مشکلات رفتاری کودک سه ساله

چالش های رفتاری کودک سه ساله

 

 

زندگی یک کودک سه ساله چگونه است؟ چیزهای عجیبی در رابطه با کودک سه ساله وجود دارد، و غالبا چیزهای مشکلی نیز وجود دارند.

این مطالب از کتاب اسنتیتوی گزل در مورد کودک سه ساله برگرفته شده اند

کودک سه ساله:

پیرو، کاهش پرخاشگری های فیزیکی، در اغلب اوقات شاد، دوستانه، کلمات جدید را بسیار دوست دارد

دوست دارد برای کسب تجربه حوزه های مختلف را انتخاب کند

به خودش اطمینان دارد

سعی می کند تا با خواسته های اجتماعی روبه رو شود

نسبت به مادرش تعلق خاطر دارد

در کارهای خانه کمک می کند

دوست دارد دوران کودکی را احساس کند

شروع به علاقه مند شدن نسبت به نوزادان می کند و دوست دارد که خانواده یک بچه بیاورد

اگر خواهر و برادری در راه باشد، بیشتر کودکان سه ساله نمی دانند که بچه در شکم مادر رشد می کند

به آسانی ابراز محبت می کند

می خواهد که بزرگسالان را لمس کند به خصوص سینه های مادرش را

در بسیاری از شرایط پدر می تواند حضور نداشته باشد، با این حال مادر همچنان یک والد موفق محسوب می شود

برای خوابیدن دیگر وابستگی کمتری دارد و ممکن است بهتر باشد که پدر او را بخواباند

معمولا به دیگر کودکان علاقه دارد ولی هنوز عکس العمل های اجتماعی شان رشد نیافته است

کودکان ممکن است با دیگر بزرگسالان راحت باشند تا با کودکان دیگر – آنها برای درخواست شان و کسب اطلاعات به بزرگسالان مراجعه می کنند

در صفحه ی ۵۵ این کتاب آمده است که «بیشتر گفتگویی که کودکان سه ساله با بزرگسالان دارند همچنان نسبت به خودشان است. او ممکن است در برخی مواقع که از او پرسیده می شود که چقدر بزرگ شدی به سوال جواب دهد و یا ممکن است در برخی مواقع پاسخ ندهد.

کاهش کج خلقی

هم چنین بخوابید: دیگر مقالات در زمینه کودک سه ساله 

کودک سه و نیم ساله:

آشفتگی، مشکل نداشتن تعادل، حتی در چیزهای ساده ممکن از خود پرخاشگری نشان می دهد

توانایی های حرکتی کودک به اندازه ای رشد کرده است که کودک ممکن است هر ان به زمین بخورد

توانایی های شفاهی جدید «من تو را تکه تکه می کنم» و بسیاری از این کلمات و غرولندها

قافیه های احمقانه را دوست دارد و کلمات دارای قافیه را دوست دارد، طول جملات او در حال افزایش است، دایره لغات زیادی را ذخیره می کند

ممکن است انجام زیاد کاری را رد کند، یا ممکن است فریاد بکشد و داد بزند، و یا ممکن است کلماتی مانند «نمی توانم» یا «نمی خواهم» را زیاد به کار ببرد

کودک سه و نیم ساله یا نزدیک به چهار سال ممکن است بیشتر کلماتی مانند «چرا؟» «کجا؟» «چه چیزی» و کلمات پرسشی مانند این را زیاد به کار ببرد

درخواست کننده، ریاست طلب، آشتفته، از لحاظ عاطفی دچار مشکل می شود

رابطه مادر و کودک ممکن است با دشواری روبه رو شود ولی کودک همچنان به مادر وابسته است

ممکن است  انجام کارهای روزانه را رد کند- و ممکن است این کار را با مادرش بهتر انجام دهد تا با دیگران

درونگرا، احساس ناامنی کردن، اضطراب

مصمم و خودسر؛ افراطی و غالبا احساسی

احساسی و احساس ناامنی از لحاظ فیزیکی

اضطراب؛ انگشت کردن در بینی، ناخن جویدن، پسران ممکن است به صورت مکرر آلت تناسلی شان را بکشند، یا کارهایی از این دست؛ می توانید لکنت زبان و لرزش عضلات را در زمان خاصی مشاهده کنید، فشارهای بینایی

ممکن است به خوبی غذا نخورد، ممکن است همچنان رختخوابش را خیس کند، ممکن است نصف شب از خواب بیدار شود و در اطراف خانه راه برود

تقریبا از هر چیزی می ترسد

شروع به بازی کردن با عروسک ها برای مدت زمان طولانی می کند، بازی خانه سازی، و بازی با سه چرخه اش.

دختران در این سن ممکن است به پدرشان نزدیک تر باشند

اگر کودکتان برای شما داستان تعریف می کنند، و ممکن است در داستان های آنها عناصر خشن وجود داشته باشد

دیگر مقالات رشدی سنین مختلف را در این سایت مطالعه کنید: روان شناسی رشد کودک و نوجوان 

کارهایی که کودک سه ساله انجام می دهد

نسبت به چیزها علاقه مند و هیجان زده می شود

زیاد بازی می کند

ساختن داستان هایی که آنها را تعریف کند

زیاد حرف می زند و سوالات زیادی می پرسد

عاشقان مامان و بابا و حیوانات خانگی هستند!

