارد ولی از یادگیری سرباز میزند.مدتی پیش برای گروه سرود مدرسه انتخاب شد ولی چند روزی با گریه به مدرسه رفت و حاضر به تمرین نشد تا نهایتا او را حذف کردند در مدرسه حاضر نیست وارد گروههای دوستی جدید شود و ترجیح میدهد با دوستان سابق باشد.دورست دارد با پدرش به استخر برود و بازی کند ولی حاضر به آموزش شنا از سوی مربی نیست.لطفا کمکم کنید بسیار ممنون.
  پاسخ شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ در ۴:۳۹ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... اینکه می گین پسرتون وارد فعالیتی نمی شه یا دنبال کلاسی نیست به این معنا نیست که حتما مشکلی وجود داره... یک مقدار با اعتماد به نفس کودک مرتبط هست. به جای فشار اوردن زیاد روی اعتماد به نفس کودک کار کنید.
   پاسخ مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۵:۰۷ ب.ظ
 27. حسین
  سلام پسر من ۸ سالشه بسیار خسیس هست و وسایل و اسباب بازی و ... به همبازی هاش نمیده ولی در مورد بزرگترها اینطور نیست و این مورد باعث شده خودش رو خیلی اذیت میکنه و همش وقتی ما اصرار به اشتراک گذاری اسباب بازیهاش میکنیم مدام گریه میکند لطفا راهنمایی فرمایید
  پاسخ مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۸:۵۶ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... این مشئله عدم اشتراک اسباب بازی در کودکان به خودی خود نگران کننده نیست... مشخص است که رفتار شما و حساسیت نشان دادن ها باعث شده کودک حساس تر شود، و بیشتر در این مسئله اصرار ورزد.. به همین دلیل سعی کنید بی توجه باشید و اگر نخواست اسباب بازی هایش را بدهد بگویید این و سیله توست و خودت می دانی که چظور تقسیم کنی... اگر به وی فشار وارد کنید رفتار منفی و لجبازی نشان می دهد.
   پاسخ دی ۵, ۱۳۹۶ در ۵:۳۳ ب.ظ
 28. نیکان
  با سلام پسر 8 ساله و تک فرزند دارم به شدت اجتماعی هست و با همه خیلی راحت و درباره هر موضوعی صحبت می کنه و بیشتر موضوع های که خیلی مناسب سنش نیست مثلا جنگ جهانی دوم ،سیاست،مذهب ...خیلی به تلویزیون علاقه داره اما نگاه نمی کنه فقط گوش می کنه میگه از ساکتی بدم میاد .خیلی با لگو بازی میکنه ،یعنی اصلا نمیتونه خودش رو کنترل کنه که تنها باشه تو جمع یا تو سکوت من و پدرش نگران هستیم بخاطر این رفتارش در آینده آسیب ببینه و به هر کسی اعتماد کنه البته آموزش های لازم رو بهش دادیم و به خوبی هم میدونه اما خیلی نگران هستیم بنظر شما چیکار کنیم؟ آیا نگرانی ما بی مورد هست ؟
  پاسخ بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ در ۵:۰۵ ب.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام.. این موارد که ذکر کردید اصلا جای نگرانی ندارند مادر عزیز.... اتفاقا نشون میده کودک شما بلوغ فکری بالاتری نسبت به بقیه هم سن و سالانش داره و در عین حال هم می تونه در اجتماع به خوبی ارتباط برقرار کنه و این تضمین کننده موفقیت فرزند شما در آینده است.
   پاسخ بهمن ۲۷, ۱۳۹۶ در ۹:۱۷ ب.ظ
 29. دارابی
  با سلام ...میخواستم اگه لطف کنید و مطالبی راجع به چگونگی بالابردن اعتماد به نفس در کودکان به خصوص در سنین ۸-۹ ساله بگذارید ممنون میشم
  پاسخ بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ در ۹:۴۵ ق.ظ
  • روانشناس کودک
   با سلام... مقالات زیادی در این زمینه گذاشتیم ولی باز هم می گذاریم.. برای خواندن مقالات قبلی روی تیتر های زیر کلیک کنید: چگونه عزت نفس فرزندان خود را افزایش دهیم نکاتی برای افزایش عزت نفس کودک
   پاسخ اسفند ۷, ۱۳۹۶ در ۴:۰۱ ب.ظ
 30. مارال
  سلام‌پسر ۸ ساله من هر کاری ازش میخوایم‌مثلا یه چیزی بیار یا وسایلتو جمع کن و..انجام نمیده حاضر دوساعت گریه کنخ ولی انجام نده تو خونه مثلا وسیلش گم‌میشه نمیگرده وفقط نق میزنه در مدرسه خیلی ارام هست وخجالتی چجوری باهاش رفتار کنم
  پاسخ خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در ۶:۴۷ ق.ظ
  • wpadmin
   هشت سالگی کودک فرزند شما در اواسط دوران کودکی‌اش به سر می‌برد، سال‌های جالب با توانایی‌های قابل توجه و قدرت یادگیری سریع همراه با یک شخصیت بسیار دلپذیر و خودکفای در حال رشد. کودک شما همانند دو سال قبل به رشد خود ادامه می‌دهد: حدود 5 تا 7 سانتی‌متر قد و حدود 1.5 تا 3 کیلوگرم وزن در هر سال و بیشتر بلندی او روی پاهایش است. اکنون فرزند شما کودکی لاغر با قدی بلند است. دندان‌های آنها همچنان می‌افتد و دندان‌های دائمی بزرگ‌تر جایگزین آنها می‌شود. و به تدریج فکر او تغییر می‌کند و ظاهرش نسبت به گذشته کمی رنگ پریده‌تر می‌شود. شما به تدریج متوجه تفاوت‌هایی میان بچه‌ها در این سن می‌شوید. عامل وراثت روی سایز آنها تاثیر می‌گذارد و شما نمی‌توانید ژنتیک را کنترل کنید اما می‌توانید از فاکتورهای دیگری که در رشد او موثر است استفاده کنید، مانند شیوه زندگی. فرزند شما به طور ناخودآگاه عادت‌های مهم غذایی را از خانواده خود دریافت می‌کند. هنگامی که فرزند کوچک‌تان تصمیم می‌گیرد فعالیت‌های فوق برنامه‌اش را متوقف کند، چه می‌‌کنید. (مثلاً "دیگر کلاس ورزش نمی‌روم") ممکن است مجبور شوید برای فعالیت‌های فوق برنامه هزینه‌های زیادی بپردازید یا اطمینان یابید که اگر او را درگیر این فعالیت‌ها کنید برای آینده او مفید خواهد بود. شاید هم فرزند شما از رفتن به این کلاس‌ها سر باز زند. اما فرزند شما هنوز کوچک است و احساساتش برایش اهمیت دارد. اگر او واقعاً از این موضوع ناراحت است، حتماً دلیلی برای پافشاری‌اش وجود دارد. قبل از اینکه تسلیم خواسته فرزندتان شوید به این نکات توجه کنید: · اول سعی کنید بفهمید که فرزندتان چه چیزی را دوست ندارد. آیا خود فعالیت را دوست ندارد یا با بچه‌ها مشکلی دارد یا شاید از حجم زیاد برنامه‌ای که برایش ترتیب داده‌اید خسته شده است؟ ·سپس بررسی کنید و ببینید که راهی برای اصلاح این شرایط وجود دارد یا خیر. شاید زمان تمرین فوتبال برای او مناسب نیست. شاید تمرین‌های خصوصی برای او بهتر از تمرین‌های گروهی باشد و برعکس. یا شاید او موسیقی را دوست دارد ولی آن موسیقی خاص را دوست ندارد. · به جای این که به کودک‌تان اجازه دهید که دیگر آن فعالیت را انجام ندهد، با او صحبت کنید. و مطمئن شوید که ناراحتی فرزندتان تنها برای یک بار یا یک موقعیت خاص نبوده است. (مثلاً "بازی بد بود" و یا "معلم‌ام با من با صراحت صحبت کرد.") به فرزندتان یاد دهید که در هنگام عطسه اگر دستمال کاغذی ندارد، سرش را بچرخاند و به سمت زیر بغلش عطسه کند. انجام این عمل باعث می‌شود که میکروب‌ها به اطراف پراکنده نشوند. تهیه دستمال کاغذی ایده خوبی برای کنترل عطسه است اما به فرزندتان یادآوری کنید که پس از استفاده از دستمال دست‌هایش را با آب و صابون بشوید. مشاوره روانشناسي تلگرامي: http://t.me/kanonmoshaveran_bot در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید 021-88422495
   پاسخ مرداد ۳۱, ۱۳۹۷ در ۹:۱۸ ق.ظ
نظر دهید

سوال امنیتی *