همه ی کلمات جدید و مهارت های جدید را دریافت می کنند!

چیزهایی دشواری که مادران در رابطه با کودکان سه ساله می گویند:

شکوه گر

به صورت مکرر نظرش تغییر می کند

مکرر می خواهد که با مادرش بازی کند و می خواهد که همواره مادر به او توجه کند

در لباس پوشیدن، غذا خوردن، رفتن به رختخواب، و چرت زدن دچار مشکل می شود

همواره سوال «چرا؟» را می پرسد

برای مطالعه بیشتر: مشاوره و تربیت کودک ۲ ساله تا ۳ ساله

نگاه اشتاینر در مورد کودک سه ساله

رادولف اشتاینر چیزهای زیادی در رابطه با کودکان از دو و نیم تا ۵ سالگی برای گفتن دارد؛ این سنی است که «حافظه و تخیل به صورت فوق العاده ای شروع به کار می کنند. او می گوید که چگونه کودکان زندگی شان را با تقلید ادامه می دهند، و بهترین چیزی که کودکان این سن را شامل می شود فراخوانی تخیلات می باشد. اسباب بازی هایی که در خانه ساخته می شوند که زیبایی و دلپذیری انها بستگی به میزان تخیل کودک دارد.

اشتاینر معتقد است کودک این دوره ابزاری برای اوردن ایده هایش به زندگی اخلاقی در دست ندارد. در کتاب «شناخت کودکان خردسال؛ گزیده ای از سخنرانی های رادلف اشتاینر برای استفاده ی معلمان مهدکودک گنجانده شده است» ، در این کتاب گفته می شود: «که دو والد دلشکسته به دکتر اشتاینر مراجعه کرده و توضیح دادند که کودکشان، که در کل بچه ی خوبی است، از مادرش پولی را که در کمد گذاشته بود را دزدیده است، و با آنها شیرینی و شکلات خریده است و تقسیم کرده است. دکتر اشتاینر توضیح می دهد که کودک فقط کاری را که مادرش انجام می داده است تقلید کرده است. و کاری نیست که با دزدیدن پول باید با کودک انجام داد. کودک چیزی شده است که محیط اطرافش است.»

اشتاینر همچنین توضیح می دهد که حرف زدن چگونه پایه ی تفکر در کودک را شکل می دهد، و چگونه تحرک پایه ی حرف زدن می شود. بنابراین، یک کودک یاد می گیرد که راه برود، صحبت کند و پس از ان فکر کند. در شروع اشتاینر می گوید «کودک تنها صداهایی را که می شنود تکرار می کند، صداهایی که کم و بیش موزون، ملودی دار و مطابق با ارتباط خاص بین دست ها  و پاها می باشد. تفکر تنها می تواند از طریق حرف زدن به وجود آید و نه قبل از آن.»

از دیدگاه اشتاینر، یکی از مهم ترین کارهایی که در هفت سال اول زندگی برای کودکانمان می توانیم انجام دهیم این است که به او حق شناسی و تشکر را بیاموزیم. این کار پایه و اساس عشق و دوست داشتن است، و درست کاری به هفت سال دوم زندگی فرد تعلق می گیرد، و وظیفه شناسی، پایه هفت سال سوم زندگی انسان است.

«اگر کودک ببیند که همه ی افرادی که با او ارتباط دارند نسبت به چیزی که از دنیا دریافت می کنند سپاسگزار هستند؛ از بزرگسالان تقلید می کنند، کودک ژست های درست سپاسگزاری را مشاهده می کند، سپس تقابل در کودک صورت گرفته و نگرش صحیح انسانی در او ایجاد می شود. سپاسگزاری به هفت سال اول زندگی فرد تعلق دارد.»

یکی از چیزهایی که گزل در صفحه ی ۱۲ کتابش به آن اشاره کرده است این جملات گرانبهاست، «اولین چیزی که ما سعی می کنیم که بر روی آن تاکید داشته باشیم، حتی در حالی که برخی اوقات به نظر می رسد که می تواند دشوار باشد، این است که کودکتان دشمن شما نیست. و شما در جبهه ی مقابل او نیستید.».

در این جا دوباره بیان می شود –واکنش مادران نسبت به کودکان به چه صورت است و شرایطی که در خانه به وجود می آوریم تعیین کننده ی نوع زندگی اعضای خانواده است. این مسئله خواه  ناخواه باعث رفتارهایی می شود که در کودکانمان شکل می گیرد؛ و بسته به عکس العملی است که ما نسبت به کودکانمان انجام می دهیم. کودک سه ساله خیلی خیلی کوچک است. لطفا بگذارید که کودکتان احساسات گرم شما را نسبت به خودش احساس کند؛ او راه طولانی ای در پیش رو دارد.

دیگر توصیه ای که می توان بیان داشت این است که برای برقراری ارتباط با کودک سه ساله تان نباید نسبت به مسائل شخصی برخورد کرده و رابطه ی شما نباید به صورت جنگی بین شما و کودکتان باشد … چیزی که با ان روبرو هستید مقابله ی شما و فرزندتان نیست، این تنها اتفاق به خاطر رفتاری است که ما نسبت به او انجام می دهیم، ما باید کار x را نجام دهیم تا کودکمان نیز کار x را انجام دهد. با یکدیگر آواز بخوانید، و با همدیگر بخندید، و با یکدیگر شریک باشید، و هر کدام دیگری را دوست داشته باشد. مسالمت بیشتر باعث می شود که انرژی تان را ذخیره کرده و هر روز به کودک سه ساله تان کمک کنید. بیشترین چیزی که ما می توانیم برای کودکمان ایجاد کنیم این است که او را نسبت به زندگی شگفت زده کنیم، کاری کنیم که نسبت به زندگی ای که دارد سپاسگزار باشد، و بهترین پایه و اساسی را برای زندگی اینده ی کودک به وجود آوریم.

منبع:کانون مشاوران ایران

4 پاسخ
 1. ثریا
  ثریا گفته:

  سلام روزتون بخیر کودک دختر ۳ و نیم ساله دارم که هروقت بهش میگم مامان خیلی دوست دارم به من میگه ولی من دوست ندارم بارها بخاطرش گریه کردم وقتی ازش میپرسم میخوای مامانت نباشم یا یکی دیگه مامانت بشه تا دوسش داشته باشی میگه نه تو باش ولی من دوست ندارم بعضی وقتا هم تو بازی خیلی سریع و کوچولو میگه دوست دارم و رد میشه یا بهم میگه بو میدی و میدونه من به این موضوع حساسم همیشع وقتی میخوام بغلش کنم ادکلن میزنم که خوشش بیاد ولی باز بهم میگه بو میدی و یا چون این لباس رو پوشیدی دوست ندارم. هرگز بهش نگفتم دوست ندارم در جواب دوست ندارمش هم گفتم ولی من عاشقتم و با همه ی وجودم دوست دارم. نمیدونم باید چیکار کنم باهاش ساعتها بازی میکنم ولی میگه غذا هم نپز بیا با من بازی کن. تا به حال منو نبوسیده و هر وقت خواستم ببوسمش اجازه نداده

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما ثریا جان
   ببین عزیزم دوست داشتن در روان شما با فرزندتان با هم تفاوت زیادی دارد و با توجه به حساسیتی که شما به این موضوع نشان می دهید این موضوع برای او نیز همراه با این حساسیت ها شده است.
   بهتر است که در این مورد در اول به کمک روان درمانگر مراجعه کنید چون این احساسات درونی شما می تواند در مسیر ارتباطی بین شماها تاثیر زیادی داشته باشد.
   سعی کن در مورد این موضوعات از واکنش نشان دادن های شدید خوداری کنید و این افکار و احساساتی که دارید هم بررسی کنید تا بتوانید یک مسیر تعاملی با کودکتان بسازید که هم برای خودتان سازندگی داشته باشد و هم او بتواند به احساسات و نیارهای خودش زمانی که می خواهد بدون اینکه ترسی داشته باشد پاسخ بدهد با توجه به شرایطی که ایجاد شده است انگار که شما به او می گوید من به اندازه کافی خوب نیستم و اگر قرار است تو به من توجه کنی بگو تا هرکاری که میخواهی انجام بدهم.
   در این حالت انگار قرار است که برای دوست داشتن و نشان دادن احساسات تشریفات خاص احساس شود .
   در کنار اینکه آنچه از رفتار شما ممکن است برداشت شود این است که شما به صورت روانی باور ندارید که به اندازه کافی دوست داشتنی هستید و خب این می تواند بر روابط شما با کودکتان نیز تاثیر بگذارد .

   پاسخ
 2. شهرزاد
  شهرزاد گفته:

  سلام ممنونم از سایت خوبتون، دختر من سه سال و نیمه اش هست.. تقریبا سر همه چیز من باهاش چالش، مخصوصا لباس پوشیدن و بیرون رفتن . یعنی همیشه مخالفت می کنه حتی زمانی که می گم هر چی خودت می خوای تنت کن.. فقط کافیه بگم فلان کار رو نکن، اگر غیرمستقیم هم بگم بازم اون کار رو‌تکرار می کنه. خلاصه که هر چی صبوری می کنم آخرش باهم دعوامون میشه. خیلی منو عصبی می کنه.. نمی دونم واقعا چی کار کنم

  پاسخ
  • مشاور
   مشاور گفته:

   سلام به شما شهرزاد جان
   ببین عزیزم این سبک رفتاری نیاز است که ک در کنار مسیر رشد شخصیتی، زبانی، حرکتی، هیجانی و… بررسی شود تا بتوانیم کمک کنیم اما در مسیر ارتباطی بهتر بتواند مسیر رشدی خود را طی کند.
   در این مسیر می توانید از روانشناسان ستاره ایرانیان استفاده کنید.
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *